Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev raisligida o‘tgan tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisi o‘rinbosari Xojamirat Geldimiradov, BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi ijrochi kotibi Tatyana Molchan hamda Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESKAP) ijrochi kotibi Armida Alisjabana, shuningdek, faxriy mehmonlar – Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban va Gruziya Bosh vaziri Irakliy Garibashvili, Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi bosh kotibi Jasim Al-Budayviy qatnashdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida barcha ishtirokchilarni 1998-yilda Toshkent deklaratsiyasi bilan ta’sis etilgan dasturning 25 yilligi hamda BMT Bosh Assambleyasining ushbu qutlug‘ sanaga bag‘ishlangan alohida rezolyutsiyasi qabul qilingani bilan dildan qutladi.
O‘zbekiston yetakchisi Ozarbayjonning samarali raisligida SPЕKA doirasidagi mintaqaviy hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini alohida ta’kidladi.
Prezidentimiz qayd etganidek, mazkur muhim platforma Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda mintaqaviy sheriklikning amaliy mexanizmi sifatida o‘zining nihoyatda zarurligini yaqqol ko‘rsatdi.
Dastur doirasida tijorat, kommunikatsiya, transport va logistika, raqamlashtirish, energetika, suv resurslari, ekologiya, gender tengligi va boshqa sohalarda amaliy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan 400 dan ortiq loyihalar hayotga tatbiq etildi, savdoni soddalashtirish va innovatsion rivojlanish strategiyalari qabul qilindi.
So‘nggi yillarda Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik va ishonch muhiti kuchayib, integratsiya chuqurlashayotgani katta mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
– Hozirgi kunda Markaziy Osiyo mamlakatlari, Ozarbayjon, Gruziya va Vengriya bilan sanoat kooperatsiyasi va infratuzilma bo‘yicha yirik dasturlarni amalga oshirmoqdamiz. Qo‘shma investitsiya kompaniyalarini tashkil etib, moliyalashtirish mexanizmlarini yo‘lga qo‘ydik. Chegara hududlarida zamonaviy savdo-logistika markazlari va maxsus iqtisodiy zonalar barpo etilmoqda, - dedi Prezident.
Hozirgi global geosiyosiy beqarorlik sharoitida mintaqa mamlakatlari duch kelayotgan xavf-xatarlarga e’tibor qaratib, O‘zbekiston yetakchisi SPЕKA doirasidagi mintaqaviy hamkorlikni yanada kuchaytirish bo‘yicha qator amaliy tashabbuslarni ilgari surdi.
Dasturni iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish borasida yanada ta’sirchan mintaqaviy platformaga aylantirish maqsadida sheriklikning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha ishchi guruhlar faoliyati samaradorligini keskin oshirish, dasturning institutsional asoslarini mustahkamlash zarurligi qayd etildi.
BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi hamda ESKAP ekspertlari bilan birgalikda “SPЕKA–2030” taraqqiyot konsepsiyasini ishlab chiqish taklif etildi.
Mintaqaviy savdoni rag‘batlantirish maqsadida davlatimiz rahbari mavjud to‘siqlarni bartaraf etish va eksport-import operatsiyalarini texnik tartibga solish choralarini uyg‘unlashtirish borasida jahondagi eng ilg‘or tajriba va amaliyotlarni joriy etishni nazarda tutadigan qo‘shma harakatlar rejasini ishlab chiqish maqsad muvofiqligini ta’kidladi.
Ushbu choralarning qabul qilinishi, Prezidentimizning fikricha, davlatlarimiz o‘zaro savdo aylanmasini 2030-yilga borib 100 milliard dollarga, uning tarkibidagi sanoat mahsulotlari ulushini esa 70 foizga yetkazish imkonini beradi.
“Yashil” iqtisodiyot, innovatsiyalar, yuqori texnologiyalar, logistika, muqobil energetika, “aqlli” qishloq xo‘jaligi, zamonaviy ijtimoiy infratuzilmani yaratish va boshqa sohalardagi yirik loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida SPЕKAning Maqsadli jamg‘armasini kelgusi yilning o‘zida tashkil etish va uning amaliy ishini yo‘lga qo‘yish muhimligi qayd etildi.
– Jamg‘arma xalqaro taraqqiyot institutlari bilan faol ishlashi, ustuvor loyiha va dasturlarga moliyaviy resurslar va grant mablag‘larini eng maqbul shartlarda jalb etishi lozim. O‘zbekiston ham uni shakllantirish uchun o‘z moliyaviy hissasini qo‘shishga tayyor, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zaro bog‘liq transport yo‘laklarini rivojlantirish haqida so‘z yuritar ekan, Prezidentimiz Transkaspiy multimodal yo‘lagi doirasida ma’lumot almashish jarayonini raqamlashtirishga qaratilgan “yo‘l xaritasi”ni hayotga to‘liq tatbiq etish zarurligini ta’kidladi.
