Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-noyabr kuni bank tizimida transformatsiya va xususiylashtirish jarayonlari muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Bu sohani isloh qilish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar natijasida so‘nggi uch yilda banklar kapitali 1,8 baravarga, yillik kredit ajratish hajmi 2 baravarga ko‘paydi. 4 ta bank ilk bor “yevrobond” chiqarib, xalqaro kapital bozorlaridan 1 milliard dollar resurs olib keldi. Ipoteka-bankka strategik xorijiy investor jalb qilindi. 13 ta yangi xususiy bank tashkil etildi, Vengriya, Qozog‘iston va Gruziyaning nufuzli banklari yurtimizda faoliyat boshladi. Onlayn bank xizmatlari hajmi 2,7 barobarga oshdi.
Shu bilan birga, bank sektorida raqobat kuchaymoqda, bank xizmatlariga aholi va tadbirkorlar tomonidan talab oshmoqda. Bu sohada transformatsiya jarayonlarini jadallashtirish, kelgusi yillar uchun ustuvor vazifalarni belgilab olishni taqozo etayotir.
Xususan, davlat ulushiga ega banklarni xususiylashtirishga tayyorlash, ularning qimmatli qog‘ozlarini “IRO”ga chiqarish, sohaga tajribali xorijiy mutaxassislarni jalb qilish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Xalqaro reyting kompaniyalari bilan hamkorlikni kuchaytirib, banklarning reytingini oshirish bo‘yicha o‘rta muddatli chora-tadbirlar ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Shuningdek, sohada kadrlar tayyorlash tizimini zamon talablariga moslashtirish kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda bank rahbarlari transformatsiya va xususiylashtirishga tayyorgarlik ko‘rish, xodimlarni o‘qitish, sohada ilg‘or IT yutuqlarni joriy qilish bo‘yicha rejalarini aytdi.
Har bir bank o‘zi sarmoya kiritgan loyihalarni chuqur tahlil qilib, ishga tushishini kuzatib borishi, hududlar va sohalarda samardorligi yuqori bo‘lgan loyihalarni amalga oshirishi zarurligi ta’kidlandi.

On November 20, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss the processes of transformation and privatization in the banking system.
As a result of the work carried out to reform this sector over the past three years, the capital of banks has increased by 1.8 times, and the annual volume of lending - by 2 times. Four banks issued Eurobonds for the first time and raised $1 billion on the international capital market. A strategic foreign investor has been attracted to Mortgage Bank. 13 new private banks have opened, leading banks in Hungary, Kazakhstan and Georgia have started their activities in the country. The volume of online banking services increased 2.7 times.
At the same time, competition in the banking sector, as well as the demand for its services, is growing every day. This requires accelerating the processes of transformation, identifying priorities for the future.
At the meeting, proposals were made to prepare banks for privatization, organize an IPO of their securities, and attract experienced foreign specialists to the field.
The task is to strengthen cooperation with international rating companies, develop medium-term measures to improve the rating of banks. The necessity of adapting the system of training specialized personnel to the requirements of the time is noted.
At the meeting, the heads of banks presented their plans for transformation and preparation for privatization, training of employees, introduction of advanced IT solutions in the sphere.
It was emphasized that each bank should analyze projects in depth and accompany them to the end of implementation, form effective projects in regions and industries.