O'tgan yili keng jamoatchilik muhokamasidan so'ng yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasi qabul qilindi va kelgusi bir necha yil uchun asosiy dasturiy hujjatga aylandi. Asosiy vektor - insonning sha'ni va qadr-qimmatini yuksaltirish, erkin fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, aholiga keng va maqsadli ijtimoiy yordam ko'rsatish, qaror qabul qilish jarayonida xalqning ishtirokini kengaytirish orqali davlat qurish yo'nalishi. Shunday qilib, jamiyatning hokimiyat bilan o'zaro ta'siri rivojlanishning yangi bosqichiga o'tdi.
Ilgari O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasi doirasida 2017-2021 yillarda mamlakat uchun yangi jamoatchilik murojaatlari instituti joriy etilgan edi. Ushbu mexanizm Prezident tomonidan ilgari surilgan bo'lib, u har qanday zamonaviy davlat hayotining ajralmas elementi bo'lgan xalq bilan hokimiyatning to'g'ridan-to'g'ri muloqotini yo'lga qo'yish muhimligini bir necha bor eslatib o'tgan. Xalq qabulxonalari muammolari yillar davomida hal qilinmagan millionlab fuqarolarga yordam berdi. Va so'nggi yillarda muhim loyihalardan biri, ehtimol Portal orqali amalga oshiriladigan tashabbuskor byudjet tizimini joriy etish edi Openbudget.uz.
Ushbu yo'nalishdagi amaliy chora-tadbirlar Prezidentning 2021-yil 13-apreldagi "fuqarolarning byudjet jarayonida faol ishtirokini ta'minlashga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi qarorida belgilangan. Birinchidan, tashabbus sinov rejimida joriy etildi va 2022 yilda u to'liq miqyosda boshlandi va joriy 2023 yilda u juda yuqori samaradorlikni ko'rsatmoqda. Shunday qilib, joriy yilda mahallalarga ajratilgan mablag'lar miqdori 25 trillion so'mga yetdi. Xususan, "tashabbus byudjeti" doirasida sakkiz trillion mablag ' ajratilgan.
O'zbekistonda tashabbuskor byudjetlashtirish mexanizmi 2019 yilda joriy etilgan. Shu vaqt ichida fikrlarni o'rganish shuni ko'rsatdiki, fuqarolar byudjet mablag'lari va to'langan soliqlarni taqsimlashda bevosita ishtirok etishga tayyor. Ular o'z hayotlarini va oila, qo'shnilar hayotini yaxshiroq va qulayroq qilishdan mamnun. Jamoatchilik fikri asosida shakllantirilgan tadbirlarni moliyalashtirish uchun ajratiladigan mablag ' manbalari yildan-yilga kengayib bormoqda. Fuqarolarning tashabbuslari ommaviy ovoz berish orqali qabul qilinadi. Endi har kim o'z taklifini ilgari surish yoki vatandoshlarning tashabbuslarini qo'llab-quvvatlash orqali byudjet mablag'larini sarflash ustuvorliklarini belgilashda ishtirok etishi mumkin. Buning uchun siz faqat saytda ro'yxatdan o'tishingiz kerak.
Tashabbuskor byudjetlashtirish uchun ajratilgan byudjet mablag'lari bilan bir qatorda loyiha takliflari soni ham ko'paymoqda. Masalan, agar 2019 yilda 28,7 ming taklif kelib tushgan bo'lsa, unda 2022 yilda-allaqachon 69,7 ming. Moliyalashtirish uchun tanlangan loyihalar soni ham sezilarli darajada oshdi. Masalan, 2022-yildan boshlab "Obod qishloq" va "Obod mahalla" dasturlari jamoatchilik fikri asosida tashabbuskor byudjetlashtirish orqali amalga oshirilmoqda.
Portalda shuningdek, "mening yulim" ("mening yo'lim") loyihasi ishga tushirildi, uning doirasida fuqarolarning fikrini hisobga olgan holda tuman (shahar) byudjetlarida mintaqaviy ichki yo'llarni ta'mirlash uchun rejalashtirilgan mablag'larning kamida 50 foizi ajratiladi. Fuqarolarning ixtiyorida @ochiqbudjetbot maxsus Telegram boti mavjud bo'lib, u ovoz berish imkoniyatlarini kengaytirishga yordam beradi va qo'shimcha qulayliklar yaratadi. Bot orqali fuqarolar o'zlarini qiziqtirgan loyihaga ovoz berishlari mumkin. Shuningdek, portalda g'olib bo'lgan arizalarni moliyalashtirish holatini, shu jumladan arizalarni moliyalashtirish uchun ochilgan hisobvaraqlarni, ajratilgan mablag'larni onlayn ravishda kuzatib borish, ularning sarflanishi va qoldiqlari, imzolangan shartnomalar va to'lov topshiriqlari to'g'risida ma'lumot olish mumkin.
Loyihaning borishi ustidan jamoatchilik nazoratini o'rnatish yuqori natijalarga erishishda muhim rol o'ynaydi. Mamlakatda har yili rejalashtirilgan islohotlar, xususan, davlat dasturlari, jamoat tashkilotlari amalga oshirilishi monitoringini boshlash va tashkil etish bo'yicha vazifalar belgilanadi.