Kelgusi yilda O‘zbekistonda “Raqamli transport marshrutlari” xalqaro forumini o‘tkazish tashabbusi ilgari surildi.
Shuningdek, BMT ixtisoslashgan institutlari bilan mintaqada transport bog‘liqligini kuchaytirish bo‘yicha yirik loyihalarni faol ilgari surish niyati bildirildi.
O‘zbekiston yetakchisi SPЕKA doirasida oziq-ovqat xavfsizligini samarali ta’minlash bo‘yicha yuqori darajadagi maxsus ishchi guruhini tuzishni va uning ilk uchrashuvini kelgusi yili Samarqandda o‘tkazishni taklif etdi.
– Ushbu tadbirning kun tartibidan yetakchi agrosanoat korxonalarimiz o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish va qo‘shimcha qiymat zanjirlarini yaratish, ilmiy-texnologik almashuvlarni rag‘batlantirish va resurslarni tejaydigan ilg‘or yechimlarni joriy etish, “ekspress” yo‘laklarni ishga tushirish kabi masalalar asosiy o‘rin egallaydi, - dedi davlatimiz rahbari.
Suv, energetika, ekologiya va qishloq xo‘jaligi sohalari o‘zaro uzviy bog‘liq ekanidan kelib chiqib, SPЕKAning keng ko‘lamli yangi konseptual hujjatini – ko‘p tomonlama “Yashil strategiyasi”ni qabul qilish vaqti kelgani ko‘rsatib o‘tildi.
BMT tahlillariga ko‘ra, suv taqchilligi tufayli mintaqamiz davlatlari har yili qariyb 2 milliard dollargacha mablag‘ yo‘qotmoqda. Bunday murakkab jarayon yanada kuchaysa, muammolar kompleks hal etilmasa, kelgusida aholi jon boshiga suv bilan ta’minlash ko‘rsatkichi 25 foizga, hosildorlik esa 40 foizga qisqarib ketishi mumkin, dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari gender tenglikni ta’minlash, xotin-qizlarni tadbirkorlik faoliyatiga jalb qilish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
Ishbilarmon xotin-qizlarning faol tashabbuslarini va aniq rejalarini doimiy va tizimli rag‘batlantirish maqsadida SPЕKA Tadbirkor ayollari kengashini tuzish taklif qilindi.
Bundan tashqari, Prezidentimiz ushbu kengash doirasida mamlakatlarimiz ravnaqi va iqtisodiy taraqqiyotiga, umumiy hamkorligimizga beqiyos hissa qo‘shib kelayotgan ayollarni “SPЕKA e’tirofi” xalqaro mukofoti bilan taqdirlash tashabbusini ilgari surdi.
O‘zbekiston yetakchisi hamkasblarga, Yevropa iqtisodiy komissiyasi va ESKAP rahbariyatiga murojaat qilar ekan, SPЕKA doirasida Afg‘oniston bilan ishchi aloqalarni o‘rnatish va hamkorlikni qayta tiklashga chaqirdi.
– Ushbu mamlakatni o‘z muammolari bilan yakka qoldirish mumkin emas. Amaldagi hukumat bilan xalqaro muloqot o‘rnatilmasa, hech qanday ijobiy natijaga erishib bo‘lmaydi, - dedi Prezidentimiz.
Mamlakatimiz yetakchisi ikki kun muqaddam Parijda qabul qilingan, YUNЕSKOning Bosh Assambleyasi sessiyasini ilk bor Markaziy Osiyoda – qadimiy Samarqand shahrida 2025-yilda o‘tkazish bo‘yicha tarixiy qarorni qo‘llab-quvvatlagani uchun barcha ishtirokchilarga alohida tashakkur izhor etdi.
So‘zining yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqlarimizning barqaror taraqqiyoti va farovonligini ta’minlash maqsadida SPЕKA mintaqaviy dasturi doirasidagi ko‘p tomonlama sheriklikka sodiqligini yana bir bor tasdiqladi.

On November 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the first summit of the UN Special Program for the Economies of Central Asia (SPECA) in Baku.
The event, chaired by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, was attended by President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Khodjamyrat Geldimyradov, Executive Secretaries of the Economic Commission for Europe Tatiana Molchan and UNESCAP Armida Alisjabana, as well as honorary guests – Prime Ministers Viktor Orban of Hungary and Irakli Garibashvili of Georgia, Secretary General of the Gulf Cooperation Council Jasim Al-Budaiwi.
At the beginning of his speech, the head of our state sincerely congratulated all participants of the event on the 25th anniversary of the Program, which was established by the Tashkent Declaration in 1998, as well as the adoption of a separate resolution of the UN General Assembly dedicated to this significant date.
