ИҲТнинг Тошкент саммити: кенг минтақага тегишли муаммоларни ҳал қилишда умумий ёндашувларни ишлаб чиқиш учун янги майдон
Тарихда илк маротаба Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти саммити Ўзбекистон пойтахтида бўлиб ўтади
8-9 ноябрь кунлари Тошкентда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) саммити бўлиб ўтади.
Мамлакатимиз 1992 йил ноябрь ойидан буён мазкур ташкилотга  аъзо бўлсада, мустақил Ўзбекистон ва ушбу бирлашма тарихида илк бор мамлакатимизда ИҲТ доирасидаги кўп томонлама саммит ўтказилмоқда.
Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти 1985 йилда Теҳронда (Эрон) ташкил топган минтақавий давлатлараро тузилма ҳисобланади.
ИҲТнинг ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий алоқаларни ва транспорт-коммуникация соҳасида минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича мақсад ва вазифалари Ўзбекистон манфаатларига тўла мос келади.
Ҳозирги кунда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига Озарбайжон, Афғонистон, Эрон, Қозоғистон, Қирғизистон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон, Туркия ва Ўзбекистон аъзо ҳисобланади.
1995 йилдан бошлаб ИҲТ БМТ ва Ислом ҳамкорлик ташкилотида кузатувчи мақомига эга. Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти фаолиятини мувофиқлаштириш ва мониторингини ташкилотнинг бош котиби амалга оширади. У ИҲТга аъзо давлатлар Ташқи ишлар вазирлари кенгаши томонидан уч йил муддатга сайланади ва тайинланади.
2022 йилда Ўзбекистон илк бор Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига раислик қилди. Президент Шавкат Мирзиёев 2021 йил 28 ноябрь куни Ашхобод шаҳрида бўлиб ўтган ИҲТ 15-саммитида сўзлаган нутқида савдо, сармоя, транспорт ва «яшил» иқтисодиёт соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича қатор таклифларни илгари сурди.  «500 миллиондан ортиқ аҳоли яшайдиган, улкан бозорга эга бўлган мамлакатларимизнинг савдо ва инвестиция соҳаларидаги катта имкониятларидан тўлиқ фойдаланиш зарур», – деди давлатимиз раҳбари мазкур саммитдаги нутқида.
Президент раисликни ўз зиммасига олар экан, Ўзбекистон ИҲТ доирасидаги ҳар томонлама муносабатларни ривожлантириш тарафдори эканини таъкидлади.
Мамлакатимиз ИҲТга Жанубий Осиё, Марказий Осиё ва Яқин Шарқда ривожланишни яхшилаш, савдо ва сармоявий имкониятларни илгари суриш йўлларини муҳокама қилиш учун платформа сифатида қарайди.
Ўзбекистон ушбу ташкилот доирасида минтақалараро транзит хабларини ташкил этиш, замонавий транспорт ва йўл инфратузилмаларини ривожлантириш, транспорт ва транзит тарифларини оптималлаштириш ҳамда қўшимча чегирмаларни тақдим этиш,  халқаро юк ва йўловчи ташиш шартларини енгиллаштириш,  транспорт соҳасини рақамлаштириш масалаларига аниқ ечимлар топиш тарафдори.
Бундан ташқари, Президент Шавкат Мирзиёев Ашхободдаги саммитда «яшил» иқтисодиётни биргаликда фаол ривожлантириш, саноат тармоқларига ресурс тежовчи технологияларни кенг жорий этиш, углерод нейтраллигига эришиш ташаббусини илгари сурди.
Ўзбекистон, шунингдек, Афғонистонга умумий ёндашувларни ишлаб чиқиш ва зарур ёрдам кўрсатиш учун кучларни бирлаштириш тарафдори. Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари Афғонистон билан биргаликда ушбу мамлакат иқтисодиётини ривожлантириш ва афғон халқини қўллаб-қувватлаш мақсадида минтақавий аҳамиятга молик йирик савдо, транспорт ва энергетика лойиҳаларини амалга оширишни изчил давом эттириш ташаббуси билан чиқди.
