ИҲТ Бош котиби Хусрав Нозирий: Ўзбекистоннинг ИҲТдаги фаол позицияси мамлакатнинг сўнгги йиллардаги ҳайратланарли ривожланиш бўйича саъй-ҳаракатларининг бир қисмидир
8-9 ноябрь кунлари  Тошкентда   бўлиб ўтаётган Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти саммити арафасида  «Дунё» АА мухбири мазкур ташкилот  Бош котиби Хусрав Нозирий  билан ИҲТни  янада  ривожлантириш истиқболлари  ва ушбу жараёнда Ўзбекистоннинг иштироки  ҳақида суҳбатлашди.
-  Жаноб Нозирий Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг Тошкентда бўлиб ўтадиган 16-саммитидан кутилаётган натижалар ва форум кун тартибидаги устувор мақсадлар ҳақидаги фикрларингиз билан  ўртоқлашсангиз?
- Раҳмат. Аввало, таъкидлаб ўтиш жоизки, ИҲТнинг 16-саммитининг аъзо мамлакатлар давлат раҳбарлари иштирокида Тошкентда ўтказилиши биз учун катта шарафдир.
Ўзбекистоннинг ИҲТдаги фаол позицияси мамлакатнинг сўнгги йиллардаги ҳайратланарли ривожланиш саъй-ҳаракатларининг бир қисмидир. Ўзбекистоннинг жаҳон ва минтақавий обрў-эътибори сезиларли даражада ошганидан, шунингдек, мамлакатнинг сўнгги иқтисодий ривожланишига гувоҳ бўлишдан, унинг истиқболли эканини кўришдан мамнунмиз.
Ушбу саммит минтақага таъсир этаётган муайян халқаро ўзгаришлар фонида ўтказилмоқда. Шу маънода, саммит ташкилот фаолиятини таҳлил қилиш ва келгусидаги саъй-ҳаракатларни йўналтириш учун етакчиларимизни тўплайдиган халқаро форум сифатида юксак аҳамият касб этади. Саммитда ИҲТ фаолияти муҳокама қилинади ва савдо, энергетика, транспорт, атроф-муҳит, туризм, қишлоқ хўжалиги, саноат ва «яшил» ривожланишга оид устувор тармоқлардаги минтақавий ҳамкорликнинг ҳолати кўриб чиқилади.
Шунингдек, тадбир доирасида аъзо давлатлар раҳбарлари самарали икки томонлама ҳамкорлик учрашувлари ва конструктив муҳокамалар ўтказишларига ишонаман, бу ҳам минтақадаги тинчлик, фаровонлик ва барқарорликка катта ҳисса қўшади, деб умид қиламан.
- Ўзбекистон 2022 йилда биринчи марта Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига раислик қилди. Мамлакатимизнинг ташкилотга раислиги даврида қайд этилган натижаларни қандай баҳолайсиз?
- Сўнгги йилларда Ўзбекистон минтақавий ҳамкорлик ва алоқаларни мустаҳкамлаш мақсадида ташкилот билан жуда фаол ҳамкорлик қилаётганини эътироф этишим лозим. Жорий йилнинг бошида, январь ойида Тошкентда барча аъзо давлатлар ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари иштирокида Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 26-йиғилиши бўлиб ўтгани аъзо давлатлар томонидан Ўзбекистонга юксак эътибор қаратилаётганидан далолатдир.
2022 йилда, албатта, Ўзбекистон раислигида ИҲТ ўз олдига қўйган мақсадларни жадал суръатда амалга оширди. Ўзбекистон томонидан ҳамкорликнинг муҳим йўналишлари бўйича бир қанча олий даражадаги ва вазирлар учрашувлари муваффақиятли ташкил этилди. Бу эса аъзо давлатлар ўртасидаги муносабатларни, хусусан, транспорт ва алоқа соҳаларидаги ҳамкорликни кучайтиришда жуда самарали натижалар берди.
Маълумки, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2022 йил ИҲТ маконида «Ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш йили» деб эълон қилингани юқори баҳоланди.
