Prezident Shavkat Mirziyoyev “Indenim Textile” klasterining Termiz shahridagi to‘qimachilik korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Bu korxona 2019-yil ishga tushirilgan bo‘lib, uning umumiy qiymati 10 million dollardan ziyod. Germaniya, Yaponiya, Turkiya va Xitoy kabi davlatlardan keltirilgan ilg‘or texnologiya va uskunalar samarasida yiliga 800 turdagi 9 million dona kiyim-kechaklar ishlab chiqarish quvvati yaratilgan. Ularning bir qismi eksportga, asosiy qismi ichki bozorga – “Indenim” do‘konlariga yetkazib berilmoqda.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini, mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi.
- Yurtimizda to‘qimachilik xomashyosi bor, mahsulotlar sifati ham yaxshilanib borayapti. Faqat bizda dizayn maktabi yo‘q. Hozir dunyoda uslublar tez o‘zgarayapti. Kiyim korxonalarimiz raqobatbardosh bo‘lishi uchun dizayn maktabini rivojlantirish kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu borada kadrlar tayyorlash sifatini oshirish, mutaxassislarni Italiya kabi dizayn sohasi taraqqiy etgan mamlakatlarga tajriba uchun yuborish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Shuningdek, bozorni o‘rganish va prognozlashtirish, bu borada tadbirkorlarga ko‘maklashish zarurligi ta’kidlandi.
Korxonada monomarkaz tashkil etilgan, ishchilar avval shu yerda o‘qitiladi. Bugungi kunda 800 nafar xotin-qizning bandligi ta’minlangan.
“Indenim Textile” klasterining paxta yetishtirish va qayta ishlash, ip-kalava tayyorlash, kiyim ishlab chiqarish hamda sotish zanjiri yaratilgan. Ularda jami 9 ming nafardan ortiq xodim mehnat qilayotir.
Davlatimiz rahbariga korxonaning istiqboldagi rejalari haqida ma’lumot berildi. Kelgusida mato to‘qish va bo‘yash, kiyim-kechak ishlab chiqarish hajmi oshiriladi. Buning uchun umumiy 55 million dollar investitsiya yo‘naltiriladi. Natijada yana 10 mingta yangi ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyevning Surxondaryo viloyatiga tashrifi yakunlandi, davlatimiz rahbari Toshkentga qaytib keldi.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of the textile enterprise of the Indenim Textile cluster in the city of Termez.
This enterprise was launched in 2019, the total cost of the project was more than $ 10 million. Thanks to advanced technologies and equipment from Germany, Japan, Turkey and China, capacities for the production of 9 million units of 800 types of clothing per year have been created. Some of the products are exported, and the main part is exported to the domestic market, to Indenim stores.
The head of our state got acquainted with the work process and products of the enterprise.
- There are enough textile raw materials in our country, and the quality of products is improving. However, our design school is not sufficiently developed. Fashion is changing rapidly in the world now. In order for our sewing enterprises to be competitive, it is necessary to develop a design school," Shavkat Mirziyoyev said.
In this regard, an instruction was given to improve the quality of personnel training, to send specialists to improve their experience in countries with advanced design schools, for example, in Italy. The necessity of studying and forecasting the market, providing assistance to entrepreneurs in this matter was also emphasized.
The company operates a mono-center, where employees are trained. Today, 800 women are employed at the enterprise.
The Indenim Textile cluster has created a chain for growing and processing cotton, yarn production, tailoring and clothing sales. 9 thousand people work at these facilities.
The head of our state was told about the future plans of the enterprise. In the future, it is planned to increase the volume of spinning and painting fabrics, clothing production. In total, it is planned to invest 55 million dollars for these purposes. As a result, another 10,000 new jobs are expected to be created.
With this, the trip of President Shavkat Mirziyoyev to Surkhandarya region ended, the head of state returned to Tashkent.