Франция Президенти Эммануэль Макрон 1-2 ноябрь кунлари расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлади.
Ўзбекистон ва Франция ўртасида 1992 йил март ойида дипломатик муносабатлар ўрнатилганидан буён самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик ривож топиб бормоқда.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 8-9 октябрь кунлари Францияга амалга оширган расмий ташрифи ўзаро муносабатларнинг янги босқичини бошлаб берди.
Давлатимиз раҳбари 2022 йил 21-22 ноябрь кунлари Францияга олий даражадаги учрашув ва музокараларга бой бўлган иккинчи ташрифини амалга оширди. Ушбу ташриф доирасида Франция Миллий Ассамблеяси раиси Яэль Брон-Пиве, Франциядаги етакчи компания ва молия институтларининг вакиллари билан ҳам учрашувлар бўлиб ўтди.
Ўзбекистонда амалга оширилаётган Тараққиёт стратегияси Франция раҳбарининг ислоҳотлар дастури билан яқинлиги, йирик халқаро ва минтақавий муаммоларни ҳал қилишда икки давлат ёндашувларининг ўхшашлиги Ўзбекистон - Франция муносабатларининг янги даражага чиқишига жиддий таъсир кўрсатмоқда. Бу минтақавий ва халқаро ҳамкорликнинг янги шаклларини ривожлантиришга, замонамизнинг янги хавф-хатар ва таҳдидларига биргаликда қарши туришга хизмат қилмоқда. Ўзбекистоннинг Марказий Осиё мамлакатлари билан конструктив ва яхши қўшничилик муносабатларига эришишга қаратилган минтақавий сиёсати Франция ташқи сиёсатининг Марказий Осиё йўналишидаги интилишларига ижобий таъсир кўрсатадиган мутлақо бошқа минтақавий муҳитни яратди.
Юқори даражадаги алоқалар ҳам янги ўсувчанлик касб этди.
Олий Мажлис Сенати ва Қонунчилик палатасида «Ўзбекистон – Франция» дўстлик гуруҳлари фаол фаолият кўрсатмоқда. Икки давлат парламентлари аъзолари ўзаро ташрифлар алмашуви доирасида парламентлараро мулоқотни чуқурлаштириш истиқболларини мунтазам муҳокама қилаяптилар.
Ўзбекистон ва Франция БМТ, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Европа Иттифоқи ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида ҳам шериклар ҳисобланади.
Франция Ўзбекистоннинг иқтисодий, сармоявий ва молиявий-техникавий соҳалардаги муҳим ҳамкоридир. Мамлакатларимиз ўртасида савдо-иқтисодий, сармоявий, молиявий-техникавий алоқалар ҳам тобора фаоллашмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистонда Франция капитали иштирокидаги 47 та корхона, жумладан, 100 фоиз Франция сармояси асосидаги 17 та корхона фаолият кўрсатмоқда. «Veolia», «Suez», «EDF», «Total Eren», «Voltalia», «Orano», «Airbus» каби етакчи компанияларнинг мамлакатимиздаги фаолияти геология-қидирув, энергетика, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, автомобилсозлик ва туризм соҳаларидаги ҳамкорликнинг муваффақиятли намуналари ҳисобланади. Улар коммунал хизматлар, энергетика ва транспортнинг асосий тармоқларида хизмат кўрсатмоқда.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия Ўзбекистон-Франция муносабатларининг бу борадаги барча жиҳатларини кўриб чиқиш учун муҳим платформа бўлиб хизмат қилмоқда. Унинг фаолияти икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни янада диверсификация қилиш ва чуқурлаштиришнинг янги йўналишларини аниқлашга ёрдам беради.
Жорий йил апрель ойида Тошкентда Франция Тадбиркорлар ҳаракати - «MEDEF International» билан ўзаро ҳамкорликда ташкил этилган ва 35 дан ортиқ Франция компаниялари вакиллари иштирок этган бизнес-форум Франция ишбилармонларининг ҳамкорликни кенгайтиришга қизиқиши ортиб бораётганини яққол тасдиқлади.
2018 йилдан буён Тошкент шаҳрида ўз ваколатхонасига эга бўлган Франция тараққиёт агентлиги билан ҳамкорлик ҳам самарали ривожланмоқда. Ўтган йилнинг ноябрь ойида имзоланган ФТА билан 2023-2025 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури доирасида қиймати 1 миллиард евродан ортиқ лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилган.
Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги Битимга мувофиқ, Франция билан савдода энг қулай давлат режими ўрнатилди.
