Bugungi kunda O'zbekistonda keng ko'lamli ishlar olib borilmoqda va odamlar o'z hayotlaridan mamnun bo'lishlarini ta'minlashga qaratilgan islohotlar amalga oshirilmoqda. Ularning muammolari hal qilinmoqda, mehnatkash xalqimizning ijtimoiy-iqtisodiy farovonligini ta'minlashga qaratilgan uzoq muddatli dasturlar ishlab chiqilmoqda, ular fidokorona mehnat qilib, yaxshi ishlar bilan yorqin kelajakka yo'l ochmoqda. Biz erishgan eng muhim natijalardan biri bu ong va tafakkurning o'zgarishi, vatandoshlarning dunyoqarashi. Odamlar ertaga islohotlarning ta'sirini kutishmaydi, ular bugun bu o'zgarishlarni ko'rishadi va his qilishadi.
Mamlakat sifatida 32 yil davomida mustaqil rivojlanish yo'liga qadam qo'ydi. Tinchlik va hamjihatlikda yashab, ko'p millatli xalqimiz suverenitet tomonidan yaratilgan imkoniyatlarning mohiyati va qadr-qimmatini tobora ko'proq anglamoqda. O'zbekistondagi islohotlarning leytmotivi insonning sha'ni va qadr - qimmati uchundir.
Mamlakatda bosqichma-bosqich amalga oshirilayotgan tashabbuslar va keng ko'lamli dasturlar har bir vatandoshning huquq va erkinliklarini himoya qilishga xizmat qilmoqda.
Ayni paytda Qoraqalpog'istonda ikki millionga yaqin aholi istiqomat qiladi. Ko'p millatli aholi 452 mahalla, ovul fuqarolar yig'inida yashaydi.
So'nggi yillarda respublika iqtisodiyoti barqaror rivojlanmoqda va aholining turmush sharoiti har kuni yaxshilanmoqda, deyish mumkin. Xususan, 2023-yilning birinchi yarim yilligi yakunlari bo'yicha Qoraqalpog'istonda yalpi hududiy mahsulot hajmi 13,6 trln so'mga, sanoat ishlab chiqarishi 7,9 trln, qurilish ishlari hajmi 2,8 trln, qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishi 4,4 trln, xizmat ko'rsatish sohasi 5,8 trln.
Chet el investitsiyalari ishtirokidagi korxonalar soni uch baravar ko'payib, 196 taga, mintaqaviy eksport qiluvchi korxonalar soni esa 240 taga yetdi. Qoraqalpog'istonda ishlab chiqarilgan mahsulotlar ko'plab xorijiy mamlakatlarga eksport qilinadi. Trikotaj, ip, osh tuzi, ipak, un, quritilgan pomidor, shisha idishlar, mebel va charm yarim tayyor mahsulotlar, kir yuvish kukuni kabi mahsulotlar tashqi bozorda yuqori baholanadi. Uz-Kor Gas Chemical, Qo'ng'irot soda zavodi kabi yirik eksport qiluvchi korxonalar respublikaning iqtisodiy rivojlanishiga ulkan hissa qo'shmoqda.
To'g'ridan - to'g'ri xorijiy investitsiyalar 12,3 mln dollarni, mahalliy byudjet daromadi 636,5 mlrd so'mni, aholi jon boshiga esa 3,2 mln so'mni tashkil etadi. Joriy yilda 50 mingga yaqin ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarning daromadlari oshadi. Shuningdek, "20 ming tadbirkor - 500 ming malakali mutaxassis" dasturi doirasida 625 nafar tadbirkorga 39 831 nafar ishsiz fuqaro biriktirilgan.
Yordamga muhtoj oilalar davlat himoyasida. Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 2-fevraldagi "Qoraqalpog' iston Respublikasida aholining munosib turmush sharoitlarini yaratish va mahalla infratuzilmasini yanada yaxshilash chora-tadbirlari to ' g 'risida" gi qaroriga muvofiq ovul va qishloqlarning barcha uylarida xatlovlar o ' tkazildi. 21 094 ta uyning tomlarini ta'mirlash va 709 ta yaroqsiz, avariya holatida bo'lgan uylarni qayta qurish rejalashtirilgan. Ijtimoiy himoyaga muhtoj 51 ming oilaning uy-joy sharoitlari yaxshilandi.
