Gidroenergetika sohasidagi loyihalar va kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik holati ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 31-oktabr kuni gidroenergetika sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar va energetika tizimini kuz-qish mavsumiga tayyorlash bo‘yicha vazifalar ijrosi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Gidro elektr stansiyalar kunlik energiyani barqaror ta’minlashda eng samarali vosita. Ulardan olinadigan elektr tannarxi ham boshqa manbalarga nisbatan ancha arzon. Shu bois bu sohani rivojlantirishga katta e’tibor qaratilmoqda.
Dastlabki o‘rganishlarga ko‘ra, yurtimizdagi gidroenergetika salohiyati 8 ming Megavattni tashkil qiladi. Lekin hozir buning 2 ming 200 Megavatti ishlatilmoqda xolos. Sohaga xorijiy investitsiya va xususiy sektorni jalb qilib, 2030-yilga qadar jami quvvatlarni 6 ming Megavattga yetkazish belgilangan.
Buning uchun huquqiy, iqtisodiy sharoitlar yaratilgan. Jumladan, kichik va mikro GESlarni qurish istagidagi tadbirkorlarga yerlarni 20 yil muddatga ijaraga berish, ular ishlab chiqargan elektrni davlat tomonidan kafolatli sotib olish tizimi joriy qilingan.
Yig‘ilishda sohadagi loyihalarning hozirgi holati ko‘rib chiqildi.
Bu yil 20 ta, 2024-yilda 38 ta kichik va mikro GES qurish rejalashtirilgani, lekin ayrim loyihalar kechikayotgani qayd etildi. Viloyat hokimlari yaqin oylarda bu yilgi 20 ta stansiya ishga tushirilishi haqida axborot berdi.
Shuningdek, “O‘zbekgidroenergo” aksiyadorlik jamiyati tomonidan jami quvvati 197 Megavatt bo‘lgan 7 ta yirik GES foydalanishga topshiriladi. Buning  hisobiga elektr ishlab chiqarish 7 milliard kilovatt-soatga yetkaziladi.
Davlat rahbarining topshirig‘iga ko‘ra, mutaxassislar tomonidan gidroenergetikada qo‘shimcha 1 ming Megavattlik zaxira aniqlangan. Misol uchun, Norin daryosiga kaskadlar qurib, 230 Megavattlik quvvatlarni ishga tushirish va Namangandagi 450 ming aholiga yetarli elektr ishlab chiqarish mumkin.
Kelgusi yilda quyosh va shamol elektr stansiyalari quvvati 3,5 ming Megavattga yetadi. Bunda, elektr asosan kunduz kuni ishlab chiqarilishi hisobiga, energetika tizimida rostlovchi quvvatlarga ehtiyoj ortadi. Shu bois davlatimiz rahbari 2030-yilni kutmasdan, rejadagi 6 ming Megavattlik stansiyalarni qurish bo‘yicha besh yillik dastur ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi. Loyihalarga xususiy sheriklik asosida xorijiy energetika kompaniyalarini jalb qilish zarurligi aytib o‘tildi.
Ma’lumki, kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik masalalari Prezidentimizning doimiy diqqat markazida bo‘lib turibdi. Yig‘ilishda energetika tizimidagi shu boradagi ishlarga to‘xtalib o‘tildi.
So‘nggi besh yilda mazkur tarmoq va transformatorlarni modernizatsiya qilishga 4 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ ajratildi. Joriy yilda Toshkent shahridagi energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha katta dastur boshlandi.
Shuningdek, har bir viloyatda kuz-qishni betalafot o‘tkazish uchun kamida 10 milliard so‘mdan zaxira shakllantirilmoqda. Bu mablag‘alar evaziga transformator, sim va boshqa ehtiyot qismlar yangilab boriladi.
Umuman, hududlardagi 33 mingta transformator va 122 ming kilometr elektr tarmoqlari eskirgan. Bu holat, ayniqsa, Toshkent, Namangan va Sirdaryo viloyatlarida ko‘p. Joriy yilning 9 oyida jami ishlab chiqarilgan elektrning 12 foizi yo‘qotilgan.
Shu bois eskirgan transformator va tarmoqlarni yangilash, elektr yo‘qotishlarini yiliga 1-2 foizdan kamaytirib borish zarurligi ta’kidlandi.
