Prezident Shavkat Mirziyoyev “Indenim Textile” klasterining Termiz shahridagi to‘qimachilik korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Bu korxona 2019-yil ishga tushirilgan bo‘lib, uning umumiy qiymati 10 million dollardan ziyod. Germaniya, Yaponiya, Turkiya va Xitoy kabi davlatlardan keltirilgan ilg‘or texnologiya va uskunalar samarasida yiliga 800 turdagi 9 million dona kiyim-kechaklar ishlab chiqarish quvvati yaratilgan. Ularning bir qismi eksportga, asosiy qismi ichki bozorga – “Indenim” do‘konlariga yetkazib berilmoqda.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini, mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi.
- Yurtimizda to‘qimachilik xomashyosi bor, mahsulotlar sifati ham yaxshilanib borayapti. Faqat bizda dizayn maktabi yo‘q. Hozir dunyoda uslublar tez o‘zgarayapti. Kiyim korxonalarimiz raqobatbardosh bo‘lishi uchun dizayn maktabini rivojlantirish kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu borada kadrlar tayyorlash sifatini oshirish, mutaxassislarni Italiya kabi dizayn sohasi taraqqiy etgan mamlakatlarga tajriba uchun yuborish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Shuningdek, bozorni o‘rganish va prognozlashtirish, bu borada tadbirkorlarga ko‘maklashish zarurligi ta’kidlandi.
Korxonada monomarkaz tashkil etilgan, ishchilar avval shu yerda o‘qitiladi. Bugungi kunda 800 nafar xotin-qizning bandligi ta’minlangan.
“Indenim Textile” klasterining paxta yetishtirish va qayta ishlash, ip-kalava tayyorlash, kiyim ishlab chiqarish hamda sotish zanjiri yaratilgan. Ularda jami 9 ming nafardan ortiq xodim mehnat qilayotir.
Davlatimiz rahbariga korxonaning istiqboldagi rejalari haqida ma’lumot berildi. Kelgusida mato to‘qish va bo‘yash, kiyim-kechak ishlab chiqarish hajmi oshiriladi. Buning uchun umumiy 55 million dollar investitsiya yo‘naltiriladi. Natijada yana 10 mingta yangi ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyevning Surxondaryo viloyatiga tashrifi yakunlandi, davlatimiz rahbari Toshkentga qaytib keldi.

Отмечена необходимость развития отечественной школы дизайна
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился в городе Термезе с деятельностью текстильного предприятия кластера “Indenim Textile”.
Это предприятие было запущено в 2019 году, общая стоимость проекта составила более 10 миллионов долларов. Благодаря передовым технологиям и оборудованию из Германии, Японии, Турции и Китая созданы мощности по производству в год 9 миллионов единиц одежды 800 видов. Часть продукции поставляется на экспорт, а основная часть – на внутренний рынок, в магазины «Indenim».
Глава нашего государства ознакомился с процессом работы и продукцией предприятия.
- В нашей стране достаточно текстильного сырья, улучшается и качество продукции. Однако у нас недостаточно развита школа дизайна. Сейчас в мире мода быстро меняется. Чтобы наши швейные предприятия были конкурентоспособными, необходимо развивать школу дизайна, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим дано поручение улучшить качество подготовки кадров, направить специалистов на повышение опыта в страны с передовой школой дизайна, например, в Италию. Также подчеркнута необходимость изучения и прогнозирования рынка, оказания помощи предпринимателям в этом вопросе.
На предприятии действует моноцентр, где проводится обучение работников. Сегодня на предприятии трудоустроено 800 женщин.
В кластере «Indenim Textile» создана цепочка по выращиванию и переработке хлопка, производству пряжи, пошиву и реализации одежды. На этих мощностях трудятся 9 тысяч человек.
Главе нашего государства было рассказано о дальнейших планах предприятия. В дальнейшем планируется увеличить объемы прядения и покраски тканей, производства одежды. Всего на эти цели предусматривается инвестировать 55 миллионов долларов. В результате ожидается создание еще 10 тысяч новых рабочих мест.
На этом поездка Президента Шавката Мирзиёева в Сурхандарьинскую область завершилась, глава государства вернулся в Ташкент.