O‘zbekiston Prezidenti va YTTB rahbari ko‘p qirrali sheriklikni yanada kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-dekabr kuni Butunjahon iqlim sammiti doirasida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ushbu nufuzli moliyaviy institut bilan amaliy hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari joriy yil may oyida Samarqandda o‘tgan YTTB Boshqaruvchilar kengashi yig‘ilishining samarali natijalarini yuksak baholadi.
Bankning mamlakatimizdagi investitsiyalari 3,5 milliard yevrodan oshgani, loyihalar portfelining 60 foizi xususiy sektorga to‘g‘ri kelayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mamlakatimiz bilan sheriklik bo‘yicha ishlab chiqilayotgan Sheriklik strategiyasi, eng avvalo, kichik va o‘rta biznes, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy qilish, bank sohasida xususiylashtirish, irrigatsiya tizimlarini modernizatsiya qilish, yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish kabi yo‘nalishlarda hamkorlik sifati va ko‘lamini salmoqli darajada oshirishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Mamlakatimizda qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish dasturini amalga oshirish doirasida hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Kelgusi yilda Xorijiy investorlar kengashi navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана и глава ЕБРР рассмотрели вопросы дальнейшего расширения многопланового партнерства
1 декабря на полях Всемирного климатического саммита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с президентом Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо.
Были рассмотрены актуальные вопросы расширения практического сотрудничества с этим авторитетным финансовым институтом.
В начале встречи глава нашего государства дал высокую оценку плодотворным результатам заседания Совета управляющих ЕБРР в мае этого года в Самарканде.
С особым удовлетворением отмечено, что инвестиции Банка  в нашей стране превысили 3,5 миллиардов евро, при этом на долю частного сектора приходится 60 процентов проектного портфеля.
Выражена уверенность, что разрабатываемая страновая Стратегия партнерства позволит существенно повысить качество  и масштабы сотрудничества, прежде всего в таких направлениях как развитие малого и среднего бизнеса, женского предпринимательства, внедрение механизмов государственно-частного партнерства, приватизация в банковском секторе, модернизация ирригационных систем, развитие дорожной инфраструктуры и другие отрасли.
Особое внимание было уделено вопросам расширения взаимодействия в рамках реализации программы развития возобновляемой энергетики в нашей стране.
Также рассмотрены вопросы подготовки к очередному заседанию Совета иностранных инвесторов в следующем году.