O'zbekiston Respublikasi prezidenti saylovi 24 yil 2021 oktyabrda Konstitutsiya va xalqaro saylov standartlariga muvofiq davriy saylovlar tamoyiliga asoslangan holda o'tkazildi.
Bu, avvalo, yangi O'zbekistonning xalqaro demokratik saylovlarning umume'tirof etilgan tamoyillariga, mamlakatimizda ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy barqarorlikka sodiqligining yana bir amaliy tasdig'idir.
Prezident saylovi xalqaro mezon va standartlarga hamda adolat, ochiqlik, oshkoralik va erkinlik kabi demokratik tamoyillarga amal qilgan holda milliy saylov qonunchiligiga to'la mos holda, ko'tarinki ruhda o'tdi.
Saylovlar mamlakatimizda dadil demokratik islohotlar izchil va tezkor amalga oshirilayotgani, 2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalar ro'yobga chiqayotgani va samaradorligining yorqin dalilidir.
Markaziy saylov komissiyasi va quyi bo'g'in saylov organlari tegishli davlat va jamoat tashkilotlari bilan hamkorlikda Prezident sayloviga tayyorgarlik ko'rish va uni yuksak demokratik saviyada o'tkazish bo'yicha keng ko'lamli ishlarni amalga oshirdi.
Besh siyosiy partiya va ularning nomzodlari o'rtasidagi yuksak raqobat sharoitida yaqinda bo'lib o'tgan saylovlar O'zbekistonda erkinlik va demokratiyani mustahkamlashning yorqin namunasi bo'ldi.
Saylov qonunchiligi va amaliyotini uzluksiz rivojlantirish va takomillashtirish erkin demokratik davlatga xos jarayondir. Xalqaro saylov standartlari talablari va xalqaro tashkilotlarning saylovlarni kuzatish missiyalarining maqbul tavsiyalarini ko'rib chiqish muhimdir.
2019 yilda har tomonlama puxta va eng ilg'or demokratik tamoyillarga mos keladigan va inson huquqlari, shu jumladan fuqarolarning saylov huquqi o'zining yorqin ifodasini topgan saylov kodeksining qabul qilinishi munosabati bilan beshta qonun, shuningdek o'ttizga yaqin huquqiy hujjat o'z samarasini bermadi. O'zbekiston milliy saylov qoidalarida mavjud bo'lmagan o'nlab yangi norma va qoidalar saylov kodeksidan o'rin olib, mavjud ayrim tartib-qoidalar bekor qilindi.
Ta'kidlash joizki, YEXHT DIIHBning saylov kodeksi loyihasini ishlab chiqish va qabul qilish bo'yicha tavsiyalari hamda tegishli xulosa va fikrlar Yevropa Kengashining Venetsiya komissiyasi kabi nufuzli xalqaro tashkilotlardan olingan.
Saylov kodeksi Prezident saylovi kabi juda muhim jarayonda muvaffaqiyatli sinovdan o'tkazildi. Avvalroq, 2019 yilda Kodeks bo'yicha birinchi marta mamlakat parlamenti va mahalliy Kengashlarga saylovlar bo'lib o'tdi.
Fuqarolarning keng va to'la saylov huquqini ta'minlashga qaratilgan qonun ustuvorligi asosida boshqariladigan demokratik davlat barpo etish sari dadil va izchil harakat qilayotgan yangi O'zbekiston milliy saylov tizimida muhim o'zgarishlar amalga oshirildi.
Bu jarayonda O'zbekistonda o'tgan prezident saylovi amaliyoti va tajribasi hamda ularda ishtirok etgan xalqaro kuzatuvchilar missiyalarining yakuniy hisobotlarida berilgan tavsiya va takliflar atroflicha o'rganilib, tahlil etildi. Natijada 2021 yilda ikkita qonun qabul qilindi. Mazkur qonun loyihalarini ishlab chiqishda uch manba - milliy saylov qonunchiligi va amaliyoti, saylovni o'tkazish bo'yicha yigirmadan ortiq xorijiy mamlakat tajribasi, shuningdek, saylov bilan bog'liq xalqaro me'yor va standartlarga alohida e'tibor qaratildi.
