Hurmatli Bosh kotib!
Bugungi oliy darajadagi uchrashuvimiz bizning umumiy taraqqiyot yo‘lida ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirishga bo‘lgan qat’iy intilishimizning yaqqol dalilidir.
Bugun ko‘z o‘ngimizda dunyo siyosiy arxitekturasi tom ma’noda o‘zgarmoqda va global qayta qurilishi sodir bo‘lmoqda.
Bu murakkab jarayonlarda o‘zining katta o‘rniga ega bo‘lgan Tashkilotimiz davlatlari birgalikda hamjihat bo‘lib harakat qilishi, vujudga kelayotgan xavf-xatarlarga qarshi samarali yechimlar topishi muhimdir.
“Hamkorlikda iqtisodiy barqarorlik va taraqqiyot sari” shiori ostida o‘tayotgan sammitimizda siz, aziz hamkasblarim bilan ko‘p tomonlama aloqalarimizni yangi bosqichga olib chiqish va eng dolzarb masalalar bo‘yicha batafsil fikr almashamiz.
Barchangizga bugungi tadbirimizda ishtirok etayotganingiz va o‘zaro manfaatli munosabatlarimiz ravnaqiga qo‘shayotgan ulkan hissangiz uchun alohida tashakkur bildiraman.
Fursatdan foydalanib, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti hurmatli Ilhom Haydarovich Aliyevni Tashkilotimizdagi muvaffaqiyatli raisligi bilan samimiy tabriklayman.
Ozarbayjon raisligi doirasida “Yashil o‘tish va o‘zaro bog‘liqlik yili”da o‘tkazilgan qator tadbir va tashabbuslar amaliy sherikligimizni kengaytirishga salmoqli hissa qo‘shdi.
Kelgusi yilda Tashkilotimizga raislik qiladigan Eron Islom Respublikasining mintaqaviy savdoni rivojlantirish orqali hamkorlikni yanada chuqurlashtirish borasidagi reja va maqsadlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.
Bundan roppa-rosa ikki yil oldin Ashxobod shahrida Tashkilotimizning o‘n beshinchi sammitini muvaffaqiyatli o‘tkazgan edik. Turkmanistondagi yig‘ilishimizda qabul qilingan muhim qarorlar tuzilmamiz faoliyatiga yangi nafas olib kirdi.
Tashkilotni isloh qilish va uning samaradorligini oshirish, xalqaro maydondagi nufuzini yuksaltirish bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Xususan, transport vazirlarimiz qabul qilgan Toshkent deklaratsiyasining muhim ahamiyatini alohida qayd etmoqchiman.
Boku shahrida Toza energiya markazini tashkil etish va mintaqaviy elektr energiyasi bozorini yaratish masalasi bo‘yicha amaliy ishlar qilinmoqda. Ekologiya sohasida yuqori darajadagi muloqot platformasi tuzildi. Turizm hamkorligini yanada kengaytirish maqsadida birinchi bor Tashkilot turoperatorlari tarmog‘i yaratildi va Xavfsiz turizmni rivojlantirish dasturi tasdiqlandi.
Qadrli delegatsiyalar rahbarlari!
Tashkilotimiz a’zolarini mushtarak tarix va muqaddas islom dinimiz, boy madaniyat va o‘xshash qadriyatlar chambarchas bog‘lab turadi.
Yarim milliard aholi yashaydigan keng mintaqamiz savdo-iqtisodiy, sanoat, investitsiya va innovatsiyalar, transport sohalaridagi aloqalarni rivojlantirishda katta salohiyatga ega.
Tahlillarga ko‘ra, jahondagi global inqirozga qaramasdan, bizning iqtisodiyotlarimiz barqaror o‘sish sur’atlarini namoyon etmoqda.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda ortga qaytmas islohotlar jadal amalga oshirilayotganidan barchangiz yaxshi xabardorsiz. Biz iqtisodiyotni liberallashtirish, xalqimizning turmush darajasi va farovonligini yanada yuksaltirishga asosiy e’tiborni qaratyapmiz.
Yangi O‘zbekistonda so‘nggi olti yilda yalpi ichki mahsulot hajmi bir yarim barobar ko‘paydi. 2030-yilga qadar ushbu iqtisodiy ko‘rsatkichni yana ikki barobarga oshirishni mo‘ljallayapmiz. Bunga, avvalo, “yashil” iqtisodiyot va zamonaviy infratuzilmani barpo etish, xususiy sektorni rag‘batlantirish va yangi ish o‘rinlari yaratish, xorijiy investitsiyalarni faol jalb etish hisobidan erishish ko‘zda tutilmoqda.
