Qashqadaryodagi iqtisodiy imkoniyatlar tahlil qilinib, qo‘shimcha vazifalar belgilandi
Qarshi shahrida 25-oktabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Qashqadaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Dunyoda ziddiyatlar tobora kuchayib borayotgani, befarqlik, o‘zibo‘larchilik kayfiyati bilan rivojlanib bo‘lmasligi ta’kidlandi.
– Mamlakatimiz tinchligi, xalqimiz farovonligi va kelajagi uchun yangi korxonalar, yangi bozorlar, investitsiya, ish o‘rinlari, katta-katta tushumlar kerak. Jahon bozoridagi tebranishlar, hamkor davlatlardagi savdo cheklovlari davom etaversa, mahsulotlarni qayerga va qanday sotish kerak? Buning uchun qaysi korxonaga qanday ko‘mak berish zarur, – deya savollar qo‘ydi Shavkat Mirziyoyev.
Shu nuqtai nazardan, yig‘ilishda asosiy e’tibor sanoat, turizm, qishloq xo‘jaligi va tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratildi.
Masalan, Dehqonobod, Kitob va Qarshi tumanlaridagi sanoat zonalarida 100 gektar yer bo‘sh turibdi. Tadbirkorlar ularga 300 million dollar investitsiya kiritib, 3 ming 500 ta ish o‘rni yaratish tashabbusi bilan chiqqan. Shuningdek, go‘sht, sut va muva-sabzavotni qayta ishlash bo‘yicha 50 million dollarlik loyihalarni ishga tushirish imkoniyati bor.
Davlat rahbari Qashqadaryo iqtisodiyoti faqatgina yirik korxonalarga qarab qolmasligi kerakligini aytdi. Viloyatda iste’mol tovarlari ishlab chiqarishda o‘sish sur’atlari respublika ko‘rsatkichidan 3 barobar kam. Ayniqsa, kichik biznesning sanoatdagi ulushi eng oxirgi o‘rinlarda.
Masalan, Qashqadaryoda yiliga 150 ming tonna polietilen granulasi ishlab chiqarilsa-da, uning atigi 4 foizi viloyatning o‘zida qayta ishlanadi. Qamashida sement, gips va marmar, Shahrisabz tumanida grafit, Yakkabog‘da kvars qumi, Chiroqchida marganes, Kitobda dolomit va chinni konlari negizida ko‘p mahsulotlar ishlab chiqarish mumkin.
Viloyatda yilning to‘rt mavsumida ham turistlarni jalb qilish salohiyati bor. Lekin, bu hozir Shahrisabz shahri va tog‘li tumanlar bilan chegaralangan. Yil boshidan beri Qashqadaryoga 180 ming nafar xorijiy sayyoh kelgani holda, qo‘shni Samarqand va Buxoroga 3,5 million kelgan.
Davlatimiz rahbari qulay infratuzilma yaratib, turistlarni ko‘paytirish yo‘llarini ko‘rsatib o‘tdi.
Xususan, germaniyalik hamkorlar bilan Shahrisabz tumanidagi 3 ta turizm mahallasi master-rejasi tayyorlangan. Bunda 450 million dollar qo‘shimcha investitsiya va yiliga 1 million sayyoh jalb etadigan infratuzilma yaratiladi. Arxitektura yechimlari qo‘llangani uchun tadbirkorlarda sohaga ishtiyoq kuchaydi. Buning hisobidan Shahrisabzning o‘zida yiliga qo‘shimcha 500 milliard so‘m tushum kutilayapti, 5 mingta yangi doimiy ish o‘rni paydo bo‘layapti.
Shu maqsadda Shahrisabz aeroportida fuqaro aviatsiyasi yo‘lga qo‘yiladi. 1 yanvardan boshlab, u yerdan Samarqand, Buxoro, Xorazm va vodiy viloyatlariga mahalliy reyslar ko‘paytiriladi. Toshkent – Qarshi yo‘nalishida aviareyslar haftasiga 2 martadan 7 martaga oshiriladi. Natijada aviachiptalar narxi 2 barobar arzonlashishi, xorijiy va mahalliy sayyohlar 3 barobar ko‘payishi mo‘ljallangan.
