Mamlakatimizda iqtisodiyotning turli tarmoqlarini raqamlashtirish va raqamli hukumatni shakllantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Respublikaning eng chekka burchaklarida ham eng yangi texnologiyalarni joriy etish, kadrlar salohiyatini oshirish, mazkur yo'nalishda xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiluvchi kompleks dasturlar qabul qilindi va samarali amalga oshirilmoqda.
Natijada, qisqa vaqt ichida mahalliy IT-tarmoq xalqaro miqyosda tan olinib, yangi O'zbekistonning yetakchi tarmoqlaridan biriga aylandi. Bu mamlakatimizning xorijiy IT-kompaniyalar uchun jozibadorligini oshirishga yordam beradi.
"Unido Digital Media" yetakchi xalqaro kompaniyasi ijrochi muharriri Loren Mossning fikricha, O'zbekiston har kim o'z salohiyatini muvaffaqiyatli amalga oshirishi mumkin bo'lgan biznesni boshlash uchun ideal joyga aylanmoqda.
"O'zbekiston it sohasida o'z rivojlanishini nisbatan yaqinda va deyarli noldan boshlagani ajablanarli. So'nggi etti-sakkiz yil ichida mamlakat bu yo'nalishda jadal rivojlanib, mintaqada etakchiga aylanganiga guvoh bo'ldim, — deya ta'kidlaydi ekspert. - Bu yerda xalqaro standartlarga javob beradigan Qonunchilik amal qiladi, zamonaviy infratuzilma rivojlangan, soliq va bojxona imtiyozlari joriy etilgan, IT va unga aloqador sohalarda ta'lim faol rivojlanmoqda. Axborot texnologiyalariga e'tibor qaratish to'g'ri strategiya deb o'ylayman. Kompaniyalar bu erga biznesni rivojlantirish uchun kelishadi va davlat ushbu sektorni qo'llab-quvvatlaydi. Mamlakat juda katta salohiyatga ega, ayniqsa raqamli dunyoni yaxshi biladigan yosh avlod bilan. Tanlangan yo'lda oldinga siljishni davom ettirish muhimdir."
Progressiv raqamli infratuzilma va davlat tomonidan samarali qo'llab-quvvatlash, malakali ishchi kuchi, imtiyozlar va preferensiyalar ko'rinishidagi samarali chora-tadbirlar O'zbekistonning mintaqaviy it-markaz sifatida rivojlanishiga yordam bermoqda.
Shunday qilib, agar 2019 yilda "IT Park" lokomotivining rezidentlari soni 147 donani tashkil etgan bo'lsa, joriy yilga kelib bu ko'rsatkich 1400 Rezidentga etdi. Shu bilan birga, agar 2017 — yilda ular ko'rsatgan xizmatlar hajmi 179,9 milliard so'mni tashkil etgan bo'lsa, 2022-yil oxiriga kelib bu ko'rsatkich 5,1 trillion so'mga yetdi, bu ko'rsatkich 28,3 barobarga oshdi, eksport esa 82 barobarga oshib, 140 million dollarga yetdi.
Xorijiy IT-kompaniyalarga taqdim etilayotgan imkoniyatlar O'zbekistonga yangi hamkorlarni jalb qilmoqda. Bu sohada ularning soni etti yil ichida to'rtdan 200 tagacha ko'payganligini aniq ko'rsatib turibdi.
Shunisi e'tiborga loyiqki, 2016 yilda O'zbekistonda masofadan turib o'z-o'zini ish bilan ta'minlash rivojlanmagan va aholi bu yo'nalishda deyarli ishlamagan. Endi 45 ming freelancer onlayn formatda masofaviy ish bilan band. Bundan tashqari, sanoatning rivojlanishi tufayli yoshlar ko'plab yangi yuqori daromadli kasblarni o'zlashtirdilar. Ushbu va boshqa imkoniyatlarni hisobga olgan holda so'nggi yillarda respublikada biznes — jarayonlarni autsorsing bilan shug'ullanuvchi 187 ta BPO kompaniyasi tashkil etildi, 500 nafar yoshlar ish bilan ta'minlandi.
Mamlakatimizga tashrif buyurgan dunyoga mashhur "NearSol" BPO kompaniyasi asoschisi Viktor Pereda ham O'zbekistonning AKT sohasidagi imkoniyatlarini yuqori baholadi.
