O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammitida ishtirok etish uchun Toshkent shahriga kelgan Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat avvalida Turkmaniston Prezidenti Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari hamda oliy darajadagi kelishuvlar ijrosi batafsil ko‘rib chiqildi.
Tomonlar O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik va chuqurlashgan strategik sheriklik izchil rivojlanib, mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Savdo, sanoat, energetika, suv xo‘jaligi, transport va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlik kengaymoqda.
Hududlararo va madaniy-gumanitar aloqalar faol. Joriy yil oktyabr oyida Turkmaniston va O‘zbekiston madaniyat kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Ikki mamlakat Prezidentlari mintaqaviy kun tartibi va ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlik masalalarini ko‘rib chiqdilar.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, who arrived in Tashkent to participate in the summit of the Economic Cooperation Organization.
At the beginning of the conversation, the President of Turkmenistan conveyed greetings and best wishes from the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhammedov.
Topical issues of the bilateral agenda in the context of the implementation of agreements at the highest level were thoroughly discussed.
The sides noted with satisfaction the consistent development and strengthening of the Uzbek-Turkmen multifaceted cooperation and in-depth strategic partnership.
Practical cooperation is expanding in the field of trade, industry, energy, water management, transport and other priority areas.
Interregional, cultural and humanitarian exchanges are actively carried out. In October of this year, the Days of Culture of Turkmenistan were successfully held in Uzbekistan.
The Presidents of the two countries considered the regional agenda and issues of cooperation within the framework of multilateral structures.