Кейинги йилларда дунёни кутилмаган таҳдидлар, зиддиятли муносабатлар, экологик оқибатлар, геосиёсий қарама-қаршиликлар ва ўзаро ишончсизлик инқирози ташвишга солмоқда. Бундай мураккаб даврда миллий давлатчилик, ҳудудий ва минтақавий хавфсизлик масалалари ҳам тобора жиддийлашиб бораверади. Шу маънода, бугун давлатлар ва сиёсий етакчилар ўртасидаги ўзаро муносабатларда англашинув, бағрикенглик, ҳамжиҳатлик ва ишонч муҳитининг қарор топиши нақадар зарурлиги кундай аён.
Шундай бир қалтис вазиятда Ўзбекистон бугун ўз бағрига тараққийпарвар мамлакатларни чорлаётган халқаро мулоқот майдонига айланди, давлатимиз раҳбари нафақат минтақа, балки дунё халқларини ўйлантираётган ўткир муаммоларни дадил кўтариб, уларнинг оқилона ечимлари хусусида илғор ташаббусларни илгари сураётган фаол етакчилардан бири сифатида намоён бўлмоқда. Сўнгги йилларда кўплаб нуфузли, истиқболли тузилмалар, жумладан, ШҲТ, ТДТ, ИҲТ, МДҲ давлат раҳбарлари йиғилишлари ҳамда БМТ доирасидаги ташкилотлар саммитлари мамлакатимизда муваффақиятли ўтаётгани халқаро майдонда ҳам эътироф этилмоқда.
Жумладан, давлатимиз раҳбари аъзо давлатлар ўртасидаги ҳар томонлама ҳамкорликни кенгайтириш учун ҳали ишга солинмаган катта имконитялар, салоҳият мавжудлигини таъкидлади. Мазкур тузилмага аъзо мамлакатлар ўртасидаги савдо кўрсаткичи 85 миллиард доллар бўлиб, бу уларнинг умумий ташқи савдосининг атиги 8 фоизини ташкил этганига урғу берилди. Имтиёзли савдо битимини тузиш бўйича кўп йиллик уринишлар кутилган самарани бермаётгани, тўсиқсиз савдони шакллантириш йўлида ҳали-ҳамон кўплаб чеклов ва муаммолар сақланиб қолаётгани айтиб ўтилди.
Президентимиз ИҲТ доирасидаги ҳамкорликка янги суръат бағишлаш мақсадида “Иқтисодий ҳамкорликнинг стратегик мақсадлари – 2035” концептуал ҳужжатини ишлаб чиқиш таклифини илгари сурди. Ушбу муҳим ҳужжатда ўзаро савдони рағбатлантириш, транспорт-коммуникациявий боғлиқликни кучайтириш, саноат кооперациясини фаоллаштириш, энергетика хавфсизлигини таъминлаш, иқлим ўзгаришига қарши курашиш, туризм ва маданий-гуманитар алмашинув соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш каби асосий йўналишларга эътибор қаратиш лозимлиги алоҳида таъкидланди.
Шунингдек Президентимиз саммит кун тартибидаги бир қатор муҳим масалалар юзасидан ўз амалий таклифларини билдириб, уларнинг муҳокамаси учун Ўзбекистон қулай ва фойдали майдон вазифасини бажаришга тайёр эканини маълум қилди.
Хусусан, ўзаро инвестициялар оқимини кўпайтириш, уларни ҳимоя қилиш ва саноат кооперациясини чуқурлаштириш бўйича Қўшма ҳаракатлар дастурини ишлаб чиқиш ҳамда ҳудудлараро саноат кўргазмасини ташкил этиб, унинг дастлабки тадбирини 2024 йилда юртимизда ўтказиш муҳимлиги қайд этилди.
Иқлим билан боғлиқ хатарлар тобора ортиб бораётган бир даврда иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш борасида самарали ҳамкорликни кучайтириш мақсадида 2024 йилда бўлажак Самарқанд иқлим форуми доирасида Экология масалалари бўйича юқори даражали платформанинг биринчи анжуманини ўтказиш таклиф қилинди.