"O'zbekistonning raqamli bozori ajoyib istiqbolga ega ekaniga aminman", dedi u. - Sizning mamlakatingiz ushbu sohada katta salohiyatga ega, bundan tashqari sizning ixtiyoringizda bo'lgan ishchi kuchi juda kuchli. Men bu erda ko'rgan ta'lim va texnologiyalarni dolzarb va yaxshi tanlangan deb bilaman. Ular bizga yaqin kelajakda birgalikda ishlashni rejalashtirgan sohani qo'llab-quvvatlashga imkon beradi.
Shuni ta'kidlash kerakki, hozirgi vaqtda "NearSol" kompaniyasida uch mingdan ortiq mutaxassis ishlaydi va uning O'zbekistondagi ofisini ochish istiqboli "IT Park" da rezident maqomini olish bilan bir qatorda yuzlab yosh o'zbekistonliklarni ish bilan ta'minlashni va'da qilmoqda.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, yoshlar IT sohasidagi eng muhim manbadir. Biroq, 2016 yilgacha davlat yosh avlod vakillarining tashabbuslari va loyihalarini qo'llab-quvvatlash uchun etarli mablag ' ajratmagan. Endi ular uchun ta'lim olishda ham, o'z g'oyalarini amalga oshirishda ham barcha imkoniyatlar yaratildi. Iqtidorli yoshlar uchun xalqaro it sertifikatlarini olish xarajatlarining 50 foizini qoplash tizimi joriy etildi. Minglab yigitlar va qizlar bu imkoniyatdan foydalanishdi. Bundan tashqari, joriy yilning 1-oktabridan boshlab bunday sertifikatlarga ega bo'lgan yoshlarga xarajatlarning 100 foizi qoplanadi.
Yana bir muhim yangilik: jahon it-bozorida raqobatlasha oladigan yoshlarning innovatsion loyihalari sonini ko'paytirish maqsadida O'zbekistonda million dollarlik mukofot fondi bilan "Prezident Tech Award" tanlovi e'lon qilindi.
Prognozlarga ko'ra, 2023 yil oxiriga kelib mamlakatimizda IT sohasida 65 ming kishi ish bilan ta'minlanadi. Bir necha yil oldin, 2016 yilda bunday mutaxassislar soni deyarli 2,5 mingga yetdi.
Sanoatning jadal dinamikasi natijalarda aks etadi. Ular ajoyib. Shunday qilib, agar 2020 yilda IT-xizmatlar eksportining yillik ko'rsatkichi 47 million dollarni tashkil etgan bo'lsa, joriy yilda ushbu chegara atigi uch oydan ko'proq vaqt ichida o'zlashtirildi.
Telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishda ham sezilarli o'sishga erishildi. 2016-yilda 522 ming so'mni tashkil etgan 1 Mbit/s tezlikdagi internetga ulanish narxi 2023-yilda 30 ming so'mga tushirildi. Hududlarni tez va sifatli Internet bilan qoplash uchun optik tolali aloqa liniyalarining uzunligi 20 dan 170 ming kilometrgacha, ya'ni 8,5 baravar oshirildi.
Shuni ham ta'kidlash kerakki, ushbu davrda operatorlar va provayderlar uchun xalqaro Internetga ulanish narxi qariyb 33 baravar kamaydi. Natijada, Internet abonentlari soni 2022 yil oxiriga kelib 31,1 millionga yetdi. Shu bilan birga, so'nggi yetti yil ichida mobil Internet narxi qariyb to'qqiz baravarga pasaydi, Internet qiymati bo'yicha Jahon reytingida O'zbekiston 68-o'rindan 15-o'ringa ko'tarildi.
Ushbu yutuqlarning barchasi O'zbekistonni mintaqaning IT — markaziga aylantirishning asosiy maqsadiga erishish yo'lidagi muhim qadamdir.

In our country, emphasis is placed on digitalization of various sectors of the economy and the formation of a digital government. Comprehensive programs have been adopted and are being effectively implemented, contributing to the introduction of the latest technologies even in the most remote corners of the republic, strengthening human resources, strengthening international cooperation in this direction.
As a result, in a short period of time, the domestic IT industry has gained recognition at the international level, becoming one of the leading sectors of the New Uzbekistan. This contributes to strengthening the attractiveness of our country for foreign IT companies.