2021 yilda saylov qonunchiligiga kiritilgan o'zgartish va qo'shimchalarga ko'ra, saylovchilar, siyosiy partiyalar, saylov komissiyalari, ommaviy axborot vositalari va kuzatuvchilarning huquq va kafolatlari sezilarli darajada kengaydi. Zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish orqali saylov jarayonini boshqarish tizimi yanada takomillashtirildi.
Saylov qonunchiligidagi yangiliklarni samarali amalga oshirish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini tashkil etish va o'tkazish bo'yicha Markaziy saylov komissiyasining qator qarorlari qabul qilindi. Yangi qoidalar va ko'rsatmalar tasdiqlandi.
Mazkur qonun hujjatlarining qabul qilinishi natijasida umume'tirof etilgan xalqaro saylov standartlari asosida milliy saylov qonunchiligi yanada takomillashtirildi. Natijada:
Birinchidan, yangilangan saylov qonunchiligini izchil amalga oshirish orqali saylov komissiyalari va aholining saylov madaniyatini yuksaltirish, siyosiy partiyalarning o'z saylovchilari bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish, partiyalarning siyosiy faolligini oshirishga erishildi;
Ikkinchidan, 24 yil 2021 oktyabrda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi umume'tirof etilgan xalqaro saylov standartlariga to'liq javob beradigan yangilangan milliy saylov qonunchiligidan kelib chiqqan holda yuqori saviyada tashkil etildi va o'tkazildi;
Uchinchidan, ochiq va oshkora saylov jarayoni O'zbekistonning Jahon demokratiya indeksidagi ko'rsatkichlarini yaxshilash imkoniyatini oshirdi.
Yangi milliy saylov standartlarining joriy etilishi saylov kampaniyasi davrida, ayniqsa, saylovoldi tashviqoti davrida siyosiy partiyalar va prezidentlikka nomzodlar uchun teng va keng imkoniyatlar yaratdi. 24-oktabr fuqarolarning saylovda faol va erkin ovoz berishida muhim omil bo'ldi. Prezident saylovlarida 16 milliondan ortiq yoki 80,4% saylovchilar o'z xohish - irodalarini erkin ifoda etib, ovoz berishdi-bu pandemiya sabab bo'lgan qiyin sharoitlarda dunyo mamlakatlaridagi saylovlar tarixidagi noyob voqea.
Shu bilan birga, saylovchilarning ushbu ishtiroki bu yilgi saylov kunini qorli va sovuq dekabrdan o'rtacha oktyabrgacha milliy saylov qonunchiligiga kiritilgan tuzatishlardan so'ng o'zgartirishga qaratilgan harakat to'g'ri ekanligidan dalolat berdi. Xuddi shu narsani saylov qonunchiligidagi boshqa yangi milliy standartlar haqida ham aytish mumkin.
Prezident saylovini yigirmaga yaqin xalqaro tashkilot, ellikka yaqin xorijiy mamlakatdan 1000 ga yaqin xalqaro kuzatuvchi, 1672 mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari kuzatdi va yoritdi.
Xalqaro kuzatuvchilar va ommaviy axborot vositalarining bunday keng ko'lamli ishtiroki O'zbekistondagi barcha saylovlar tarixidagi rekord ko'rsatkichdir!
Bundan tashqari, saylovni bevosita ishtirok etgan beshta siyosiy partiya va fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlaridan 64,5 mingga yaqin vakil kuzatdi.
24 yil 2021 oktyabrda bo'lib o'tgan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi bo'yicha DIIHB kuzatuvchilari missiyasining yakuniy hisobotida saylov kampaniyasining ijobiy jihatlari va YEXHT tavsiyalariga binoan O'zbekistonda saylov jarayonini yanada takomillashtirish bo'yicha ko'rilayotgan chora-tadbirlar qayd etildi.
Qayd etish joizki, O'zbekistonning saylov jarayonida DIIHB bilan hamkorligi mustahkamlanmoqda. Idora missiyasi 1999 yildan buyon O'zbekiston prezidenti va parlament saylovlarida ishtirok etib kelmoqda. Bu, o'z navbatida, mamlakatimizda saylov sohasida qabul qilingan majburiyatlar, umume'tirof etilgan tamoyillar va ilg'or tajribalar asosida saylovlarning adolatli, halol va oshkora o'tkazilishiga o'z hissasini qo'shmoqda.