Маданий-гуманитар соҳадаги Ўзбекистон-Франция муносабатлари кўп қиррали ва истиқболли ҳисобланади. Улар қамров доирасининг кенглиги, шунингдек, юқори ўсувчанлиги ва ўзаро манфаатдорлиги билан ажралиб туради.
Ўтган йил ноябрь ойида Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Эммануэль Макрон томонидан «Ўзбекистон воҳаларининг мўъжизалари. Карвон йўллари чорраҳасида» номли кўргазманинг очилиши мамлакатларимиз ўртасидаги маданий алоқалар ривожи тарихидаги муҳим воқеа бўлди. Ушбу кўргазма бир неча йил давомида тайёрланган бўлиб, унда Ўзбекистон ва бошқа мамлакатлар музейларидан сақланаётган тарихий буюмлар ўрин олган. Бир қанча ўзбек-француз қўшма экспедициялари бўлиб ўтди, улар давомида қатор археологик кашфиётларга эришилди. Бундан ташқари, Лувр ва Ўзбекистон мутахассислари томонидан бир неча босқичда кенг кўламли реставрация ишлари амалга оширилди. Шу куни Париждаги Араб дунёси институтида «Самарқандга йўл. Ипак ва олтин мўъжизалари» кўргазмаси ҳам очилди. Ушбу кўргазма уч ойдан ортиқ вақт давомида Франция аҳолиси ва меҳмонларини мамлакатимизнинг бой ва ноёб тарихий-маданий мероси билан таништирди.
Францияда фаолият юритаётган, 1988 йилда ташкил этилган Темурийлар даври санъати ва тарихини ўрганиш ассоциацияси ҳамда «Авиценна-Франция» уюшмаси ўзбек халқи тарихи ҳамда меросига бўлган катта қизиқишнинг далилидир.
Франция ва Ўзбекистон маданияти ҳамда анъаналарининг ўзаро таъсири, дўстона алоқалари самарали ривожланиб бораётганининг яна бир тасдиғи сифатида Руэй-Мальмезон – Бухоро ва Лион – Самарқанд шаҳарлари ўртасида биродарлик алоқалари ўрнатилганини айтиш мумкин. Франция томони ўзбек халқининг бой маънавий ва маданий-тарихий меросига ҳурмат белгиси сифатида Франция шаҳарларида «Ўзбек боғи»ни очди, қомусий олим Абу Али ибн Сино ва Мирзо Улуғбек ҳайкалларини ўрнатди.
Ўз навбатида, Ўзбекистонда француз тили, адабиёти ва маданиятини ўрганишга катта эътибор қаратилмоқда. Айни пайтда ўрта махсус ва олий таълим соҳасида фаолият юритаётган уч мингга яқин ўқитувчилар 200 мингга яқин ўқувчи ва талабаларга француз тилидан сабоқ бермоқда. Ўзбекистондаги 700 та умумтаълим мактаблари ва 6 та ихтисослаштирилган мактабда француз тили ўқитилмоқда. 13 та университетда француз ёки роман тиллари кафедралари ташкил этилган бўлиб, уларда талабалар француз тилини асосий тил сифатида ўрганадилар. 2019 йилда Самарқанд шаҳридаги 43-ихтисослаштирилган мактабга Темурийлар даври тарихи ва санъатини ўрганиш уюшмаси асосчиси, Франция фуқароси Люсьен Керэн номи берилди.
Ўзбекистонда француз тили ва маданиятини ривожлантириш, ўзбек-француз ҳамкорлигини мустаҳкамлашда мамлакатимизда муваффақиятли фаолият юритаётган Француз альянси ва Франция мактаби муҳим ўрин тутмоқда.
Француз тили ўқитувчилари халқаро ассоциацияси ҳузурида Ўзбекистон француз тили ўқитувчилари уюшмаси ташкил этилди.
Университетлараро ва академик ҳамкорлик алоқалари ҳам мустаҳкамланиб бормоқда. 2018-2023 йилларда таълим соҳасида туризм, археология, дизайн ва мода, француз филологияси, авиация, инклюзив таълим, бизнесни бошқариш, энергетика, сиёсатшунослик, авиация ва бошқа йўналишларда 50 дан ортиқ шартнома ва меморандумлар имзоланди. Хусусан, сўнгги йилларда Франциянинг Париж-Сюд, Париж I Пантеон-Сорбонна, Париж II Пантеон-Ассас, Париж IV Сорбонна, Гренобль университети, Гренобль университети Ницца София-Антиполис, Бриттань-сюд университети, Шарқ тиллари ва цивилизациялари миллий институти, Тулуза университети, Тулуза сиёсий тадқиқотлар институти, Версал миллий олий архитектура мактаби ва бошқа олий таълим муассасалари билан университетлараро алоқалар ўрнатилди. Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ва Франция Миллий бошқарув мактаби ўртасида самарали алоқалар йўлга қўйилганини алоҳида таъкидлаш керак.
