Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 29-noyabr kuni qishloq xo‘jaligida suv resurslaridan oqilona foydalanish va yo‘qotishlarni kamaytirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimizdagi suv resurslarining 20 foizi o‘zimizda, katta qismi qo‘shni davlatlarda shakllanadi. Iqlim o‘zgarishi oqibatida suv manbalari yil sayin kamayib bormoqda. Transchegaraviy daryolarni boshqarish bo‘yicha vaziyat ham jiddiy. Bularning ta’sirida 2030-yilga borib yurtimizdagi suv tanqisligi 15 milliard kub metrga yetishi prognoz qilinayapti.
Lekin shu holatda ham suvdan samarasiz foydalanilayapti. Mamlakatimizdagi jami suv resursining 90 foizi qishloq xo‘jaligida sarflanayapti. Masalan, yurtimizda bir gektar paxta maydonini sug‘orish uchun yiliga 10-11 ming kubmetr suv sarflangani holda, iqlimi va yeri biznikiga o‘xshash mamlakatlarda bundan 2-3 baravar kam suv ishlatilayapti. U ham bo‘lsa, suvni to‘g‘ri boshqarish, isrof qilmaslik hisobiga.
Suv xo‘jaligiga har yili o‘rtacha 1 milliard dollar mablag‘ yo‘naltirilmoqda. Bu soha budjetdan mablag‘ olish bo‘yicha ta’lim, sog‘liqni saqlash va qishloq xo‘jaligidan keyin 4-o‘rinda turadi. Ammo tizimda hisob-kitob to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilmagani, suv resurslarini boshqarishda eskicha yondashuvlar saqlanib qolgani uchun samara kam.
Yig‘ilishda bu sohadagi muammolar, yangi tashabbus va vazifalar muhokama qilindi. Davlatimiz rahbari bir yil davomida suvni tejash bo‘yicha favqulodda ish tizimiga o‘tilishini ta’kidladi.
Bunda birinchi muhim vazifa – kanal va ariqlarni betonlash. Hisob-kitoblarga ko‘ra, betonlanmagan irrigatsiya tarmoqlarida yiliga o‘rtacha 14 milliard kub metr yoki 36 foiz suv hech qanday iqtisodiy samarasiz isrof bo‘layapti. Eng ko‘p suv yo‘qotishlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Namangan, Navoiy, Xorazm va Buxoro viloyatlariga to‘g‘ri keladi. Kanallarning oxirida joylashgan 175 ming gektar ekin maydonida suv ta’minoti juda og‘ir.
Umuman, suv yo‘qotishlari oqibatida iqtisodiyotimizda yiliga 5 milliard dollar daromad boy berilayapti.
Shu bois suv xo‘jaligida “kanallarni betonlash bo‘yicha zarbdor yil” e’lon qilindi. Kelgusi yilda 1 ming 500 kilometr, ya’ni bu yilgiga nisbatan 4 barobar ko‘p yirik kanallarni betonlash vazifasi belgilandi. 2025-yildan boshlab kamida 2 ming kilometrdan kanallarni betonlashga o‘tiladi.
Buning uchun noyabr-mart oylari eng qulay vaqt ekani, loyihasi tayyor kanallarda qurilishni hozirdan boshlash kerakligi qayd etildi. Viloyat va tuman hokimlariga bir yil ichida 3 ming 500 kilometr ichki tarmoqlarni beton qoplamaga o‘tkazish topshirildi. Bundan manfaatdor klaster va fermerlarga maxsus texnika va qurilish materiallaridan yordamlashib, xarajatlarni 2 karra kamaytirish mumkinligi aytildi.
Ikkinchi muhim vazifa – suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish.
Mamlakatimizda 4,3 million gektar sug‘oriladigan yer bo‘lib, shundan 30 foiziga suv tejovchi texnologiyalar joriy qilingan. Bunday klaster va fermer xo‘jaliklarida suv 30-40 foizga, o‘g‘it va yoqilg‘i 25-30 foizga tejalishi bilan birga hosildorlik oshgan.
