Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-oktabr kuni yer resurslaridan oqilona foydalanish, yer hisobini yuritish hamda kadastr xizmatlarini yaxshilash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
So‘nggi yillarda bu sohada katta ishlar amalga oshirildi. Jumladan, topografik o‘lchovlar uchun Kadastr agentligi maxsus samolyot va aerofotokamera, 112 ta dron bilan ta’minlandi. Sohani raqamlashtirish uchun 6 ta axborot tizimi va ma’lumotlar markazi ishga tushirildi.
Bularning hisobiga, o‘tgan uch yilda 96 foiz yerlarning elektron xaritasi yaratildi. 40 million gektar yer ro‘yxatga olinib, soliq bilan bog‘landi. Avval hisoblanmagan 790 mingta yangi va 520 mingta qo‘shimcha qurilma tizimga kirdi. Bular orqali budjetga 1,1 trillion so‘mlik qo‘shimcha manba yaratildi.
Shuningdek, zaxiradagi 1,2 million gektar qishloq yerlariga kadastr qilingani hisobiga 675 ming aholi va fermerlarga 425 ming gektar yer bo‘lib berildi.
Shu bilan birga, sohada hali qilinadigan ishlar ham ko‘p. Xususan, 146 ming kilometr ichki yo‘llar va atrofidagi yerlarning hujjati yo‘q.
Suv xo‘jaligida ham shu ahvol. Suv havzalari, kanal va kollektorlar atrofidagi bo‘sh yerlarni auksion orqali aholi va tadbirkorlarga berish mumkin. Lekin bugungi kunda 827 ming gektar suv fondi yerlaridan faqat 380 ming gektarining kadastr hujjatlari bor.
Shu bois yo‘l va suv fondi yerlari kadastrini yakunlab, ulardan foydalanishga sharoit yaratish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Bu orqali 1 million aholi bandligini ta’minlash mumkinligi ta’kidlandi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, respublikada 2,4 millionta xonadonning egalik hujjati yo‘q. Ularning qadastr hujjati qilinsa, odamlarga huquqiy, iqtisodiy zamin bo‘ladi. Shu bois hujjatsiz uy-joylarga egalik huquqini berish bo‘yicha qonun loyihasini yakuniga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, aholi uzoq yillardan buyon uy-joy sifatida foydalanib kelayotgan, lekin hujjatda qishloq xo‘jaligi yerlari bo‘lib qolayotgan 817 ming gektar yerni xatlovdan o‘tkazib, yer toifasini o‘zgartirish taklifi bildirildi.
Kadastr tizimida ish hajmi ko‘pligi ham dolzarb masala. Bu yil 1,5 millionta kadastr xizmati ko‘rsatilgan bo‘lsa, shundan 600 mingtasi kadastr yig‘ma jildi bilan bog‘liq. Tizimdagi 25 foiz xodim shu bilan band. Ularga ish yuklamasi ikki barobar ko‘p.
Bu borada Toshkent shahri va Toshkent viloyatida tajriba tariqasida xususiy kadastr muhandisi instituti joriy etildi hamda 165 ta xususiy kadastr muhandisi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Endi bu faoliyatga xususiy sektorni jalb qilish nazarda tutilmoqda. Odamlar istasa xususiy sektorga, istasa davlat idorasiga murojaat qilishi mumkin bo‘ladi. Buning uchun ko‘chmas mulklar yangi “UZKAD” axborot tizimiga o‘tkaziladi, 2024 yil 1 iyuldan respublikaning barcha hududlarida xususiy kadastr muhandislari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari kadastr xizmatlari qamrovi va sifatini oshirish, buning uchun malakali kadrlar tayyorlash, sohani ilm-fan bilan uyg‘unlashtirish va raqamlashtirishga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.

On October 27, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the rational use of land resources, improvement of land accounting and provision of cadastral services.
A lot of work has been done in this area in recent years. In particular, for topographic measurements, the Cadastre Agency was provided with a special aircraft and an aerial camera, 112 drones. 6 information systems and a data center have been launched to digitalize the industry.
Thanks to this, electronic maps of 96 percent of the lands have been created over the past three years. 40 million hectares of land were registered and included in the tax base. The cadastral system covers 790 thousand new and 520 thousand previously unaccounted buildings. Due to this, a source of revenue to the budget in the amount of 1.1 trillion soums has been created.
Also, 425 thousand hectares of land are distributed among 675 thousand residents and farmers thanks to the cadastral registration of 1.2 million hectares of agricultural land in reserve.
However, there is still a lot of work to be done in the field. In particular, cadastres for 146 thousand kilometers of internal roads and adjacent territories have not been issued.
The situation is similar in the water sector. Vacant land around reservoirs, canals and sewers can be transferred to residents and entrepreneurs through an auction. However, today out of 827 thousand hectares of water fund lands, only 380 thousand hectares have cadastral documents.
In this regard, an instruction was given to complete the compilation of the cadastre of road and water resources and create conditions for their use. It was noted that thanks to this, 1 million people can be provided with jobs.
It is estimated that 2.4 million households in the republic do not have property documents. Without registration of the cadastre, they are limited in economic rights. Therefore, the task has been set to complete the development of a draft law on granting ownership of unformed housing.
It was also proposed to change the category of 817 thousand hectares of land that has been used for housing for many years, but according to the documents remain agricultural land.
A pressing issue remains the heavy workload of the cadastre bodies. This year, 1.5 million cadastral services were provided, of which 600 thousand were related to the compilation of cadastral files. This is done by 25 percent of the system's employees.
In this regard, the institute of a private cadastral engineer was introduced as an experiment in the city of Tashkent and the Tashkent region, and the activities of 165 private cadastral engineers were organized.
According to the results of the experiment, it is planned to attract the private sector to the sphere. Citizens will be able to apply to a private or state cadastre of their choice. To do this, data on real estate objects will be transferred to the new UZKAD information system, and from July 1, 2024, private cadastral engineers will start operating in all regions of the republic.
The Head of State stressed the need to increase the volume and quality of cadastral services, training of qualified personnel, harmonization of the industry with science, paying special attention to digitalization.