Qoraqalpog'iston Respublikasida jami 12 381,5 kilometr avtomobil yo'llari mavjud. Ulardan 4254 km umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llari, 8127,5 km fermer xo'jaliklari, shahar va qishloqlarning ichki ko'chalari. Xalqaro talablarga javob beradigan infratuzilmaga ega yangi yo'llar va ko'priklar qurilmoqda. Bu yo'lovchilar xavfsizligini ta'minlash, ularning vaqtini tejash, mahallalarimiz qiyofasini tubdan o'zgartirish kabi ezgu maqsadlarga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari o'z nutqlaridan birida shunday dedi: "agar xalq mamnun bo'lsa, qodir tangri bizdan mamnun bo'ladi". Ushbu g'oyaning maqsadi aholining, qiyin ahvolda bo'lgan oilalarning qoniqishiga erishishdir, buning asosida amaliy faoliyat davom etmoqda. Shuni ta'kidlash kerakki, har bir sohada boshlangan ishlarning sifati va o'z vaqtida bajarilishi sektor rahbarlari nazorati ostida.
So'nggi yillarda Qoraqalpog'istonda bolalar bog'chalari soni 317 tadan 1600 taga, bolalarni qamrab olish darajasi esa 28 foizdan 81 taga yetdi. 172 ta maktab to'liq ta'mirlandi va 104 ta maktab qo'shimcha binolarga ega bo'lib, talabalar uchun 118000 ta joy yaratdi.
Yaqin kelajakda respublikada 160 ta yangi bolalar bog'chasi quriladi va rekonstruksiya qilinadi, ikki mingta xususiy bolalar bog'chasi tashkil etiladi. Kelgusi yetti yil ichida qo'shimcha 100 000 o'quvchi o'rni tashkil etiladi, 30 ta maktab va 150 ta maktab uchun qo'shimcha binolar barpo etiladi, 350 tasi ta'mirlanadi. Ixtisoslashgan maktablar soni ikki baravar ko'payib, 32 taga etadi. Natijada Qoraqalpog'iston maktablarida har bir sinfda 30-35 nafardan ortiq kishi o'qilmaydi.
Mintaqa iqtisodiyotini tarkibiy o'zgartirish, sanoat, ishlab chiqarish va tadbirkorlikni keng miqyosda rivojlantirish bo'yicha ishlar o'z samarasini bermoqda.
Bugungi kunda Qoraqalpog'istonda ichimlik suvi ta'minoti 71 foizga, elektr ta'minoti 100 foizga, tarmoq orqali tabiiy gaz yetkazib berish 72,9 foizga yetdi.
Shuningdek, Orolbo'yi aholisining murojaatlari bilan ishlashning yangi tizimi yaratildi. Murojaatlarni keltirib chiqaradigan tizimli muammolarni aniqlash va hal qilish bo'yicha ishlar faollashdi. Shu munosabat bilan joylarda mas'ul shaxslar tomonidan xalq bilan muloqot qilish, vatandoshlarni qiynayotgan muammolarni o'rganish va amaliy yordam ko'rsatish maqsadida tashkil etiladigan sayyor qabullar muhim ahamiyatga ega.
Qishloq xo'jaligidagi yutuqlar maqtovga sazovor. Xususan, 86,8 ming gektarga paxta ekish va 240 ming tonna hosil olish rejalashtirilgan. Xirman 53 ming gektar bug'doy dalalaridan 238,5 ming tonnaga ko'tarildi. 14 785 quti ipak qurtidan 858 tonna pilla olingan.
2023 yilda mamlakatda "insonga g'amxo'rlik va sifatli ta'lim yili"deb e'lon qilinishi ta'limga e'tiborni yanada kuchaytirdi. Qoraqalpog'istondagi oliy o'quv yurtlari soni bugungi kunda 12 taga yetdi. Universitetlarga qabul kvotasi 3,5 baravarga, qamrovi esa 19 foizdan 46 foizga oshdi. Hozirgi vaqtda respublikaning oliy o'quv yurtlarida 58 ming talaba tahsil olmoqda.
Sport bilan shug'ullanish uchun zarur sharoitlar yaratilgan. Stadionlar, sport majmualari, basseynlar qurildi, har bir mahallada sport maydonchalari mavjud. Bizning sportchilarimiz futbol, basketbol, voleybol kabi jamoaviy o'yinlarda munosib ishtirok etadilar va nufuzli o'rinlarni egallaydilar. Sherzod Mamutov, Shahzoda Ibrohimova, Islom Abdazov, Dilnoza Usnatdinova jahon Kubogi, Osiyo chempionatlarida davlatimiz bayrog'ini baland ko'tarmoqda. Bizning g'ururimiz-Yunon-rum kurashi bo'yicha Osiyo chempionatida oltin medalga sazovor bo'lgan Jalgasbay Berdimuratov, ko'plab musobaqalarda sovrinli o'rinlarni qo'lga kiritgan qilichboz Zaynab Dayibekova. Xususan, qilichbozlik bo'yicha Muso Aymuratov, Dilnoza Usnatdinova, Dilnaz Murzatayeva, Ayakoz Jumamuratova Osiyo chempioni bo'lishdi. Aktenge Keunimjayeva, Shahzod Ibrohimova, Rustam Jangabayev, Nargiza Jumaniyazova, Aselay Amangeldiyeva, sahipjamal Esbosinova, Ernazar Sarsenbayev kabi sportchilar bilan faxrlanamiz. Ular jahon chempionatlarida 39, Osiyo chempionatlarida 91 va O'zbekiston chempionatlarida 1235 medalni qo'lga kiritdi.