2019 йили Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институтида Париж халқаро мода академиясининг қўшма факультети, Бухоро давлат университети қошида «Vatel» туризм ва меҳмонхона бизнесини бошқариш мактабининг филиали ташкил этилди. Тошкент давлат транспорт университетида Франция фуқаро авиацияси миллий мактаби билан ҳамкорликда 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб фуқаро авиацияси учувчиларини тайёрлаш мактаби очилди. Ўз навбатида, Сорбонна университети ҳузуридаги Шарқ тиллари ва цивилизациялари миллий институтида ўзбек тилини ўргатувчи курслар йўлга қўйилган.
2021 йил октябрь ойида Тошкентда ва 2022 йил ноябрда Парижда икки давлат олий таълим муассасалари ректорлари иштирокида биринчи ва иккинчи Ўзбекистон-Франция таълим форумлари бўлиб ўтди.
Франция олий таълим ва илмий-тадқиқот институти Ўзбекистон Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги билан ҳамкорликда республикамизда инклюзив таълимни ривожлантиришга кўмаклашмоқда.
Айни пайтда Тошкент шаҳрида Франция университетлари консорциуми иштирокида Ўзбекистон-Франция кўп тармоқли университетини ташкил этиш бўйича ишлар давом этмоқда.
Археология ва маданий меросни сақлаш соҳасидаги алоқалар фаол ривожланмоқда. Франциялик ҳамкорлар Ўзбекистондаги маданий мерос объектларини реставрация қилиш бўйича лойиҳаларни амалга оширишда ёрдам кўрсатаяпти. Улардан бири Афросиёб музейидаги «Элчилар» фрескасини реставрация қилиш лойиҳасидир.
2018 йилда Францияда бўлиб ўтган 71-Канн халқаро кинофестивалида «Ўзбекистон» павильонининг илк маротаба очилиши кинематография соҳасида муҳим воқеа бўлди. 2019 йилда Каннда бўлиб ўтган 72-Халқаро кинофестиваль доирасида («Marché du Film») Ўзбекистон павильони очилди.
Франциялик сайёҳлар мамлакатимизга ташриф буюриш бўйича биринчи ўринни эгаллайди. Бунга Францияда Ўзбекистоннинг сайёҳлик салоҳиятини кенг тарғиб қилиш бўйича амалга оширилаётган ишлар кўп жиҳатдан ёрдам бермоқда. Жумладан, машҳур «France 5» телеканалининг «Ажойиб сайр» дастури доирасида Ўзбекистон ҳақидаги фильмни 1,4 миллион томошабин кўрган. Бу кўрсатгич ушбу теледастур тарихидаги энг яхши натижа сифатида қайд этилаяпти. Қолаверса, таниқли француз актёри Жерар Депардьенинг Ўзбекистоннинг Франциядаги туризм элчиси этиб тайинлангани ҳам мамлакатимиз жуда қизиқарли ва истиқболли сайёҳлик йўналиши сифатида кўпчиликнинг эътиборини тортди.
Мухтасар айтганда, ҳеч шубҳасиз, динамизм ва стратегик йўналтирилганлиги билан ажралиб турадиган кўп қиррали Ўзбекистон-Франция муносабатлари улкан истиқболга эга, дея айта оламиз. Шу нуқтаи назардан, Франция Президенти Эммануэль Макроннинг мамлакатимизга бўлажак ташрифи сўнгги йилларда фаоллашган Ўзбекистон - Франция муносабатларининг мантиқий давоми бўлиб, икки давлат ўртасидаги ўзаро манфаатли ва кўп қиррали ҳамкорликни янги поғонага олиб чиқиш учун замин яратади.

Узбекистан-Франция: курс на сближение
Узбекистан и Франция развивают плодотворное и взаимовыгодное сотрудничество с момента установления дипломатических отношений в марте 1992 года.
Официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева во Францию, состоявшийся 8-9 октября 2018 года, ознаменовал начало нового этапа межгосударственных связей, характеризующегося активной динамикой.
21-22 ноября 2022 года глава нашего государства совершил второй визит во Францию, который имел насыщенную программу встреч и переговоров на высшем уровне. В ходе данного визита были также проведены встречи с председателем Национального собрания Франции Яэль Брон-Пиве и представителями ведущих компаний и финансовых институтов Франции.