ИҲТ Котибияти ҳузурида аъзо мамлакатларнинг туризм маъмуриятлари ва етакчи экспертлардан иборат Туризм бўйича маслаҳат қўмитасини ташкил этиш ҳамда унинг илк учрашувини ташкилотнинг туризм пойтахти деб эълон қилинган Шаҳрисабз шаҳрида ўтказиш таклифи илгари сурилди.
Албатта, бундай ташаббусларни дунёни яхлит кўрадиган, унинг ҳар қандай нуқтасидаги оғриқни ўзиникидек қабул қиладиган, инсон қадрини энг юксак қадрият сифатида биладиган олийжаноб, буюк шахс ўз қўлига олади. Президентимизнинг турли халқаро тузилмалар минбарларидан туриб дадил илгари сураётган конструктив ғоя ва лойиҳалари жаҳон ҳамжамияти томонидан маъқулланиб, дунёда, айниқса, минтақамизда барқарор ривожланишни, тинчлик-осойишталикни таъминлашга катта ҳисса қўшаётгани замирида ҳам айнан шу ҳақиқат мужассам.
Давлатимиз раҳбари БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессиясидаги нутқида сиёсий доира етакчилари эътиборини халқаро муносабатлар тизимида фундаментал ўзгаришлар юз бераётгани, жаҳон миқёсида ишонч инқирози кузатилаётгани, глобал хавфсизлик институтлари фаолиятидаги муаммолар ва халқаро ҳуқуқ меъёрларидан чекиниш кучаяётгани ва буларнинг барчаси кенг кўламдаги кескинлик ортишига сабаб бўлаётганига қаратди.
Бундай мураккаб шароитда давлатлар қандай йўл тутмоқ керак?
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида бу саволга аниқ жавоб берди. Аввало, амалий ҳамжиҳатлик ва ҳамкорлик руҳини сақлаш, умумий манфаатларни тор доирадаги манфаатлардан юқори қўйган ҳолда, мамлакатларни жипслаштириш ғоясини кучайтириш зарурлиги қайд этилди.
Жумладан, Президентимиз БМТ минбарида туриб “Аминманки, халқаро ҳамжамиятнинг қўллови билан Марказий Осиё бирдамлик йўлидан боришда давом этади. Марказий Осиёни тинч ва гуллаб-яшнаётган ҳудудга айлантириш Ўзбекистон ташқи сиёсатида бундан буён ҳам устувор мақсад бўлиб қолади”, дея ишонч билан таъкидлади. Ҳа, бугун амалий ҳамжиҳатлик, бирдамлик ва ҳамкорлик руҳи ҳар қачонгидан-да муҳим аҳамият касб этиб бораётган бир даврда Марказий Осиё давлатлари яхши қўшничилик, стратегик шериклик, ўзаро ҳамкорлик ва ривожланиш йўлидан бораётгани эътиборлидир.
Албатта, тиллари, диллари бир-бирига яқин халқлар азалдан хоҳ у хусусий, хоҳ у умумий бўлсин, ҳар қандай масалага доноларча ечим топа олган. Президентимизнинг қатъий сиёсий иродаси, бугунги кунда борган сайин тақчиллашиб бораётган миллатлараро мулоқотни сақлаб қолиш, уни мустаҳкамлашга бўлган катта саъй-ҳаракатлари билан мамлакатимизнинг Туркий давлатлар ташкилотига аъзо бўлганлиги замирида ҳам биз шу ҳақиқатни кўрамиз. Қолаверса, аввал Кенгаш сифатида фаолият кўрсатиб келган ушбу халқаро тузилма таркибига улкан нуфузга эга, дунё цивилизациясининг бешикларидан бири бўлган Ўзбекистоннинг қўшилиши унинг тўлақонли ташкилотга айланишида муҳим ўрин тутганини сиёсатчилар, эспертлар алоҳида таъкидламоқда.