Madaniyat sohasiga ham katta e'tibor qaratilmoqda. Muntazam ravishda madaniy-ma'rifiy va ko'ngilochar tadbirlar, teatr spektakllari o'tkaziladi. Ozarbayjon madaniyat vazirligi va Heydar Aliyev jamg'armasi tomonidan tashkil etilgan Shushi shahri 2023 yilda turkiy dunyoning madaniy poytaxti deb e'lon qilinganligi munosabati bilan Qoraqalpoq Davlat Milliy folklor ansambli "Aykulash" xalqaro folklor festivalida o'z chiqishlari bilan milliy san'atni namoyish etdi. Joriy yilda "Aykulash "Shimoliy Makedoniya Respublikasida bo'lib o'tgan" Saraj Fest - 2023 " xalqaro festivalida qoraqalpoq milliy raqslari bilan ham ishtirok etdi.
Mamlakatimiz o'z tarixi, madaniyati, urf-odatlari, qadimiy arxeologik meros ob'ektlariga boy. Bu respublikaning sayyohlik salohiyatini yanada oshiradi. Bugungi kunda mintaqaning turistik salohiyatini ommalashtirish, sayyohlar oqimini ko'paytirish bo'yicha keng ko'lamli ishlar olib borilmoqda. Xizmat ko'rsatish darajasini oshirish va tashrif buyurgan mehmonlar uchun qulayliklarni ta'minlash uchun etarli miqdordagi turar joy binolari qurildi. Bugungi kunda Qoraqalpog'istonda 50 dan ortiq sayyohlik korxonalari, 31 ta mehmonxona, 44 ta oilaviy mehmon uyi va 22 ta yotoqxona mavjud.
Nukus shahri, Chimboy, Ellikkalin, Turtkul, Beruniy va Mo'ynoq tumanlari alohida sayyohlik yo'nalishlari hisoblanadi. Masalan, ikkinchisida Orol dengizi, Ustyurt platosi, Sudochye ko'li kabi ekoturizm yo'nalishi bilan bog'liq tabiiy ob'ektlar mavjud.
Qoraqalpog'istonda 131 ta arxeologik yodgorlik, 24 ta arxitektura yodgorligi, 88 ta monumental inshoot va 45 ta diqqatga sazovor joylar mavjud. Hududni ochiq osmon ostidagi muzey deb atash to'g'ri bo'lar edi, chunki respublikada moddiy madaniy meros ob'ektlari juda ko'p. Ularning tarixi uch-besh ming yilni tashkil etadi. 2021 yildan boshlab quyi Amudaryo davlat biosfera rezervati YUNESKOning Butunjahon biosfera qo'riqxonalari tarmog'iga kiritilgan. Bundan tashqari, I. V. nomidagi Davlat san'at muzeyi Markaziy Osiyoda bebaho hisoblangan Savitskiy aynan Qoraqalpog'iston poytaxti Nukusda joylashgan
Joriy yilda hududga 700 mingdan ortiq mahalliy, 84 mingdan ortiq xorijiy sayyoh tashrif buyurdi, turistik xizmatlar eksporti esa 18,9 million dollarni tashkil etdi.
Yuqoridagilarni sarhisob qilar ekanmiz, yangi O'zbekistonda olib borilayotgan kompleks ishlar aholining bugungi kayfiyatiga to'liq mos kelishini ta'kidlaymiz.

В Каракалпакстане за последние годы число предприятий с иностранными инвестициями выросло в 3 раза
Сегодня в Узбекистане ведется широкомасштабная работа и реализуются реформы, направленные на то, чтобы люди были довольны своей жизнью. Решаются их проблемы, разработаны долгосрочные программы, нацеленные на обеспечение социально-экономического благополучия нашего трудолюбивого народа, который самоотверженно трудится, прокладывая добрыми делами путь к светлому будущему. Один из важнейших результатов, которых мы достигли, - это изменение в сознании и мышлении, мировоззрении соотечественников. Люди не ждут эффекта от реформ завтра, они сегодня видят и ощущают эти изменения.