According to Loren Moss, executive editor of the leading international company "Unido Digital Media", Uzbekistan is becoming an ideal place to start a business, where everyone can successfully realize their potential.
"It is surprising that Uzbekistan began its development in the IT industry relatively recently and practically from scratch. I have witnessed that in the last seven or eight years the country has been rapidly developing in this direction and becoming a leader in the region," the expert emphasizes. — Legislation that meets international standards is in force here, modern infrastructure is developed, tax and customs privileges have been introduced, education in the field of IT and related fields is actively developing. I believe that focusing on information technology is the right strategy. Companies come here for business development, and the state supports this sector. The country has huge potential, especially with the younger generation who are well versed in the digital world. It is important to continue moving forward along the chosen path."
Progressive digital infrastructure and effective support from the state, the availability of qualified labor, effective measures in the form of benefits and preferences contribute to the development of Uzbekistan as a regional IT hub.
So, if in 2019 the number of residents of the locomotive of the sphere — "IT Park" was 147 units, then by the current year this figure has reached 1,400 residents. At the same time, if in 2017 the volume of services rendered by them amounted to 179.9 billion soums, by the end of 2022 this figure reached 5.1 trillion soums, an increase of 28.3 times, and exports increased 82 times — up to 140 million dollars.
The opportunities provided to foreign IT companies attract new partners to Uzbekistan. This is clearly illustrated by the fact that their number in the sphere has increased in seven years from four to 200.
It is also noteworthy that in 2016 remote self-employment in Uzbekistan was not developed, and the population almost did not work in this direction. Now 45 thousand freelancers are engaged in remote work in an online format. In addition, thanks to the development of the industry, young people have mastered many new highly profitable professions. Taking into account these and other opportunities, 187 BPO companies engaged in outsourcing business processes have been created in the republic in recent years, 500 young people have been employed.
Viktor Pereda, the founder of the world-famous NearSol BPO company, who visited our country, also highly appreciated Uzbekistan's opportunities in the field of ICT.
"I am sure that the digital market of Uzbekistan has excellent prospects," he said. — Your country has a great potential in this area, in addition, the workforce that you have at your disposal is quite powerful. I find the education and technology I've seen here relevant and well-chosen. They will allow us to support the industry in which we plan to work together in the near future.
It is worth noting that the company "NearSol" currently employs over three thousand specialists, and the prospect of opening its office in Uzbekistan, along with obtaining the status of a resident in the "IT Park" promises to provide hundreds of young Uzbeks with jobs."
According to experts, young people are the most significant resource in the IT sphere. However, until 2016, the state did not allocate sufficient funds to support initiatives and projects of representatives of the younger generation. Now all opportunities have been created for them both in getting an education and in implementing their ideas. For talented young people, a system has been introduced to cover 50 percent of the costs of obtaining international IT certificates. Thousands of young men and women have already taken advantage of this opportunity. Moreover, since October 1 of this year, young people who have received such certificates will be reimbursed 100 percent of their expenses.
Another significant news: in order to increase the number of innovative projects of young people able to compete in the global IT market, a competition "President Tech Award" with a prize fund of one million dollars has been announced in Uzbekistan.
According to forecasts, by the end of 2023, 65 thousand people will be employed in the IT sector in our country. Just a few years ago, in 2016, the number of such specialists barely reached 2.5 thousand.
The rapid dynamics of the industry is reflected in the results. They're impressive. So, if in 2020 the annual export of IT services amounted to $ 47 million, then this year this milestone was mastered in excess of just three months.
Tangible growth has also been achieved in the development of telecommunications infrastructure. The cost of connecting to the Internet at a speed of 1 Mbit/s, which was 522 thousand soums in 2016, has been reduced to 30 thousand soums in 2023. In order to cover the regions with fast and high-quality Internet, the length of fiber-optic communication lines has been increased from 20 to 170 thousand kilometers, that is, by 8.5 times.
It is also worth emphasizing that the cost of connecting to the international Internet for operators and providers has decreased by almost 33 times during this period. As a result, the number of Internet subscribers reached 31.1 million by the end of 2022. At the same time, over the past seven years, the cost of mobile Internet has decreased almost nine times, and Uzbekistan has risen from 68th to 15th place in the world ranking of the cost of the Internet.
All these successes are an important step towards achieving the key goal of turning Uzbekistan into an IT hub of the region.