Хитойнинг Гуандун провинцияси Шэньчжэнь шаҳридаги “Янги Хитой, яратувчанлик, янги истеъмол” маданият ва сайёҳлик кўргазмасида Ўзбекистон иштирок этди.
Мазкур тадбир Хитой халқаро маданий алоқалар маркази, Хитой газеталари ассоциацияси, Хитой муаллифлик ҳуқуқи ассоциацияси, Хитой реклама ассоциацияси ҳамда Шэньчжэнь миллий ташқи маданий савдо базаси кўмагида ташкил этилди.
Кўргазма доирасида Ўзбекистон стенди ташкил этилиб, унда мамлакатимизнинг савдо, инвестиция, маданият ва сайёҳлик салоҳияти намойиш этилмоқда. Хусусан, унда тўқимачилик, миллий ҳунармандчиликнинг турли йўналишлари, хусусан сопол, мис ва ёғочдан ишланган санъат асарлари ва бошқалар меҳмонлар эътиборига ҳавола этилди.
Ўз навбатида Ўзбекистон маҳсулотлари орасида алоҳида тақдим этилган Нурота сўзаналари намуналари кўргазма иштирокчиларида алоҳида қизиқиш уйғотди.
Мазкур тадбирда Хитойнинг турли провинцияларидан ташриф буюрган 1000 дан ортиқ компаниялари иштирок этмоқда. Уч кун давом этадиган кўргазмага 400 мингдан зиёд хорижий ва маҳаллий меҳмонларнинг ташрифи кўзда тутилган.
Ярмарка Хитойнинг Гуандун провинцияси ва хорижий давлатлар ўртасидаги ҳамкорлик муносабатларини кенгайтириш, ўз маҳсулотларини намойиш этиш, янги ҳамкорлар билан ўзаро манфаатли алоқаларни ўрнатиш, ишлаб чиқаришни ривожлантириш ҳамда ҳудудлар ўртасида шериклик муносабатларини ўрнатишга қаратилган. Ташкилотчиларнинг сўзларига кўра, мазкур тадбирдан кўзланган мақсад санъат, маданият, ишбилармон доиралар вакилларини умумий платформа остида бирлаштитириш орқали истеъмолчиларга янги талқиндаги маҳсулотларни тақдим этишдир.
Шэньчжень Гуандун пронвинциясининг йирик шаҳарларидан бири бўлиб аҳолиси 18 миллионга яқин. Мазкур шаҳар фан, логистика ва халқаро кенг қамровли транспорт маркази ва Хитойнинг учта йирик миллий молиявий марказларидан бири бўлган халқаро технология саноати инновацияси маркази ҳисобланади. 2022 йилда шаҳарнинг ялпи ички маҳсулоти ҳажми 440 миллиард доллардан ошди.

Uzbekistan participated in the culture and Tourism Exhibition "New China, creativity, new consumption" in Shenzhen, Guangdong province, China.
This event was organized with the support of the China Center for International Cultural Relations, the Chinese newspaper Association, the Chinese Copyright Association, the Chinese Advertising Association and the Shenzhen national foreign cultural trade base.
Within the framework of the exhibition, The Uzbekistan stand is organized, which demonstrates the trade, investment, culture and tourist potential of our country. In particular, it brought to the attention of visitors various directions of Textiles, National Crafts, in particular works of art made of ceramic, copper and wood, etc.
In turn, the samples of Nurota sochanas, presented separately among the products of Uzbekistan, aroused special interest among the participants of the exhibition.
More than 1,000 companies from different provinces of China are participating in this event. More than 400,000 foreign and domestic visitors are expected to attend the three-day exhibition.
The fair aims to expand cooperation between the Chinese province of Guangdong and foreign countries, showcase their products, establish mutually beneficial relations with new partners, develop production, and establish partnerships between regions. According to the organizers, the goal of this event is to provide consumers with products of a new interpretation by uniting representatives of the arts, culture, business circles under a common platform.
Shenzhen is one of the major cities of Guangdong province with a population of about 18 million. This city is a center for science, logistics and international comprehensive transportation and the Center for innovation of the international technology industry, one of the three largest national financial centers of China. In 2022, the city's gross domestic product exceeded $ 440 billion.