Қолаверса, давлатимиз раҳбарининг барча аъзо давлатлар билан кўп қиррали ва ўзаро манфаатли алоқаларни янада кенгайтириш, стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қаратилган ташаббуслари мазкур ташкилотнинг халқаро нуфузини, глобал миқёсда таъсирини оширишга, азалдан дўст ва қардош бўлган туркий халқларимиз фаровонлигини таъминлашга хизмат қилмоқда.
Яқинда Қозоғистоннинг Остона шаҳрида бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилоти давлат раҳбарларининг навбатдаги кенгашида Президентимиз “Туркий дунёнинг олий ордени” билан мукофотланди. Албатта, давлатлар ўртасида ўзаро рақобат тобора кучайиб, дунё ҳамжамиятида ўз муносиб ўрнини сақлаб қолиш учун кураш жараёни кескин тус олаётган бир даврда халқаро доирада эришилган бундай эътирофни мамлакатимиз етакчисига берилган энг юксак баҳо деб биламиз.
Маълумки, мамлакатимизнинг Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатлар билан ҳам савдо-иқтисодий ва гуманитар алоқалари тобора ривожланиб бормоқда. Таъкидлаш жоизки, кейинги бир неча йилда Ўзбекистоннинг Ҳамдўстлик ишидаги иштироки фаоллашди. Ушбу даврда Ўзбекистон Президенти томонидан кўплаб муҳим йўналишлар юзасидан илгари сурилган ташаббусларнинг аксарияти аъзо мамлакатлар томонидан қўллаб-қувватланиб, рўёбга чиқарилди.
Президентимиз яқинда Бишкек шаҳрида бўлиб ўтган Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгаши мажлисида дўстлик, яхши қўшничилик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган улкан ҳиссаси учун ташкилотнинг олий мукофоти – МДҲ Фахрий нишони билан тақдирланди. Бу, албатта, Ўзбекистоннинг мазкур тузилмада, минтақада тутган ўрни нақадар муҳим эканининг яна бир эътирофидир.
“EkoAvrasya” Евроосиё иқтисодий алоқалар жамғармаси бошқаруви раиси Ҳикмет Эрен Ўзбекистон етакчиси МДҲ доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтиришга қаратилган ташаббусларни илгари сурганини ўз вақтида ва долзарб, деб билишини қайд этиб, “Президент Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган кўп томонлама ҳамкорликнинг янги узоқ муддатли кун тартибини ишлаб чиқиш мақсадида МДҲ мамлакатларининг етакчи таҳлил марказлари ва экспертларининг конференциясини ташкил этиш тўғрисидаги таклифи Ҳамдўстликка аъзо мамлакатлар ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга хизмат қилиши шубҳасиз”лигини билдирди.
Бу каби халқаро эътирофларни кўп келтириш мумкин. Шуниси эътиборлики, халқаро ҳамжамият кейинги йилларда Ўзбекистон раҳбарининг конструктив ташқи сиёсати туфайли нафақат Марказий Осиёда, балки дунё давлатлари раҳбарлари ўртасида қулай сиёсий муҳит ва ишонч шаклланганини билдирмоқда.
Шу ўринда давлатимиз раҳбарининг очиқ ва дўстона ташқи сиёсати миллий парламентимизнинг халқаро алоқаларини ривожлантиришимизга ҳам мустаҳкам замин яратмоқда. Президентимиз хорижий давлатларга ташрифи чоғида ҳамда халқаро минбарлардан туриб парламентларнинг халқларни бир-бирига яқинлаштириш, дунёда тинчлик-хотиржамлик ва бирдамликни таъминлаш борасида имконитялари кенглиги, улардан самарали фойдаланиш зарурлигини бот-бот такрорлаб келади.
Хусусан, 2021 йил 6 август куни Туркманистондаги “Аваза” миллий сайёҳлик зонасида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг учинчи Маслаҳат учрашувида парламентаризмнинг роли ортиб бораётганини ҳисобга олиб, Президентимиз Минтақавий парламент форумини ўтказишни таклиф қилган эди.