Bu borada xalqaro maydonda o‘z ovozi va nufuziga ega Tashkilotimizning barcha a’zolari bilan samarali ishlashga tayyormiz. Zero, yaqin va yaxshi qo‘shni bo‘lgan mamlakatlarimiz iqtisodiyotlari bir-birini to‘ldira oladi. Umumiy savdo-transport koridorlari va energetika tarmoqlari esa davlatlarimizni uzviy bog‘laydi. Biz yangi “o‘sish nuqtalari”ni birgalikda izlab topish orqali kelgusida salmoqli natijalarga albatta erishamiz.
O‘zbekiston Tashkilotimizning asosiy hujjati bo‘lgan “Istiqbollar – 2025” ijrosini sarhisob qilishni qo‘llab-quvvatlaydi. Hozircha ishga solinmayotgan katta imkoniyatlarning chuqur tahlili asosida Tashkilotimizning kelajakdagi ustuvor soha va tarmoqlarini belgilab beruvchi “Iqtisodiy hamkorlikning strategik maqsadlari – 2035” konseptual hujjatini ishlab chiqish vaqti keldi, deb hisoblaymiz.
Ushbu muhim hujjatda quyidagi asosiy yo‘nalishlarga e’tibor qaratish lozim.
Birinchidan, o‘zaro savdoni rag‘batlantirish. O‘tgan yili mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo ko‘rsatkichi 85 milliard dollarni tashkil etdi. Bu Tashkilotga a’zo davlatlar umumiy tashqi savdosining atigi 8 foizi demakdir. Afsuski, imtiyozli savdo bitimini tuzish bo‘yicha ko‘p yillik urinishlar kutilgan samarani bermayapti. To‘siqsiz savdoni shakllantirish yo‘lida hali-hamon ko‘plab cheklov va muammolar saqlanib qolmoqda.
Bu holatlarni ochiq tan olishimiz va ularni ijobiy tomonga o‘zgartirish uchun vaziyatga yangicha qarash bilan yondashish kerak. Shu munosabat bilan ekspertlarimiz tomonidan ishlab chiqilgan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti doirasida savdoni soddalashtirish to‘g‘risidagi bitimni qabul qilishga chaqiraman.
Ushbu hujjatda tovar va xizmatlar savdosini yengillashtirish, texnik va notarif to‘siqlarni bartaraf etish, bojxona, fitosanitariya va veterinariya tartib-qoidalarini raqamlashtirish, elektron savdoni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, bu chora-tadbirlar orqali 2035-yilga borib o‘zaro savdo hajmlarini kamida ikki barobar ko‘paytirish mumkin.
Ikkinchidan, o‘zaro transport-kommunikatsiya bog‘liqligini kuchaytirish. A’zo davlatlarning aksariyati dengizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkoniyatiga ega emas. Shu bilan birga, Osiyo-Tinch okeani, Janubiy Osiyo, Yaqin Sharq va Yevropa mintaqalarining yirik bozorlari bilan bog‘laydigan va bizning hududlarimiz orqali o‘tadigan transkontinental transport yo‘laklari salohiyatidan to‘liq foydalanishimiz zarur.
Kelgusida “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” va Transafg‘on multimodal yo‘llarining ishga tushirilishi barcha a’zo davlatlar manfaatlariga mos keladi.
Toshkentda 2-noyabrda bo‘lib o‘tgan transport vazirlarining yig‘ilishida “O‘zbekiston – Turkmaniston – Eron – Turkiya” transport yo‘lagini rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan hujjatga boshqa a’zolarni ham qo‘shilishga, o‘zaro tarif va yig‘imlarni maqbullashtirishga chaqiraman.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Ozarbayjon va Turkiya bilan yuk tashish hujjatlarini raqamlashtirdi, shuningdek, boshqa davlatlar bilan bunday loyihalar amalga oshirilmoqda.
Bu kabi zamonaviy tizimlarni keng joriy qilish hamda samarali muvofiqlashtirish uchun Toshkent shahrida Tashkilotning Raqamli transport va bojxona ofisini tashkil etish tashabbusini bildiraman.
Uchinchidan, sanoat kooperatsiyasi hamda ishbilarmonlik aloqalarini faollashtirish, industrial xablarni shakllantirish.