Shuningdek, viloyatga avtotransportda kelishni qulaylashtirish maqsadida “Taxtaqoracha” dovonidan o‘tish talablari yengillashtiriladi. Kelgusi yilda dovonda yangi tonnel va yo‘l qurish loyihasi boshlanadi. Samarqand bilan Shahrisabzni bog‘lovchi 30 kilometr yo‘l hamda G‘uzor – Buxoro yo‘lining 100 kilometr qismi ta’mirlanadi.
Umuman, kelgusi yilda xorijiy sayyohlarni 500 mingtaga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Qishloq xo‘jaligida ham salohiyat katta. Qashqadaryo respublikada eng ko‘p don va paxta yetkazib beradi. Lekin viloyatda ish o‘rnini ko‘p yaratadigan mato to‘qish 30 foizdan oshmaydi, matoni bo‘yash yo‘lga qo‘yilmagan. Vaholanki, buning hisobidan qo‘shimcha 60 ming yoshlar va ayollarni band qilib, 500 milliard so‘m tushumni ta’minlash mumkin.
Shu bois kelgusi yilda viloyatda 370 million dollarlik 33 ta yirik loyiha ishga tushiriladi. Bu orqali tayyor trikotaj mahsulot ishlab chiqarish 1,6 barobar, mato ishlab chiqarish 3,1 barobar oshib, 8 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Viloyatda To‘qimachilik texnoparkini tashkil qilish va u yerga Yevropaning taniqli brendlarini olib kelish zarurligi qayd etildi.
Viloyatda 1,4 million gektar yaylov bor. Bu – 7 million bosh qoramol va quy-echki uchun tabiiy ozuqa bazasi. Lekin Mirishkor, Muborak va Nishonda 20 foiz yaylov degradatsiyaga uchragan, yana 25 foizida maysa yo‘q.
Shu bois, kelgusi yilda 100 ming gektar yaylovni yashil ekinlar bilan qoplash dasturi amalga oshirilishi aytildi. Bunda qurg‘oqchilik, issiq va cho‘llanishga qarshi urug‘chilik xo‘jaliklari tashkil qilinadi, meva-sabzavot va dorivor o‘simliklar ekiladi, daraxtzorlar barpo qilinadi, suv tejovchi texnologiyalar joriy etiladi. Quyosh energiyasida ishlaydigan nasoslar o‘rnatilib, yomg‘irlatib sug‘orish pilot loyihasi ishga tushiriladi.
Bundan tashqari, Chorva mollari genetik tadqiqoti laboratoriyasi tashkil qilinib, Ispaniyaning “Assaf” qo‘ylaridan yangi milliy zotlar ko‘paytiriladi.
Mutasaddilarga 1,4 million gektar yaylovning elektron xaritasini yaratish va 100 ming aholini band qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Prezident ekinlarni suv bilan ta’minlash masalasi yildan yilga qiyinlashib borayotganiga to‘xtaldi. Bu muammo Qashqadaryo uchun ayniqsa dolzarb. Lekin suv tejovchi texnologiyalar 515 ming gektardan atigi 16 foizida joriy qilingan.
Shu bois, viloyatga 15 ta lazerli tekislash texnikasi olib kelinib, suv ta’minoti og‘ir Koson, Mirishkor, Kasbi va Nishonda dehqonlarga arzon va sifatli xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
Sug‘orish tarmog‘ini bosqichma-bosqich yopiq tizimga o‘tkazib, 30 foiz suvni tejash mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi. Mutasaddilarga kanallarni betonlash, qo‘shimcha nasos va texnika olish, “Paxtaobod” kanalini modernizatsiya qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yoshlar bilan ishlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Viloyatda elektrotexnika, oziq-ovqat va qurilish materiallari kabi sohalar uchun kadrlar tayyorlash yaxshi yo‘lga qo‘yilmagani ko‘rsatib o‘tildi. Masalan, Qarshi shahridan tashqari boshqa birorta tumanda IT markazlar faoliyati yo‘lga qo‘yilmagan. Vaholanki, 60 ta kollejning bo‘sh turgan maydonlarida ham ishlab chiqarish, ham amaliy ta’limni yo‘lga qo‘ysa bo‘ladi.