Ушбу ташаббусдан кўп ўтмай, яъни 2023 йилнинг феврал ойида Қозоғистоннинг Туркистон шаҳрида Марказий Осиё давлатларининг биринчи парламентлараро форуми бўлиб ўтди ҳамда минтақа мамлакатлари ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шерикликни қўллаб-қувватлаш мақсадида парламентлараро алоқаларни янада мустаҳкамлашга қаратилган Туркистон декларацияси қабул қилинди. 2024 йилда эса форумга Ўзбекистон мезбонлик қилади.
Сўнгги йилларда дунёда тинчлик ва барқарорликни таъминлаш, инсонпарварлик ғояларини мустаҳкамлаш ҳамда мамлакатлар ва халқлар ўртасида дўстона муносабатни кенгайтириш каби йўналишларда парламентлараро алоқаларимиз мунтазам давом этмоқда.
Жумладан, Парламентлараро Иттифоқ, МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси, Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилоти Парламент Ассамблеяси каби халқаро тузилмалар билан биргаликда бир қатор халқаро форум ва анжуманлар ўтказилди. Бухоро шаҳрида ўтказилган “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда парламентлараро глобал ҳамкорлик” ҳамда Самарқанд шаҳрида кенг жамоатчилик ва дин арбоблари иштирокида ташкил этилган “Миллатлараро тотувлик ва динлараро бағрикенгликни таъминлашда парламентнинг роли” каби йирик халқаро форумларни бунга мисол қилиб келтириш мумкин.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан тузилган Марказий Осиё етакчи аёллари мулоқотига Ўзбекистон илк раислик қилган йилда 10 дан ортиқ тадбир ўтказилиб, 8 та якуний ҳужжат қабул қилинди. Минтақа аёлларининг давлат бошқаруви, превентив дипломатия, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, тадбиркорлик ва бизнес, маданият, таълим, фан, санъат, гендер тенглиги каби масалалар юзасидан доимий равишда ўзаро тажриба алмашиб турамиз.
Халқаро алоқаларимиз ҳақида сўз борганда, ўзаро ҳурмат ва ишончга асосланган 25 та парламентлараро гуруҳ ва 2 та комиссия фаолияти йўлга қўйилганлигини ҳам мамнуният билан таъкидлаш ўринлидир.
Шунингдек 2022 йилда Парламентлараро Иттифоққа аъзо давлатлар парламентлари аёл раҳбарларининг 14-саммити илк бор МДҲ ҳудудида, айнан юртимизда муваффақиятли ўтказилди. Буларнинг барчаси мамлакатимизда парламентаризмни ривожлантириш, инсон ҳуқуқларини таъминлаш ҳамда жамиятни демократлаштириш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар, уларнинг амалий натижалари жаҳон ҳамжамияти томонидан муносиб эътироф этилаётганига ёрқин мисол бўла олади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Туркий давлатлар ташкилоти доирасида парламентлараро алоқаларни янада жонлантириш борасида билдирган ташаббуслари ҳам эътиборга моликдир. Бугунги кунда мазкур ташаббуслар ижросини таъминлаш мақсадида “йўл харитаси” ишлаб чиқилиб, босқичма-босқич амалиётга татбиқ этилмоқда.
2017 йилдан бошлаб Ўзбекистон ва ТуркПА ўртасида алоқалар фаол шаклда амалга оширилмоқда. Шундан буён Ўзбекистон парламент делегацияси ассамблеянинг бир қатор тадбирларида фаол иштирок этиб келади.
Бир сўз билан айтганда, миллий парламентимиз ўз фаолиятида ташқи алоқаларни ҳар томонлама ривожлантириш, парламентда гендер тенглик масалаларига эътибор қаратиш, янги таҳрирда қабул қилинган Конституциямизнинг бош принципи – суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат қуриш йўлида, шунингдек, “Инсон қадри ва манфаатлари учун”, деган эзгу ғоя асосида демократия ва адолат тамойилларини таъминлашга фаол киришган.
Ҳа, миллатимиз етакчисининг манфаатларимиз ҳимоячиси сифатида халқаро доирада илгари сураётган ташаббус ва лойиҳалари прогрессив инсоният томонидан қизғин қабул қилинаётгани, мамлакатимиз дунё ҳамжамиятида ўз муносиб ўрнини тобора мустаҳкамлаб бораётгани халқимизнинг қаддини баланд кўтариб, фахр-ғурур туйғуларини юксалтирмоқда.