Шунингдек, Ўзбекистон ўз раислик даврида халқаро олим ва экспертлар иштирокида экологик ҳамкорлик бўйича «Юқори даражадаги мулоқот платформаси»ни ташкил этишга раҳбарлик қилди. Биз Ўзбекистоннинг ташкилотнинг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тизимини бошқаришдаги фаол позициясини, шунингдек, биологик хилма-хиллик, ерларнинг деградацияси ва иқлим ўзгариши бўйича янги лойиҳаларни амалга оширишдаги ташаббускорлигини юқори баҳолаймиз.
Ўзбекистон ўз раислиги  даврида туризм соҳасида ҳам жуда фаол бўлди. 2022 йилда ИҲТ туризм вазирларининг IV йиғилиши Ўзбекистон томонидан самарали ташкил этилди. Бундан ташқари, 2022 йилда Озарбайжон, Эрон, Покистон, Тожикистон, Туркия, Туркманистон ва Ўзбекистондан 242 туроператор ва сайёҳлик агентликларини бирлаштирган ИҲТ Туроператорлари тармоғи ташкил этилди. Ўзбекистон ўзининг буюк тарихий ва табиий неъматлари билан алоҳида ажралиб туради. Шу муносабат билан биз Ўзбекистонни Шаҳрисабз шаҳри «2024 йилда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти туризм пойтахти»  этиб танлангани билан табриклаймиз.
-ИҲТнинг асосий мақсади аъзо давлатлар ўртасида савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт ва логистика, шунингдек, туризм соҳаларида ҳамкорликни ривожлантиришдан иборат. Ушбу соҳаларда сўнгги йилларда эришилган қайси натижаларни алоҳида таъкидлаган бўлардингиз?
- Савдо соҳасида ИҲТ биринчи навбатда, имтиёзли савдо тизими орқали савдони эркинлаштириш, осонлаштириш ва устуворликларимиз асосида рағбатлантиришни кўзда тутади. Асосан экспортга йўналтирилган сиёсатни ўз ичига олган бизнинг ёндашувимиз минтақага савдо оқимларини жалб қилиш ва кўпайтириш, бизнес юритиш харажатлари ва вақтини қисқартириш, минтақанинг жаҳон бозоридаги улушини ошириш ва якуний мақсад ИҲТ минтақасининг савдо профилини оширишга қаратилган.
Биз энергетика соҳасида барқарор ва самарали энергия манбаларига ўтиш муқаррар эканлигини тан оламиз. Шу нуқтаи назардан, Бокуда ИҲТ «Тоза» энергия марказининг ташкил этилиши муҳим қадам бўлди. Ушбу марказ энергетика соҳасидаги ҳамкорлик ва минтақадаги фаолиятни кучайтиради. Энергетика соҳасида яна бир энг муҳим лойиҳа ИҲТ минтақавий электр энергияси бозорини ташкил этишдир. Бу минтақадаги илғор ва интеграциялашган электр энергияси бозори ва инфратузилмасига олиб келадиган тегишли энергия савдоси учун минтақавий соябон яратишга қаратилган. Биз уни эрта ишга тушириш учун Энергия хартияси ва БМТнинг Осиё ва Тинч океани бўйича Иқтисодий ва ижтимоий комиссияси (UNESCAP) билан ҳамкорлик қилмоқдамиз.
Ўзаро боғлиқлик контекстида биз денгизга чиқиш имкони бўлмаган мамлакатларимизни кучли ички минтақавий ва минтақалараро алоқаларга эга бўлишига ёрдам беришга интиламиз. Шу мақсадда глобал ҳамкорларимиз, энг муҳими, БМТнинг тегишли агентликлари билан ҳамкорликни давом эттираяпмиз. Ўзаро боғлиқлик борасидаги саъй-ҳаракатларимиз, жумладан, минтақанинг шарқий қисмида ИҲТ ҳаво марказини ташкил этиш, турли йўлакларни, жумладан, Транскаспий ва Олмаота-Теҳрон-Истанбул йўлакларини ривожлантириш, шунингдек, Исломобод-Теҳрон-Истанбул йўналишини кенгайтиришдан иборат. Болгарияга темир йўл коридори - бу ИҲТнинг Жанубий Осиёни темир йўл орқали Европа билан боғлайдиган илк ташаббусидир.