Lekin, suv yetkazish tannarxi juda qimmat bo‘lgan Qashqadaryoda bunday usulda sug‘oriladigan yerlar atigi 16 foizni tashkil etadi. Suv tejashda eng sodda agrotexnik tadbir bo‘lgan yerni lazerli tekislash ishlari ham yetarli emas. Bunday maydonlar Qashqadaryo, Samarqand va Toshkent viloyatlarida 10 foizdan kam.
Buning sabablaridan biri – suv tejovchi texnologiyani joriy qilgan fermerlarga kredit foizining bir qismini qoplash tartibi ishlamayapti. Shu bois yig‘ilishda bu bo‘yicha yangicha moliyalashtirish tizimi belgilandi. Unga ko‘ra, klaster va fermerlarga suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish uchun ikki yillik imtiyozli davr bilan besh yilga 14 foizli kredit ajratiladi. Buning uchun ochiq-oshkora platforma ishga tushiriladi. Ham bank bilan, ham ta’minotchilar bilan shartnoma elektron platforma orqali onlayn imzolanadi.
Mutasaddilarga buning moliyaviy-tashkiliy jihatlari bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Suv tejash joriy etilgan maydonlarni har yili kengaytirib borish, Turkiya, Ispaniya va Xitoyning bu bo‘yicha tajribasini o‘rganish muhimligi ta’kidlandi.
Kelgusi uch yilda ham qishloq xo‘jaligi texnikasining 15 foizi va lazerli tekislagichning 30 foizini subsidiyalash amaliyoti davom ettiriladi. 2026-yilgacha hamma ekin yerlari lazerli tekislanadi. 2026 yildan keyin lazerli tekislanmagan yerlarga nisbatan yer va suv soliqlari keskin oshiriladi.
Uchinchi muhim vazifa – suvni yetkazish xarajatlarini qisqartirish.
Bugungi kunda klaster va fermerlarga yetkazib berilayotgan har 1 kubmetr suvga o‘rtacha 212 so‘m xarajat qilinayapti. Lekin Buxoro, Qashqadaryo va Namanganda bu 2-3 barobar qimmat.
Shu bilan birga, suv xarajatining 63 foizi nasos stansiyalari hissasiga to‘g‘ri keladi. Xususan, sug‘orish uchun yiliga 7 milliard kilovatt soat elektr energiyasi sarflanadi. Chunki suv nasoslarining 80 foizi eskirgan, energiya sarfi yuqori.
Davlatimiz rahbari bu xarajatlarni kamaytirish va samaradorlikni oshirishning eng to‘g‘ri yo‘li – nasoslarni modernizatsiya qilish va ularni boshqarishni xususiy sheriklikka berish ekanini ta’kidladi.
Bu borada bir nechta loyiha boshlangan. Bu ishlarni jadallashtirib, xalqaro moliya tashkilotlari ishtirokida 95 ta nasos stansiyasini yangilash, kelgusi yil boshida yana 118 tasi bo‘yicha tender e’lon qilish vazifasi qo‘yildi.
Shu bilan birga, xorijiy kompaniyalar 268 ta nasosni boshqaruvga olish tashabbusini bildirgan.
Umuman, ushbu choralar orqali kelgusi yili nasoslarning elektr sarfini 300 million kilovatt soatga, keyingi uch yilda esa 1,5 milliard kilovatt soatga kamaytirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Suv xo‘jaligi vazirligiga xalqaro moliya tashkilotlari bilan birga, nasoslarni modernizatsiya qilish bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqish topshirildi. Sohada zamonaviy boshqaruvni joriy etish, suv hisobini yuritish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

On November 29, a video conference on measures of rational use of water resources and reduction of their losses was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev.
In our country, 20 percent of water resources are formed in our country, the remaining part is on the territory of neighboring states. As a result of climate change, water sources are decreasing from year to year. The situation regarding the management of transboundary rivers remains difficult. According to forecasts, by 2030, water shortage in our country may reach 15 billion cubic meters.
However, even in such conditions, water is used irrationally. In our country, 90 percent of water resources are spent on agriculture. For example, 10-11 thousand cubic meters of water are spent on irrigation of 1 hectare of a cotton field per year, whereas in countries with similar climates and soils - 2-3 times less water. And all this is achieved through proper water management, preventing their loss.