Amaliy hamkorlik samarasida milliy saylov tizimini yanada demokratlashtirish, saylov qonunchiligi va amaliyotini umume'tirof etilgan demokratik saylov standartlariga uyg'unlashtirish orqali fuqarolarning saylov huquqini yanada kengroq va to'laroq ta'minlashga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Saylov sohasidagi qonun va qoidalarni yagona saylov kodeksiga kiritish va saylov jarayoniga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish kabi ko'plab ko'rsatkichlar shundan dalolat beradi.
Shunday qilib, DIIHB saylov kuzatuvchilari missiyasi va boshqa xalqaro va xorijiy ekspertlar tomonidan barcha saylovlarning baholanishi avvalgi saylov kampaniyalarining muvaffaqiyati va mamlakatimizda saylovlarni tashkil etish va o'tkazish O'zbekistonda milliy demokratik saylov tizimining shakllanishi va rivojlanishiga sezilarli ta'sir ko'rsatdi.
Bu, ayniqsa, 2021-yilgi O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida yaqqol namoyon bo'ldi.
O'zbekistonda prezident saylovini kuzatishda birinchi marta YeXHTning 365 mamlakatdan 44 nafar kuzatuvchidan iborat uzoq muddatli nufuzli delegatsiyasi ishtirok etdi.
ODIHR saylovlarni kuzatish missiyasi 15 yil 2021 sentyabrdan beri Prezident saylovlarini kuzatib bormoqda. Missiya o'zining asosiy guruhiga 17 kishi, 28 sentyabrdan buyon mamlakatning barcha hududlarini kuzatib kelayotgan 24 uzoq muddatli kuzatuvchilar, shuningdek, saylov kuni ovoz berish va hisoblash jarayonini kuzatgan 204 nafar EXHT ishtirokchi davlatlaridan 28 nafar qisqa muddatli kuzatuvchilarni kiritdi.
Saylov kuni EXHT parlament Assambleyasi va birinchi marta Evropa parlamenti delegatsiyalari qo'shildi va tuzildi xalqaro saylovlarni kuzatish missiyasi (IEOM).
O'zbekiston Prezidenti saylovini birinchi marta 100 mamlakatdan 27 nafar parlamentariydan iborat YEXHT parlament Assambleyasi delegatsiyasi, shuningdek, YEXHT parlament Assambleyasi Prezidenti Margareta Sederfelt va Bosh kotib Roberto Montelladan iborat delegatsiya kuzatdi. Yevropa parlamentining 13 a'zosidan iborat kuzatuvchilar ham prezident saylovini kuzatdi.
Bu faktlar YEXHT / DIIHB O'zbekistonda so'nggi yillarda harakatlar strategiyasi doirasida izchil amalga oshirilayotgan demokratik islohotlar yo'lini tan olayotgani va faol qo'llab-quvvatlayotganidan dalolat beradi.
Yakuniy hisobotda saylovlar "yangi O'zbekiston"shiori ostida ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy va huquqiy sohalarda islohotlar strategiyasi jarayoni orqali o'tkazilgani e'tirof etildi.
So'nggi yillarda O'zbekiston saylovlarga tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazish borasida sezilarli yutuqlarga erishdi hamda YEXHT / DIIHBdan taklif etilgan tavsiyalarni amalga oshirish orqali saylov qonunchiligida tub islohotlarga erishdi.
Ular saylov kampaniyasini to'g'ri o'tkazish uchun kafolatlar mustahkamlanganidan mamnun ekanliklarini bildirdilar, ma'muriy resurslardan foydalanishni istisno qilish bo'yicha ko'rilayotgan chora-tadbirlarni maqtadilar va saylov huquqini huquqiy himoya qilish kafolatlari kuchaytirilishini ta'kidladilar.
Yakuniy hisobotda O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining prezident sayloviga tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazish borasidagi ishlari yuqori baholandi: "saylovga tayyorgarlik katta samara va katta uyushqoqlik bilan olib borildi", - deyiladi xabarda. Ta'kidlanganidek, COVID-19 bilan bog'liq muammolarga qaramay, MSK o'z faoliyatini yuqori tashkiliy darajada, sifatli va qonunda belgilangan muddatlarda tashkil etgan.