Туризм, озиқ-овқат хавфсизлиги ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича бошқа муҳим ташаббуслар илгари сурилди.  Хусусан, ИҲТ туризм бўйича ҳаракатлар режаси ва ИҲТ туризм пойтахтларининг муваффақиятли концепцияси, Озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича ИҲТ минтақавий дастури, ИҲТнинг Озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича минтақавий мувофиқлаштириш марказини дастурга асосланган ташкилотдан ўзини ўзи таъминлайдиган институтга айлантирилиши ва халқаро олим ҳамда  экспертлар иштирокида ИҲТда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича ҳамкорлик юзасидан юқори даражадаги мулоқот платформаси шакллантирилди.
-Транспорт ва логистика ИҲТ доирасида устувор соҳага айланиб бормоқда. Келинг, бу борадаги ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари ҳақида гаплашсак.
- Ўзаро боғлиқлик ва БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига мувофиқ, биз минтақада консолидациялашган транспорт инфратузилмасини ривожлантиришга эътиборимизни қаратдик. Ташкилот низомини ишлаб чиқиш, қонунчилик базасини яратиш, халқаро стандарт тартиб ва конвенцияларини амалга ошириш, инфратузилмани ривожлантириш, салоҳиятни ошириш, техник ҳамкорлик, мувофиқлаштириш механизми ҳамда тегишли халқаро ҳамкорлар ва банклар билан муносабатларни ўз ичига олган яхлит ёндашувни қабул қилди.
Шу нуқтаи назардан, 2022 йилнинг ИҲТ маконида «Ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш йили», 2023 йилни эса «Яшил» ўтиш ва ўзаро боғлиқлик йили» деб эълон қилиниши минтақада транспорт тизимини ривожлантириш муҳимлигини янада кўрсатади. Дарҳақиқат, транспорт ва логистика соҳаси бугунги кунда минтақавий ҳамкорлик кун тартибимизнинг энг муҳим соҳасидир.
Мақсадларимизни амалга оширишда 2-3 ноябрь кунлари Тошкент шаҳрида транспорт вазирларининг 12-йиғилиши бўлиб ўтди, унда минтақавий алоқаларни кенгайтириш бўйича масалалар юзасидан умумий тушунча ва келишилган чора-тадбирларни амалга ошириш истаги пайдо бўлди.
Хусусан, ИҲТ транзит транспорт бўйича асосий келишув ташкилот доирасида транспорт алоқаларини кенгайтириш сиёсатининг максимал таркибий қисмларини қамраб олувчи ўзаро боғлиқлик борасидаги саъй-ҳаракатларимизнинг асосий манбаи ҳисобланади. Ушбу келишув Мувофиқлаштирувчи кенгаш ва техник қўмиталар орқали аъзо давлатлар ўртасидаги алоқа бўйича ҳамкорликни тартибга солиш ва мустаҳкамлашга интилади.
Биз, шунингдек, БМТ Европа иқтисодий комиссияси билан Транскаспий ва Олмаота-Теҳрон-Истанбул йўлаклари бўйича мувофиқлаштириш қўмитаси доирасида ҳам ҳамкорлик қиламиз.
Транспорт ва уланиш соҳасидаги бошқа муҳим тадбирлар сифатида иккита муҳим янги йўлакларни, яъни Қирғизистон-Ўзбекистон-Туркманистон-Эрон ва Тожикистон-Ўзбекистон-Туркманистон-Эрон-Туркия коридорларини ташкил этиш ва бошқа қатор тадбирларни санаб ўтиш мумкин.
Ўзбекистоннинг ИҲТдаги ролини қандай баҳолайсиз?
- Юқорида айтиб ўтганимдек, Ўзбекистон ИҲТ аъзо жуда муҳим давлатдир. Ташкилотга  аъзо давлатлар Ўзбекистоннинг 2022 йилда раислиги даврида ИҲТнинг минтақадаги ўзаро тараққиёт ва фаровонлик кун тартибидаги таҳсинга лойиқ роли ва мукаммал бошқарувини муносиб равишда эътироф этади.
