Qashqadaryodagi iqtisodiy imkoniyatlar tahlil qilinib, qo‘shimcha vazifalar belgilandi
Qarshi shahrida 25-oktabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Qashqadaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Dunyoda ziddiyatlar tobora kuchayib borayotgani, befarqlik, o‘zibo‘larchilik kayfiyati bilan rivojlanib bo‘lmasligi ta’kidlandi.
– Mamlakatimiz tinchligi, xalqimiz farovonligi va kelajagi uchun yangi korxonalar, yangi bozorlar, investitsiya, ish o‘rinlari, katta-katta tushumlar kerak. Jahon bozoridagi tebranishlar, hamkor davlatlardagi savdo cheklovlari davom etaversa, mahsulotlarni qayerga va qanday sotish kerak? Buning uchun qaysi korxonaga qanday ko‘mak berish zarur, – deya savollar qo‘ydi Shavkat Mirziyoyev.
Shu nuqtai nazardan, yig‘ilishda asosiy e’tibor sanoat, turizm, qishloq xo‘jaligi va tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratildi.
Masalan, Dehqonobod, Kitob va Qarshi tumanlaridagi sanoat zonalarida 100 gektar yer bo‘sh turibdi. Tadbirkorlar ularga 300 million dollar investitsiya kiritib, 3 ming 500 ta ish o‘rni yaratish tashabbusi bilan chiqqan. Shuningdek, go‘sht, sut va muva-sabzavotni qayta ishlash bo‘yicha 50 million dollarlik loyihalarni ishga tushirish imkoniyati bor.
Davlat rahbari Qashqadaryo iqtisodiyoti faqatgina yirik korxonalarga qarab qolmasligi kerakligini aytdi. Viloyatda iste’mol tovarlari ishlab chiqarishda o‘sish sur’atlari respublika ko‘rsatkichidan 3 barobar kam. Ayniqsa, kichik biznesning sanoatdagi ulushi eng oxirgi o‘rinlarda.
Masalan, Qashqadaryoda yiliga 150 ming tonna polietilen granulasi ishlab chiqarilsa-da, uning atigi 4 foizi viloyatning o‘zida qayta ishlanadi. Qamashida sement, gips va marmar, Shahrisabz tumanida grafit, Yakkabog‘da kvars qumi, Chiroqchida marganes, Kitobda dolomit va chinni konlari negizida ko‘p mahsulotlar ishlab chiqarish mumkin.
Viloyatda yilning to‘rt mavsumida ham turistlarni jalb qilish salohiyati bor. Lekin, bu hozir Shahrisabz shahri va tog‘li tumanlar bilan chegaralangan. Yil boshidan beri Qashqadaryoga 180 ming nafar xorijiy sayyoh kelgani holda, qo‘shni Samarqand va Buxoroga 3,5 million kelgan.
Davlatimiz rahbari qulay infratuzilma yaratib, turistlarni ko‘paytirish yo‘llarini ko‘rsatib o‘tdi.
Xususan, germaniyalik hamkorlar bilan Shahrisabz tumanidagi 3 ta turizm mahallasi master-rejasi tayyorlangan. Bunda 450 million dollar qo‘shimcha investitsiya va yiliga 1 million sayyoh jalb etadigan infratuzilma yaratiladi. Arxitektura yechimlari qo‘llangani uchun tadbirkorlarda sohaga ishtiyoq kuchaydi. Buning hisobidan Shahrisabzning o‘zida yiliga qo‘shimcha 500 milliard so‘m tushum kutilayapti, 5 mingta yangi doimiy ish o‘rni paydo bo‘layapti.
Shu maqsadda Shahrisabz aeroportida fuqaro aviatsiyasi yo‘lga qo‘yiladi. 1 yanvardan boshlab, u yerdan Samarqand, Buxoro, Xorazm va vodiy viloyatlariga mahalliy reyslar ko‘paytiriladi. Toshkent – Qarshi yo‘nalishida aviareyslar haftasiga 2 martadan 7 martaga oshiriladi. Natijada aviachiptalar narxi 2 barobar arzonlashishi, xorijiy va mahalliy sayyohlar 3 barobar ko‘payishi mo‘ljallangan.