Saylov kampaniyasining ochiq va oshkora o'tkazilishi yuqori baholandi. Birinchi marta Markaziy saylov komissiyasining barcha majlislari keng jamoatchilik uchun ochiq bo'lib, onlayn translyatsiya qilindi, Markaziy saylov komissiyasining qarorlari darhol komissiya veb-saytida e'lon qilindi va okrug saylov komissiyalari bilan jonli videokonferentsiyalar muntazam ravishda o'tkazildi.
Saylovda imkoniyati cheklangan kishilar uchun qulay shart-sharoit yaratish chora-tadbirlari ham tahsinga sazovor bo'ldi. "Qonunga muvofiq, barcha saylov uchastkalari nogiron saylovchilar uchun ochiq bo'lishi kerak, Markaziy saylov komissiyasida nogironlar aravachasiga moslashtirilgan panduslar va ovoz berish kabinalari o'rnatilgan; barcha saylov uchastkalarida turli nogironlarga ovoz berish imkoniyatlarini yanada kengaytirish va osonlashtirish uchun Brayl yozuvidagi saylov byulletenlari uchun maxsus stencils va lupalar taqdim etildi".
Qayd etilishicha, nogironlarning saylovoldi tashviqoti tadbirlaridan bahramand bo'lishi keng yo'lga qo'yilgan. Bunday uchrashuvlarda imo-ishora tili, shu jumladan videoaloqa orqali ishlatilgan.
"Markaziy saylov komissiyasi saylov kunidan ancha oldin, shuningdek, etnik ozchiliklar tillarida keng qamrovli va inklyuziv axborot kampaniyasini tashkil etishga muvaffaq bo'ldi. Nogironlar uchun yaratilgan imkoniyatlarni kengaytirish uchun bir qator yangi qoidalar joriy etildi", - deyiladi yakuniy hisobotda.
DIIHB tomonidan o'tkazilgan ommaviy axborot vositalari monitoringidan ma'lum bo'lishicha, saylovda faol ovoz berish kampaniyasi to'qqiz tilda o'tkazilgan. Barcha saylov materiallari, shu jumladan saylov qonunchiligi va MSK qarorlari o'zbek, rus va Qoraqalpoq tillarida nashr etildi va onlayn tarzda qozoq, qirg'iz, tojik va turkman tillarida tarqatildi. Saylov kuni ovoz berish jarayoni tinch va tartibli o'tdi. MSK muntazam ravishda kun davomida fuqarolarning qanday ovoz berganligi haqidagi oraliq natijalar to'g'risida jamoatchilikni xabardor qildi.
Saylovlarni o'tkazish uchun mamlakatda 10 761 saylov uchastkasi tashkil etildi. IEOM 1267 saylov uchastkasida ovoz berishni kuzatdi. Ovoz berish jarayonining ayrim salbiy jihatlari faqat missiya a'zolari tashrif buyurgan 139 (11%) saylov uchastkalarida qayd etildi.
Ta'kidlash joizki, prezident saylovi kampaniyasi davrida Markaziy saylov komissiyasi va uning hududiy bo'linmalari matbuot markazi, Toshkentdagi xalqaro Media-Markaz saylov jarayonining barcha ishtirokchilari uchun keng media-maydon yaratdi. Yuzlab matbuot anjumanlari, brifinglar, intervyular, seminarlar va uchrashuvlar o'tkazildi. Bularning barchasi saylov jarayonining ochiqligi va oshkoraligiga bog'liq bo'lib, xolislikni ta'minlashda saylov organlarining ishi muhim ahamiyat kasb etdi.
Saylov kampaniyasi davomida 76000 dan ortiq xorijiy va mahalliy ommaviy axborot vositalari materiallari e'lon qilindi.
Prezident saylovini katta qiziqish bilan kuzatayotgan xalqaro tashkilotlar, xorijiy kuzatuvchilar va yuzlab xorijiy jurnalistlarning missiyalari mamlakatimiz saylov qonunchiligi va amaliyotida qisqa davr ichida yuz bergan muhim o'zgarishlarni e'tirof etdi.