Prezident kitoblik tadbirkorning IT klaster va universitet ochish tashabbusini ma’qulladi.
Viloyat va tuman hokimlariga har bir tumandagi ish beruvchilarning o‘rta bo‘g‘in mutaxassislariga ehtiyojini aniqlash, ta’lim muassasalarida ish beruvchilarning amaliy ustaxonasi va sexlarini ochish topshirildi. Bu ishlarga 30 milliard so‘m ajratiladi.
Voha aholisining 42 foizida ortiqcha vazn muammosi sabab yurak qon-tomir va qandli diabet kasalligi ko‘paygani qayd etildi. Prezident bu holatdan tashvish bildirib, sog‘lom turmush tarzi targ‘ibotini kuchaytirish va viloyatda sog‘liqni saqlash tizimi salohiyatini oshirish zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, rossiyalik hamkorlar bilan Kitobda zamonaviy kardiologiya markazini barpo etiladi. Mobil poliklinikalar xizmati yo‘lga qo‘yiladi, viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi negizida 600 o‘rinli zamonaviy klinika tashkil qilinadi.

On October 25, a meeting on the socio-economic development of Kashkadarya region was held in the city of Karshi under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that against the background of increasing tension in the world, it is necessary for the development of our country to fight against a sense of indifference and work with full dedication.
- In the name of peace in the country, the prosperous future of our people, we need to create new enterprises, enter new markets, attract investment, create jobs and sources of large income. If the turbulence in the global market and trade restrictions in partner countries continue, where and how will we sell products? Which companies and what kind of support is needed for this? - Shavkat Mirziyoyev put the questions.
In this regard, the meeting focused on the development of industry, tourism, agriculture and entrepreneurship.
For example, in the industrial zones of Dehkanabad, Kitab and Karshi districts, 100 hectares of land are empty. Entrepreneurs have taken the initiative to invest $ 300 million there and create 3.5 thousand jobs. There is also an opportunity to launch projects worth $ 50 million for the processing of meat, milk and vegetables.
The Head of State said that the economy of Kashkadarya should not depend only on large enterprises. The growth rate of consumer goods production in the region is 3 times less than the republican indicator. Moreover, in terms of the share of small business in industry, the region is in the last places.
For example, 150 thousand tons of polyethylene pellets are produced in Kashkadarya per year, while only 4 percent of this product is processed in the region itself. It is possible to launch the production of a wide range of products based on cement, gypsum and marble in Kamashi, graphite in Shakhrisabz district, quartz sand in Yakkabag, manganese in Chirakchi, dolomite and clay in Kitab.
The region is able to attract tourists all year round. However, now tourism is limited to the city of Shakhrisabz and mountainous areas. Since the beginning of the year, 180 thousand foreign tourists have come to Kashkadarya, and 3.5 million to neighboring Samarkand and Bukhara.
The head of our state showed the ways to create a favorable infrastructure and increase the number of tourists.
In particular, a master plan of three tourist mahallas in Shakhrisabz district has been prepared together with German partners. This will create additional investments of $450 million and infrastructure that will attract 1 million tourists a year. The projects aroused great interest among entrepreneurs. Thanks to this, an additional 500 billion soums are expected to be received from tourism in Shakhrisabz, as well as the creation of 5,000 new permanent jobs.