100 mingdan oshiq ulgurji iste’molchi hamda 648 mingta yangi xonadon elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimiga ulanmagani qayd etilib, bu borada tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Ayrim hududlarda qozonxona va issiqlik tarmoqlarini ta’mirlashda qoloqliklar borligi aytib o‘tildi. Ijtimoiy soha muassasalarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash holati ham yaxshi emas. Energiya sarfi yuqori bo‘lgan qozonlarni yangilash rejasi tibbiyot muassasalarida 62 foizga, bog‘chalarda 54 foizga, maktablarda 40 foizga bajarilgan, xolos.
Mutasaddilarga ta’mirlash va modernizatsiya ishlarini jadallashtirishga barcha kuch va vositalarni safarbar qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Shuningdek, kuz-qish mavsumida aholi va ijtimoiy soha muassasalari ehtiyoji uchun ko‘mir yetkazib berish masalalariga to‘xtalib o‘tildi. Bu borada qo‘shimcha zaxira yaratish, xususiy sektorni ham jalb etish muhimligi qayd etildi.
Aholi ehtiyoji uchun yetkazib berilgan ko‘mirni yuqori narxlarda noqonuniy sotib yuborish va talon-toroj qilishga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha qat’iy ko‘rsatma berildi.

On October 31, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss projects implemented in the hydropower sector, as well as the tasks of preparing the energy system for the autumn-winter season.
Hydroelectric power plants are the most effective means of normalizing the daily energy balance. The cost of electricity received at the HPP is much cheaper compared to other sources. Therefore, much attention is paid to the development of this direction.
According to initial estimates, the hydropower potential of our country is 8 thousand megawatts. But now only 2.2 thousand megawatts are used. By attracting foreign investment and the private sector, it is planned to increase the total capacity to 6 thousand megawatts by 2030.
Legal and economic conditions have been created for this. In particular, a 20-year lease of land has been introduced by entrepreneurs wishing to organize small and micro hydropower plants, as well as a system of guaranteed purchase of electricity produced by them by the state.
The meeting reviewed the current status of projects in the field.
It was noted that 20 small and micro hydropower plants are planned to be built this year, 38 in 2024, but the implementation of some projects has fallen out of schedule. The khokims of the regions presented information about the upcoming launch of 20 stations planned for the current year.
In addition, Uzbekhydroenergo Joint Stock Company plans to commission 7 large hydroelectric power plants with a total capacity of 197 megawatts. Due to this, electricity generation will be brought to 7 billion kilowatt-hours.
According to the instruction of the head of state, specialists have studied additional reserves in the amount of 1 thousand megawatts. For example, by building cascades on the Naryn River, it is possible to launch a capacity of 230 megawatts and generate electricity sufficient for the needs of 450 thousand residents of Namangan.
Next year, the capacity of solar and wind power plants will reach 3.5 thousand megawatts. Due to the fact that they produce electricity mainly during the daytime, there is an increasing need for regulating capacities in the power system. Therefore, the Head of state noted the need to develop a five-year program for the construction of stations with a capacity of 6 thousand megawatts, without waiting for 2030. The necessity of attracting foreign energy companies to projects on the basis of private partnership was noted.
As you know, the issues of preparation for the autumn-winter season are in the focus of the President's constant attention. The meeting also discussed the progress of the readiness of the power system.
Over the past five years, more than 4 trillion soums have been allocated for the modernization of networks and transformers. A large-scale program of modernization of Tashkent's energy infrastructure has been launched this year.
In addition, a reserve of at least 10 billion soums is being formed in each region for a loss-free season. These funds will be used to replace transformers, wiring and other spare parts in case of accidents.
In general, 33 thousand transformers and 122 thousand kilometers of electrical networks have become obsolete in the regions. There are especially many such cases in the Tashkent, Namangan and Syrdarya regions. For 9 months of the current year, 12 percent of the total volume of electricity produced was lost.
In this regard, it was stressed that it is necessary to upgrade outdated transformers and networks in order to reduce electricity losses by 1-2 percent per year.
It is emphasized that more than 100 thousand wholesale consumers and 648 thousand new households are not connected to the automated system of electricity metering and control. Appropriate instructions are given to eliminate these gaps.
It was noted that in some regions there are delays in the repair of boilers and heating systems. The state of preparation of social institutions for the autumn-winter season is unsatisfactory. The plan to upgrade boilers with high energy consumption has been implemented by 62 percent in medical institutions, by 54 percent in kindergartens and by 40 percent in schools.
Responsible persons are instructed to mobilize all forces and means to accelerate repair and modernization work.
The issue of coal supplies for the needs of the population and social institutions in the autumn-winter period was also touched upon. In this regard, the importance of creating additional reserves and attracting the private sector was noted.
Strict instructions have been given to prevent illegal sale at inflated prices and theft of coal supplied for the needs of the population.