Бу ўз навбатида, барчамизни халқимиз, эл-юрт манфаатини таъминлашдек улуғ мақсадлар йўлида бирлашишимиз, масъулиятимизни янада оширишни талаб этади.
Шубҳасиз, буларнинг барчаси нафақат мамлакатимизнинг ички тараққиётига, балки унинг дунё миқёсидаги обрўси ортишига, барча учун очиқ ҳамда ўзаро тенг манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш мумкин бўлган жозибадор ўлкага айланишига хизмат қилмоқда.

Усилия Узбекистана направлены на объединение мира во имя мира и прогресса
В последние годы мир стал непредсказуемым: появляются новые вызовы и угрозы, геополитические противоречия приводят к военным конфликтам, происходят экологические катастрофы, прогрессирует кризис взаимного недоверия. В столь сложный период все более насущными становятся вопросы национальной государственности, территориальной и региональной безопасности. В связи с этим возникает осознание необходимости установления во взаимоотношениях между государствами и политическими лидерами доверия, взаимопонимания, толерантных отношений.
В этот сложный период Узбекистан становится международной площадкой, объединяющей развивающиеся страны, а глава государства смело акцентирует внимание на актуальных проблемах народов не только региона, но и всего мира, демонстрируя при этом качества лидера нации, выдвигающего передовые инициативы и намечая пути их решения. В последние годы в нашей стране успешно прошли встречи глав государств ШОС, ОТГ, ОИС, СНГ, саммиты многих авторитетных структур, в том числе органов ООН, что признается и на международной арене.
На прошлой неделе в Ташкенте под лозунгом «К экономической стабильности и развитию в сотрудничестве» и председательством Президента Узбекистана состоялся 16-й саммит Организации экономического сотрудничества.  Лидеры государств-членов Организации выразили полное единодушие по обсуждаемых темам. Это свидетельствует о том, что вопросы повестки дня были одинаково актуальны для всех стран-участниц.
Глава нашего государства подчеркнул, что для расширения всестороннего сотрудничества имеются хорошие возможности и потенциал, которые в настоящее время задействуются недостаточно полно. Так, показатель торговли между нашими странами составил 85 миллиардов долларов. Это всего 8 процентов от общей внешней торговли государств – членов Организации. Отмечалось, что многолетние попытки заключить соглашение о преференциальной торговле не дают ожидаемых результатов, все еще сохраняется множество ограничений и проблем.
Для наращивания темпов сотрудничества Президент выдвинул   предложение разработать в рамках Организации концептуальный документ «Стратегические цели экономического сотрудничества – 2035». Отмечалось, что в этом документе необходимо уделить особое внимание стимулированию взаимной торговли, усилению транспортно-коммуникационных связей, активизации промышленной кооперации, обеспечению энергетической безопасности, усилению взаимодействия в борьбе с изменением климата, развитии туризма, углублении культурно-гуманитарного сотрудничества.
Президент также высказал практические предложения по ряду важных вопросов повестки дня саммита и подчеркнул, что Узбекистан готов стать благоприятной и полезной площадкой для их обсуждения.
В частности, была отмечена важность разработки Программы совместных действий по увеличению потока и защите взаимных инвестиций, углублению промышленной кооперации, созданию Межрегиональной промышленной выставки, которая впервые пройдет в 2024 году в нашей стране.
В 2024 году в целях укрепления эффективного сотрудничества в борьбе с изменением климата и защите окружающей среды предложено провести первую конференцию Платформы высокого уровня по вопросам экологии в рамках предстоящего Самаркандского климатического форума.
Выдвинуто предложение о создании при Секретариате ОЭС Консультативного комитета по туризму, состоящего из экспертов по туризму стран-членов, и провести его первую встречу в городе Шахрисабзе, объявленном туристической столицей Организации.