Ўзбекистоннинг географик ўрни Марказий Осиёни боғловчи нуқта сифатида унга минтақани боғлашда жуда муҳим рол ўйнаш ва атрофдаги мамлакатлар тараққиётига ҳисса қўшиш учун муҳим имконият яратади.
Ўзбекистоннинг ИҲТдаги ўрни ортиб бораётгани, айниқса, раислик йилларида минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш жараёнини олға суриш ва қўллаб-қувватлашда айниқса муҳим бўлди. Ташкилот Ўзбекистоннинг ИҲТ фаолиятидаги роли ортиб бораётганини, бу тузилманинг ўсиши ва ривожланишига жуда катта  ҳисса қўшганини мамнуният билан қайд этади.
Хусусан, ИҲТ фаолияти 2022 йилда ўзаро алоқаларни мустаҳкамлаш мавзусига мувофиқ минтақада боғлиқлик мақсадларини имкон қадар амалга оширишга қаратилган эди. Шу муносабат билан ИҲТ Котибияти минтақавий боғлиқликларга бевосита ҳисса қўшадиган янги ташаббусларга устувор аҳамият қаратди. Булар Тожикистон-Ўзбекистон-Туркманистон-Эрон-Туркия мультимодал коридори ва Қирғизистон-Ўзбекистон-Туркманистон-Эрон-Туркия йўлаклари бўлиб, минтақадаги транспорт алоқаларининг ривожланишига ҳисса қўшади.
Ҳаво алоқаси ҳам мамлакатлар ва минтақамиз иқтисодий ўсишига катта ҳисса қўшганлиги сабабли, ташкилот Марказий Осиёдаги ИҲТ минтақавий маркази концепциясини ҳам ишлаб чиқди. Умид қиламанки, бундай ҳаво хабининг ташкил этишга бўлган қизиқиш ортиб боради ва тўғри кўриб чиқилади.
Биз Ўзбекистоннинг барча устувор жабҳаларда минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича умумий ишимизга қўшаётган ҳиссасидан жуда хурсандмиз.

Генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири: Активная позиция Узбекистана в организации является частью впечатляющих усилий страны в области развития в последние годы
Накануне проходящего 8-9 ноября в Ташкенте саммита Организации экономического сотрудничества (ОЭС) корреспондент ИА «Дунё» побеседовал с генеральным секретарем организации Хусравом Нозири о приоритетах объединения, развитии сотрудничества в его рамках и роли Узбекистана в данном процессе.
- Господин Нозири, поделитесь, пожалуйста, своими ожиданиями от 16-го саммита Организации экономического сотрудничества в Ташкенте и расскажите о вопросах, включенных в повестку дня саммита?
- Спасибо. Прежде всего, следует отметить, что для нас большая честь, что 16-й саммит ОЭС проходит в Ташкенте при личном участии глав государств стран-членов.
Активная позиция Узбекистана в ОЭС является частью впечатляющих усилий страны в области развития в последние годы. Мы рады, что глобальная и региональная репутация Узбекистана значительно возросла, а также стали свидетелями динамичного экономического развития страны и ее перспектив.
Этот саммит проводится на фоне некоторых международных событий, затрагивающих регион. В этом смысле он имеет большое значение как международный форум, который собирает лидеров для анализа деятельности организации и ее будущих усилий. На саммите будет обсуждаться деятельность ОЭС и рассматриваться текущее состояние регионального сотрудничества в наших приоритетных секторах – торговли, энергетики, транспорта, окружающей среды, туризма, сельского хозяйства, промышленности и «зеленого» развития.
Также верю, что в рамках мероприятия лидеры государств-членов проведут эффективные двусторонние встречи и конструктивные дискуссии, что будет во многом способствовать миру, процветанию и стабильности в регионе.
- Узбекистан впервые председательствовал в Организации экономического сотрудничества в 2022 году. Как вы оцениваете его результаты?