Shuningdek, viloyatga avtotransportda kelishni qulaylashtirish maqsadida “Taxtaqoracha” dovonidan o‘tish talablari yengillashtiriladi. Kelgusi yilda dovonda yangi tonnel va yo‘l qurish loyihasi boshlanadi. Samarqand bilan Shahrisabzni bog‘lovchi 30 kilometr yo‘l hamda G‘uzor – Buxoro yo‘lining 100 kilometr qismi ta’mirlanadi.
Umuman, kelgusi yilda xorijiy sayyohlarni 500 mingtaga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Qishloq xo‘jaligida ham salohiyat katta. Qashqadaryo respublikada eng ko‘p don va paxta yetkazib beradi. Lekin viloyatda ish o‘rnini ko‘p yaratadigan mato to‘qish 30 foizdan oshmaydi, matoni bo‘yash yo‘lga qo‘yilmagan. Vaholanki, buning hisobidan qo‘shimcha 60 ming yoshlar va ayollarni band qilib, 500 milliard so‘m tushumni ta’minlash mumkin.
Shu bois kelgusi yilda viloyatda 370 million dollarlik 33 ta yirik loyiha ishga tushiriladi. Bu orqali tayyor trikotaj mahsulot ishlab chiqarish 1,6 barobar, mato ishlab chiqarish 3,1 barobar oshib, 8 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Viloyatda To‘qimachilik texnoparkini tashkil qilish va u yerga Yevropaning taniqli brendlarini olib kelish zarurligi qayd etildi.
Viloyatda 1,4 million gektar yaylov bor. Bu – 7 million bosh qoramol va quy-echki uchun tabiiy ozuqa bazasi. Lekin Mirishkor, Muborak va Nishonda 20 foiz yaylov degradatsiyaga uchragan, yana 25 foizida maysa yo‘q.
Shu bois, kelgusi yilda 100 ming gektar yaylovni yashil ekinlar bilan qoplash dasturi amalga oshirilishi aytildi. Bunda qurg‘oqchilik, issiq va cho‘llanishga qarshi urug‘chilik xo‘jaliklari tashkil qilinadi, meva-sabzavot va dorivor o‘simliklar ekiladi, daraxtzorlar barpo qilinadi, suv tejovchi texnologiyalar joriy etiladi. Quyosh energiyasida ishlaydigan nasoslar o‘rnatilib, yomg‘irlatib sug‘orish pilot loyihasi ishga tushiriladi.
Bundan tashqari, Chorva mollari genetik tadqiqoti laboratoriyasi tashkil qilinib, Ispaniyaning “Assaf” qo‘ylaridan yangi milliy zotlar ko‘paytiriladi.
Mutasaddilarga 1,4 million gektar yaylovning elektron xaritasini yaratish va 100 ming aholini band qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Prezident ekinlarni suv bilan ta’minlash masalasi yildan yilga qiyinlashib borayotganiga to‘xtaldi. Bu muammo Qashqadaryo uchun ayniqsa dolzarb. Lekin suv tejovchi texnologiyalar 515 ming gektardan atigi 16 foizida joriy qilingan.
Shu bois, viloyatga 15 ta lazerli tekislash texnikasi olib kelinib, suv ta’minoti og‘ir Koson, Mirishkor, Kasbi va Nishonda dehqonlarga arzon va sifatli xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
Sug‘orish tarmog‘ini bosqichma-bosqich yopiq tizimga o‘tkazib, 30 foiz suvni tejash mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi. Mutasaddilarga kanallarni betonlash, qo‘shimcha nasos va texnika olish, “Paxtaobod” kanalini modernizatsiya qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yoshlar bilan ishlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Viloyatda elektrotexnika, oziq-ovqat va qurilish materiallari kabi sohalar uchun kadrlar tayyorlash yaxshi yo‘lga qo‘yilmagani ko‘rsatib o‘tildi. Masalan, Qarshi shahridan tashqari boshqa birorta tumanda IT markazlar faoliyati yo‘lga qo‘yilmagan. Vaholanki, 60 ta kollejning bo‘sh turgan maydonlarida ham ishlab chiqarish, ham amaliy ta’limni yo‘lga qo‘ysa bo‘ladi.
Prezident kitoblik tadbirkorning IT klaster va universitet ochish tashabbusini ma’qulladi.