About $1 billion is spent annually on water management. The sphere is the 4th largest recipient of budget allocations after education, healthcare and agriculture. However, due to incorrect calculations, preservation of outdated approaches to water resources management, this does not give the expected effect.
Problems, new initiatives and tasks in this area were discussed at the meeting. The Head of State noted that the coming year will be a period of transition to an emergency mode of work to save water.
At the same time, the primary task is the concreting of canals and ditches. It is estimated that in irrigation systems with natural cover, an average of 14 billion cubic meters or 36 percent of water is lost per year without any economic benefit. The largest number of losses occurs in the Republic of Karakalpakstan, Namangan, Navoi, Khorezm and Bukhara regions. In the 175 thousand hectares of cultivated areas located at the end of the canals, the situation with water supply is very difficult.
In general, as a result of water losses, the economy loses $5 billion in revenue per year.
In this regard, the water sector has declared a "shock year for concreting channels". The task has been set to concrete 1,500 kilometers next year, that is, 4 times more channels than this year. In 2025, at least 2 thousand kilometers of canals will have to be concreted.
It is emphasized that the most optimal time for this is the months from November to March. Therefore, it is already necessary to start building channels with ready-made projects. The khokims of regions and districts were instructed to transfer 3,500 kilometers of internal irrigation systems to concrete coverings in one year. It was noted that by providing clusters and farmers interested in this special equipment and construction materials, it is possible to halve costs.
The second important task is to introduce water-saving technologies.
There are 4.3 million hectares of irrigated areas in our country, of which 30 percent have implemented water-saving technologies. In such clusters and farms, water savings of 30-40 percent, fertilizers and fuel – by 25-30 percent, as well as increased yields are achieved.
However, in the Kashkadarya region, where the cost of water is high, only 16 percent of the land is irrigated by this method. Not enough work is being done on laser leveling of land, which is the simplest agrotechnical measure that allows saving water. In Kashkadarya, Samarkand and Tashkent regions, such areas account for less than 10 percent.
One of the reasons is the lack of an established mechanism for reimbursing part of the loan to farmers who have implemented water-saving technologies. Therefore, a new financing system was established at the meeting. For clusters and farms wishing to introduce water-saving technologies, a credit line will be created for 5 years, with a 2-year grace period, with an interest payment of 14% per annum. To do this, an open electronic platform will be launched, where the process of concluding contracts with both the bank and suppliers will take place online.
Specialists are given instructions on financial and organizational aspects. It was noted the need to expand the areas with water-saving technologies annually, to study the experience of Turkey, Spain and China in this area.
In the next three years, the practice of subsidizing 15 percent of the cost of agricultural machinery and 30 percent of the cost of laser levelers will continue. Until 2026, laser leveling will be performed on all sown areas. After 2026, land and water taxes on areas without laser leveling will be significantly increased.
The third important task is to reduce the cost of water delivery.
Currently, an average of 212 soums is spent on 1 cubic meter of water supplied to clusters and farmers. However, it is 2-3 times more expensive in Bukhara, Kashkadarya and Namangan.
At the same time, 63 percent of water costs are accounted for by pumping stations. In particular, 7 billion kilowatt hours of electricity are consumed per year for irrigation. Since 80 percent of the water pumps are outdated, the energy consumption is high.
The Head of State noted that the most correct way to reduce costs and increase efficiency is to modernize pumps and transfer their management to a private partnership.
Several projects are already being implemented in this direction. The task has been set to accelerate this work, and with the participation of international financial organizations, 95 pumping stations need to be updated, and a tender for another 118 pumping stations should be announced early next year.
At the same time, foreign companies have put forward an initiative to take over the management of 268 pumps.
It is indicated that, in general, thanks to these measures, next year the cost of powering pumps can be reduced by 300 million kilowatt-hours, and over the next three years – by 1.5 billion kilowatt-hours.
The Ministry of Water Resources has been instructed, together with international financial organizations, to develop a three-year program for the modernization of pumps. Instructions are given on the introduction of modern management in the field, water accounting.