Davlatimiz rahbari Toshkent shahrida “Yangi O‘zbekiston” ko‘chasi va 4R12 magistral yo‘li kesishuvida quriladigan yo‘l o‘tkazgich loyihasi bilan tanishdi.
So‘nggi yillarda bu ikki yo‘lda qatnov ortdi. Bo‘stonliq va Parkent tumanlariga borayotgan sayyohlar soni ham avvalgi yillarga qaraganda bir necha barobar ko‘paydi, hali yana oshadi. Shuningdek, bu kesishma kelajakda Yangi Toshkent shahriga olib boradigan asosiy yo‘l bo‘ladi.
Shularni inobatga olib, bu kesishmada transport bog‘lamasi qurish mo‘ljallangan. Loyihaga ko‘ra, bu yerda 1 ta ko‘prik, 3 ta tunnel, 4 tadan aylanma va qo‘shimcha yo‘llar barpo etiladi. Bularning evaziga chorraha bironta ham svetoforsiz - “yashil chorraha” bo‘ladi. Bu qulaylik natijasida haydovchi va yo‘lovchilarning vaqti hozirgiga nisbatan 20-30 daqiqaga tejaladi, harakat xavfsizligi oshadi.
Prezidentimiz “Do‘stlik - Qo‘yliq” yerusti metrosi tagida qurilayotgan savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalarini ham ko‘zdan kechirdi. Loyiha doirasida bu yerda 36 ta savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchasi, sport va bolalar maydonchalari, avtoturargohlar barpo etiladi.
Mutasaddilarga bu yerda xavfsizlik choralari va nazoratini ta’minlash, Toshkent shahrida xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

The Head of State was introduced to the project to build an overpass at the junction of New Uzbekistan Street and the 4R12 motorway in Tashkent.
Traffic on these two roads has increased in recent years. The number of cars travelling to Bostanlyk and Parkent districts has also increased several times compared to previous years and will continue to grow. In addition, this intersection will become a major junction on the way to New Tashkent City in the future.
In this context, it is planned to build a traffic junction here. According to the project, 1 flyover, 3 tunnels, 4 roundabouts and additional roads will be built. As a result, it will be possible to pass through the junction without stopping. Travel time for drivers and passengers will be reduced by 20-30 minutes and road safety will be improved.
The President also visited the commercial and service facilities being built under the Dustlik-Kuilyuk elevated metro line. As part of the project, 36 commercial and service outlets, sports and children's playgrounds and car parks will be built.
Officials have been instructed to ensure the safety of the new facilities and to develop the service sector in Tashkent city.