Bu yerda 7 ming 600 nafardan ortiq aholi istiqomat qiladi. To‘rtta korxona, yigirmadan ortiq savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlarida shu yerlik yoshlar doimiy ish bilan band. Mahalla ahli asosan bog‘dorchilik, chorvachilik va sabzavotchilik bilan shug‘ullanadi. O‘ttizdan ortiq dehqon va fermer xo‘jaliklari faoliyat yuritmoqda.
Davlatimiz rahbari “Barakatullo Davr Baraka” fermer xo‘jaligi bog‘ida bo‘lib, poliz ekinlari rivoji ko‘zdan kechirdi. Bu yerda 6 gektar olma, 1,3 gektarda xurmodan mo‘l hosil olinmoqda. Daraxtlar qatori oralariga ertaki ekinlar, jumladan, oq boshli karam, piyoz, sarimsoqpiyoz yetishtirilgan.
Ma’lumki, Surxondaryoning iqlimi erta hosil olish imkonini beradi. Lekin qishloq xo‘jaligida ilmiy yondashuv yetishmayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Shuning uchun viloyatda in-vitro laboratoriyalari tashkil etib, urug‘chilikni yaxshilash, umuman, Surxondaryo qishloq xo‘jaligini eksportga ixtisoslashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Bog‘, tog‘ yonbag‘ri va dala chetlarini xatlovdan o‘tkazib, ekinlar uchun qo‘shimcha imkoniyatlarni o‘rganish, olimlarni jalb etib, mahsulotlar hosildorligi va sifatini oshirish, qayta ishlashni rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Mahallada ijtimoiy masalalar ham manzilli hal etilmoqda. Yo‘llar ta’mirlangan. Kuz-qish mavsumi oldidan transformatorlar yangilandi, qo‘shimcha simyog‘ochlar o‘rnatildi. Maktab va maktabgacha ta’lim muassasasida zarur sharoitlar yaratilgan.
Yaqinda mahalla hududida kichik tibbiyot punkti tashkil etildi. Prezidentimiz undagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Asosan profilaktik ko‘rik va patronaj xizmati bilan shug‘ullanadigan ushbu muassasada bir nafardan shifokor va doya, ikki nafar hamshira faoliyat olib boradi.
Mahalladagi 2 ming nafarga yaqin tibbiyotga muhtoj aholi ilgari 27 kilometr masofadagi shifoxonaga borar edi. Endi ularning uzog‘i yaqin bo‘ldi. Bu yerda bolalarni emlash, surunkali bemorlarni sog‘lomlashtirish va ularning nazoratini olib borish yo‘lga qo‘yilgan.
Davlatimiz rahbari shu yerda tibbiyot xodimlari va mutasaddilari bilan suhbatlashdi.
- Meni eng ko‘p o‘ylantiradigan masalalardan biri - xalqimizning sog‘lig‘i. Shuning uchun shifoxonalar qurishga, ijtimoiy dorilar ta’minotiga, tez tibbiy yordamga katta mablag‘ ajratayapmiz. Tibbiyot xodimlarining oylik maoshlari ham oshirildi. Endi muhimi - aholini kasallik bo‘yicha xavf guruhiga ajratgan holda, manzilli davolash va sog‘lig‘ini nazorat qilish, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Masalan, bir hudud aholisining 30 foizi kasal yoki kasallikka moyil bo‘ladi. Mahalladagi tibbiyot xodimlari ularga alohida e’tibor qaratib, ahvolini kuzatib borishi kerak. Shu bilan birga, to‘g‘ri ovqatlanish, ko‘proq piyoda yurishning foydasini keng tushuntirish, mahallalarda fitobarlar tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев побывал в махалле Себзор Сарыасийского района Сурхандарьинской области.
Здесь проживает более 7,6 тысячи человек. Местная молодежь занята на четырех предприятиях, более чем в двадцати объектах торговли и обслуживания. Жители махалли в основном занимаются садоводством, животноводством и овощеводством. Действуют более тридцати дехканских и фермерских хозяйств.
Глава нашего государства посетил сад фермерского хозяйства «Баракатулло ДаврБарака» и ознакомился с развитием бахчевых культур. Собирается богатый урожай яблок на 6 гектаров и хурмы на 1,3 гектара. Среди рядов деревьев выращивают скороспелые культуры, в том числе белокочанную капусту, лук и чеснок.
Известно, что климат Сурхандарьи позволяет собирать ранний урожай. Однако в сельском хозяйстве отсутствует научный подход, было указано в ходе посещения. Подчеркнута необходимость создать в регионе лаборатории in vitro, улучшить семеноводство, специализировать сурхандарьинское сельское хозяйство на экспорт.
Дано поручение провести инвентаризацию садов, горных склонов и границ полей, изучить дополнительные возможности для выращивания сельскохозяйственных культур, привлечь ученых и повысить урожайность и качество продукции, развивать переработку.
В махалле адресно решаются и социальные вопросы. Дороги отремонтированы. Перед осенне-зимним сезоном были заменены трансформаторы, установлены дополнительные столбы. В школе и дошкольном образовательном учреждении созданы необходимые условия.
Недавно в махалле открылся небольшой медицинский пункт. Президент ознакомился с условиями в нем.
В этом учреждении работают врач, акушерка и две медсестры, которые в основном занимаются профилактическим осмотром и патронажным обслуживанием.
Около 2 тысячам жителей махалли приходилось обращаться в больницу в 27 километрах отсюда. Теперь медицина стала ближе к людям. Здесь налажена вакцинация детей, реабилитация хронических больных и наблюдение за ними.
Глава нашего государства побеседовал с медицинскими работниками и ответственными лицами.
- Один из вопросов, который меня волнует больше всего, - это здоровье нашего народа. Именно поэтому мы тратим много средств на строительство больниц, обеспечение социальными лекарствами и оказание неотложной медицинской помощи. Также увеличена ежемесячная заработная плата медицинских работников. Сейчас важно адресное лечение и наблюдение здоровья по конкретным группам риска среди населения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Например, если выявлено, что жители определенного населенного пункта больны или склонны к заболеванию, медицинским работникам следует уделить им повышенное внимание и следить за их состоянием. Вместе с тем важно широко разъяснять пользу правильного питания, пеших прогулок, организации фитобаров в махалле.