Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-oktabr kuni hududlarda ichimlik suvi ta’minoti va oqova suv tizimini yaxshilash, oziq-ovqat ekinlarini ekish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan hududiy va ijtimoiy dasturlarda ichimlik suvi ta’minoti alohida o‘rin egallaydi. Bu borada xizmat sifatli va doimiy bo‘lishi uchun narx mutanosibligi muhim.
Tahlillarga qaraganda, bugungi kunda 1 kub metr ichimlik suvi tannarxi Toshkent shahrida 448 so‘m bo‘lgani holda Namanganda qariyb 3 ming so‘mni, Samarqand va Navoiyda 2 ming 600 so‘mni tashkil qiladi.
Suv ishlab chiqarish tannarxida elektr energiyasi ulushi respublika bo‘yicha o‘rtacha 27 foiz. Lekin Farg‘ona, Namangan va Toshkent viloyatida bu ko‘rsatkich yuqori.
Ma’lumki, yurtimizda muqobil energiyadan foydalanishni kengaytirish maqsadida korxona, tashkilot va aholi xonadonlarida quyosh panellari o‘rnatilmoqda. Lekin, yiliga 880 million kilovatt-soat elektr iste’mol qiladigan suv ta’minoti korxonalarining bu boradagi ishi sezilarli emas.
Davlatimiz rahbari viloyat hokimlariga ichimlik suvi tannarxini arzonlashtirish vazifasini qo‘yar ekan, bunda eng katta manba suv korxonalari ishlatadigan elektrning bir qismini “yashil energiya”ga o‘tkazish ekanini ta’kidladi.
Masalan, hozirda suv korxonalari 1 kilovatt-soat elektrni 900 so‘mdan sotib olayapti. Quyosh stansiyalarida ishlab chiqarilgan elektr narxi esa o‘rtacha 350-400 so‘m, ya’ni 2 barobardan ziyod arzon. Investorlarni jalb qilib, suv inshootlari atrofidagi bo‘sh maydonlarda quyosh panellari o‘rnatish mumkin.
Shuningdek, eskirgan ichimlik suvi nasoslarini energiya tejamkoriga almashtirish zarurligi aytildi.
Suv bo‘yicha loyihalar qiymatini qayta ko‘rib chiqish, ularda ishlatiladigan materiallarni mahalliylashtirish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi.
Sohadagi yangi loyihalar bundan buyon bevosita joylarga chiqib, aholining fikri va roziligi olinganidan keyin mahalliy kengashlarda muhokama qilinishi belgilandi. Loyihaga qancha mablag‘ ajratilgani, pudratchisi qaysi korxona ekani, qachon ishga tushishi bilan bog‘liq barcha ma’lumotlar e’lon qilib boriladi. Shu orqali bu borada ham jamoatchilik nazorati kuchaytiriladi.
Yig‘ilishda bog‘ va tok qator oralariga ekin ekish tadbirlariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Yurtimizda 331 ming gektar bog‘ va 153 ming gektar tokzor bor. Ularda qator oralaridagi yerlarga piyoz, sarimsoq, sabzi, bahor oylarida yeryong‘oq, kartoshka, pomidor va bodring ekilsa, bozorlarimizga qo‘shimcha mahsulot, aholiga daromad bo‘ladi.
Shu bois viloyatlarda yil yakunigacha 92 ming gektarga to‘qsonbosti usulida sabzavotlar ekish, bunga urug‘lik va suv yetkazib berish chora-tadbirlari belgilandi. Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimidagi ilmiy-tadqiqot institutlari iqlimga mos ekin turlari, agrotexnikasi bo‘yicha ilmiy tavsiyalar berib boradi.
Yig‘ilishda soha mutasaddilari va viloyat hokimlari kun tartibidagi masalalar bo‘yicha rejalarini bayon qildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 октября провел совещание по вопросам улучшения питьевого водоснабжения и системы канализации в регионах, посадки продовольственных культур.
Вопрос питьевого водоснабжения занимает особое место в реализуемых в нашей стране программах развития регионов и социальной сферы. Для обеспечения качества и стабильности оказываемых услуг важное значение имеет снижение себестоимости производства.
Анализ показывает, что сегодня себестоимость 1 кубометра питьевой воды в Ташкенте составляет 448 сумов, тогда как в Намангане – почти 3 тысячи сумов, в Самарканде и Навои – 2 тысячи 600 сумов.
Доля электроэнергии в себестоимости производства воды составляет в среднем 27 процентов по стране. Но в Ферганской, Наманганской и Ташкентской областях этот показатель высок.
Как известно, в целях расширения использования альтернативных источников энергии на предприятиях, в организациях и в домах устанавливаются солнечные панели. Однако предприятия водоснабжения, потребляющие 880 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год, не принимают достаточных мер к переходу на возобновляемые источники, указано на совещании.
Глава государства, поставив перед хокимами регионов задачу по снижению стоимости питьевой воды, отметил, что крупнейшим подспорьем для этого является получение части электроэнергии, потребляемой водохозяйственными предприятиями, из "зеленых" источников.
Например, сейчас предприятия водоснабжения покупают 1 киловатт-час электроэнергии в среднем за 900 сумов. Цена электроэнергии, производимой на солнечных станциях, в среднем составляет 350-400 сумов, то есть дешевле более чем в 2 раза. За счет привлечения инвесторов солнечные панели можно установить на пустующих участках вокруг гидротехнических сооружений.
Также указано на необходимость замены старых насосов на энергосберегающие аналоги.
Перечислены возможности пересмотра стоимости водохозяйственных проектов и локализации используемых в них материалов.
Определено, что отныне новые проекты в этой области будут вноситься на рассмотрение местных кенгашей после их изучения на местах, получения мнений и одобрения жителей. Вся информация о том, сколько денег выделено на проект, какое предприятие является подрядчиком и когда он будет запущен, подлежит публичному разглашению. Таким образом, будет усилен общественный контроль.
На совещании также обсуждены мероприятия по посадке сельскохозяйственных культур в междурядьях виноградников и садов.
В нашей стране имеются 331 тысяча гектаров садов и 153 тысячи гектаров виноградников. Если на полях между рядами посадить лук, чеснок, морковь, арахис, картофель, помидоры и огурцы, это будет дополнительным источником насыщения рынков и дохода для населения.
В связи с этим намечены мероприятия по посадке до конца года овощей на 92 тысячах гектаров методом "девяносто дней", обеспечения семенами и водой. Научно-исследовательские институты в системе Министерства сельского хозяйства будут давать научные рекомендации по выбору соответствующих климату видов культур и агротехнике.
Было отмечено, что указанные меры направлены на обеспечение устойчивой работы водохозяйственной сферы и укрепление продовольственной безопасности, в конечном итоге – на повышение благосостояния нашего народа.