Biz o‘zaro investitsiyalar oqimini ko‘paytirish, ularni himoya qilish va sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish bo‘yicha Qo‘shma harakatlar dasturini ishlab chiqib, Tashkilotimiz Kotibiyatiga taqdim etdik. Mazkur hujjatda kimyo, energetika, geologiya, to‘qimachilik, charm-poyabzal, oziq-ovqat, farmatsevtika va qurilish sohalarida yangi qo‘shma loyihalarni ilgari surish maqsad qilib qo‘yilgan. Bu ezgu yo‘lda Tashkilotning Savdo va taraqqiyot banki bilan sheriklik aloqalarini kengaytirish tarafdorimiz.
Kecha Toshkentda o‘tgan Savdo-sanoat palatalari va ko‘plab kompaniyalarimiz rahbarlari ishtirokidagi beshinchi biznes-forum xususiy sektorda katta salohiyatga ega ekanimizni yaqqol ko‘rsatdi. Biz Tashkilotimiz doirasida hududlararo sanoat ko‘rgazmasini tashkil etish va uning dastlabki tadbirini 2024-yilda yurtimizda o‘tkazish taklifini ilgari suramiz.
To‘rtinchidan, energetika xavfsizligini kafolatli ta’minlash. Milliy energetika strategiyalarini uyg‘unlashtirish, mintaqalararo energiya resurslarini uzatish tarmoqlarini rivojlantirish, “yashil” energetika texnologiyalarini keng joriy etishning ahamiyati oshmoqda.
Biz Tashkilotning energetika sohasida hamkorlik strategiyasining asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish borasida keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirmoqdamiz. 2030-yilgacha 25 gigavatt quvvatdagi qayta tiklanuvchi energiya manbalarini yaratishni va balansimizda ularning ulushini 40 foizga yetkazishni maqsad qilganmiz. Shu yilning o‘zida 2 gigavatt quvvatdagi yirik shamol va quyosh elektr stansiyalarini ishga tushiryapmiz. Shuningdek, “yashil vodorod” ishlab chiqarish sohasida ham ilk qadamlarni qo‘ymoqdamiz. Ushbu yo‘nalishlarda barcha davlatlar bilan ochiq muloqot va tajriba almashishga tayyormiz.
Hamkorlik masalalarini batafsil muhokama qilish va ishlarni tizimli asosda olib borish uchun Tashkilotimiz doirasida alohida Energetika vazirlari kengashini ta’sis etishni taklif etamiz.
Beshinchidan, iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurash va atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha aloqalarni jadallashtirish. Hozirgi vaqtda bizning davlatlarimiz bu o‘tkir muammolarning og‘ir oqibatlariga duch kelmoqda. Muzliklarning erishi, suv resurslari taqchilligi, cho‘llanish, chang bo‘ronlari, tuproq yemirilishi va biologik xilma-xillikning yo‘qolishi kabi jarayonlar qattiq xavotir uyg‘otmoqda.
Tuzilmamiz doirasida Ekologiya masalalari bo‘yicha yuqori darajali platforma yaratish bo‘yicha g‘oyamizni qo‘llab-quvvatlaganingiz uchun tashakkur izhor etaman. Uning birinchi anjumanini 2024-yili Samarqand iqlim forumi doirasida tashkil etishga tayyormiz.
Shuningdek, kelgusi haftada yurtimizda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Cho‘llanishga qarshi kurashish konvensiyasi bajarilishini ko‘rib chiqish bo‘yicha qo‘mita yig‘ilishida vakillaringizni faol ishtirok etishga chorlaymiz. Hozirgi vaqtda tobora jiddiy muammoga aylanib borayotgan qum-chang bo‘ronlariga qarshi kurashish maqsadida Samarqand deklaratsiyasini qo‘llab-quvvatlashga chaqiramiz.
Oltinchidan, turizm sohasida hamkorlikni kuchaytirish. Yaqinda 140 dan ortiq davlatlar ishtirokida Samarqandda bo‘lib o‘tgan Butunjahon turizm tashkiloti Bosh Assambleyasi sessiyasi mintaqamiz sayyohlik salohiyatiga butun dunyo e’tiborini jalb etish borasida tarixiy voqea bo‘ldi.
Bugungi kunda Tashkilot makonida YUNESKOning 90 ga yaqin Butunjahon merosi obyektlari joylashgan bo‘lib, mamlakatlarimizga har yili salkam 80 million xorijiy sayyohlar tashrif buyurmoqda.