Бугунги кунда ИҲТ давлатлари Ўзбекистоннинг энг йирик савдо ҳамкорлари ҳисобланади. 2022 йил якуни бўйича Ўзбекистон ва ИҲТ давлатлари ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 12,3 миллиард АҚШ долларини, 2023 йилнинг январь-июль ойларида эса 5,8 миллиард долларни ташкил қилди.
2018 йил май ойидан бошлаб Ўзбекистон ва Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ўртасида алоқалар фаоллашгани кузатилмоқда. Хусусан, 2018 йилдан буён ташкилот бош котиблари Халил Акча, Хади Сулейманпур, Хусрав Нозири, шунингдек, бош котиб ўринбосари Хусайн Бичакли Ўзбекистонга ташриф буюрди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон томонининг ушбу  тузилма шафелигида ўтказилаётган халқаро тадбирлардаги иштироки ҳам сезиларли даражада фаоллашди.
Ўзбекистон расмий делегациялари бош прокурорлар, денгиз ташкилотлари раҳбарлари, транспорт, туризм ва қишлоқ хўжалиги вазирлари йиғилишларида, шунингдек, аъзо мамлакатларнинг минерал ресурслар бўйича эксперт гуруҳи ва ветеринария ташкилотлари раҳбарларининг учрашувларида иштирок этмоқда.
2020 йилдаги коронавирус пандемияси туфайли  кўплаб тадбирлар онлайн тарзда бўлиб ўтди. Жумладан, ИҲТга аъзо давлатлар йиғилиши, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Саноатни ривожлантириш ташкилоти (UNIDO) ва «ECOLONER»  халқаро энергетика консалтинг компаниясининг ИҲТ Тоза энергия марказини ташкил этиш лойиҳасини муҳокама қилиш бўйича учрашуви,  ИҲТнинг «Минтақавий электр энергияси бозорларининг истиқболлари ва муаммолари: савдо ва сармоявий имкониятлар»  конференцияси, Фуқаролик авиацияси ишчи гуруҳининг биринчи йиғилиши (ноябрь), ИҲТнинг географик кўрсаткичлар бўйича минтақавий семинари (ноябрь) онлайн шаклда  ташкил этилди.
2020 йил декабрь ойида бўлиб ўтган Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар транспорт вазирларининг виртуал учрашуви якунларига кўра, Ўзбекистоннинг «Марказий Осиё – Афғонистон – Покистон», «Марказий Осиё – Афғонистон – Эрон», «Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон» автомобиль ва темир йўл транспорти йўлакларини яратиш бўйича ташаббуслари ташкилотга аъзо барча давлатлар томонидан қўллаб-қувватланди ва якуний Декларацияга киритилди.
2021 йил январь ойида ИҲТга аъзо давлатлар Махсус иқтисодий зоналари раҳбарларининг биринчи йиғилиши ва Минтақавий режалаштириш кенгашининг 31-йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон раислигида 2022 йил 17-26 январь кунлари бўлиб ўтган ИҲТ Минтақавий режалаштириш кенгашининг навбатдаги йиғилишида мамлакатимиз ташаббуси билан 2022 йил «Ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш йили» деб эълон қилинди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистоннинг Иқтисодий ҳамкорлик  ташкилотига раислиги даврида 25 дан ортиқ тадбирлар ўтказилди.
Хусусан, 2022 йил 5-6 июль кунлари Тошкент шаҳрида ташкилотга  аъзо давлатлар қишлоқ хўжалиги вазирларининг 7-йиғилиши бўлиб ўтди. Ушбу тадбирда ташкилот бош котиби Хусрав Нозири ҳам иштирок этди.
2022 йил 13 декабрь куни ИҲТ давлатлари туризм вазирларининг тўртинчи йиғилиши онлайн тарзда ташкил этилди. Мазкур йиғилиш якунларига  кўра,  Шаҳрисабз шаҳри «2024 йилда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти туризм пойтахти» деб эълон қилинди.
Шу ўринда қайд этиш керакки, Ўзбекистон Президенти 2022 йил 5 декабрда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига тўлақонли аъзоликнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, шунингдек, ташкилотга аъзо давлатлар билан кенг ҳамкорлик қилиш имконини берувчи «Измир Шартномасини ратификация қилиш тўғрисида»ги Қонунни имзолади.