Ularga ko'ra, yangi O'zbekistonda erkin demokratik saylovlarni xolislik tamoyiliga muvofiq o'tkazish uchun zamonaviy va barqaror milliy saylov standartlari va tizimlari yaratildi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan 14 yil 2021 aprelda qabul qilingan asosiy tadbir dasturida belgilangan vazifalarni izchil, tizimli va keng ko'lamda amalga oshirish, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko'rish va uni o'tkazish saylovni saylov qonunchiligiga asoslangan holda o'tkazishda xizmat qildi. Yuqori tashkiliy darajadagi kod.
Uchastka saylov komissiyalari a'zolariga nomzodlarning bilim va ko'nikmalarini mustahkamlash uchun ko'p bosqichli "kaskad" texnologiyasi asosida tashkil etilgan o'quv-seminarlarda 142000 nafardan ziyod saylov tashkilotchilari o'z malakasini oshirdi.
Saylov komissiyalarining 33000 ga yaqin a'zolari (operatorlari) uchun saylov jarayonini boshqarish axborot tizimi operatorlarini o'qitishni tashkil etish "bitta saylovchi - bitta ovoz" tamoyilini taqdim etishga imkon berdi.
Haqiqiy raqobat sharoitida tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati - O'zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan nomzod Shavkat Mirziyoyev saylovda 80,12 foiz ko'pchilik ovoz bilan g'alaba qozondi va O'zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylandi. Saylov kodeksi ikkinchi marta muvaffaqiyatli sinovdan o'tkazildi.
Dunyodagi eng tinch, barqaror va tez rivojlanayotgan demokratik davlatlardan biri sifatida tan olingan, xalq tomonidan qo'llab-quvvatlanayotgan yangi O'zbekistonning kelajakdagi strategiyasi aniq: investitsiyalar hajmini yanada oshirish, yangi ish o'rinlari yaratish, aholi farovonligini doimiy ravishda oshirish, do'stlik va hamkorlik aloqalarini mustahkamlash barcha mamlakatlar bilan.

ELECTION CODE TESTED FOR THE SECOND TIME
The Republic of Uzbekistan held its presidential elections on October 24, 2021 based on the principle of periodic elections in line with the Constitution and international election standards.
First of all, this is another practical confirmation of New Uzbekistan's commitment to the universally recognized principles of international democratic elections and socio-political and economic stability in the country.
The presidential elections were held in a high spirit, in full compliance with national electoral legislation following international criteria and standards and democratic principles such as justice, openness, transparency and liberty.
Elections are a clear proof of bold democratic reforms being implemented steadily and quickly in our country, of the realization and effectiveness of tasks set in the Action Strategy in the five priority areas of the development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021.
The Central Election Commission and lower-level election bodies, in cooperation with relevant state and public organizations, have carried out extensive work to prepare for the Presidential election and conduct it at a high democratic level.
In a highly competitive environment between five political parties and their candidates, the recent elections have become a shining example of strengthening freedom and democracy in Uzbekistan.
The continuous development and improvement of electoral legislation and practice is a process inherent to a free democratic state. It is important to consider the requirements of international election standards and the optimal recommendations of election observation missions of international organizations.
In 2019, five laws, as well as about thirty legal acts, ceased to have effect in connection with the Adoption of the Election Code, which is in line with the comprehensive, thorough, and most advanced democratic principles and where human rights, including the suffrage of citizens, have found their bright expression. Dozens of new norms and rules not present in the national election rules of Uzbekistan took place in the Election Code, and some existing procedures were abolished.
It should be noted that the recommendations of the OSCE ODIHR in the development and adoption of the draft Election Code and relevant conclusions and opinions were obtained from authoritative international organizations such as the Venice Commission of the Council of Europe.
The Election Code has been successfully tested in a very important process, such as the Presidential election. Earlier, in 2019, elections to the country's parliament and local councils were held for the first time under the Code.
Significant changes have been made in the national electoral system of New Uzbekistan, which is boldly and steadily moving towards the establishment of a democratic state governed by the rule of law, aimed at ensuring the broad and full suffrage of citizens.
In this process, the practice and experience of previous presidential elections in Uzbekistan and recommendations and suggestions given in the final reports of international observer missions that participated in them were studied and analyzed in detail. As a result, two laws were passed in 2021. In the development of these draft laws, special attention was paid to three sources - national electoral legislation and practice, the experience of more than twenty foreign countries in conducting elections, as well as international norms and standards related to elections.
