Mamlakatimizda iqtisodiyotning turli tarmoqlarini raqamlashtirish va raqamli hukumatni shakllantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Respublikaning eng chekka burchaklarida ham eng yangi texnologiyalarni joriy etish, kadrlar salohiyatini oshirish, mazkur yo'nalishda xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiluvchi kompleks dasturlar qabul qilindi va samarali amalga oshirilmoqda.
Natijada, qisqa vaqt ichida mahalliy IT-tarmoq xalqaro miqyosda tan olinib, yangi O'zbekistonning yetakchi tarmoqlaridan biriga aylandi. Bu mamlakatimizning xorijiy IT-kompaniyalar uchun jozibadorligini oshirishga yordam beradi.
"Unido Digital Media" yetakchi xalqaro kompaniyasi ijrochi muharriri Loren Mossning fikricha, O'zbekiston har kim o'z salohiyatini muvaffaqiyatli amalga oshirishi mumkin bo'lgan biznesni boshlash uchun ideal joyga aylanmoqda.
"O'zbekiston it sohasida o'z rivojlanishini nisbatan yaqinda va deyarli noldan boshlagani ajablanarli. So'nggi etti-sakkiz yil ichida mamlakat bu yo'nalishda jadal rivojlanib, mintaqada etakchiga aylanganiga guvoh bo'ldim, — deya ta'kidlaydi ekspert. - Bu yerda xalqaro standartlarga javob beradigan Qonunchilik amal qiladi, zamonaviy infratuzilma rivojlangan, soliq va bojxona imtiyozlari joriy etilgan, IT va unga aloqador sohalarda ta'lim faol rivojlanmoqda. Axborot texnologiyalariga e'tibor qaratish to'g'ri strategiya deb o'ylayman. Kompaniyalar bu erga biznesni rivojlantirish uchun kelishadi va davlat ushbu sektorni qo'llab-quvvatlaydi. Mamlakat juda katta salohiyatga ega, ayniqsa raqamli dunyoni yaxshi biladigan yosh avlod bilan. Tanlangan yo'lda oldinga siljishni davom ettirish muhimdir."
Progressiv raqamli infratuzilma va davlat tomonidan samarali qo'llab-quvvatlash, malakali ishchi kuchi, imtiyozlar va preferensiyalar ko'rinishidagi samarali chora-tadbirlar O'zbekistonning mintaqaviy it-markaz sifatida rivojlanishiga yordam bermoqda.
Shunday qilib, agar 2019 yilda "IT Park" lokomotivining rezidentlari soni 147 donani tashkil etgan bo'lsa, joriy yilga kelib bu ko'rsatkich 1400 Rezidentga etdi. Shu bilan birga, agar 2017 — yilda ular ko'rsatgan xizmatlar hajmi 179,9 milliard so'mni tashkil etgan bo'lsa, 2022-yil oxiriga kelib bu ko'rsatkich 5,1 trillion so'mga yetdi, bu ko'rsatkich 28,3 barobarga oshdi, eksport esa 82 barobarga oshib, 140 million dollarga yetdi.
Xorijiy IT-kompaniyalarga taqdim etilayotgan imkoniyatlar O'zbekistonga yangi hamkorlarni jalb qilmoqda. Bu sohada ularning soni etti yil ichida to'rtdan 200 tagacha ko'payganligini aniq ko'rsatib turibdi.
Shunisi e'tiborga loyiqki, 2016 yilda O'zbekistonda masofadan turib o'z-o'zini ish bilan ta'minlash rivojlanmagan va aholi bu yo'nalishda deyarli ishlamagan. Endi 45 ming freelancer onlayn formatda masofaviy ish bilan band. Bundan tashqari, sanoatning rivojlanishi tufayli yoshlar ko'plab yangi yuqori daromadli kasblarni o'zlashtirdilar. Ushbu va boshqa imkoniyatlarni hisobga olgan holda so'nggi yillarda respublikada biznes — jarayonlarni autsorsing bilan shug'ullanuvchi 187 ta BPO kompaniyasi tashkil etildi, 500 nafar yoshlar ish bilan ta'minlandi.
Mamlakatimizga tashrif buyurgan dunyoga mashhur "NearSol" BPO kompaniyasi asoschisi Viktor Pereda ham O'zbekistonning AKT sohasidagi imkoniyatlarini yuqori baholadi.
"O'zbekistonning raqamli bozori ajoyib istiqbolga ega ekaniga aminman", dedi u. - Sizning mamlakatingiz ushbu sohada katta salohiyatga ega, bundan tashqari sizning ixtiyoringizda bo'lgan ishchi kuchi juda kuchli. Men bu erda ko'rgan ta'lim va texnologiyalarni dolzarb va yaxshi tanlangan deb bilaman. Ular bizga yaqin kelajakda birgalikda ishlashni rejalashtirgan sohani qo'llab-quvvatlashga imkon beradi.