The leader of Uzbekistan highlighted the fruitful chairmanship of Azerbaijan in SPECA, during which regional cooperation within the framework of the Program has reached a qualitatively new level.
The President stressed that over the past period SPECA has demonstrated its relevance as an effective mechanism of regional partnership in achieving Sustainable Development Goals.
Within the framework of the Program, more than 400 projects were implemented to expand practical cooperation in the fields of trade, communications, transport and logistics, digitalization, energy, water resources, ecology, gender equality and others, strategies for trade facilitation and innovative development were adopted.
The strengthening of the atmosphere of good-neighborliness and trust in recent years, the deepening of integration processes in Central Asia were noted with satisfaction.
– Today, with the countries of the region, Azerbaijan, Georgia and Hungary, we are implementing major programs in the field of industrial cooperation and infrastructure. Joint investment companies have been established, project financing mechanisms have been established. Modern trade and logistics centers and special economic zones are being created in the border territories," the President noted.
Drawing attention to the current challenges and threats faced by the countries of the region in the context of global geopolitical instability, the leader of Uzbekistan outlined a number of practical initiatives to further strengthen regional cooperation within SPECA.
In order to turn the Program into a more effective regional platform for expanding economic cooperation, the need was noted for radically improving the effectiveness of the working groups in the main areas of partnership, strengthening the institutional foundations of the Program.
It is proposed to develop the SPECA–2030 Development Concept together with experts from the UN Economic Commission for Europe and ESCAP.
In order to stimulate intraregional trade, the Head of our state noted the expediency of preparing a Joint Action Plan providing for the introduction of world-leading experience and practices to eliminate existing barriers and harmonize measures of technical regulation of export-import operations.
The adoption of such measures, according to the leader of Uzbekistan, will allow to increase the trade turnover in the SPECA region from the current 52 billion dollars to 100 billion by 2030, the share of industrial products in its structure is 70 percent.
The importance of creating and launching the SPECA Trust Fund next year to support major projects in the fields of green economy, innovation, high technology, logistics, alternative energy, smart agriculture, and the creation of modern social infrastructure was emphasized.
– The Fund should actively work with international development institutions, attract financial resources and grant funds to priority projects and programs on the most favorable terms. Uzbekistan is also ready to make a financial contribution to the formation of the fund," Shavkat Mirziyoyev said.
Speaking about the development of interconnected transport corridors, the President of our country noted the need to fully implement the roadmap adopted during the summit on digitalization of the data exchange process within the Trans-Caspian Multimodal Corridor.
A proposal was made to hold an international forum "Digital Transport Corridors" in Uzbekistan next year.
The intention was also expressed, together with specialized UN institutions, to actively promote major projects to strengthen transport connectivity in the region.
The leader of Uzbekistan proposed to create a special high-level working group on food security within SPECA and hold its first meeting next year in Samarkand.
"The agenda of the event will focus on the development of cooperative ties between leading agro–industrial enterprises, the creation of value chains, the promotion of scientific and technological exchanges and the introduction of advanced resource-saving solutions, the use of express corridors," the head of our state said.
Taking into account the interconnectedness of the spheres of water resources, energy, ecology and agriculture, the importance of adopting a comprehensive new SPECA concept document – a multilateral "Green Strategy" was emphasized.
According to UN research, due to water scarcity, the countries of the region lose about $ 2 billion annually. In the future, with the intensification of such a negative process, the absence of a comprehensive solution to problems, the indicator of water supply per capita may decrease by 25 percent, and yields – by 40 percent, the President noted.
The head of our state paid special attention to the issues of ensuring gender equality, the involvement of women in entrepreneurial activity.
In order to continuously and systematically stimulate active initiatives and specific plans within the framework of the Program, it is proposed to create a Council of SPECA Businesswomen.
In addition, the President announced the initiative to award within the framework of the Council the international award "Recognition of SPECA" to women who make a great contribution to the prosperity and economic development of the countries of the region.
Addressing colleagues, the leadership of the Economic Commission for Europe and ESCAP, the leader of Uzbekistan called for the establishment of working contacts and the restoration of cooperation with Afghanistan within the framework of SPECA.
– We cannot allow Afghanistan to be left alone with its problems. Without establishing an international dialogue with the current government, it will be impossible to achieve any positive result," he said.
The leader of our country expressed special gratitude to all participants for supporting the historic decision taken two days ago in Paris to hold a session of the UNESCO General Assembly in 2025 for the first time in Central Asia – ancient Samarkand.
At the end of his speech, President Shavkat Mirziyoyev reaffirmed Uzbekistan's commitment to multilateral partnership within the framework of the SPECA Regional Program in the name of ensuring sustainable development and well-being of the peoples of the region.