Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Mirzo Ulug‘bek tumanidagi Habib Abdullayev mahallasida bo‘ldi.
Bu mahallada 4 ming 400 nafardan ziyod aholi yashaydi. Hududda ellikka yaqin savdo do‘konlari va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, ta’lim tashkilotlari faoliyat yuritmoqda. 38 ta ko‘p qavatli uy va to‘rtta ijtimoiy obyektga “Madaniyatli hudud” boshqaruv servis kompaniyasi xizmat ko‘rsatadi.
Aholining mazmunli hordiq chiqarishi uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Joriy yilda otalar choyxonasi, amfiteatr, “Wi-Fi” hudud barpo etildi, ichki yo‘llar va bolalar maydonchalari ta’mirlandi.
Mas’ullarning e’tibori, aholining hamjihatligi sabab hududning manzarasi tubdan o‘zgardi. “Yashil makon” loyihasi doirasida shu kuzda 2 ming tupdan ortiq manzarali va mevali ko‘chatlar ekildi. Ikkita artizan quduq qazilib, yashil maydonlarni sug‘orish tizimi yaratildi.
Davlatimiz rahbari shu yerda tuman faollari, nuroniylar bilan suhbatlashdi. Ular o‘z mahallalari obod bo‘lgani, energiya tarmoqlari ta’mirlanib, qishga puxta tayyorgarlik ko‘rilganini aytishdi.
Prezident energiyani tejash, xonadonlardagi issiqlikni asrash, har bir insonda bunga daxldorlikni shakllantirish zarurligini ta’kidladi.
- Dunyodagi iqlim o‘zgarishlari bizdan uzoqda, deb bo‘lmaydi. O‘tgan yilgi sovuq buni ko‘rsatdi. Endi iqlim o‘zgarishini inobatga olib, dunyoqarashimizni ham o‘zgartirishimiz kerak. Har bir fuqaro «bu mening uyim, mening mahallam, mening tumanim, mening Vatanim» deb yashasa, natija biz kutgandek bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu mahallada ham qish oldidan o‘nta transformator ta’mirlandi, elektr simlari almashtirildi. Ko‘p qavatli uylarning kirish yo‘laklar kapital ta’mirlandi, yangi eshiklar o‘rnatildi. Uylarning yerto‘lasidagi issiqlik quvurlari yangilandi.
Davlatimiz rahbariga Chilonzor tumaniga tashrif chog‘ida berilgan topshiriqlarga muvofiq qishga ko‘rilgan tayyorgarlik haqida axborot berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Хабиба Абдуллаева в Мирзо-Улугбекском районе столицы.
В махалле проживают более 4,4 тысячи человек. Здесь действуют около пятидесяти пунктов торговли и обслуживания, действуют образовательные организации. 38 многоквартирных домов и четыре социальных объекта обслуживаются управляющей сервисной компанией «Маданиятли худуд».
Созданы все условия для полноценного досуга жителей. В этом году построены чайхана, амфитеатр, зона Wi-Fi, отремонтированы внутренние дороги и детские площадки.
Благодаря вниманию и сплоченности жителей махалля приобрела совершенно новый облик. Осенью в рамках проекта «Яшил макон» было высажено более 2 тысяч саженцев декоративных и плодовых деревьев. Вырыты два артезианских колодца и создана система орошения зеленых насаждений.
Здесь глава государства пообщался с активом района и представителями старшего поколения. Они рассказали о проделанной в их махаллях работе по благоустройству, ремонту электросетей, тщательной подготовке к зиме.
Президент подчеркнул необходимость экономить электроэнергию, беречь тепло в домах, формировать в каждом чувство сопричастности к культуре энергосбережения.
- Нельзя говорить, что изменение климата происходит где-то далеко от нас. Прошлогодние морозы показали это. Теперь нам необходимо изменить наше мировоззрение с учетом изменения климата. Если каждый гражданин будет относиться к этому, как к заботе о своем доме, своей махалле, своем районе, родной стране, то результат будет таким, как мы ожидаем, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В этой махалле перед зимой отремонтировали десять трансформаторов, заменили электросети. Были капитально отремонтированы входные группы многоэтажных домов, установлены новые двери. Заменены трубы отопления в подвалах.
Главе государства доложено о подготовке к зиме в соответствии с поручениями, данными в ходе посещения им Чиланзорского района.