Davlatimiz rahbari Toshkent shahrida “Yangi O‘zbekiston” ko‘chasi va 4R12 magistral yo‘li kesishuvida quriladigan yo‘l o‘tkazgich loyihasi bilan tanishdi.
So‘nggi yillarda bu ikki yo‘lda qatnov ortdi. Bo‘stonliq va Parkent tumanlariga borayotgan sayyohlar soni ham avvalgi yillarga qaraganda bir necha barobar ko‘paydi, hali yana oshadi. Shuningdek, bu kesishma kelajakda Yangi Toshkent shahriga olib boradigan asosiy yo‘l bo‘ladi.
Shularni inobatga olib, bu kesishmada transport bog‘lamasi qurish mo‘ljallangan. Loyihaga ko‘ra, bu yerda 1 ta ko‘prik, 3 ta tunnel, 4 tadan aylanma va qo‘shimcha yo‘llar barpo etiladi. Bularning evaziga chorraha bironta ham svetoforsiz - “yashil chorraha” bo‘ladi. Bu qulaylik natijasida haydovchi va yo‘lovchilarning vaqti hozirgiga nisbatan 20-30 daqiqaga tejaladi, harakat xavfsizligi oshadi.
Prezidentimiz “Do‘stlik - Qo‘yliq” yerusti metrosi tagida qurilayotgan savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalarini ham ko‘zdan kechirdi. Loyiha doirasida bu yerda 36 ta savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchasi, sport va bolalar maydonchalari, avtoturargohlar barpo etiladi.
Mutasaddilarga bu yerda xavfsizlik choralari va nazoratini ta’minlash, Toshkent shahrida xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Осмотрены проекты транспорта и обслуживания
Глава государства ознакомился с проектом строительства путепровода на пересечении улицы Новый Узбекистан и автодороги 4R12 в Ташкенте.
В последние годы интенсивность движения на этих двух дорогах увеличилась. Количество автомобилей, направляющихся в Бостанлыкский и Паркентский районы, также увеличилось в несколько раз по сравнению с предыдущими годами и будет продолжать расти. Кроме того, этот перекресток в будущем станет основным узлом по пути в город Новый Ташкент.
Учитывая это, здесь планируется построить транспортную развязку. Согласно проекту будут построены 1 путепровод, 3 тоннеля, 4 кольцевые развязки и дополнительные дороги. В результате появится возможность безостановочного проезда через перекресток. Время водителей и пассажиров в пути сократится на 20-30 минут, повысится безопасность движения.
Президент также осмотрел объекты торговли и услуг, строящиеся под линией надземного метро «Дустлик-Куйлюк». В рамках проекта здесь создаются 36 точек торговли и услуг, спортивные и детские площадки, автостоянки.
Ответственным лицам даны поручения по обеспечению безопасности на новых объектах, развитию сферы услуг в городе Ташкенте.