Transchegaraviy yo‘nalishlar tobora ommalashayotganini hisobga olib, qo‘shma turistik marshrutlarni joriy etish hamda “Ipak yo‘li” sayyohlik brendi ostida umumiy sayyohlik dasturlarini ko‘paytirishni taklif etaman.
Tashkilotimiz Kotibiyati huzurida a’zo mamlakatlarning turizm ma’muriyatlari va yetakchi ekspertlardan iborat alohida Turizm bo‘yicha maslahat qo‘mitasini tashkil etish taklifini bildirmoqchiman. Uning ilk uchrashuvini kelgusi yili Tashkilotimizning turizm poytaxti deb e’lon qilingan Shahrisabz shahrida o‘tkazishga tayyormiz.
Shuningdek, a’zo davlatlarni Samarqandda ochilgan Butunjahon turizm tashkilotining Xalqaro turizm akademiyasi imkoniyatlaridan unumli foydalanishga chaqiramiz.
Yettinchidan, madaniy-gumanitar hamkorlikni chuqurlashtirish orqali do‘st xalqlarimizni yanada yaqinlashtirish. Har yili mamlakatlarimizda navbat bilan Madaniyat, san’at va kino haftaliklarini o‘tkazib borish, yoshlarning ijodiy festivallari va innovatsion hamkorlik platformasini yo‘lga qo‘yish, fundamental ilmiy yo‘nalishlarda o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish aloqalarimiz rivojiga kuchli turtki bag‘ishlaydi.
Hurmatli sammit qatnashchilari!
Global tinchlik va xavfsizlikka jiddiy tahdid solayotgan Yaqin Sharqdagi Falastin-Isroil urushi barchamizda katta tashvish uyg‘otmoqda. Ming afsuski, bu qonli nizo oqibatida avvalo, tinch aholi vakillari, ayniqsa, ayollar, bolalar va keksalar ko‘plab qurbon bo‘lmoqda. Urushning mintaqa bo‘ylab yoyilib ketish xavfi tobora real tus olmoqda.
Qarama-qarshilikning keng ko‘lamli nizoga aylanib ketishiga aslo yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi. Biz tomonlarni zudlik bilan harbiy harakatlarni to‘xtatishga, tinch muzokaralarni boshlash, oqilona murosaga kelishga chaqiramiz.
Falastin xalqi Birlashgan Millatlar Tashkiloti rezolyutsiyalari bilan tasdiqlangan huquqqa, ya’ni, o‘zining mustaqil davlatini barpo etish huquqiga ega, degan qat’iy pozitsiyamizni yana bir bor bildiramiz.
Shuningdek, bugungi sammit Tashkilotimiz a’zolaridan biri bo‘lgan Afg‘oniston ishtirokisiz o‘tayotganiga diqqatingizni qaratmoqchiman.
Asrlar davomida bizga yon qo‘shni bo‘lgan ko‘pmillatli Afg‘oniston xalqini bugungi murakkab muammolari qarshisida yolg‘iz qoldirib bo‘lmaydi. Ushbu mamlakatni mintaqaviy integratsiya jarayonlariga faol jalb etish barqaror taraqqiyotimizning ajralmas va zaruriy shartidir.
Barchangizni afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatishni ko‘paytirishga, ushbu mamlakatdagi o‘tkir ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni jamoaviy mas’uliyat va maqbul mexanizmlar asosida hal etishga chaqiraman.
Nutqimning yakunida alohida ta’kidlamoqchimanki, bugungi tarixiy sammit va uning natijalari Tashkilotimizni samarali va ta’sirchan tuzilmaga aylantirishga, ko‘pqirrali sherikligimizni yangi marralarga olib chiqishiga ishonaman.

Esteemed secretary general!
Today’s top-level meeting is a vivid testimony of our strong commitment to expand multilateral cooperation for the benefit of common development.
Nowadays the world’s political architecture is indeed changing in front of our eyes and its global transformation is underway.
It is crucially important for member states of our Organization, which have their important place in these complex processes, to act together in unity and seek for effective solutions to emerging challenges and threats.
During our Summit under the slogan “Through Cooperation to Economic Stability and Development”, we will have a detailed discussion with you, my distinguished colleagues, on how to take our multilateral relations to a new level and address the most topical issues.
