O'tgan yili keng jamoatchilik muhokamasidan so'ng yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasi qabul qilindi va kelgusi bir necha yil uchun asosiy dasturiy hujjatga aylandi. Asosiy vektor - insonning sha'ni va qadr-qimmatini yuksaltirish, erkin fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, aholiga keng va maqsadli ijtimoiy yordam ko'rsatish, qaror qabul qilish jarayonida xalqning ishtirokini kengaytirish orqali davlat qurish yo'nalishi. Shunday qilib, jamiyatning hokimiyat bilan o'zaro ta'siri rivojlanishning yangi bosqichiga o'tdi.
Ilgari O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasi doirasida 2017-2021 yillarda mamlakat uchun yangi jamoatchilik murojaatlari instituti joriy etilgan edi. Ushbu mexanizm Prezident tomonidan ilgari surilgan bo'lib, u har qanday zamonaviy davlat hayotining ajralmas elementi bo'lgan xalq bilan hokimiyatning to'g'ridan-to'g'ri muloqotini yo'lga qo'yish muhimligini bir necha bor eslatib o'tgan. Xalq qabulxonalari muammolari yillar davomida hal qilinmagan millionlab fuqarolarga yordam berdi. Va so'nggi yillarda muhim loyihalardan biri, ehtimol Portal orqali amalga oshiriladigan tashabbuskor byudjet tizimini joriy etish edi Openbudget.uz.
Ushbu yo'nalishdagi amaliy chora-tadbirlar Prezidentning 2021-yil 13-apreldagi "fuqarolarning byudjet jarayonida faol ishtirokini ta'minlashga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi qarorida belgilangan. Birinchidan, tashabbus sinov rejimida joriy etildi va 2022 yilda u to'liq miqyosda boshlandi va joriy 2023 yilda u juda yuqori samaradorlikni ko'rsatmoqda. Shunday qilib, joriy yilda mahallalarga ajratilgan mablag'lar miqdori 25 trillion so'mga yetdi. Xususan, "tashabbus byudjeti" doirasida sakkiz trillion mablag ' ajratilgan.
O'zbekistonda tashabbuskor byudjetlashtirish mexanizmi 2019 yilda joriy etilgan. Shu vaqt ichida fikrlarni o'rganish shuni ko'rsatdiki, fuqarolar byudjet mablag'lari va to'langan soliqlarni taqsimlashda bevosita ishtirok etishga tayyor. Ular o'z hayotlarini va oila, qo'shnilar hayotini yaxshiroq va qulayroq qilishdan mamnun. Jamoatchilik fikri asosida shakllantirilgan tadbirlarni moliyalashtirish uchun ajratiladigan mablag ' manbalari yildan-yilga kengayib bormoqda. Fuqarolarning tashabbuslari ommaviy ovoz berish orqali qabul qilinadi. Endi har kim o'z taklifini ilgari surish yoki vatandoshlarning tashabbuslarini qo'llab-quvvatlash orqali byudjet mablag'larini sarflash ustuvorliklarini belgilashda ishtirok etishi mumkin. Buning uchun siz faqat saytda ro'yxatdan o'tishingiz kerak.
Tashabbuskor byudjetlashtirish uchun ajratilgan byudjet mablag'lari bilan bir qatorda loyiha takliflari soni ham ko'paymoqda. Masalan, agar 2019 yilda 28,7 ming taklif kelib tushgan bo'lsa, unda 2022 yilda-allaqachon 69,7 ming. Moliyalashtirish uchun tanlangan loyihalar soni ham sezilarli darajada oshdi. Masalan, 2022-yildan boshlab "Obod qishloq" va "Obod mahalla" dasturlari jamoatchilik fikri asosida tashabbuskor byudjetlashtirish orqali amalga oshirilmoqda.
Portalda shuningdek, "mening yulim" ("mening yo'lim") loyihasi ishga tushirildi, uning doirasida fuqarolarning fikrini hisobga olgan holda tuman (shahar) byudjetlarida mintaqaviy ichki yo'llarni ta'mirlash uchun rejalashtirilgan mablag'larning kamida 50 foizi ajratiladi. Fuqarolarning ixtiyorida @ochiqbudjetbot maxsus Telegram boti mavjud bo'lib, u ovoz berish imkoniyatlarini kengaytirishga yordam beradi va qo'shimcha qulayliklar yaratadi. Bot orqali fuqarolar o'zlarini qiziqtirgan loyihaga ovoz berishlari mumkin. Shuningdek, portalda g'olib bo'lgan arizalarni moliyalashtirish holatini, shu jumladan arizalarni moliyalashtirish uchun ochilgan hisobvaraqlarni, ajratilgan mablag'larni onlayn ravishda kuzatib borish, ularning sarflanishi va qoldiqlari, imzolangan shartnomalar va to'lov topshiriqlari to'g'risida ma'lumot olish mumkin.
Loyihaning borishi ustidan jamoatchilik nazoratini o'rnatish yuqori natijalarga erishishda muhim rol o'ynaydi. Mamlakatda har yili rejalashtirilgan islohotlar, xususan, davlat dasturlari, jamoat tashkilotlari amalga oshirilishi monitoringini boshlash va tashkil etish bo'yicha vazifalar belgilanadi.
