O‘zbekiston Prezidenti va YTTB rahbari ko‘p qirrali sheriklikni yanada kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-dekabr kuni Butunjahon iqlim sammiti doirasida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ushbu nufuzli moliyaviy institut bilan amaliy hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari joriy yil may oyida Samarqandda o‘tgan YTTB Boshqaruvchilar kengashi yig‘ilishining samarali natijalarini yuksak baholadi.
Bankning mamlakatimizdagi investitsiyalari 3,5 milliard yevrodan oshgani, loyihalar portfelining 60 foizi xususiy sektorga to‘g‘ri kelayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mamlakatimiz bilan sheriklik bo‘yicha ishlab chiqilayotgan Sheriklik strategiyasi, eng avvalo, kichik va o‘rta biznes, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy qilish, bank sohasida xususiylashtirish, irrigatsiya tizimlarini modernizatsiya qilish, yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish kabi yo‘nalishlarda hamkorlik sifati va ko‘lamini salmoqli darajada oshirishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Mamlakatimizda qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish dasturini amalga oshirish doirasida hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Kelgusi yilda Xorijiy investorlar kengashi navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

On December 1, on the sidelines of the World Climate Summit, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with President of the European Bank for Reconstruction and Development Odile Renaud-Basso.
Topical issues of expanding practical cooperation with this reputable financial institution were discussed.
At the beginning of the meeting, the Head of our state highly appreciated the fruitful results of the meeting of the EBRD Board of Governors in May this year in Samarkand.
It was noted with particular satisfaction that the Bank's investments in our country exceeded 3.5 billion euros, while the private sector accounts for 60 percent of the project portfolio.
They expressed confidence that the country Partnership Strategy being developed will significantly improve the quality and scale of cooperation, primarily in such areas as the development of small and medium-sized businesses, women's entrepreneurship, the introduction of public-private partnership mechanisms, privatization in the banking sector, modernization of irrigation systems, development of road infrastructure and other industries.
Special attention was paid to the issues of expanding cooperation within the framework of the implementation of the renewable energy development program in our country.
The issues of preparation for the next meeting of the Council of Foreign Investors next year were also considered.