2023 йилнинг 24 январь куни Тошкентда Иқтисодий ҳамкорлик  ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 26-йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилишди ташкилотга аъзо барча давлатлар ТИВ раҳбарлари илк бор иштирок этишди. Учрашув якунлари бўйича Тошкент коммюникеси қабул қилинди. Шу куни Ўзбекистон Президенти Иқтисодий ҳамкорлик  ташкилоти бош котибини қабул қилди.
Шунингдек, ИҲТ бош котиби Хусрав Нозири 2021 йил октябрь ойида бўлиб ўтган Президент сайловида ва жорий йилнинг 30 апрель куни ўтказилган Ўзбекистон Конституциясига ўзгартиш ва  қўшимчалар киритиш бўйича референдумда халқаро кузатувчи сифатида иштирок этганини ҳам алоҳида таъкидлаш жоиз.
Ташкилот навбатдаги саммитининг Тошкентда ўтказилиши Ўзбекистоннинг Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар билан ўзаро ҳамкорлигига янги суръат бағишлаши, бирлашма учун долзарб бўлган масалаларни ҳал этишда умумий ёндашувларни ишлаб чиқиш, шунингдек,  кенг ИҲТ маконида истиқомат қилаётган барча халқлар манфаати йўлида минтақавий иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш бўйича тузилманинг кейинги асосий устувор йўналишларини белгилаш учун янги асос яратади.

Ташкентский саммит ОЭС: новая основа для выработки общих подходов к решению актуальных для обширного региона вопросов
Впервые в истории в столице Узбекистана состоится саммит Организации экономического сотрудничества
8-9 ноября в Ташкенте состоится саммит Организации экономического сотрудничества (ОЭС).
Наша страна является членом организации с ноября 1992 года, однако многосторонняя встреча на высшем уровне в рамках ОЭС проводится на узбекской земле впервые в истории независимого Узбекистана и данного объединения.
Организация экономического сотрудничества – региональная межгосударственная организация, основанная в 1985 году в Тегеране (Иран).
Цели и задачи ОЭС - развитие взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества и регионального взаимодействия в транспортно-коммуникационной сфере полностью отвечают интересам нашей республики.
В настоящее время членами ОЭС являются Азербайджан, Афганистан, Иран, Казахстан, Кыргызстан, Пакистан, Таджикистан, Туркменистан, Турция и Узбекистан.
С 1995 года ОЭС имеет статус наблюдателя в ООН и Организации исламского сотрудничества (ОИС). Координацию и мониторинг деятельности ОЭС осуществляет генеральный секретарь организации, который избирается и назначается Советом министров иностранных дел стран–членов ОЭС сроком на три года.
В 2022 году Узбекистан впервые председательствовал в ОЭС. Выступая на 15-м саммите ОЭС в Ашхабаде 28 ноября 2021 года, Президент Шавкат Мирзиёев выдвинул предложения по сотрудничеству в сферах торговли, инвестиций, транспорта и «зелёной» экономики. «Нам необходимо более полно использовать значительный потенциал наших стран, имеющих огромный рынок с населением свыше 500 миллионов человек, в сферах торговли и инвестиций», - подчеркнул глава нашего государства на саммите. Принимая председательство, Президент заявил, что Узбекистан выступает за развитие всеобъемлющих отношений в рамках ОЭС.
Наша страна рассматривает ОЭС как платформу для обсуждения путей улучшения развития и продвижения торговых, инвестиционных возможностей Южной Азии, Центральной Азии и Ближнего Востока.
В рамках ОЭС Узбекистан выступает за создание межрегиональных транзитных узлов, развитие современной транспортной и дорожной инфраструктуры, оптимизацию транспортных и транзитных тарифов, упрощение условий для международных грузовых и пассажирских перевозок и внедрение цифровизации в транспортную отрасль.
Кроме того, на саммите в Ашхабаде Президент Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативу об активном совместном развитии «зелёной» экономики, широком внедрении ресурсосберегающих технологий в промышленных отраслях, достижение углеродной нейтральности.
Узбекистан также выступает за объединение усилий для выработки общих подходов и оказания необходимой помощи Афганистану. В этой связи глава нашего государства выступал с инициативой о последовательном продолжении реализации совместно с Афганистаном крупных торговых, транспортных и энергетических проектов регионального значения в целях содействия экономике этой страны и поддержки ее народа.