Shunday qilib, barcha mintaqalarda "yuksalish"ijtimoiy harakatining mintaqaviy bo'linmalari rahbarlari boshchiligidagi mustaqil monitoring va baholash guruhlari tashkil etildi. Ularning tarkibiga asosan fuqarolik jamiyati institutlari, biznes va ekspertlar hamjamiyati, ommaviy axborot vositalari vakillari kiritilgan. Jamoat guruhlari rivojlanish strategiyasi va davlat dasturlarida belgilangan maqsadlarga erishish darajasini baholash bilan har yili muqobil hisobotlarni tayyorlaydi va nashr etadi. Jamoatchilik muhokamalari ham o'tkazilmoqda, ularning natijalariga ko'ra fuqarolar bilan kelishilishi lozim bo'lgan loyihalar doirasini kengaytirish, shu jumladan "tashabbus byudjeti"mexanizmlarini takomillashtirish bo'yicha tegishli tavsiyalar ishlab chiqilmoqda.
Shunday qilib, tashabbuskor byudjetlashtirish va uni amalga oshirishni monitoring qilish tizimi orqali mintaqalardagi ijtimoiy muammolarni hal qilish, odamlarning huquqiy savodxonligi va fuqarolik faolligini oshirish imkoniyatlari kengaydi.
Natijada, islohotlar qaytarilmas tus olganda, O'zbekiston asta-sekin yangi rivojlanish traektoriyasiga o'tmoqda va ularning o'ziga xos xususiyati aniq ijtimoiy yo'nalishdir.

Узбекистан выходит на новую траекторию построения социального государства
В прошлом году после широкого общественного обсуждения была принята Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, которая стала главным программным документом на ближайшие несколько лет. Основной вектор - в сторону построения государства путем возвышения чести и достоинства человека, развития свободного гражданского общества, оказания населению широкой и адресной соцподдержки, расширения участия народа в процессе принятия решений. Таким образом, взаимодействие общества с властью вышло на новый этап развития.
Ранее в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах введен новый для страны институт общественных обращений. Этот механизм инициировал Президент, не раз упоминавший о важности налаживания прямого диалога власти с народом, что является неотъемлемым элементом жизни любого современного государства. Народные приемные помогли миллионам гражданам, проблемы которых не находили решения годами. А одним из значимых проектов за последние годы, пожалуй, стало внедрение системы инициативного бюджетирования, реализуемого через портал Openbudget.uz.
Практические меры в этом направлении обозначены в постановлении Президента «О дополнительных мерах по обеспечению активного участия граждан в бюджетном процессе» от 13 апреля 2021 года. Сначала инициатива была введена в тестовом режиме, а в 2022-м стартовала уже в полном масштабе и в текущем 2023-м показывает весьма высокую эффективность. Так, в нынешнем году сумма средств, выделенных махаллям, достигла 25 триллионов сумов. В частности, в рамках «Инициативного бюджета» предусмотрено восемь триллионов.
В Узбекистане механизм инициативного бюджетирования внедрен в 2019 году. За это время изучение мнений показало, что граждане готовы непосредственно участвовать в распределении бюджетных средств и уплаченных налогов. Они рады, что могут сделать свою жизнь и жизнь семьи, соседей лучше и комфортнее. Из года в год расширяются и источники средств, выделяемых на финансирование мероприятий, сформированных на основе общественного мнения. Инициативы граждан принимаются посредством общественного голосования. Сейчас каждый может принять участие в определении приоритетов расходования бюджетных средств путем выдвижения собственного предложения или поддержки инициатив соотечественников. Для этого необходимо лишь зарегистрироваться на сайте.
Наряду с бюджетными средствами, выделяемыми на инициативное бюджетирование, увеличивается и число проектных предложений. К примеру, если в 2019 году поступило 28,7 тысячи предложений, то в 2022-м - уже 69,7 тысячи. Значительно выросло и количество проектов, отобранных для финансирования. К примеру, программы «Благоустроенное село» и «Благоустроенная махалля» с 2022-го года реализуются посредством инициативного бюджетирования на основе общественного мнения.
На портале также запущен проект «Менинг йулим» («Моя дорога»), в рамках которого выделяется не менее 50 процентов средств, запланированных на ремонт региональных внутренних дорог в районных (городских) бюджетах, с учетом мнения граждан. В распоряжении граждан и специальный Telegram-бот @ochiqbudjetbot, который помогает расширить возможности голосования и создает дополнительные удобства. Через бот граждане могут проголосовать за интересующий их проект. На портале также можно в онлайн-режиме отслеживать статус финансирования победивших заявок, в том числе счета, открытые для финансирования заявок, выделенные средства, получать информацию об их расходовании и остатках, о подписанных договорах и платежных поручениях.
Установление общественного контроля за ходом реализации проекта играет ключевую роль в достижении высоких результатов. Ежегодно в стране определяются задачи по инициированию и организации мониторинга хода реализации запланированных реформ, в частности государственных программ, общественными организациями.
Так, во всех регионах созданы общественные группы независимого мониторинга и оценки, которые возглавляют руководители региональных подразделений Общественного движения «Юксалиш». В их составы преимущественно включены представители институтов гражданского общества, бизнес- и экспертного сообщества, средств массовой информации. Общественные группы готовят и публикуют ежегодные альтернативные отчеты с оценками уровня достижения целей, определенных в Стратегии развития и госпрограммах. Проводятся и общественные обсуждения, по итогам которых вырабатываются соответствующие рекомендации по расширению круга проектов, подлежащих согласованию с гражданами, в том числе по совершенствованию механизмов «Инициативного бюджета».
Таким образом, посредством инициативного бюджетирования и за счет налаженной системы мониторинга его реализации расширились возможности для решения социальных проблем в регионах, повышения правовой грамотности и гражданской активности людей.
В результате Узбекистан постепенно выходит на новую траекторию развития, когда реформы принимают необратимый характер, а их отличительной чертой выступает ярко выраженная социальная направленность.