According to the amendments and additions to the electoral legislation in 2021, the rights and guarantees of voters, political parties, election commissions, the media and observers have been significantly expanded. The electoral process management system has been further improved by introducing modern information technologies.
To effectively implement the innovations in the electoral legislation, a number of decisions of the Central Election Commission on the organization and conduct of elections of the President of the Republic of Uzbekistan were adopted. New regulations and guidelines were approved.
As a result of the adoption of this legislation, the national electoral legislation has been further improved based on universally recognized international electoral standards. As a result:
Firstly, through the consistent implementation of the updated electoral legislation, raising the electoral culture of election commissions and the population, further improving the system of work of political parties with their electorate, and increasing the political activity of parties were achieved;
Secondly, the election of the President of the Republic of Uzbekistan on October 24, 2021, was organized and held at a high level following the updated national electoral legislation, which fully meets the generally accepted international electoral standards;
Thirdly, a more open and transparent electoral process increased the chances of improving Uzbekistan's performance in the World Democracy Index.
The introduction of new national election standards has created equal and broad opportunities for political parties and presidential candidates during the election campaign, especially during the pre-election canvassing. October 24 was an important factor in citizens' active and free voting in the elections. In the presidential election, more than 16 million or 80.4% of voters freely expressed their will and voted - a unique event in the history of elections in countries worldwide in the difficult conditions caused by the pandemic.
At the same time, this voter turnout was proof that this year's move to change the election day from a snowy and cold December to a moderate October following the amendments to the national electoral legislation was correct. The same can be said about other new national standards in electoral law.
The presidential election was observed and covered by about 1,000 international observers from about twenty international organizations, fifty foreign countries, and 1,672 local and foreign media representatives.
Such large-scale participation of international observers and the media is a record figure in the history of all elections in Uzbekistan!
In addition, about 64.5 thousand representatives from five political parties and citizens' self-government bodies who participated directly observed the elections.
The Final Report of the ODIHR Election Observation Mission (EOM) on the Presidential Elections of the Republic of Uzbekistan, held on October 24, 2021, highlighted the positive aspects of the election campaign and the measures taken in Uzbekistan to further improve the electoral process following OSCE recommendations.
It should be noted that Uzbekistan's cooperation with the ODIHR in the election process is strengthening. The Office's Mission has been participating in Uzbekistan's presidential and parliamentary elections since 1999. It, in turn, contributes to the fair, honest and transparent conduct of elections in Uzbekistan based on the commitments made by our country in the field of elections, universally recognized principles and best practices.
As a result of practical cooperation, special attention is paid to the wider and fuller provision of citizens' suffrage through further democratization of the national electoral system, harmonization of electoral legislation and practice with generally accepted democratic election standards.
It is evidenced by many indicators like the codification of the laws and regulations in the field of elections into a single Election Code and the introduction of information and communication technologies in the electoral process.
Thus, the assessment of all elections by the ODIHR Election Observation Mission and other international and foreign experts, noting the success of the previous election campaigns and the organization and conduct of elections in our country, showed a significant effect on the formation and development of the national democratic electoral system in Uzbekistan.
It was especially evident in the 2021 election of the President of the Republic of Uzbekistan.
For the first time, an influential long-term delegation of the OSCE, consisting of 365 observers from 44 countries, took part in the observation of the presidential election in Uzbekistan.
The ODIHR Election Observation Mission has been monitoring the Presidential Elections since September 15 2021. The mission included into its main group 17 people, 28 long-term observers who have been watching all regions of the country since September 24, as well as 204 short-term observers from 28 OSCE participating States who monitored the voting and counting process on election day.
On election day, the OSCE Parliamentary Assembly and, for the first time, Delegations from the European Parliament joined and formed International Election Observation Mission (IEOM).
For the first time, the election of the President of Uzbekistan was observed by a delegation of the OSCE Parliamentary Assembly, consisting of 100 parliamentarians from 27 countries, as well as a delegation comprised of the President of the OSCE Parliamentary Assembly Margareta Sederfelt and the Secretary-General Roberto Montella. Observers consisting of 13 members of the European Parliament also observed the presidential election.
These facts testify that the OSCE / ODIHR recognizes and actively supports the path of democratic reforms in Uzbekistan, which has been consistently implemented in recent years within the framework of the Action Strategy.