Сегодня страны ОЭС являются крупнейшими торговыми партнёрами Узбекистана. По итогам 2022 года товарооборот между Узбекистаном и странами ОЭС составил 12,3 миллиарда долларов США, а за январь-июль 2023 года - 5,8 миллиарда долларов.
С мая 2018 года наблюдается активизация сотрудничества Узбекистана с ОЭС. В частности, с 2018 года Узбекистан посетили генеральные секретари ОЭС Халил  Акча, Хади Солейманпур, Хусрав Нозири, а также заместитель генсека Хуссейн  Бичакли.
Наряду с этим, значительно активизировалась участие узбекской стороны в международных мероприятиях, проводимых под эгидой ОЭС.
Официальные делегации Узбекистана принимают участие в заседаниях генеральных прокуроров, глав морских организаций, министров транспорта, туризма и сельского хозяйства, а также совещаниях группы экспертов ОЭС по полезным ископаемым и глав ветеринарных организаций стран-членов ОЭС.
В связи с пандемией коронавируса в 2020 году многие мероприятия прошли в онлайн-формате, в том числе виртуальное заседание стран-членов ОЭС, Организации Объединённых Наций по промышленному развитию (UNIDO) и международной консультативной компании в сфере энергетики «ECOLONER» по обсуждению проекта создания Центра чистой энергетики ОЭС, виртуальная конференция ОЭС «Перспективы и вызовы региональных рынков электроэнергии: использование торговых и инвестиционных возможностей», первое виртуальное совещание Рабочей группы по гражданской авиации (ноябрь), виртуальный региональный семинар стран-членов ОЭС по географическим указаниям (ноябрь).
По итогам виртуального совещания министров транспорта стран-членов ОЭС в декабре 2020 года, инициатива Узбекистана по включению автомобильных и железнодорожных транспортных коридоров «Центральная Азия – Афганистан – Пакистан», «Центральная Азия – Афганистан – Иран», «Узбекистан – Туркменистан – Иран» в транспортные артерии региона ОЭС была поддержана всеми странами-членами организации и включена в итоговую Декларацию.
В январе 2021 года были проведены первое совещание глав специальных экономических зон стран-членов ОЭС и 31-е заседание Совета регионального планирования.
В очередном заседании Совета регионального планирования ОЭС под председательством Узбекистана 17-26 января 2022 года по инициативе нашей страны 2022 год был объявлен «Годом укрепления взаимосвязи».
Следует отметить, что в период председательства Узбекистана в ОЭС состоялось более 25 мероприятий.
Так, 5-6 июля 2022 года в Ташкенте прошло 7-е заседание министров сельского хозяйства стран ОЭС. В данном мероприятии также участвовал генеральный секретарь организации Хусрав Нозири.
13 декабря 2022 года в онлайн-формате состоялось четвертое совещание министров туризма государств ОЭС, в ходе которого Шахрисабз был выбран туристической столицей ОЭС в 2024 году.
5 декабря 2022 года Президент Узбекистана подписал закон «О ратификации Измирского договора», укрепив правовую основу для полноправного членства в Организации экономического сотрудничества, а также расширив возможности для всестороннего сотрудничества с государствами–членами организации.
24 января 2023 года в Ташкенте состоялось 26-е заседание Совета министров иностранных дел (СМИД) ОЭС, в котором впервые приняли участие главы МИД всех стран-членов организации. По итогам принято Ташкентское коммюнике. В этот же день Президент Узбекистана принял генерального секретаря ОЭС.
Стоит также отметить, что генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири принимал участие в качестве международного наблюдателя на президентских выборах в октябре 2021 года, а также в Конституционном референдуме, состоявшемся в Узбекистане 30 апреля этого года.
Нет сомнений, что проведение очередного саммита организации в Ташкенте придаст новый импульс взаимодействию Узбекистана со странами-членами ОЭС, создаст новую основу для выработки общих подходов к решению актуальных для объединения вопросов и определит дальнейшие ключевые приоритеты организации по развитию и укреплению регионального экономического сотрудничества во благо всех народов, населяющих обширное пространство ОЭС.