Shuni ta'kidlash kerakki, hozirgi vaqtda "NearSol" kompaniyasida uch mingdan ortiq mutaxassis ishlaydi va uning O'zbekistondagi ofisini ochish istiqboli "IT Park" da rezident maqomini olish bilan bir qatorda yuzlab yosh o'zbekistonliklarni ish bilan ta'minlashni va'da qilmoqda.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, yoshlar IT sohasidagi eng muhim manbadir. Biroq, 2016 yilgacha davlat yosh avlod vakillarining tashabbuslari va loyihalarini qo'llab-quvvatlash uchun etarli mablag ' ajratmagan. Endi ular uchun ta'lim olishda ham, o'z g'oyalarini amalga oshirishda ham barcha imkoniyatlar yaratildi. Iqtidorli yoshlar uchun xalqaro it sertifikatlarini olish xarajatlarining 50 foizini qoplash tizimi joriy etildi. Minglab yigitlar va qizlar bu imkoniyatdan foydalanishdi. Bundan tashqari, joriy yilning 1-oktabridan boshlab bunday sertifikatlarga ega bo'lgan yoshlarga xarajatlarning 100 foizi qoplanadi.
Yana bir muhim yangilik: jahon it-bozorida raqobatlasha oladigan yoshlarning innovatsion loyihalari sonini ko'paytirish maqsadida O'zbekistonda million dollarlik mukofot fondi bilan "Prezident Tech Award" tanlovi e'lon qilindi.
Prognozlarga ko'ra, 2023 yil oxiriga kelib mamlakatimizda IT sohasida 65 ming kishi ish bilan ta'minlanadi. Bir necha yil oldin, 2016 yilda bunday mutaxassislar soni deyarli 2,5 mingga yetdi.
Sanoatning jadal dinamikasi natijalarda aks etadi. Ular ajoyib. Shunday qilib, agar 2020 yilda IT-xizmatlar eksportining yillik ko'rsatkichi 47 million dollarni tashkil etgan bo'lsa, joriy yilda ushbu chegara atigi uch oydan ko'proq vaqt ichida o'zlashtirildi.
Telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishda ham sezilarli o'sishga erishildi. 2016-yilda 522 ming so'mni tashkil etgan 1 Mbit/s tezlikdagi internetga ulanish narxi 2023-yilda 30 ming so'mga tushirildi. Hududlarni tez va sifatli Internet bilan qoplash uchun optik tolali aloqa liniyalarining uzunligi 20 dan 170 ming kilometrgacha, ya'ni 8,5 baravar oshirildi.
Shuni ham ta'kidlash kerakki, ushbu davrda operatorlar va provayderlar uchun xalqaro Internetga ulanish narxi qariyb 33 baravar kamaydi. Natijada, Internet abonentlari soni 2022 yil oxiriga kelib 31,1 millionga yetdi. Shu bilan birga, so'nggi yetti yil ichida mobil Internet narxi qariyb to'qqiz baravarga pasaydi, Internet qiymati bo'yicha Jahon reytingida O'zbekiston 68-o'rindan 15-o'ringa ko'tarildi.
Ushbu yutuqlarning barchasi O'zbekistonni mintaqaning IT — markaziga aylantirishning asosiy maqsadiga erishish yo'lidagi muhim qadamdir.

Узбекистан стремится стать в IT-хаб региона
ВВнашей стране делается упор на цифровизацию разных отраслей экономики и формирование цифрового правительства. Приняты и эффективно реализуются комплексные программы, способствующие внедрению новейших технологий даже в самых отдаленных уголках республики, усилению кадрового потенциала, укреплению международного сотрудничества в данном направлении.
В результате за короткий промежуток времени отечественная IT-отрасль завоевала признание на международном уровне, став одним из ведущих секторов Нового Узбекистана. Это способствует усилению привлекательности нашей страны для иностранных IT-компаний.
По мнению исполнительного редактора ведущей международной компании «Unido Digital Media» Лорена Мосса, Узбеки­стан становится идеальным местом для начала бизнеса, где каждый может успешно реализовать свой потенциал.
«Удивительно, что Узбеки­стан начал свое развитие в IT-индустрии сравнительно недавно и практически с нуля. Я стал свидетелем того, что в последние семь-восемь лет страна стремительно развивается в этом направлении и становится лидером в регионе, — подчеркивает эксперт. — Здесь действует законодательство, соответствующее международным стандартам, развита современная инфраструктура, введены налоговые и таможенные льготы, активно развивается образование в сфере IT и смежных областях. Считаю, что сосредоточение внимания на информационных технологиях — правильная стратегия. Компании приходят сюда для развития бизнеса, и государство поддерживает этот сектор. У страны огромный потенциал, особенно с молодым поколением, которое хорошо разбирается в цифровом мире. Важно продолжать двигаться вперед по выбранному пути».
