Shanxay shahrida «Ishbilarmon doira vakillari o'rtasidagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollari» mavzusida O'zbekiston-Xitoy biznes-forumi tashkil etildi.
Tadbirda Xitoyning 70 dan ortiq yetakchi kompaniyalari, O'zbekiston hududlari rahbarlari, ikki mamlakat vazirlik va idoralari, shuningdek, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Xitoylik ishbilarmonlarga O'zbekistonning iqtisodiy salohiyati, sarmoyaviy muhit va texnologik hamkorlik imkoniyatlari, turizm salohiyati taqdim etildi.
Davra suhbatida doirasida xorijiy kompaniyalar vakillari bilan ochiq muloqot tashkil etildi. Suhbat chog'ida ularning O'zbekistondagi faoliyati bo'yicha tajriba va fikr-mulohazalari tinglandi. Hamkorlik va ishbilarmonlik aloqalarini o'rnatishdan manfaatdor bo'lgan qator kompaniya rahbarlari ham o'z fikr-mulohazalarini bildirdi.
O'zbekiston idoralari va viloyat hokimliklari vakillari Xitoyning yetakchi kompaniyalari hamda salohiyatli investorlari bilan ikki tomonlama muzokaralar o'tkazishdi.
Shu o'rinda ta'kidlash kerakki, Shanxay ishbilarmon doira vakillari o'zbekistonlik hamkorlar bilan amaliy hamkorlikni yo'lga qo'yishga katta qiziqish bildirishdi.
"Dunyo" AA muxbiri o'z navbatida, forum ishtirokchilarining fikrlari bilan qiziqdi.
«Shanxay Enfon Robototexnika» kompaniyasi menejeri Sindar Baxitbek:
– Shanxayda tashkil etilgan O'zbekiston-Xitoy biznes forumida ishtirok etish menga katta mamnuniyat bag'ishladi. O'zbekistonlik tadbirkorlar bilan uchrashuv muvaffaqiyatli va o'zaro manfaatli bo'ldi.
Kompaniyamiz jihozlar ishlab chiqaradi va omborlarda samaradorlikni oshirish, joyni tejash va xarajatlarni kamaytirishga yordam beradigan "aqlli" ombor xizmatlarini taqdim etadi.
Biznes-forum davomida biz o'zbekistonlik sheriklar bilan Hamkorlik memorandumlarini imzoladik. Biz O'zbekistonda "aqlli" omborlar sohasidagi biznesni rivojlantirishga tayyormiz.
«Yuying International Trade Co., Ltd.» bosh ijrochi direktori Lyu Xuey:
– Avvalo, Shanxayda yirik O'zbekiston-Xitoy biznes-forumi tashkil etilgani uchun o'z minnatdorligimni bildiraman. Bu yerda O'zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirishga tayyor Xitoyning yetakchi kompaniyalari vakillari to'plandi.
Taqdimot va ma'ruzalar davomida biz mamlakatingiz haqida, xususan, O'zbekistonda Xitoy biznesi vakillari uchun yaratilgan imkoniyatlar to'g'risida ko'plab qiziqarli ma'lumotlarga ega bo'ldik. Bugun biz o'zaro hamkorlikning deyarli barcha sohalarini qamrab olgan ikki tomonlama munosabatlarda yuqori dinamikani ko'rib turibmiz.
Kompaniyamiz tibbiyot sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashdan ham manfaatdor. Yaqin kunlarda Toshkent shahrida kompaniyamiz ofisini ochishni rejalashtiryapmiz. O'zbekistondagi asosiy loyihamiz tug'ruq majmuasi va bolalar shifoxonasini ochish bo'ladi.
Ikki tomonlama savdoni, shu jumladan funksional tibbiyot tovarlarini rivojlantirish doirasida tibbiy oziq-ovqat mahsulotlarimiz Toshkentga keltirilmoqda. Shuningdek, tibbiy yordam, jumladan, dori-darmon va tibbiy asbob-uskunalar bilan ta'minlashni ham rejalashtirganmiz.
Ishonchimiz komilki, biz birgalikdagi sa'y-harakatlar orqali ikki mamlakat o'rtasidagi o'zaro savdoni rivojlantirishga salmoqli hissa qo'sha olamiz.
«Hebei Qijun International Freight Forwarding Co., Ltd.» kompaniyasi bosh direktori Van Yuy:
– Biz uchun muhim bo'lgan bugungi tadbirda ishtirok etganimdan juda xursandman. O'zbekistondagi sarmoyaviy muhit va eksport salohiyati haqida foydali ma'lumotlarga ega bo'ldik.