I would like to express my special gratitude to all of you for your participation in today’s event and for your great contribution to the development of our mutually beneficial relations.
Taking this opportunity, I would like to extend my sincere congratulations to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on his successful chairmanship in our Organization.
A series of events and initiatives that took place as part of the “Year of Green Transition and Connectivity” under Azerbaijan’s Chairmanship have made a significant contribution to the expansion of our practical partnership.
We fully support the plans and objectives of the Islamic Republic of Iran, which assumes the chairmanship of our Organization for the next year, to deepen cooperation through the facilitation of regional trade.
Now, with your permission, I will take the floor first as the host of the Summit.
We successfully held the 15th Summit of our Organization in Ashgabat precisely two years ago.
The important decisions adopted at our meeting in Turkmenistan gave a fresh perspective to the activities of our Organization.
A systemic work is underway to transform the Organization to increase its efficiency and international profile.
In particular, I would like to highlight the importance of the Tashkent Declaration adopted by our Ministers of Transport.
A practical work is underway to set up a Clean Energy Center in Baku and a regional electricity market.
A high-level Dialogue platform for ecology has been established.
In order to further expand cooperation in tourism a network of the Organization’s tour operators has been set up and the Safe Tourism Program has been approved for the first time ever.
The member-states of Organization are closely linked by common history and the holy religion of Islam, and they share rich culture and similar values.
Our vast region, which is home to half a billion people, has a great potential for developing cooperation in trade, economy, industry, investment, innovation and transport.
According to the analysis, our economies are maintaining stable growth rates despite the global crisis.
You are all well aware that in recent years Uzbekistan is implementing irreversible reforms.
Our priority is to liberalize the economy and improve the living standards and prosperity of our people.
Over the past six years the GDP of New Uzbekistan has increased one and a half times.
By 2030 we seek to double this indicator.
We intend to achieve this target primarily by creating “green” economy and a modern infrastructure, providing incentives to the private sector, creating new jobs, and actively attracting foreign investment.
In this regard, we are ready for effective cooperation with all member-states of our Organization, which have their own voice and prestige in the international arena.
As the economies of our close and good neighborly countries can complement one another. Common trade and transport corridors as well as energy networks inextricably connect our countries.
We certainly will achieve significant results in the future by finding together new “points of growth”.
Uzbekistan is in favor of summarizing the implementation of the ECO Vision- 2025, the framework document of our Organization.
We believe that it is high time for developing the “Strategic Objectives of Economic Cooperation-2035”. This conceptual document will define the future priority areas of engagement for our Organization, building on a thorough analysis of the enormous and still untapped opportunities.
This important document will highlight the following main areas.
First. Promotion of mutual trade.
Last year, the trade turnover between our countries totaled $85 billion.
This represents only 8% of the total foreign trade of the Organization’s member-states.
Regrettably, the years of efforts to develop a preferential trade agreement have not delivered the expected results.
There are still many restrictions and problems to barrier-free trade.
We must openly admit this and take a new perspective to turn the situation into a positive shift.
In this regard, I would like to encourage for the adoption of the ECO’s Trade Facilitation Agreement developed by our experts.
This document shall focus on the following:
- facilitation of trade in goods and services;
- removal of technical and non-tariff barriers;
- digitalization of customs, phytosanitary, and veterinary procedures;
- development of electronic commerce.
According to preliminary estimates, these measures will enable reaching at least a twofold growth in mutual trade by 2035.
Second. Strengthening transport and communication connectivity.
The majority of the member states are landlocked.
In addition, we need to fully utilize the potential of transcontinental transport corridors that pass through our territories and link us with major markets in the Asia-Pacific region, South Asia, the Middle East, and Europe.
The launch of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan and Trans-Afghan multimodal roads in the coming future meets the interests of all member states.
I also encourage other members to join the document, adopted at the meeting of transport ministers held on November 2, 2023 in Tashkent on the development of “Uzbekistan - Turkmenistan-Iran–Turkiye” Transport Corridor, and optimize mutual tariffs and fees.
It is worth noting that Uzbekistan has digitized freight documents with Azerbaijan and Turkiye and is implementing similar projects with other countries.
I propose to establish ECO’s Digital Transport and Customs Office in Tashkent in order to widely implement and effectively coordinate these modern systems.
Third. Promotion of industrial cooperation and business ties, forming industrial hubs.
We have developed the Program of Joint Actions to increase the flow of mutual investments, ensure their protection, and deepen industrial cooperation. The document has been submitted to the Secretariat of the Organization.