Серьезное влияние на выход узбекско-французских отношений на новый уровень оказывает близость реализуемой в Узбекистане Стратегии развития с программой реформ французского лидера, схожесть и близость подходов двух государств к решению основных международных и региональных проблем. Это способствует развитию новых форм регионального и международного сотрудничества, совместного противодействия новым вызовам и угрозам современности. Региональная политика Узбекистана, направленная на достижение конструктивных и добрососедских отношений со странами Центральной Азии, создала совершенно иную региональную обстановку, которая способствует достижению целей французской внешней политики в центральноазиатском направлении.
Новую динамику также обрели контакты на высоком уровне.
В Сенате и Законодательной палате Олий Мажлиса активно функционируют группы дружбы «Узбекистан-Франция». Парламентарии двух стран регулярно обсуждают перспективы углубления межпарламентского диалога в рамках налаженного обмена взаимными визитами
Узбекистан и Франция также являются партнерами в рамках многосторонних структур, взаимодействуя на площадках ООН, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Евросоюза и других.
Франция – важный партнёр Узбекистана в экономической, инвестиционной и финансово-технической сферах. Торгово-экономическое, инвестиционное и финансово-техническое сотрудничество между нашими странами интенсифицируется.
Сегодня в Узбекистане осуществляют деятельность 47 предприятий с участием французского капитала, в том числе 17 – на основе 100% французских вложений. Успешными примерами партнёрства в сферах геологоразведки, энергетики, производства стройматериалов, автомобилестроения и туризма можно назвать деятельность в нашей стране таких ведущих французских компаний, как «Veolia», «Suez», «EDF», «Total Eren», «Voltalia», «Orano», «Airbus» и других. Они присутствуют в ключевых секторах коммунального хозяйства, энергетики и транспорта.
Межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству служит важной платформой для рассмотрения всех аспектов узбекско-французского сотрудничества в данной сфере. Ее работа способствует определению новых направлений для большей диверсификации и углубления торгово-экономических отношений между двумя странами.
Ярким подтверждением растущей заинтересованности французского бизнеса в расширении сотрудничества стал состоявшийся в апреле этого года в Ташкенте бизнес-форум, организованный совместно с Движением предпринимателей Франции «MEDEF International», в котором приняли участие представители более 35 компаний Франции.
Плодотворно развивается сотрудничество с Французским агентством развития, имеющем с 2018 года свое представительство в Ташкенте. В рамках подписанной в ноябре прошлого года Программы сотрудничества с ФАР на 2023-2025 годы предусмотрена реализация проектов на сумму свыше одного миллиарда евро.
Согласно Соглашению о партнёрстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским Союзом в торговле с Францией установлен режим наибольшего благоприятствования.
Узбекско-французские отношения в культурно-гуманитарной сфере многогранны и перспективны. Они отличаются широтой охвата сфер, а также высокой динамикой и взаимной заинтересованностью в дальнейшем расширении.
Ярким событием в истории развития культурных связей между нашими странами стало открытие в ноябре прошлого года Президентами Шавкатом Мирзиёевым и Эммануэлем Макроном выставки «Сокровища оазисов Узбекистана. На пересечении караванных путей» в музее Лувра в Париже. Эта выставка готовилась несколько лет и в нее вошли предметы из музеев Узбекистана и других стран. Состоялось несколько совместных узбекско-французских экспедиций, в ходе которых был совершён ряд археологических открытий. Кроме того, специалисты Лувра и Узбекистана провели масштабные реставрационные работы в несколько этапов. Эта выставка, а также открытая в тот же день выставка «Дорога в Самарканд. Чудеса шёлка и золота» в Институте арабского мира в Париже за более чем за три месяца работы ознакомили огромное число жителей и гостей Франции с богатым и уникальным историко-культурным наследием нашей страны.
О большом интересе к истории и наследию узбекского народа свидетельствуют и осуществляющие свою деятельность во Франции Ассоциация по изучению искусства и истории эпохи Темуридов, созданная в 1988 году, и Ассоциация «Авиценна – Франция».
Свидетельством взаимодействия культур и традиций Франции и Узбекистана, а также плодотворного развития дружественных отношений является и установление побратимских связей между городами Руэй-Мальмезон – Бухара и Лион – Самарканд. В знак признания французской стороной богатого духовного и культурно-исторического наследия узбекского народа в городах Франции открыт «Узбекский сад», установлены памятники учёному-энциклопедисту Абу Али ибн Сине и Мирзо Улугбеку.