Уже 32 года как страна ступила на путь независимого развития. Наш многонациональный народ, живя в мире и согласии, все глубже осознает суть и ценность созданных суверенитетом возможностей. Лейтмотив реформ в Узбекистане - во имя чести и достоинства человека.
Инициативы и масштабные программы, поэтапно осуществляемые в стране, служат защите прав и свобод каждого соотечественника.
В настоящее время в Каракалпакстане проживает около двух миллионов человек. Многонациональное население живет в 452 сходах граждан махаллей, аулов.
В последние годы экономика республики стабильно развивается, а условия жизни населения улучшаются, можно сказать, с каждым днем. В частности, по итогам первого полугодия 2023-го объем валового регионального продукта в Каракалпакстане достиг 13,6 трлн сумов, промышленного производства - 7,9 трлн, объем строительных работ - 2,8 трлн, сельскохозяйственного производства - 4,4 трлн, сферы услуг - 5,8 трлн.
Количество предприятий с иностранными инвестициями увеличилось в три раза и достигло 196, а число региональных предприятий-экспортеров - 240. Во многие зарубежные страны экспортируется продукция, произведенная в Каракалпакстане. Высоко ценятся на внешнем рынке такие товары, как трикотаж, пряжа, поваренная соль, шелк, мука, сушеные помидоры, стеклянные банки, мебельные и кожаные полуфабрикаты, стиральный порошок. Колоссальный вклад в экономическое развитие республики вносят такие крупные предприятия-экспортеры, как Uz-Kor Gas Chemical, Кунградский содовый завод.
Прямые иностранные инвестиции составляют 12,3 млн долларов, доход местного бюджета - 636,5 млрд сумов, а на душу населения - 3,2 млн сумов. В текущем году увеличатся доходы примерно 50 тысяч социально уязвимых категорий семей. Также в рамках программы «20 тысяч предпринимателей - 500 тысяч квалифицированных специалистов» за 625 предпринимателями закреплен 39 831 безработный гражданин.
Семьи, нуждающиеся в помощи, находятся под защитой государства. Проведена инвентаризация во всех домах аулов и сел согласно постановлению Кабинета Министров «О мерах по созданию достойных условий жизни жителей и дальнейшему улучшению инфраструктуры махаллей в Республике Каракалпакстан» от 2 февраля 2023 года. Намечено провести ремонт крыш 21 094 домов и перестройку 709 непригодных, находящихся в аварийном состоянии домов. Улучшились жилищные условия 51 тысячи семей, нуждающихся в социальной защите.
В Республике Каракалпакстан насчитывается в общей сложности 12 381,5 километра автомобильных дорог. Из них 4254 км - автомобильные дороги общего пользования, 8127,5 км - внутренние улицы фермерских хозяйств, городов и сел. Ведется строительство новых дорог и мостов с инфраструктурой, соответствующей международным требованиям. Это служит таким благородным целям, как обеспечение безопасности пассажиров, экономия их времени, радикальное изменение облика наших махаллей.
Глава государства в одном из своих выступлений отметил: «Если доволен народ, то и Всевышний будет доволен нами». Цель этой идеи - достичь удовлетворенности населения, семей, оказавшихся в бедственном положении, на основе чего продолжается практическая деятельность. Тут следует отметить, что качество и своевременное выполнение работ, начатых в каждой области, находится под контролем руководителей секторов.
В последние годы количество детских садов в Каракалпакстане увеличилось с 317 до 1600, а охват ими детей - с 28 процентов до 81. 172 школы полностью отремонтированы, а в 104 школах с дополнительными помещениями создано 118 000 мест для учащихся.
В ближайшее время в республике будет построено и реконструировано 160 новых детских садов, создано две тысячи частных детских садов. В ближайшие семь лет будет организовано дополнительно 100 000 ученических мест, возведены 30 школ и дополнительные здания для 150 школ, а 350 - отремонтированы. Число специализированных школ увеличится в два раза и достигнет 32. В результате в школах Каракалпакстана в каждом классе не будут обучаться более 30-35 человек.
Работа по структурному преобразованию экономики региона, широкомасштабному развитию промышленности, производства и предпринимательства приносит свой эффект.
Сегодня обеспеченность питьевой водой в Каракалпакстане достигла 71 процента, электроснабжение - 100 процентов, подача природного газа по сети - 72,9 процента.
