2021-yilda Termizda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda davlatimiz rahbari Surxondaryo viloyatida ichimlik suvi bilan bog‘liq muammoga alohida to‘xtalgan edi. O‘sha paytda hududda markazlashgan tarmoqlar orqali ichimlik suvi bilan ta’minlash darajasi 60 foiz atrofida edi.
Prezidentimiz bu borada “To‘palang” suv ombori ulkan va toza manba ekanini ta’kidlab, uni aholiga yetkazish bo‘yicha loyiha tayyorlash vazifasini qo‘ygan edi.
Haqiqatan ham, bu havzaga suv tog‘lardagi qor va muz erishidan yig‘iladi. Tekshiruvlarga ko‘ra, bu suvning qattiqlik darajasi 4 foiz, foydali minerallarga boy va musaffo. Bundan foydalanib, Surxondaryo aholisi uchun muhim ijtimoiy loyiha amalga oshirilmoqda.
Loyiha doirasida suv omboridan to Termiz shahrigacha 380 kilometr metall quvurlar tortiladi. Uning 159 kilometri magistral, 221 kilometri shahar va tumanlarni bog‘lovchi ichki tarmoqlardir. Shuningdek, suv tozalash, bosimni kamaytirish va suv yig‘ish inshootlari quriladi. Bugungi kunda 147 kilometr quvur tortib bo‘lindi. Suv tozalash, bosimni kamaytirish va 5 ta suv yig‘ish inshooti barpo etildi.
16 noyabr kuni Sariosiyo tumani “Bog‘iston” mahallasida ushbu loyihaning birinchi bosqichini ishga tushirish marosimi bo‘ldi. Prezident Shavkat Mirziyoyev ramziy tugmani bosib, “obi hayot” yo‘lini ochdi.
Mazkur bosqichda suv Sariosiyo, Denov, Sho‘rchi va Qumqo‘rg‘on tumanlariga yetib bordi. Viloyat aholisining markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlanish darajasi 70 foizga yetdi.
Yana bir muhim jihati, suv o‘z oqimi bilan tushishi tufayli 8,6 million kilovatt/soat elektr energiyasi iqtisod qilinadi.
Loyihaning ikkinchi bosqichida markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlanish darajasi 90 foizga yetkaziladi. Bundan Sariosiyo, Denov, Sho‘rchi, Qumqo‘rg‘on, Jarqo‘rg‘on, Bandixon, Qiziriq, Sherobod, Angor, Muzrabot, Termiz tumanlari va Termiz shahridagi 2 millionga yaqin aholi bahramand bo‘ladi. Loyihani 2024-yilda nihoyasiga yetkazish mo‘ljallangan.

В Сурхандарье запущен первый этап проекта питьевого водоснабжения
На совещании, состоявшемся в Термезе в 2021 году, глава нашего государства отдельно остановился на проблеме питьевой воды в Сурхандарьинской области. На тот момент уровень подачи питьевой воды через централизованные сети в регионе составлял около 60 процентов.
В этой связи Президент отметил, что Тупалангское водохранилище является обширными и чистым ресурсом для водоснабжения, поставил задачу подготовить проект по подаче воды к домам населения.
Действительно, вода в этом водоеме собирается в результате таяния снега и льда в горах. Согласно тестам, вода имеет 4-процентную жесткость, богата полезными минералами. Благодаря этому реализуется важный социальный проект для жителей Сурхандарьи.
В рамках проекта от водохранилища до города Термез будет проложено 380 километров металлических труб. Из них 159 километров — вдоль автомобильных дорог, 221 километр — внутренние сети, соединяющие города и районы. Также будут построены водоочистные, редукционные и водосборные сооружения.
Сегодня проложено 147 километров трубопроводов. Построены водоочистные, редукционные и 5 водосборных сооружений.
Сегодня в махалле Богистон Сарыасийского района состоялась церемония запуска первой очереди проекта. Президент Шавкат Мирзиёев нажал символическую кнопку и начал подачу "источника жизни".
На этом этапе вода достигла Сарыасийского, Денауского, Шурчинского и Кумкурганского районов. Уровень обеспеченности централизованной питьевой водой населения региона достиг 70 процентов.
Еще одним важным аспектом является то, что за счет падения воды под собственной силой экономится 8,6 миллиона киловатт-часов электроэнергии.
На втором этапе проекта уровень централизованного питьевого водоснабжения будет доведен до 90 процентов. Этим воспользуются около 2 миллионов жителей Сарыасийского, Денауского, Шурчинского, Кумкурганского, Джаркурганского, Бандиханского, Кызырыкского, Шерабадского, Ангорского, Музрабатского, Термезского районов и города Термеза. Завершить проект планируется в 2024 году.