В свою очередь, в Узбекистане уделяется большое внимание изучению французского языка, литературы и культуры. В настоящее время около трех тысяч преподавателей, работающих в сфере среднего специального и высшего образования, преподают французский язык приблизительно 200 тысячам учеников и студентов. Французский язык преподается в 700 школах Узбекистана и 6 специализированных школах. В 13 университетах созданы кафедры французского языка или романских языков, где студенты изучают французский язык в качестве основного языка, многие студенты изучают его в качестве второго иностранного языка. В 2019 году специализированной школе №43 города Самарканда присвоено имя гражданина Франции Люсьена Керэна - основателя Ассоциации по изучению истории и искусства эпохи Темуридов.
Важная роль в развитии французского языка и культуры в Узбекистане, а также в укреплении узбекско-французского сотрудничества отводится успешно действующим в нашей стране Французскому альянсу и Французской школе.
При Международной ассоциации преподавателей французского языка создана Ассоциация преподавателей французского языка Узбекистана.
Крепнет межвузовское и академическое сотрудничество. В 2018-2023 годах в области образования подписано свыше 50 соглашений и меморандумов о взаимопонимании по таким направлениям, как туризм, археология, дизайн и мода, французская филология, авиация, инклюзивное образование, бизнес-менеджмент, энергетика, политология, авиация и другим. В частности, за последние годы установлены межвузовские связи с такими учебными заведениями Франции, как университеты Париж-Сюд, Париж I Пантеон-Сорбонна, Париж II Пантеон-Ассас, Париж IV Сорбонна, Гренобльский университет, Университет Ниццы София-Антиполис, Университет Бретань-сюд, Национальный институт восточных языков и цивилизаций, Тулузский университет, Институт политических исследований Тулузы, Высшая национальная школа архитектуры Версаля и другими. Следует отметить и продуктивные связи между Академией государственного управления при Президенте Узбекистана и Национальной школой администрации Франции.
В 2019 году созданы совместный факультет Парижской международной академии моды при Ташкентском институте текстильной и лёгкой промышленности; филиал Бизнес-школы по менеджменту туризма и гостиничного бизнеса «Vatel» при Бухарском государственном университете. В Ташкентском государственном транспортном университете совместно с Французской национальной школой гражданской авиации с 2021/2022 учебного года открыта Школа по подготовке пилотов гражданской авиации.
В свою очередь, в Национальном институте восточных языков и цивилизаций при Университете Сорбонна открыты курсы преподавания узбекского языка.
В октябре 2021 года в Ташкенте и ноябре 2022 года в Париже прошли первый и второй узбекско-французские образовательные форумы с участием ректоров вузов двух стран.
Высший институт обучения и исследований Франции в сотрудничестве с Министерствами дошкольного и школьного образования Узбекистана оказывает содействие в развитии инклюзивного образования в нашей республике.
В настоящее время ведётся работа по созданию в Ташкенте Узбекско-французского мультидисциплинарного университета с участием консорциума французских вузов.
Активно развиваются связи в области археологии и сохранения культурного наследия. Французские партнеры оказывают содействие в реализации проектов по реставрации объектов культурного наследия Узбекистана. Одним из них является проект реставрации фрески «Послы» в музее Афросиаб.
В сфере кинематографии важным событием стал впервые открытый в 2018 году павильон «Uzbekistan» на 71-м Международном Каннском кинофестивале во Франции. В 2019 году узбекский павильон был открыт в Каннах в рамках 72-го Международного кинофестиваля на «Marché du Film».
Французские туристы традиционно занимают первые места по количеству посещений нашей страны. Этому во многом способствует широкая пропаганда и продвижение туристического потенциала Узбекистана во Франции. Так, фильм об Узбекистане на популярном телеканале «France 5» в рамках программы «Прекрасная прогулка» просмотрела аудитория в 1,4 миллиона человек, что стало самым лучшим показателем за всю историю телепередачи. Кроме того, назначение послом туризма Узбекистана во Франции известного французского актёра Жерара Депардье также привлекло большое внимание к нашей стране как к весьма интересному и перспективному туристическому направлению.
Таким образом, без сомнений можно сказать, что многоплановые узбекско-французские отношения, характеризующиеся динамичностью и стратегической направленностью, имеют огромные перспективы.
В данном контексте предстоящий визит Президента Франции Эммануэля Макрона в Узбекистан станет логическим продолжением активизировавших в последние годы узбекско-французских отношений и заложит основу для достижения новых прорывных результатов во взаимовыгодном и многоплановом сотрудничестве между нашими странами.