Viloyat va tuman hokimlariga har bir tumandagi ish beruvchilarning o‘rta bo‘g‘in mutaxassislariga ehtiyojini aniqlash, ta’lim muassasalarida ish beruvchilarning amaliy ustaxonasi va sexlarini ochish topshirildi. Bu ishlarga 30 milliard so‘m ajratiladi.
Voha aholisining 42 foizida ortiqcha vazn muammosi sabab yurak qon-tomir va qandli diabet kasalligi ko‘paygani qayd etildi. Prezident bu holatdan tashvish bildirib, sog‘lom turmush tarzi targ‘ibotini kuchaytirish va viloyatda sog‘liqni saqlash tizimi salohiyatini oshirish zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, rossiyalik hamkorlar bilan Kitobda zamonaviy kardiologiya markazini barpo etiladi. Mobil poliklinikalar xizmati yo‘lga qo‘yiladi, viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi negizida 600 o‘rinli zamonaviy klinika tashkil qilinadi.

Проанализированы экономические возможности Кашкадарьи, определены дополнительные задачи по их реализации
В городе Карши 25 октября под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Кашкадарьинской области.
Отмечалось, что на фоне усиливающейся в мире напряженности для развития нашей страны необходимо бороться с чувством безразличия и работать с полной отдачей сил.
- Во имя мира в стране, благополучного будущего нашего народа нам необходимо создавать новые предприятия, выходить на новые рынки, привлекать инвестиции, создавать рабочие места и источники большого дохода. Если турбулентность на мировом рынке и торговые ограничения в странах-партнерах будут продолжаться, где и как мы будем продавать продукцию? Каким предприятиям и какая поддержка необходима для этого? - поставил вопросы Шавкат Мирзиёев.
В этой связи на совещании основное внимание уделено развитию промышленности, туризма, сельского хозяйства и предпринимательства.
Например, в промышленных зонах Дехканабадского, Китабского и Каршинского районов пустует 100 гектаров земли. Предприниматели выступили с инициативой вложить туда 300 миллионов долларов и создать 3,5 тысячи рабочих мест. Также есть возможность запустить проекты стоимостью 50 миллионов долларов по переработке мяса, молока и овощей.
Глава государства заявил, что экономика Кашкадарьи не должна зависеть только от крупных предприятий. Темпы роста производства потребительских товаров в области в 3 раза меньше республиканского показателя. Более того, по доле малого бизнеса в промышленности область находится на последних местах.
Например, в Кашкадарье в год производится 150 тысяч тонн полиэтиленовых гранул, при этом в самой области перерабатывается лишь 4 процента этого продукта. Можно наладить выпуск широкого ассортимента продукции на основе цемента, гипса и мрамора в Камаши, графита в Шахрисабзском районе, кварцевого песка в Яккабаге, марганца в Чиракчи, доломита и глины в Китабе.
Регион способен привлекать туристов круглый год. Однако сейчас туризм ограничивается городом Шахрисабзом и горными районами. С начала года в Кашкадарью приехали 180 тысяч иностранных туристов, а в соседние Самарканд и Бухару - 3,5 миллиона.
Глава нашего государства показал пути создания благоприятной инфраструктуры и увеличения количества туристов.
В частности, вместе с немецкими партнерами подготовлен мастер-план трех туристических махаллей в Шахрисабзском районе. Это создаст дополнительные инвестиции в размере 450 миллионов долларов и инфраструктуру, которая будет привлекать 1 миллион туристов в год. Проекты вызвали большой интерес у предпринимателей. Благодаря этому в Шахрисабзе ожидается поступление от туризма дополнительно 500 миллиардов сумов, а также создание 5 тысяч новых постоянных рабочих мест.
Кроме того, в аэропорту Шахрисабза будет налажен прием гражданской авиации. С 1 января будут увеличены местные рейсы в Самаркандскую, Бухарскую, Хорезмскую и регионы долины. Число рейсов "Ташкент-Карши" увеличится с 2 до 7 раз в неделю. В результате стоимость авиабилетов может снизиться в 2 раза, поток иностранных и местных туристов может увеличиться в 3 раза.
Также, чтобы облегчить поездки в регион на автомобиле, будут смягчены требования для проезда через перевал Тахтакорача. В следующем году на перевале начнется строительство нового тоннеля и дороги. Будут отремонтированы 30-километровая дорога, соединяющая Самарканд и Шахрисабз, и 100-километровый участок дороги Гузар-Бухара.