In the final report, it has been acknowledged that the elections were held through a process of reform strategy in the social and economic, political and legal spheres under the motto "New Uzbekistan".
In recent years, Uzbekistan has made significant progress in the preparation and conduct of elections and achieved radical reforms in electoral legislation by implementing the proposed recommendations from OSCE / ODIHR.
They expressed satisfaction with the strengthening of guarantees for the smooth conduct of the election campaign, praised the measures taken to exclude the use of administrative resources, and noted the strengthening of guarantees of the legal protection of suffrage.
In the final report, the work of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan on the preparation and conduct of the presidential election was highly praised: "The preparations for the elections were carried out with great efficiency and great organization," the report said. It was noted that despite the problems with COVID-19, the CEC had organized its activities at a high organizational level, quality, and within the deadlines set by law.
The open and transparent conduct of the election campaign was highly rated. For the first time, all meetings of the Central Election Commission were open to the general public, broadcast online, the decisions of the Central Election Commission were immediately published on the Commission's website, and live video conferences with district election commissions were held regularly.
Measures to create favorable conditions for people with disabilities were also praised in the elections. "According to the law, all polling stations must be open to voters with disabilities, and the CEC has installed ramps and voting booths adapted for wheelchairs; special stencils and magnifying glasses for Braille ballot papers were provided in all polling stations to expand further and facilitate voting opportunities for people with various disabilities".
It is noted that persons with disabilities' enjoyment of election campaign activities was widely provided. In such meetings, sign language was used, including through video communication.
"The Central Election Commission was able to organize a comprehensive and inclusive information campaign long before election day, also in the languages of ethnic minorities. A number of new rules have been introduced to expand facilities created for people with disabilities," the Final Report said.
The mass media monitoring conducted by ODIHR EOM revealed that the campaign for active voting in the elections was conducted in nine languages. All election materials, including election legislation and CEC resolutions, were published in Uzbek, Russian, and Karakalpak and distributed online in Kazakh, Kyrgyz, Tajik, and Turkmen languages. The voting process on election day was peaceful and orderly. The CEC periodically informed the public about the interim results of how citizens voted throughout the day.
10,761 polling stations were set up in the country to hold elections. The IEOM monitored voting in 1,267 polling stations. Some negative aspects of the voting process were noted only in 139 (11%) polling stations visited by mission members.
It should be noted that during the presidential election campaign, the Press Centre of the Central Election Commission and its regional branches, the International Media Centre in Tashkent, created a wide media space for all participants in the election process. Hundreds of press conferences, briefings, interviews, seminars, and meetings were held. All this depends on the openness and transparency of the electoral process, and the work of electoral bodies in ensuring objectivity became important.
More than 76,000 foreign and domestic media materials were announced during the election campaign.
The missions of international organizations, foreign observers, and hundreds of foreign journalists, who have been following the presidential election process with great interest, have acknowledged the significant changes that have taken place in a short period in our country's electoral legislation and practice.
According to them, modern and sustainable national election standards and systems have been created to conduct free democratic elections according to the principle of impartiality in New Uzbekistan.
Consistent, systematic and wide-ranging implementation of the tasks set out in the main event program adopted by the Central Election Commission on April 14, 2021, the preparation and conduct of elections of the President of the Republic of Uzbekistan served in conducting the election based on the election law, in particular, the Election Code at a high organizational level.
To strengthen the knowledge and skills of candidates for members of precinct election commissions, more than 142,000 election organizers improved their skills in the training workshops organized based on multi-stage "cascade" technology.
Organization of training of operators of the electoral process management information system for about 33,000 members (operators) of election commissions allowed to provide the "one voter - one vote" principle.
In a real competitive environment Shavkat Mirziyoyev, a candidate from the Movement of Entrepreneurs and Businessmen - Liberal Democratic Party of Uzbekistan, won the election with a majority of 80.12% of the vote and was elected President of the Republic of Uzbekistan. The Election Code was successfully tested for the second time.
The future strategy of New Uzbekistan, recognized as one of the most peaceful, stable and fast-growing democracies in the world, and supported by the people, is clear: to further increase the volume of investments, create new jobs, constantly improve the welfare of the population, strengthen ties of friendship and cooperation with all countries.