Хитойнинг Гуандун провинцияси Шэньчжэнь шаҳридаги “Янги Хитой, яратувчанлик, янги истеъмол” маданият ва сайёҳлик кўргазмасида Ўзбекистон иштирок этди.
Мазкур тадбир Хитой халқаро маданий алоқалар маркази, Хитой газеталари ассоциацияси, Хитой муаллифлик ҳуқуқи ассоциацияси, Хитой реклама ассоциацияси ҳамда Шэньчжэнь миллий ташқи маданий савдо базаси кўмагида ташкил этилди.
Кўргазма доирасида Ўзбекистон стенди ташкил этилиб, унда мамлакатимизнинг савдо, инвестиция, маданият ва сайёҳлик салоҳияти намойиш этилмоқда. Хусусан, унда тўқимачилик, миллий ҳунармандчиликнинг турли йўналишлари, хусусан сопол, мис ва ёғочдан ишланган санъат асарлари ва бошқалар меҳмонлар эътиборига ҳавола этилди.
Ўз навбатида Ўзбекистон маҳсулотлари орасида алоҳида тақдим этилган Нурота сўзаналари намуналари кўргазма иштирокчиларида алоҳида қизиқиш уйғотди.
Мазкур тадбирда Хитойнинг турли провинцияларидан ташриф буюрган 1000 дан ортиқ компаниялари иштирок этмоқда. Уч кун давом этадиган кўргазмага 400 мингдан зиёд хорижий ва маҳаллий меҳмонларнинг ташрифи кўзда тутилган.
Ярмарка Хитойнинг Гуандун провинцияси ва хорижий давлатлар ўртасидаги ҳамкорлик муносабатларини кенгайтириш, ўз маҳсулотларини намойиш этиш, янги ҳамкорлар билан ўзаро манфаатли алоқаларни ўрнатиш, ишлаб чиқаришни ривожлантириш ҳамда ҳудудлар ўртасида шериклик муносабатларини ўрнатишга қаратилган. Ташкилотчиларнинг сўзларига кўра, мазкур тадбирдан кўзланган мақсад санъат, маданият, ишбилармон доиралар вакилларини умумий платформа остида бирлаштитириш орқали истеъмолчиларга янги талқиндаги маҳсулотларни тақдим этишдир.
Шэньчжень Гуандун пронвинциясининг йирик шаҳарларидан бири бўлиб аҳолиси 18 миллионга яқин. Мазкур шаҳар фан, логистика ва халқаро кенг қамровли транспорт маркази ва Хитойнинг учта йирик миллий молиявий марказларидан бири бўлган халқаро технология саноати инновацияси маркази ҳисобланади. 2022 йилда шаҳарнинг ялпи ички маҳсулоти ҳажми 440 миллиард доллардан ошди.

Узбекистан принял участие в выставке культуры и туризма "Новый Китай, креативность, новое потребление" в китайском городе Шэньчжэнь провинции Гуандун.
Это мероприятие было организовано при поддержке Китайского центра международных культурных связей, Китайской газетной ассоциации, Китайской ассоциации авторского права, Китайской рекламной ассоциации и национальной базы внешней культурной торговли Шэньчжэня.
В рамках выставки организован стенд Узбекистана, который демонстрирует торговый, инвестиционный, культурный и туристический потенциал нашей страны. В частности, вниманию посетителей были представлены различные направления текстиля, национальные ремесла, в частности произведения искусства из керамики, меди и дерева и т.д.
В свою очередь, образцы сюзане из Нуроты, представленные отдельно среди продукции Узбекистана, вызвали особый интерес у участников выставки.
В этом мероприятии принимают участие более 1000 компаний из разных провинций Китая. Ожидается, что трехдневную выставку посетят более 400 000 иностранных и отечественных посетителей.
Целью ярмарки является расширение сотрудничества между китайской провинцией Гуандун и зарубежными странами, демонстрация их продукции, установление взаимовыгодных отношений с новыми партнерами, развитие производства и установление партнерских отношений между регионами. По словам организаторов, цель этого мероприятия - предоставить потребителям продукцию в новой интерпретации, объединив представителей искусства, культуры, деловых кругов под общей платформой.
Шэньчжэнь - один из крупных городов провинции Гуандун с населением около 18 миллионов человек. Этот город является центром науки, логистики и международных комплексных перевозок, а также центром инноваций международной технологической индустрии, одним из трех крупнейших национальных финансовых центров Китая. В 2022 году валовой внутренний продукт города превысил 440 миллиардов долларов.