- Должен признать, что в последние годы Узбекистан активно взаимодействует с организацией в целях укрепления регионального сотрудничества и отношений. Тот факт, что в начале этого года, в январе, в Ташкенте состоялось 26-е заседание Совета министров с участием министров иностранных дел всех государств-членов, является доказательством того, что наши государства-члены уделяют большое внимание взаимодействию с Узбекистаном.
В 2022 году, конечно, под председательством Узбекистана ОЭС смогла реализовать свои цели. Узбекистаном было успешно организовано несколько встреч на различных уровнях по важным направлениям сотрудничества, которые дали весьма эффективные результаты для укрепления отношений между государствами-членами, в частности, сотрудничества в сфере транспорта и связи.
Известно, что объявление по инициативе Президента Узбекистана 2022 года «Годом укрепления взаимозависимости в ОЭС» Шавката Мирзиёева получило высокую оценку.
Также в период своего председательства Узбекистан возглавил организацию «Диалоговой площадки высокого уровня» по экологическому сотрудничеству с участием международных учёных и экспертов. Мы высоко ценим активную позицию Узбекистана в координации управления системой охраны окружающей среды организации, а также его инициативу в реализации новых проектов по биоразнообразию, деградации земель и изменению климата.
Узбекистан в период своего председательства вел очень активную деятельность в сфере туризма. В 2022 году Узбекистаном была успешно проведена IV встреча министров туризма ОЭС. Кроме того, в 2022 году была создана Сеть туроператоров ОЭС, объединившая 242 туроператора и туристические агентства из Азербайджана, Ирана, Пакистана, Таджикистана, Турции, Туркменистана и Узбекистана.
Узбекистан отличается своими богатым историческим наследием и природными богатствами. В этой связи мы поздравляем Узбекистан с выбором города Шахрисабза в 2024 году туристической столицей ОЭС.
- Основной целью ОЭС является развитие сотрудничества между государствами-членами в сферах торговли и экономики, инвестиций, транспорта и логистики, а также туризма. Какие результаты вы хотели бы отметить в этих областях за последние годы?
- В сфере торговли ОЭС, в первую очередь, нацелена на либерализацию, облегчение и продвижение торговли на основе наших приоритетов через систему преференциальной торговли. Наш подход, который в основном включает в себя экспорто-ориентированную политику, направлен на привлечение и увеличение торговых потоков в регион, сокращение затрат и времени ведения бизнеса, увеличение доли региона на мировом рынке, а конечная цель – повышение торгового профиля региона ОЭС.
Мы признаем, что переход к устойчивым и эффективным источникам энергии неизбежен в энергетическом секторе. В этом контексте важным шагом является создание Центра «чистой» энергии ОЭС в Баку. Этот центр будет способствовать укреплению сотрудничества в сфере энергетики и деятельности в регионе. Еще одним важнейшим проектом в сфере энергетики является создание регионального рынка электроэнергии ОЭС. Целью проекта является создание регионального зонта для соответствующей торговли энергией, что приведет к созданию развитого и интегрированного рынка электроэнергии и инфраструктуры в регионе. Мы работаем с Энергетической хартией и Экономической и социальной комиссией ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО), чтобы запустить его как можно скорее.
В контексте взаимосвязанности мы стремимся помочь странам-членам организации, не имеющим выхода к морю, установить прочные внутрирегиональные и межрегиональные связи. С этой целью мы продолжим сотрудничать с нашими глобальными партнерами, прежде всего, с соответствующими агентствами ООН. Наши усилия по связям включают создание авиаузла ОЭС в восточной части региона, развитие различных коридоров, в том числе Транскаспийского коридора и коридора Алматы-Тегеран-Стамбул, а также расширение коридора Исламабад-Тегеран-Стамбул. Железнодорожный коридор в Болгарию является дебютной инициативой ОЭС по соединению Южной Азии с Европой железнодорожным транспортом.
