Prezident Shavkat Mirziyoyev 17-noyabr kuni Termiz shahrida barpo etilgan Yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonasini borib ko‘rdi.
Davlatimiz rahbarining 2021-yil 21-apreldagi qaroriga muvofiq, mamlakatimizning barcha hududlarida yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari tashkil etilmoqda. Bu ularning tadbirkorlik faoliyatini boshlashi va yuritishlari uchun zamin bo‘lmoqda.
Termiz shahrining Tinchlik mahallasi hududida ham shunday sharoit tashkil etildi. 2 gektar maydondagi binolarda jami 42 ta loyiha joylashtirildi. Ular qurilish materiallari, kimyo va neft-kimyo, mebelsozlik, oziq-ovqat, to‘qimachilik sanoatiga taalluqli. Binolarni xarid qilish, uskunalar olib kelish va ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish uchun Yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasidan imtiyozli kreditlar tijorat banklari orqali ajratiladi. Barcha korxonalar ishga tushgach, 500 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari bu yerda joylashtirilgan korxonalar mahsulotlarini ko‘zdan kechirdi. Ulardan biri anor sharbatini qadoqlab, qo‘shni davlatlarga eksport qilmoqda. Yana biri kiyim va gilam to‘qishni yo‘lga qo‘yib, xotin-qizlarni ish bilan ta’minlagan.
Prezident bunday sanoat zonalarini viloyatning har bir tumanida barpo etish, mahallalarda hunarmandchilik, kasanachilikni kengaytirish zarurligini ta’kidladi. Ikki yillik tajribadan kelib chiqib, Surxondaryoda yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish bo‘yicha alohida qaror qabul qilish, bunga 50 million dollar mablag‘ ajratish bo‘yicha taklif ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
- Bugungi tadbirkor yoshlar - Yangi O‘zbekiston mahsuli. Ularning bilimi ham, intilishi ham yangicha. Shuning uchun sanoat zonalarini yoshlarning o‘ziga berish kerak. Bu tumanlar uchun tayyor «loyihalar fabrikasi» bo‘ladi. Mutasaddilar faqat korxonalarni innovatsiyaga o‘tkazishga, bozorga chiqishga ko‘maklashishi kerak. Bunda asosiysi - tannarx, sifat, raqobat, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shuningdek, bu viloyat yoshlarining sportga qobiliyati zo‘rligi, lekin ular shug‘ullanayotgan sport turlari cheklanib qolgani qayd etildi. Shu bois Surxondaryo yoshlarini sportga jalb qilish bo‘yicha qaror loyihasini ishlab chiqish vazifasi belgilandi. Bu maqsadlarga 30 milliard so‘m yo‘naltirilishi ko‘zda tutilmoqda. “Uchqizil” suv omborida baydarka va kanoeda eshkak eshish bazasi tashkil qilinadi.
Shu yerda mahalliy sanoat mahsulotlari namoyish etildi, investitsiya loyihalari taqdimoti o‘tkazildi. Surxondaryo viloyatida umumiy qiymati 4 milliard 600 million dollarlik 82 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilmoqda. Buning 4 milliard dollari to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyadir. Energetika, kimyo, tog‘-kon, qurilish materiallari, to‘qimachilik va boshqa sanoat tarmoqlaridagi bu loyihalarda qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar, o‘n minglab ish o‘rni yaratiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 17 ноября посетил Молодежную промышленную и предпринимательскую зону, созданную в Термезе.
В соответствии с постановлением главы нашего государства от 21 апреля 2021 года во всех регионах нашей страны создаются молодежные промышленные и предпринимательские зоны, в которых создаются благоприятные условия для бизнеса молодежи.
Такая зона создана на территории махалли Тинчлик города Термеза. Всего в зданиях на площади 2 гектара разместилось 42 проекта в индустрии строительных материалов, химии и нефтехимии, мебельного производства, пищевой, текстильной. Приобрести помещения, оборудование и наладить производство можно за счет льготных кредитов коммерческих банков по линии Фонда поддержки молодых предпринимателей. С началом деятельности всех предприятий здесь будет более 500 рабочих мест.
Глава государства осмотрел продукцию расположенных здесь предприятий. Одно из них занимается выпуском гранатового сока и экспортирует продукцию в соседние страны. Еще одно предприятие наладило изготовление одежды и ковров, обеспечило занятость женщин.
Президент подчеркнул необходимость создания таких промышленных зон в каждом районе области, расширять ремесленническую и надомную деятельность в махаллях. Дано указание принять с учетом двухлетнего опыта отдельную программу по развитию молодежного предпринимательства в Сурхандарье и разработать предложения по привлечению 50 миллионов долларов на ее реализацию.
- Сегодняшние молодые предприниматели – это результат Нового Узбекистана. У них новые знания и подходы. Поэтому промышленные зоны надо передать в руки молодежи. Это будет готовая «фабрика проектов» для районов. Ответственные лица должны лишь помогать предприятиям внедрять инновации и выходить на рынок. Главное – себестоимость, качество, конкуренция, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Вместе с тем отмечалось, что молодежь области имеет большой потенциал в спорте, однако имеющиеся условия ограничены несколькими видами спорта. В связи с этим поручено разработать проект постановления по вовлечению сурхандарьинской молодежи к спорту и предусмотреть на эти цели до 30 миллиардов сумов. На Учкизилском водохранилище будет организована база по гребле на байдарке и каноэ.
Здесь же продемонстрирована местная промышленная продукция, представлены инвестиционные проекты. В Сурхандарьинской области реализуются 82 инвестиционных проекта общей стоимостью 4 миллиарда 600 миллионов долларов. Из них 4 миллиарда долларов — это прямые иностранные инвестиции. В рамках этих проектов будут произведены товары с добавленной стоимостью и созданы десятки тысяч рабочих мест в энергетической, химической, горнодобывающей, строительной, текстильной и других отраслях промышленности.