Прогрессивная цифровая ин­фраструктура и действенная поддержка со стороны государства, наличие квалифицированной рабочей силы, эффективных мер в виде льгот и преференций способствуют развитию Узбекистана как регионального IT-хаба.
Так, если в 2019 году количество резидентов локомотива сферы — «IT Park» составляло 147 единиц, то к текущему году данный показатель достиг 1 400 резидентов. При этом если в 2017 году объем оказанных ими услуг составлял 179,9 миллиарда сумов, то к концу 2022 года этот показатель достиг 5,1 триллиона сумов, увеличившись в 28,3 раза, а экспорт возрос в 82 раза — до 140 миллионов долларов.
Возможности, предоставляемые иностранным IT-компаниям, привлекают в Узбекистан новых партнеров. Это наглядно иллюстрирует тот факт, что их число в сфере увеличилось за семь лет с четырех до 200.
Заслуживает внимания и то, что еще в 2016 году дистанционная самозанятость в Узбеки­стане не была развита, и население почти не работало в этом направлении. Сейчас же удаленной работой в онлайн-формате заняты 45 тысяч фрилансеров. Кроме того, благодаря развитию отрасли молодые люди освоили множество новых высокодоходных профессий. С учетом этих и других возможностей за последние годы в республике создано 187 BPO — компаний, занимающихся аутсорсингом бизнес-процессов, трудоустроено 500 молодых людей.
Посетивший нашу страну основатель всемирно известной BPO-компании «NearSol» Виктор Переда также высоко оценил возможности Узбекистана в сфере ИКТ.
«Уверен, что цифровой рынок Узбекистана имеет отличные перспективы, — сказал он. — У вашей страны большой потенциал в данной области, кроме того, рабочая сила, которая есть в вашем распоряжении, достаточно мощная. Я нахожу образование и технологии, которые видел здесь, актуальными и хорошо подобранными. Они позволят нам поддержать отрасль, в которой планируем работать на совместной основе в ближайшем будущем.
Стоит отметить, что в компании «NearSol» на данный момент работает свыше трех тысяч специалистов, и перспектива открытия ее офиса в Узбекистане наряду с получением статуса резидента в «IT Park» сулит обеспечение работой сотен молодых узбекистанцев».
По мнению экспертов, молодежь — самый значимый ресурс в IT-сфере. Однако до 2016 года государство не выделяло достаточных средств на поддержку инициатив и проектов представителей молодого поколения. Сейчас для них созданы все возможности как в получении образования, так и в реализации своих идей. Для талантливых молодых людей введена система покрытия 50 процентов затрат на получение международных IT-сертификатов. Уже тысячи юношей и девушек воспользовались этой возмож­ностью. Более того, с 1 октября этого года молодым людям, получившим такие сертификаты, возмещается 100 процентов расходов на них.
Еще одна из значимых новостей: в целях увеличения количества инновационных проектов молодежи, способных конкурировать на мировом IT-рынке, в Узбекистане объявлен конкурс «President Tech Award» с призовым фондом в миллион долларов.
По прогнозам, к концу 2023 года в сфере IT в нашей стране будет занято 65 тысяч человек. Всего несколько лет назад, в 2016 году, число таких специалистов едва достигало 2,5 тысячи.
Стремительная динамика отрасли находит отображение в результатах. Они впечатляющие. Так, если в 2020 году годовой показатель экспорта IT-услуг составлял 47 миллионов долларов, то в текущем году этот рубеж был освоен с превышением всего за три месяца.
Ощутимый рост достигнут и в развитии телекоммуникационной инфраструктуры. Стоимость подключения к интернету со скоростью в 1 Мбит/с, которая составляла в 2016 году 522 тысячи сумов, снижена до 30 тысяч сумов в 2023 году. Для покрытия регионов быстрым и качественным интернетом протяженность оптико-волоконных линий связи увеличена с 20 до 170 тысяч километров, то есть в 8,5 раза.
Стоит также подчеркнуть, что стоимость подключения к международному Интернету для операторов и провайдеров снизилась за этот период почти в 33 раза. В результате число абонентов сети Интернет достигло к концу 2022 года 31,1 миллиона. При этом за последние семь лет стоимость мобильного интернета снизилась почти в девять раз, а в мировом рейтинге стоимости интернета Узбекистан поднялся с 68-го на 15-е место.
Все эти успехи являются важным шагом на пути к достижению ключевой цели — превращению Узбеки­стана в IT-хаб региона.