Shunday qilib, barcha mintaqalarda "yuksalish"ijtimoiy harakatining mintaqaviy bo'linmalari rahbarlari boshchiligidagi mustaqil monitoring va baholash guruhlari tashkil etildi. Ularning tarkibiga asosan fuqarolik jamiyati institutlari, biznes va ekspertlar hamjamiyati, ommaviy axborot vositalari vakillari kiritilgan. Jamoat guruhlari rivojlanish strategiyasi va davlat dasturlarida belgilangan maqsadlarga erishish darajasini baholash bilan har yili muqobil hisobotlarni tayyorlaydi va nashr etadi. Jamoatchilik muhokamalari ham o'tkazilmoqda, ularning natijalariga ko'ra fuqarolar bilan kelishilishi lozim bo'lgan loyihalar doirasini kengaytirish, shu jumladan "tashabbus byudjeti"mexanizmlarini takomillashtirish bo'yicha tegishli tavsiyalar ishlab chiqilmoqda.
Shunday qilib, tashabbuskor byudjetlashtirish va uni amalga oshirishni monitoring qilish tizimi orqali mintaqalardagi ijtimoiy muammolarni hal qilish, odamlarning huquqiy savodxonligi va fuqarolik faolligini oshirish imkoniyatlari kengaydi.
Natijada, islohotlar qaytarilmas tus olganda, O'zbekiston asta-sekin yangi rivojlanish traektoriyasiga o'tmoqda va ularning o'ziga xos xususiyati aniq ijtimoiy yo'nalishdir.

Last year, after a wide public discussion, the Strategy for the Development of New Uzbekistan for 2022-2026 was adopted, which became the main program document for the next few years. The main vector is towards building a state by elevating the honor and dignity of a person, developing a free civil society, providing broad and targeted social support to the population, expanding the participation of the people in the decision-making process. Thus, the interaction of society with the authorities has entered a new stage of development.
Earlier, as part of the Action Strategy for the five priority areas of Development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, a new institute of public appeals was introduced for the country. This mechanism was initiated by the President, who repeatedly mentioned the importance of establishing a direct dialogue between the authorities and the people, which is an integral element of the life of any modern state. People's reception rooms have helped millions of citizens whose problems have not been solved for years. And one of the most significant projects in recent years, perhaps, has been the introduction of a system of initiative budgeting implemented through the portal Openbudget.uz .
Practical measures in this direction are outlined in the Presidential decree "On additional measures to ensure the active participation of citizens in the budget process" dated April 13, 2021. At first, the initiative was introduced in a test mode, and in 2022 it was already launched on a full scale and in the current 2023 it shows very high efficiency. So, this year the amount of funds allocated to mahallas has reached 25 trillion soums. In particular, eight trillion rubles are provided within the framework of the "Initiative Budget".
In Uzbekistan, the mechanism of initiative budgeting was introduced in 2019. During this time, the study of opinions showed that citizens are ready to participate directly in the distribution of budget funds and taxes paid. They are glad that they can make their life and the life of their family, neighbors better and more comfortable. From year to year, the sources of funds allocated to finance events formed on the basis of public opinion are also expanding. Citizens' initiatives are taken by public vote. Now everyone can take part in determining the priorities of spending budget funds by putting forward their own proposals or supporting the initiatives of compatriots. To do this, you only need to register on the site.
Along with the budget funds allocated for initiative budgeting, the number of project proposals is also increasing. For example, if 28.7 thousand proposals were received in 2019, then 69.7 thousand in 2022. The number of projects selected for financing has also increased significantly. For example, the programs "Well-maintained Village" and "Well-Maintained Mahalla" have been implemented since 2022 through proactive budgeting based on public opinion.
The portal also launched the project "Mening Yulim" ("My Road"), which allocates at least 50 percent of the funds planned for the repair of regional internal roads in district (city) budgets, taking into account the opinion of citizens. There is also a special Telegram bot @ochiqbudjetbot at the disposal of citizens, which helps to expand voting opportunities and creates additional amenities. Through the bot, citizens can vote for the project they are interested in. On the portal, it is also possible to track the status of financing of the winning applications online, including accounts opened for financing applications, allocated funds, receive information about their spending and balances, signed contracts and payment orders.
The establishment of public control over the progress of the project plays a key role in achieving high results. Every year, the country determines the tasks of initiating and organizing monitoring of the implementation of planned reforms, in particular state programs, by public organizations.
Thus, public groups of independent monitoring and evaluation have been established in all regions, which are headed by the heads of regional divisions of the Yuksalish Public Movement. Their membership mainly includes representatives of civil society institutions, the business and expert community, and the mass media. Public groups prepare and publish annual alternative reports with assessments of the level of achievement of the goals defined in the Development Strategy and state programs. Public discussions are also held, as a result of which appropriate recommendations are developed to expand the range of projects to be agreed with citizens, including improving the mechanisms of the "Initiative Budget".
Thus, through proactive budgeting and through an established system of monitoring its implementation, opportunities for solving social problems in the regions, improving legal literacy and civic engagement of people have expanded.
As a result, Uzbekistan is gradually entering a new trajectory of development, when reforms take on an irreversible character, and their distinctive feature is a pronounced social orientation.