Ikki mamlakat o'rtasidagi logistika va transport sohasidagi hamkorlik davlatlarimiz tomonidan alohida e'tibor qaratilayotgan muhim yo'nalishlardir.
Kompaniyamiz O'zbekiston va Markaziy Osiyoda logistika hamda temir yo'l loyihalari bilan shug'ullanadi. Biz O'zbekistondagi temir yo'l va transport inshootlariga sarmoya kiritishdan manfaatdormiz.
Shubhasiz, ushbu uchrashuvda erishgan sarmoyaviy kelishuvlarimiz mamlakatlarimizni o'zaro rivojlantirish, O'zbekiston-Xitoy munosabatlarini yana-da mustahkamlash yo'lida muhim hissa bo'lib qo'shiladi.

В Шанхае состоялся узбекско-китайский бизнес-форум
В городе Шанхае организован узбекско-китайский бизнес-форум на тему «Перспективы расширения сотрудничества между деловыми кругами».
В мероприятии приняли участие более 70 ведущих китайских компаний, руководители регионов нашей страны, представители министерств и ведомств двух стран, а также СМИ.
Для китайских бизнесменов был широко представлен экономический потенциал Узбекистана, инвестиционный климат и возможности для технологического сотрудничества, а также возможности в сфере туризма.
В ходе форума состоялся открытый диалог с представителями китайских компаний, были выслушаны их опыт и мнения об их деятельности в Узбекистане. Также своими мнениями поделились руководители ряда компаний, заинтересованных в сотрудничестве и установлении деловых связей.
Представителями отраслевых ведомств и хокимиятов областей Узбекистана проведены двустороннее переговоры с ведущими китайскими компаниями - потенциальными инвесторами.
Бизнес-круги Шанхая проявили повышенный интерес к налаживанию практического сотрудничества с узбекскими партнерами.
Менеджер компании «Шанхай Enfon Робототехника» Сындар Бахытбек:
- Мне доставляет большое удовольствие принимать участие в китайско-узбекском бизнес-форуме, организованном в Шанхае. Встреча с предпринимателями из Узбекистана была взаимовыгодной.
Наша компания выпускает оборудования и предоставляет услуги интеллектуальных складов, которые помогают повышать эффективность на складах, экономить пространство и снизить расходы.
В ходе бизнес-форума мы подписали с узбекскими партнерами меморандум о сотрудничестве и готовы развивать бизнес в Узбекистане в сфере интеллектуальных складов.
Главный исполнительный директор компании "Yuying International Trade Co., Ltd." Лю Хуэй:
- Прежде всего хочу выразить благодарность за организацию крупного узбекско-китайского бизнес-форума в Шанхае. Здесь собрались ведущие китайские компании, которые готовы развивать сотрудничество с Узбекистаном.
В ходе презентаций и выступлений узнали много интересной информации об вашей стране, в частности о созданных возможностях для представителей китайского бизнеса в Узбекистане. Сегодня мы наблюдаем высокую динамику в двусторонних отношениях, охватывающих практически все области взаимодействия.
Наша компания также заинтересована в укреплении сотрудничества в сфере медицины. В ближайшем будущем планируем открыть офис в Ташкенте. Основным нашим проектом в Узбекистане является открытие родильного дома и детской больницы.
В рамках развития двусторонней торговли, в том числе функциональными медицинскими товарами, в Ташкент завозятся наши продукты лечебного питания. Планируем обеспечить медицинской помощью, включая медикаментами и медицинским оборудованием.
Уверены, что благодаря совместным усилиям сможем внести значительный вклад в развитие двусторонней торговли между двумя странами.
Генеральный директор компании "Hebei Qijun International Freight Forwarding Co., Ltd. Ван Юй:
- Мы очень благодарны, что смогли принять участие в этом важном для нас мероприятии. Получили много полезной информации об инвестиционном климате в Узбекистане, экспортном потенциале страны.
Сотрудничество между нашими странами в сфере логистики и транспорта являются важными направлениями, которым уделяется особое внимание со стороны наших государств.
Наша компания занимаемся логистикой и железнодорожными проектами в Узбекистане и Центральной Азии. Мы очень заинтересованы в инвестировании в железнодорожные и транспортные объекты в Узбекистане.
Несомненно, инвестиционные соглашения, которых мы достигли на этой встрече, будут реализованы для обоюдного развития наших стран и дальнейшего укрепления китайско-узбекских отношений.