Подобные инициативы может выдвигать великая личность, сознающая мир как единое целое, воспринимающая чужую боль как свою собственную, рассматривающая человеческое достоинство как высшую ценность. Понимание этого лежит в основе одобрения мировым сообществом конструктивных идей и проектов, смело выдвигаемых Президентом с площадок различных международных организаций, являющихся большим вкладом в обеспечение устойчивого развития, мира во всем мире, особенно в нашем регионе.
В своем выступлении на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН глава государства обратил внимание мировых лидеров на то, что в системе международных отношений происходят фундаментальные изменения, наблюдается кризис доверия глобального масштаба, усиливаются проблемы в деятельности институтов глобальной безопасности и отход от норм международного права. Всё это вызывает растущую напряженность в мире.
Как странам следует вести себя в таких условиях?
На этот вопрос глава нашего государства дал четкий ответ в своем выступлении. Прежде всего, необходимо сохранение духа согласия и практического сотрудничества, сплочение стран на основе того, что общие интересы выше существующих противоречий.
Так, Президент с трибуны ООН с уверенностью подчеркнул, что «при поддержке международного сообщества Центральная Азия продолжит идти по пути консолидации. Превращение Центральной Азии в мирный и процветающий регион будет оставаться приоритетной целью внешней политики Узбекистана». Примечательно, что сегодня, когда дух практического взаимодействия, солидарности и сотрудничества становится как никогда важным, страны Центральной Азии идут по пути добрососедства, стратегического партнёрства, взаимного сотрудничества и развития.
Народы, языки и сердца которых близки друг другу, всегда умели найти мудрое решение любой проблемы, будь она частной или общей. Эта идея легла в основу членства нашей страны в Организации тюркских государств благодаря твердой политической воле Президента, его активных усилий по поддержанию и укреплению межнационального диалога, дефицит которого все больше наблюдается в современном мире. Политики и эксперты подчеркивают, что включение Узбекистана - одной из колыбелей мировой цивилизации, обладающего значительным историческим опытом, в состав этой международной структуры сыграло важную роль в ее превращении в полноценную организацию.
Кроме того, инициативы главы нашего государства, направленные на дальнейшее расширение многоплановых и взаимовыгодных отношений со всеми государствами-членами, укрепление отношений стратегического партнерства, служат повышению международного авторитета и влияния этой организации в глобальном масштабе, а также обеспечению благосостояния тюркских народов, которые испокон веков являлись друзьями и братьями.
Недавно на очередной встрече глав государств Организации тюркских государств, состоявшейся в Астане (Казахстан), наш Президент был награждён «Высшим орденом Тюркского мира». Во время обострения конкуренции между странами и активизации борьбы за сохранение своего места в мировом сообществе мы рассматриваем эту награду как международное признание и высшую оценку деятельности лидера нашего государства.
Последовательно развиваются торгово-экономические и гуманитарные связи Узбекистана с государствами-членами Содружества Независимых Государств. В последние несколько лет участие нашей страны в работе Содружества стало более активным. За этот период большинство инициатив, выдвинутых Президентом Узбекистана по многим важным направлениям, были поддержаны и реализованы странами-участницами.
На прошедшем недавно в Бишкеке заседании Совета глав государств Содружества Независимых Государств за выдающийся вклад в укрепление отношений дружбы, добрососедства и многопланового сотрудничества нашему Президенту была вручена высшая награда организации – Почетный знак СНГ. Это еще одно признание роли и значимости Узбекистана в этой структуре и в регионе.
Хикмет Эрен, Председатель правления Евразийской ассоциации экономических отношений «EkoAvrasya», отметил, что «считает своевременным и актуальным выдвижение лидером Узбекистана инициатив, направленных на дальнейшее расширение взаимовыгодного сотрудничества в рамках СНГ. Несомненно, предложение Президента Шавката Мирзиёева организовать конференцию ведущих аналитических центров и экспертов стран СНГ с целью разработки новой долгосрочной повестки дня многостороннего сотрудничества служит объединению усилий по развитию многосторонних отношений между странами-членами Содружества».
Можно привести множество подобных признаний. Международное сообщество констатирует, что благодаря конструктивной внешней политике лидера Узбекистана сформировалась благоприятная политическая среда и доверие среди лидеров не только Центральной Азии, но и стран мира.