In addition, the reception of civil aviation will be established at Shakhrisabz airport. From January 1, local flights to Samarkand, Bukhara, Khorezm and valley regions will be increased. The number of Tashkent-Karshi flights will increase from 2 to 7 times a week. As a result, the cost of air tickets may decrease by 2 times, the flow of foreign and local tourists may increase by 3 times.
Also, in order to facilitate trips to the region by car, the requirements for driving through the Takhtakoracha pass will be relaxed. Next year, construction of a new tunnel and road will begin at the pass. A 30-kilometer road connecting Samarkand and Shakhrisabz and a 100-kilometer section of the Guzar-Bukhara road will be repaired.
In general, the task has been set to increase the number of foreign tourists to 500 thousand next year.
There is also great potential in agriculture. Kashkadarya is the largest producer of grain and cotton in the republic. However, the textile industry, capable of providing many jobs, processes only 30 percent of raw materials, and there is no capacity for painting fabrics. Due to the development of these industries, it is possible to provide 500 billion soums of income and employ an additional 60 thousand young people and women.
In this regard, 33 major projects worth $ 370 million will be launched in the region next year. Due to this, the production of finished knitwear will increase 1.6 times, the production of fabrics – 3.1 times, 8 thousand jobs will be created.
It was noted that it is necessary to create a textile technology park in the region and attract well-known European brands there.
There are 1.4 million hectares of pastures in the region. This is a natural food base for 7 million heads of large and small cattle. But in Mirishkor, Mubarek and Nishan, 20 percent of pastures have degraded, another 25 percent have no green cover.
In this regard, a greening program of 100 thousand hectares of pasture lands will be implemented next year. At the same time, seed farms of crops resistant to drought, heat and desertification will be organized, fruit and vegetable and medicinal plants will be planted, tree groves will be created, water-saving technologies will be introduced. Solar pumps will be installed and a pilot project on sprinkler irrigation will be launched.
In addition, a laboratory for genetic research of livestock will be created, and new national breeds will be bred on the basis of the Spanish Assaf sheep breed.
The responsible persons are tasked with creating an electronic map of 1.4 million hectares of pastures and providing employment for 100 thousand people on them.
The President noted that the issue of providing crops with water is becoming more difficult every year. This problem is especially relevant for Kashkadarya. However, water-saving technologies have been implemented only on 16 percent of 515 thousand hectares.
Therefore, 15 laser levels will be brought to the region for the needs of farmers in Kasan, Mirishkor, Kasbi and Nishan, where water supply is difficult.
It is emphasized that 30 percent of water can be saved by gradually transferring the irrigation network to a closed system. Officials were given instructions on concreting channels, purchasing additional pumps and equipment, and upgrading the Pakhtaabad canal.
Special attention was paid to the issue of working with young people. It was noted that the training of personnel for such areas as electrical engineering, the food industry and the production of building materials is not sufficiently established in the region. For example, no IT centers have been created in any district except the city of Karshi. In the vacant premises of 60 colleges, it is possible to organize both production and practical training.
The President approved the initiative of the Kitab entrepreneur to open an IT cluster and a university.
The khokims of regions and districts were instructed to determine the need of employers for mid-level specialists, to open practical workshops and workshops of employers in educational institutions. 30 billion soums will be allocated for these purposes.
It is indicated that 42 percent of the population of the region has an increase in the incidence of cardiovascular ailments and diabetes mellitus due to the problem of excess weight. The President expressed concern about the current situation and stressed the need to strengthen the promotion of a healthy lifestyle and increase the potential of the healthcare system in the region.
For this purpose, a modern cardiology center will be created in Kitab together with Russian partners. Plans have been defined for the launch of mobile polyclinics, the creation of a modern polyclinic with 600 beds on the basis of a regional multidisciplinary medical center.
Khokim of Kashkadarya region M.Azimov reported on plans for the next year to attract $ 1 billion in investments, produce industrial products worth 40 trillion soums, export goods worth $ 500 million, reduce exports by $ 200 million, attract 500 thousand foreign tourists and provide jobs for 550 thousand people.