Prezident Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatiga tashrifining ikkinchi kuni Qarshi shahridagi “Qavali” kichik sanoat zonasida joylashgan bir qator korxonalar bilan tanishdi.
Sanoat zonasining yer maydoni olti gektar bo‘lib, muhandislik infratuzilmasi yaxshi tashkil etilgan, transportga juda qulay. Shu bois ishlab chiqarish jadal rivojlanmoqda.
Hozir bu yerda qurilish materiallari, mebelsozlik, to‘qimachilik, farmatsevtika va charm sanoati yo‘nalishidagi 11 ta loyiha joylashtirilgan. Shundan to‘rttasi ishga tushirilgan bo‘lib, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar tayyorlanmoqda.
Davlatimiz rahbari ulardagi ish jarayonini, mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi.
“Pegas” korxonasida temirni qayta ishlash, lak-bo‘yoq, eshiklar hamda tekstil mahsulotlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan. Ushbu loyihaning qiymati 13 milliard so‘mdan ziyod bo‘lib, bu yerda 150 ta yangi ish o‘rni yaratildi. Korxona mahsulotlariga ichki bozorda talab yuqori. Keyingi bosqichda qurilish sohasida muhim sanalgan boshqa xomashyolar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Natijada yana shuncha yangi ish o‘rni yaratiladi.
“1-son kompleks loyiha qurilish-montaj” xususiy korxonasi ham qurilish materiallariga ixtisoslashgan. Umumiy qiymati 18,5 milliard so‘m bo‘lgan mazkur loyiha yiliga qariyb 2 million kvadrat metr profnastil va 250 ming kvadrat metr sendvich panellar ishlab chiqarish quvvatiga ega. Korxonada hozirda 45 kishi mehnat qilmoqda. Mahsulot hajmi ortishi evaziga kelgusida ish o‘rinlari soni ortishi mo‘ljallanmoqda.
“Karshi W and D Factory” korxonasida 50 turdagi eshiklar, yumshoq va qattiq mebellar ishlab chiqariladi. Bu loyihaga 8,5 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilib, Germaniya, Turkiya va Xitoydan zamonaviy texnologiyalar keltirib o‘rnatilgan. Korxonada 26 ta yangi ish o‘rni yaratildi.
Sanoat zonasida yana yettita investitsiya loyihasi amalga oshirilmoqda. Ular ishga tushsa, yana 725 nafar aholi bandligi ta’minlanadi.
Prezidentimiz shu yerda Xitoy davlatidan keltirilgan zamonaviy avtobus va mikroavtobuslarni ko‘zdan kechirdi. Tadbirkor Narzullo Namozovning aytishicha, 60 o‘rinli avtobuslarga talab yuqori. Qashqadaryoga undan 30 ta olib kelingan, jami 100 taga yetkazish rejalashtirilgan. Kelgusida bunday qulay avtobuslar Qarshi – Shahrisabz va Qarshi – Kitob yo‘nalishlarida qatnay boshlaydi.
Davlatimiz rahbari hunarmand-tadbirkor Dilorom Quvvatova bilan ham muloqot qildi. Uzoq yillar xorijda ishlagan bu ayol tadbirkorlarga yaratilayotgan imkoniyatlarni eshitib, yurtimizga qaytib kelgan. Bugun uning boshchiligida tikilayotgan ko‘rpa-yostiq, to‘n va boshqa mahsulotlar vohada xaridorgir.
D.Quvvatova tadbirkorlik uchun yaratilayotgan imkoniyatlardan mamnunligini, kelgusida ish o‘rinlarini 300 taga yetkazishni maqsad qilganini aytdi.
Shu yerda Qashqadaryo viloyatida 2024-yilga mo‘ljallangan investitsiya loyihalari taqdimoti o‘tkazildi. Xususan, kelgusi yil to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy sarmoya va kreditlar evaziga jami 4 milliard dollarlik 36 ta yirik loyiha, 656 million dollarlik 114 ta hududiy loyiha shakllantirilgan. Ular neft-gaz, kimyo, to‘qimachilik, charm-poyabzal va qurilish sanoati, turizm, qishloq xo‘jaligi tarmoqlarida bo‘lib, asosan, mahalliylashtirish va qayta ishlashdagi bo‘shliqlarni to‘ldirishga qaratilgan.

On the second day of his trip to Kashkadarya region, President Shavkat Mirziyoyev visited a number of enterprises in the small industrial zone "Kavali" of the city of Karshi.
The area of the industrial zone is six hectares. Thanks to a well-organized engineering infrastructure and convenient access to transport communications, production is developing dynamically here.
Currently, 11 projects for the production of building materials, furniture, textile, pharmaceutical and leather products are located in the industrial zone. Four of them have already been launched and produce import-substituting goods.
The Head of our state got acquainted with the process of their work and product samples.
The Pegas company has established metal processing and production of varnishes and paints, doors and textiles. The cost of this project is more than 13 billion soums, 150 new jobs have been created here. The company's products are in high demand in the domestic market. At the next stage, the production of other materials in demand in construction will be launched. As a result, many new jobs will be created.
The private enterprise "1-son complex loiha kurilish-installation" also specializes in building materials. This project with a total cost of 18.5 billion soums has an annual production capacity of about 2 million square meters of profiled flooring and 250 thousand square meters of sandwich panels. Now the company employs 45 people. In the future, it is planned to increase the number of jobs by increasing the volume of production.
The company "Karshi W and D Factory" produces 50 types of doors, upholstered and solid furniture. 8.5 billion soums were invested in the project, modern technologies from Germany, Turkey and China were involved. The company has created 26 new jobs.
Seven more investment projects are being implemented in the industrial zone. Their launch will employ another 725 people.
Here, the President also inspected modern buses and minibuses imported from China. Entrepreneur Narzullo Namozov reported a high demand for 60-seat buses. 30 of them have been delivered to Kashkadarya, a total of one hundred are planned to be delivered. In the future, buses will run on the routes Karshi – Shakhrisabz and Karshi – Kitab.
The Head of State also talked with the artisan entrepreneur Dilora Kuvvatova. This woman, who has worked abroad for many years, returned to our country after learning about the opportunities created for entrepreneurs. Today, bed linen, blankets and other products sewn by her company are popular in the region.
Dilorom Kuvvatova said she was pleased with the created business climate and intends to increase the number of jobs to 300 in the future.
There was also a presentation of investment projects that are planned to be implemented in Kashkadarya in 2024. In particular, 36 large projects worth $4 billion and 114 regional projects worth $ 656 million have been formed with the attraction of foreign direct investment and loans. We are talking about the oil and gas, chemical, textile, leather and footwear and construction industries, mainly localization of production and filling problems in the processing of raw materials.