Открытая и дружественная внешняя политика главы нашего государства создает прочную основу и для развития международных связей парламента Узбекистана. В ходе визитов в зарубежные страны и с международных площадок Президент неоднократно отмечает необходимость эффективного использования возможностей парламентов для сближения народов, обеспечения мира, благополучия и солидарности во всем мире.
В частности, 6 августа 2021 года на третьей консультативной встрече лидеров стран Центральной Азии в национальной туристической зоне «Аваза» в Туркменистане, учитывая возрастающую роль парламентаризма, Президент нашей страны предложил провести в Ташкенте Региональный парламентский форум.
Вскоре после этой инициативы, в феврале 2023 года, в Туркестане (Казахстан) прошел первый межпарламентский форум стран Центральной Азии, а принятая Туркестанская декларация была направлена на дальнейшее укрепление межпарламентских связей в целях укрепления всестороннего стратегического партнерства между странами. В 2024 году форум пройдет в Узбекистане.
В последние годы межпарламентское сотрудничество регулярно осуществляется в вопросах обеспечения мира и стабильности на планете, развития гуманитарных идей, расширения дружественных отношений между странами и народами.
Совместно с Межпарламентским союзом, Межпарламентской Ассамблеей СНГ, Парламентской Ассамблеей Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе был проведен ряд международных форумов и конференций. При участии широкой общественности и религиозных деятелей были проведены такие форумы, как «Глобальное межпарламентское сотрудничество в достижении целей устойчивого развития» (Бухара) и «Роль парламента в обеспечении межнационального согласия и межрелигиозной толерантности» (Самарканд).
В год, когда Узбекистан впервые возглавил Диалог женщин-лидеров Центральной Азии, организованный по инициативе главы нашего государства, было проведено более 10 мероприятий и принято 8 итоговых документов. Мы постоянно обмениваемся опытом по вопросам участия женщин региона в государственном управлении, превентивной дипломатии, защиты окружающей среды, предпринимательства и бизнеса, культуры, образования, науки, искусства, гендерного равенства.
Говоря о международных отношениях, следует с удовлетворением отметить, что на основе взаимного уважения и доверия налажена деятельность 25 межпарламентских групп и двух комиссий.
Кроме того, в 2022 году впервые на территории СНГ в нашей стране успешно прошел 14-й саммит женщин-руководителей парламентов государств-членов Межпарламентского союза. Все это является наглядным примером проводимых в Узбекистане реформ в направлении развития парламентаризма, обеспечения прав человека и демократизации общества, а их практические результаты получают достойное признание мирового сообщества.
Заслуживают внимания и инициативы Президента Шавката Мирзиёева по активизации межпарламентских связей в рамках Организации тюркских государств. В настоящее время в целях обеспечения реализации этих инициатив разработана и поэтапно реализуется «дорожная карта».
С 2017 года активизировались отношения между Узбекистаном и ТюркПА. С того времени парламентская делегация Узбекистана активно участвует в мероприятиях Ассамблеи.
Одним словом, национальный парламент в своей деятельности активно вовлечен в процесс всестороннего развития международных связей, уделяет внимание вопросам гендерного равенства, главному принципу недавно принятой Конституции в новой редакции – построению суверенного, демократического, правового, социального и светского государства, а также обеспечению принципов демократии и справедливости, основанных на благородной идее «Во имя чести и достоинства человека».
Инициативы и проекты, выдвигаемые на международной арене лидером нашей нации в качестве защитника наших интересов, их принятие прогрессивным человечеством, зпнятие достойного места нашей страны в мировом сообществе усиливает чувство гордости народа Узбекистана.
Это, в свою очередь, требует от нас, граждан Узбекистана, объединения и сплоченности ради достижения великих целей, обеспечения интересов народа страны, повышения ответственности каждого за судьбу своей Родины.
Несомненно, все это служит не только развитию Узбекистана, но и повышению его авторитета в мировом масштабе, превращению в открытую для всех и привлекательную страну, взаимовыгодному сотрудничеству со всеми странами с учетом национальных интересов.