Iqtidorli sportchilarni aniqlash, tanlash va saralash (seleksiya) hamda ularni tayyorlashda davlat va nodavlat sport-ta’lim muassasalari o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, xususiy ta’lim xizmatlari ko‘rsatish sohasida zarur shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 5-noyabrdagi “Sport-ta’lim muassasalari faoliyatini 2025-yilgacha rivojlantirish dasturi to‘g‘risida”gi PQ–5280-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida:
1. 2022-yil 1-iyuldan boshlab jismoniy tarbiya va sport sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan maktabdan tashqari nodavlat sport-ta’lim muassasasini (keyingi o‘rinlarda – nodavlat sport-ta’lim muassasasi) davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning quyidagi choralari joriy etilsin:
yozgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida g‘olib hamda sovrindor bo‘lgan sportchilar tomonidan tashkil etilgan nodavlat sport-ta’lim muassasasi faoliyatini olib borish uchun davlat tasarrufida bo‘lgan zarur bino va inshootlarni 2024-yil 1-yanvarga qadar ijara to‘lovlarisiz (kommunal to‘lovlar bundan mustasno) ularga taqdim etish;
2024-yil 1-yanvardan 2026-yil 1-yanvarga qadar nodavlat sport-ta’lim muassasasi tomonidan jismoniy tarbiya va sport xizmatlarini ko‘rsatish uchun foydalaniladigan bino va inshootlar ijara to‘lovi xarajatlarini 50 foizga kamaytirish.
2. Nodavlat sport-ta’lim muassasalari Soliq kodeksiga asosan ijtimoiy sohada faoliyatni amalga oshiruvchi yuridik shaxslar uchun belgilangan soliq imtiyozlaridan foydalanishi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Sportni rivojlantirish vazirligi (M.Ismailov) hamda Moliya vazirligi (D.Sultanov) nodavlat sport-ta’lim muassasalari uchun Soliq kodeksida nazarda tutilgan soliq imtiyozlari bo‘yicha keng tushuntirish ishlarini hududlar kesimida amalga oshirsin.
3. Sportni rivojlantirish vazirligi Davlat bojxona qo‘mitasi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Moliya vazirligi, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda nodavlat sport-ta’lim muassasasini bojxona bojini to‘lashdan ozod qilishni (qisman ozod qilishni) nazarda tutuvchi qonun loyihasini belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
4. Belgilab qo‘yilsinki, Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 30-oktabrdagi “Nufuzli xalqaro sport musobaqalarida yuksak natijalarga erishgan O‘zbekiston sportchilari va ularning trenerlarini yanada qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 878-son qaroriga muvofiq nufuzli xalqaro sport musobaqalarida g‘olib va sovrindor bo‘lgan sportchilarni tayyorlagan davlat sport-ta’lim muassasalari trenerlariga to‘lanadigan bir martalik pul mukofotlari nodavlat sport-ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan trenerlar uchun ham tatbiq etiladi.
5. Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov) O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi (R.Irmatov) va O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi (M.Tashxodjayev) bilan birgalikda ikki oy muddatda xorijiy davlatlarning ilg‘or tajribasini inobatga olgan holda nodavlat sport-ta’lim muassasalarining iqtidorli sportchilarini aniqlash, tanlash va saralab olish (seleksiya), shuningdek, ularni O‘zbekiston Respublikasi terma jamoalarining asosiy va zaxira tarkiblariga taklif etishning tartibini tasdiqlasin va amaliyotga joriy qilsin.
6. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilish maqsadida:
Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov) O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi (R.Irmatov) va O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi (M.Tashxodjayev) bilan birgalikda bir oy muddatda yozgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida g‘olib hamda sovrindor bo‘lgan sportchilar bilan uchrashib, nodavlat sport-ta’lim muassasasini tashkil qilish niyatini bildirgan sportchilarning aniq ro‘yxatini shakllantirsin hamda ushbu ro‘yxatni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga yetkazsin;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (A.Ortiqov) bilan birgalikda bir oy muddatda davlat tasarrufidagi bino va inshootlarning manzilli ro‘yxatini shakllantirsin;
Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov) O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi (R.Irmatov), O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi (M.Tashxodjayev), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari bilan birgalikda shakllantirilgan ro‘yxatga binoan davlat tasarrufidagi bino va inshootlarning nodavlat sport-ta’lim muassasasini tashkil qilish niyatini bildirgan sportchilarga ijara shartnomasi asosida belgilangan tartibda ajratilishini ta’minlasin.
7. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.Xadjayev), O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (A.Kuchimov), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari mazkur qarorning mazmun-mohiyati to‘g‘risida maxsus ko‘rsatuvlar tayyorlanishini va ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini ta’minlasin.
8. Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda Nodavlat sport-ta’lim muassasasi to‘g‘risidagi низомни tasdiqlasin.
9. Sportni rivojlantirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
10. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib sportni rivojlantirish vaziri A.I. Ikramov, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari R.S.Irmatov, O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi raisi M.M.Tashxodjayev hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A. Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

В целях формирования атмосферы здоровой конкуренции среди государственных и негосударственных спортивно-образовательных учреждений в выявлении, выборе, отборе (селекции) и подготовке одаренных спортсменов, создания необходимых условий в сфере оказания частных образовательных услуг, а также обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 5 ноября 2021 года № ПП–5280 «О Программе развития деятельности спортивно-образовательных учреждений до 2025 года»:
1. Внедрить с 1 июля 2022 года меры государственной поддержки внешкольных негосударственных спортивно-образовательных учреждений, осуществляющих деятельность в сфере физической культуры и спорта, (далее –негосударственные спортивно-образовательные учреждения), предусматривающие:
передачу на срок до 1 января 2024 года зданий и сооружений государственной собственности для осуществления деятельности негосударственным спортивно-образовательным учреждениям, созданным спортсменами-победителями и призерами летних Олимпийских и Паралимпийских игр, без арендной платы (за исключением коммунальных платежей);
уменьшение в период с 1 января 2024 года по 1 января 2026 года на 50 процентов расходов по аренде зданий и сооружений, используемых негосударственными спортивно-образовательными учреждениями для оказания физкультурно-спортивных услуг.
2. Принять к сведению, что на основании Налогового кодекса негосударственные спортивно-образовательные учреждения пользуются налоговыми льготами, установленными для юридических лиц, осуществляющих деятельность в социальной сфере.
Министерству развития спорта (Исмаилов М.) и Министерству финансов (Султанов Д.) провести в разрезе регионов широкую разъяснительную работу о налоговых льготах, предусмотренных в Налоговом кодексе для негосударственных спортивно-образовательных учреждений.
3. Министерству развития спорта совместно с Государственным таможенным комитетом, Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством финансов, иными заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в установленном порядке в Кабинет Министров проект закона, предусматривающий освобождение (частичное освобождение) негосударственных спортивно-образовательных учреждений от уплаты таможенной пошлины.
4. Установить, что единовременные денежные премии, выплачиваемые тренерам государственных спортивно-образовательных учреждений, подготовившим спортсменов-победителей и призеров престижных международных спортивных соревнований в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 30 октября 2017 года № 878 «О мерах по дальнейшей поддержке спортсменов Узбекистана и их тренеров, добившихся высоких результатов на престижных международных спортивных соревнованиях», применяются также к тренерам, осуществляющим деятельность в негосударственных спортивно-образовательных учреждениях.
5. Министерству развития спорта (Икрамов А.) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана (Ирматов Р.) и Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана (Ташходжаев М.) в двухмесячный срок с учетом передового опыта зарубежных государств утвердить и внедрить в практику порядок выявления, выбора, отбора (селекции) и приглашения в основной и резервный составы сборных команд Республики Узбекистан одаренных спортсменов из негосударственных спортивно-образовательных учреждений.
6. В целях эффективной организации исполнения настоящего постановления:
Министерству развития спорта (Икрамов А.) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана (Ирматов Р.) и Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана (Ташходжаев М.) в месячный срок провести встречу со спортсменами-победителями и призерами летних Олимпийских и Паралимпийских игр, сформировать конкретный список спортсменов, изъявивших желание создать негосударственные спортивно-образовательные учреждения, а также довести данный список до Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента;
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Агентством по управлению государственными активами (Ортиков А.) в месячный срок сформировать адресные перечни зданий и сооружений государственной собственности;
Министерству развития спорта (Икрамов А.) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана (Ирматов Р.), Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана (Ташходжаев М.), Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента обеспечить выделение в установленном порядке в соответствии со сформированными перечнями государственных зданий и сооружений спортсменам, изъявившим желание создать негосударственные спортивно-образовательные учреждения, на основании договоров аренды.
7. Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.), Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.), Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить подготовку и широкое освещение в средствах массовой информации специальных передач о сути и содержании настоящего постановления.
8. Кабинету Министров в месячный срок утвердить Положение о негосударственном спортивно-образовательном учреждении.
9. Министерству развития спорта совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
10. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И., первого заместителя председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Ирматова Р.С., председателя Национального паралимпийского комитета Узбекистана Ташходжаева М.М., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его выполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан в срок до 1 января 2023 года.