Были выдвинуты и другие важные инициативы по развитию регионального сотрудничества в сфере туризма, продовольственной безопасности и защиты окружающей среды. В частности, разработаны План действий ОЭС по туризму и успешная концепция «Туристических столиц ОЭС», Региональная программа ОЭС по продовольственной безопасности, Программа трансформации Регионального координационного центра ОЭС по безопасности пищевых продуктов из программной организации в самоокупаемое учреждение. Создана коммуникационная платформа высокого уровня по природоохранному сотрудничеству в ОЭС с участием международных ученых и экспертов.
- Транспорт и логистика становятся приоритетными направлениями в рамках ОЭС. Давайте поговорим о сегодняшней ситуации и перспективах сотрудничества в этом плане.
- В соответствии с нашими задачами по взаимосвязанности и целям ООН в области устойчивого развития мы сосредоточили внимание на развитии консолидированной транспортной инфраструктуры в регионе. Организация формирует целостный подход, который включает разработку устава, создание правовой базы, внедрение международных стандартных процедур и конвенций, развитие инфраструктуры, наращивание потенциала, техническое сотрудничество, координационный механизм и сотрудничество с нашими соответствующими международными партнерами и банками.
В этой связи объявление 2022 года «Годом взаимозависимости в ОЭС», а 2023 года — «Годом «зеленого» перехода и взаимосвязанности» еще раз демонстрирует важность развития транспорта в регионе. Фактически, сфера транспорта и логистики сегодня является важнейшим направлением повестки нашего регионального сотрудничества.
В целях реализации наших целей 2-3 ноября в Ташкенте прошла 12-я встреча министров транспорта, на которой было высказано желание реализовать общее понимание и согласованные меры по вопросам расширения региональных отношений.
В частности, базовое соглашение ОЭС о транзитных перевозках является основным источником наших усилий по налаживанию связей, охватывающим максимум компонентов политики расширения транспортных связей внутри организации. Это соглашение направлено на регулирование и укрепление коммуникационного сотрудничества между государствами-членами через Координационный совет и технические комитеты.
Мы также сотрудничаем с Европейской экономической комиссией ООН в рамках Координационного комитета Транскаспийского коридора и коридора Алматы-Тегеран-Стамбул.
Другие важные мероприятия в области транспорта и сообщения включают создание двух важных новых коридоров, а именно коридоров Кыргызстан-Узбекистан-Туркменистан-Иран и Таджикистан-Узбекистан-Туркменистан-Иран-Турция, а также ряд других мероприятий.
- Как Вы оцениваете роль Узбекистана в ОЭС?
- Как я уже упоминал выше, Узбекистан является очень важным государством-членом ОЭС. Страны-члены организации должным образом признают высокую роль и деятельность Узбекистана по повестке дня взаимного развития и процветания в регионе в ходе председательства в 2022 году.
Географическое положение Узбекистана как связующего звена Центральной Азии дает ему возможность сыграть очень важную роль в соединении региона и внести свой вклад в развитие соседних стран.
Возросшая роль Узбекистана в ОЭС, в том числе в годы председательства, стала особенно важной для продвижения и поддержки процесса развития регионального сотрудничества. В организации с удовлетворением отмечают, что роль Узбекистана в деятельности ОЭС возрастает, и что страна вносит позитивный вклад в рост и развитие организации.
В частности, деятельность ОЭС в 2022 году была направлена на достижение целей укрепления взаимосвязанности в регионе, насколько это возможно в соответствии с темой укрепления взаимоотношений. В этом отношении Секретариат ОЭС уделил приоритетное внимание новым инициативам, которые непосредственно способствуют расширению региональных связей. Это мультимодальный коридор «Таджикистан-Узбекистан-Туркменистан-Иран-Турция» и коридор «Кыргызстан -Узбекистан-Туркменистан-Иран-Турция», которые способствуют развитию транспортных связей в регионе.
Поскольку воздушное сообщение также вносит большой вклад в экономический рост стран и нашего региона в целом, организация также разработала концепцию регионального центра ОЭС в Центральной Азии. Надеюсь, что интерес к созданию такого авиаузла будет расти и рассматриваться надлежащим образом.
Мы очень рады вкладу Узбекистана в общую работу регионального сотрудничества во всех наших приоритетных сферах.