Также создана новая система работы с обращениями населения в Приаралье. Активизировалась работа по выявлению и решению системных проблем, которые в наибольшей степени становится причиной обращений. Важными в этом плане являются выездные приемы, организуемые ответственными лицами на местах с целью диалога с народом, изучения проблем, которые беспокоят соотечественников, и оказания практической помощи.
Достойны похвалы достижения в области сельского хозяйства. В частности, намечается посадить хлопчатник на 86,8 тысячи га и получить 240 тысяч тонн урожая. С 53 тысяч га пшеничных полей поднят хирман в 238,5 тысячи тонн. Из 14 785 коробок шелкопряда получено 858 тонн кокона.
Еще больше усилило акцент на образовании объявление 2023-го в стране «Годом заботы о человеке и качественного образования». Число высших учебных заведений в Каракалпакстане на сегодня достигло 12. Квота приема в вузы увеличилась в 3,5 раза, а охват - с 19 процентов до 46. На данный момент в высших учебных заведениях республики обучается 58 тысяч студентов.
Созданы необходимые условия для занятий спортом. Построены стадионы, спортивные комплексы, бассейны, в каждой махалле есть спортплощадки. Наши спортсмены достойно участвуют в таких командных играх, как футбол, баскетбол, волейбол, и занимают престижные места. А Шерзод Мамутов, Шахзода Ибрагимова, Ислам Абдазов, Дилноза Уснатдинова высоко поднимают флаг нашего государства на Кубках мира, чемпионатах Азии. Наша гордость - Жалгасбай Бердимуратов, удостоенный золотой медали на чемпионате Азии по греко-римской борьбе, фехтовальщица Зайнаб Дайибекова, завоевавшая призовые места во множестве соревнований. В частности, в фехтовании чемпионами Азии стали Муса Аймуратов, Дилноза Уснатдинова, Дилназ Мурзатаева, Аякоз Жумамуратова. Гордимся такими спортсменами, как Актенге Кеунимжаева, Шахзода Ибрагимова, Рустам Жангабаев, Наргиза Жуманиязова, Аселай Амангелдиева, Сахипжамал Эсбосинова, Эрназар Сарсенбаев. Они завоевали 39 медалей на чемпионатах мира, 91 - на чемпионатах Азии и 1235 - на чемпионатах Узбекистана.
Уделяется огромное внимание и сфере культуры. Регулярно проводятся культурно-просветительские и развлекательные мероприятия, театральные спектакли. Продемонстрировал национальное искусство своими выступлениями на Международном фольклорном фестивале «Хари-бюльбюль» Каракалпакский государственный национальный фольклорный ансамбль «Айкулаш» по случаю провозглашения города Шуши культурной столицей тюркского мира 2023 года, организованном Министерством культуры Азербайджана и Фондом Гейдара Алиева. В текущем году «Айкулаш» также принимал участие с каракалпакскими национальными танцами в международном фестивале «Сарадж фест - 2023», проходившем в Республике Северная Македония.
Наша страна богата своей историей, культурой, традициями, древними объектами археологического наследия. Это еще больше увеличивает туристский потенциал республики. Сегодня проводится масштабная работа по популяризации туристского потенциала региона, увеличению потока туристов. Чтобы повысить уровень сервиса и обеспечить удобства для приезжающих гостей, построено достаточное количество объектов размещения. Сегодня в Каракалпакстане насчитывается более 50 туристических предприятий, 31 гостиниц, 44 семейных гостевых домов и 22 хостела.
Отдельными туристическими направлениями являются город Нукус, Чимбайский, Элликкалинский, Турткульский, Берунийский и Муйнакский районы. Так, например, на территории последнего расположены природные объекты, относящиеся к направлению экотуризма, такие как Аральское море, плато Устюрт, озеро Судочье.
В Каракалпакстане насчитывается 131 археологический памятник, 24 памятника архитектуры, 88 монументальных сооружений и 45 достопримечательных локаций. Правильно было бы назвать территорию музеем под открытым небом, потому что в республике очень много объектов материального культурного наследия. Их история насчитывает три-пять тысяч лет. С 2021 года Нижне-Амударьинский государственный биосферный резерват включен во Всемирную сеть биосферных заповедников ЮНЕСКО. Кроме того, Государственный музей искусств имени И.В. Савицкого, который считается бесценным в Центральной Азии, расположен именно в Нукусе, столице Каракалпакстана
В текущем году территорию посетили более 700 тысяч местных, свыше 84 тысяч иностранных туристов, а экспорт туристических услуг составил 18,9 млн долларов.
Резюмируя вышесказанное, отметим, что комплексная работа, проводимая в Новом Узбекистане, всецело соответствует сегодняшнему настроению населения.