The Program seeks to promote new joint projects in the fields of chemistry, energy, geology, textiles, leather, footwear, food, pharmaceuticals, and construction.
We wish to expand our partnership with the ECO Trade and Development Bank for this noble cause.
The Fifth Business Forum, which was held yesterday in Tashkent and attended by heads of chambers of commerce and industry and many of our companies clearly demonstrated the great potential we have in the private sector.
We propose to establish within ECO an Interregional Industrial Exhibition and hold its first event in Uzbekistan in 2024.
Fourth. Ensuring guaranteed energy security.
The harmonization of national energy strategies, the development of interregional energy transmission networks, and the widespread introduction of “green” energy technologies are becoming increasingly important.
We are carrying out an extensive work on the development of renewable energy sources, which is one of the main directions of Organization’s Energy Cooperation Strategy.
By 2030, we seek to create 25 gigawatts of renewable energy sources and increase the share of renewables in our energy mix to 40%. This year alone, we are launching 2 gigawatts of large wind and solar power plants.
We are also taking the initial steps in green hydrogen production. We are ready for open dialogue and exchange of experience with all countries in these areas.
We propose to establish a new Council of Ministers of Energy within the Organization to thoroughly discuss issues of cooperation and conduct systemic work.
Fifth. The intensification of our contacts in addressing climate change and environmental protection.
Today, our countries are facing the serious consequences of these acute problems.
The melting of glaciers, water scarcity, desertification, dust storms, soil erosion and the loss of biodiversity are causing serious concerns.
I would like to extend my gratitude to all countries for supporting our initiative to establish a High-level Dialogue Platform for Ecology within the Organization.
We are ready to organize its first meeting as part of the Samarkand Climate Forum in 2024.
In addition, we invite your representatives to take an active part in the committee meeting to review the assessment of implementation of the UN Convention to Combat Desertification in our country the following week.
I urge you to support the Samarkand Declaration to combat sand and dust storms, which are becoming a growing problem.
Sixth. Enhancing cooperation in the tourism sector.
The General Assembly of the UN World Tourism Organization recently held in Samarkand with the participation of more than 140 countries has become a historic event in attracting the attention of the world to the tourism potential of our region.
Today, the countries of the Organization accommodate – 90 UNESCO World Heritage sites, and nearly 80 million tourists visit our countries annually.
Given the fact that cross-border routes are becoming increasingly popular, I propose to introduce Joint Tourist Routes and increase joint tourist programs within the “Silk Road” Tourism Brand.
I would like to propose to establish a new Consultative Committee on Tourism under the Secretariat of the Organization, consisting of tourism departments and leading specialists of the member states. We are ready to host its first meeting next year in the city of Shakhrisabz, declared the tourism capital of our Organization.
Furthermore, I invite member states to take advantage of the opportunities of the International Tourism Academy of the World Tourism Organization, opened in Samarkand.
Seventh. Bringing our peoples together through deepening cultural and humanitarian cooperation.
The annual organization of Culture, Arts and Cinema Weeks in our countries, the establishment of Creative Youth Festivals and Innovative Cooperation Platform, and the strengthening of mutual cooperation in fundamental scientific areas will effectively promote our relations.
Distinguished participants of the summit!
The Israeli-Palestinian war in the Middle East, which poses a serious threat to global peace and security, is of great concern to all of us.
Regrettably, it is the civilian population, particularly women, children, and the elderly, who suffer the most and become victims of these violent conflicts.
The risk of war spreading throughout the region is becoming increasingly real.
The conflict must not be allowed to escalate into a large-scale war.
We urge both sides to cease fire, start peace negotiations and come to a reasonable compromise.
We once again reiterate our firm position on the Palestinian people’s right to have their own state, as confirmed by the UN resolutions.
In addition, I would like to draw your attention to the fact that Afghanistan, which is a member of our Organization, is absent in today’s summit.
In the face of complex challenges, we cannot abandon the multiethnic people of Afghanistan, who have been our close neighbors for centuries.
It is imperative that we actively engage this country in the process of regional integration as a necessary condition for our sustainable development.
I urge you all to increase humanitarian assistance to the Afghan people and address the profound social and economic problems through collective responsibility and effective mechanisms.
In conclusion, I would like to underline my confidence that today's historic summit and its outcomes will transform our Organization into an efficient and impactful structure and raise our multilateral partnership to new heights.