В целом поставлена задача в следующем году довести количество иностранных туристов до 500 тысяч.
Большой потенциал имеется и в сельском хозяйстве. Кашкадарья является крупнейшим в республике производителем зерна и хлопка. Однако текстильная отрасль, способная обеспечить множество рабочих мест, перерабатывает только 30 процентов сырья, а мощности для покраски тканей отсутствуют. За счет освоения этих производств можно обеспечить 500 миллиардов сумов поступлений и трудоустроить дополнительно 60 тысяч молодых людей и женщин.
В связи с этим в следующем году в регионе будет запущено 33 крупных проекта на сумму 370 миллионов долларов. За счет этого производство готовых трикотажных изделий увеличится в 1,6 раза, производство тканей – в 3,1 раза, будет создано 8 тысяч рабочих мест.
Отмечалось, что в регионе необходимо создать текстильный технопарк и привлечь туда известные европейские бренды.
В области имеется 1,4 миллиона гектаров пастбищ. Это естественная кормовая база для 7 миллионов голов крупного и мелкого скота. Но в Миришкоре, Мубареке и Нишане 20 процентов пастбищ деградировали, еще на 25 процентах нет зеленого покрытия.
В связи с этим в следующем году будет реализована программа озеленения 100 тысяч гектаров пастбищных земель. При этом будут организованы семеноводческие хозяйства устойчивых к засухе, жаре и опустыниванию культур, высажены плодоовощные и лекарственные растения, созданы древесные рощи, внедрены водосберегающие технологии. Будут установлены солнечные насосы и запущен пилотный проект по дождевальному орошению.
Кроме того, будет создана лаборатория генетических исследований скота, а на основе испанской породы овец «Ассаф» будут выведены новые национальные породы.
Перед ответственными лицами поставлена задача создать электронную карту 1,4 миллиона гектаров пастбищ и обеспечить на них занятость 100 тысяч человек.
Президент отметил, что вопрос обеспечения посевов водой с каждым годом становится все сложнее. Особенно актуальна эта проблема для Кашкадарьи. Однако водосберегающие технологии внедрены лишь на 16 процентах из 515 тысяч гектаров.
Поэтому в регион будут привезены 15 лазерных нивелиров для нужд фермеров в Касане, Миришкоре, Касби и Нишане, где затруднено водоснабжение.
Подчеркнуто, что 30 процентов воды можно сэкономить, постепенно переводя оросительную сеть на закрытую систему. Должностным лицам даны поручения по бетонированию каналов, приобретению дополнительных насосов и техники, модернизации канала «Пахтаабад».
Особое внимание было уделено вопросу работы с молодежью. Отмечено, что в регионе недостаточно налажена подготовка кадров для таких областей, как электротехника, пищевая промышленность и производство строительных материалов. Например, ни в одном районе кроме города Карши не созданы IT-центры. В свободных помещениях 60 колледжей можно организовать как производство, так и практическое обучение.
Президент одобрил инициативу китабского предпринимателя об открытии IT-кластера и университета.
Хокимам областей и районов поручено определить потребность работодателей в специалистах среднего звена, открыть в образовательных учреждениях практические мастерские и цехи работодателей. На эти цели будет выделено 30 миллиардов сумов.
Указано, что у 42 процентов населения региона наблюдаются рост заболеваемости сердечно-сосудистыми недугами и сахарным диабетом из-за проблемы лишнего веса. Президент выразил обеспокоенность сложившейся ситуацией и подчеркнул необходимость усиления пропаганды здорового образа жизни и повышения потенциала системы здравоохранения в регионе.
Для этого в Китабе совместно с российскими партнерами будет создан современный кардиологический центр. Определены планы по запуску мобильных поликлиник, созданию на базе областного многопрофильного медицинского центра современной поликлиники на 600 коек.
Хоким Кашкадарьинской области М.Азимов доложил о планах на следующий год по привлечению 1 миллиарда долларов инвестиций, производству промышленной продукции на 40 триллионов сумов, экспорту товаров на 500 миллионов долларов, сокращению экспорта на 200 миллионов долларов, привлечению 500 тысяч иностранных туристов и обеспечению работой 550 тысяч человек.