Siz, azizlarni jonajon yurtimizda keng nishonlanayotgan qutlug‘ ayyom – O‘zbek tili bayrami kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Hech shubhasiz, azaliy qadriyatlarimiz gultoji bo‘lgan ona tilimiz asrlar sinovidan bezavol o‘tib kelayotgan buyuk va bebaho ma’naviy boyligimizdir.
Mamlakatimizda o‘zbek tilining davlat tili sifatidagi o‘rni va ahamiyatini oshirish, uni zamon talablari asosida rivojlantirish masalasini biz milliy o‘zligimizni anglash, millat ruhini saqlab qolish, yorug‘ kelajagimizni ta’minlashning eng muhim omili, deb bilamiz. Shu ezgu maqsad yo‘lidagi amaliy harakatlarimiz tufayli jamiyatimiz hayotida davlat tilining qo‘llanish doirasi tobora kengayib, u xalq dilining chinakam ko‘zgusiga aylanmoqda.
Ayniqsa, keyingi yillarda o‘zbek tili nufuzli xalqaro anjumanlar, jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti minbaridan muntazam yangrab kelayotgani barchamizga g‘urur-iftixor bag‘ishlash bilan birga, dunyoda ona tilimizni o‘rganishga intilayotgan insonlar safini ham tobora kengaytirmoqda.
Bugungi quvonchli ayyomda jahondagi qadimiy va boy tillardan biri bo‘lgan o‘zbek tilining obro‘-e’tibori va nufuzini yuksaltirish bo‘yicha amalga oshirayotgan ishlarimiz haqida so‘z yuritib, kelgusidagi muhim vazifalarimizni belgilab olishimiz tabiiydir.
Bu haqda gapirganda, avvalo, Vazirlar Mahkamasining Davlat tilini rivojlantirish departamenti faoliyati zamon talablari asosida tashkil etilib, barcha sohalarda davlat tilida ish yuritish sifatini yaxshilash, xususan, axborot-kommunikatsiya yo‘nalishida uni faol qo‘llash borasida ijobiy natijalarga erishilayotganini ta’kidlash lozim.
Ma’lumki, har qanday tilni o‘rganish va rivojlantirishda, birinchi navbatda, uning nazariy-metodik asoslari katta o‘rin tutadi. Shu nuqtai nazardan qaraganda, keyingi yillarda “O‘zbek tilining izohli lug‘ati”, “Alisher Navoiy qomusi”, “Zahiriddin Muhammad Bobur ensiklopediyasi”, “Falsafa” qomusiy lug‘ati, “O‘zbekiston yuridik ensiklopediyasi”, “Islom ensiklopediyasi”, “Ma’naviyat: asosiy tushunchalar lug‘ati”, “Pedagogika: ensiklopediya”, “Tarix atamalari lug‘ati”, “Adabiyotshunoslik lug‘ati”, “Yuridik atamalar lug‘ati” kabi 40 dan ziyod fundamental kitoblar nashr etilgani bu yo‘ldagi muhim qadam bo‘ldi.
Shular qatorida o‘zbek tilining elektron milliy korpusi va dasturiy mahsulotlarning o‘zbekcha ilovalarini yaratish, o‘zbek tilini Internet tarmog‘ida ommalashtirish va munosib o‘rin egallashini ta’minlash, davlat tilini o‘rgatishga hamda matn tahririga mo‘ljallangan dasturlarni ishlab chiqish va amaliyotga tatbiq qilish bo‘yicha ham jiddiy ishlar olib borilayotganini qayd etish zarur.
Mamlakatimizda o‘zbek tili va adabiyoti yo‘nalishida oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlash hajmi hamda ilmiy tadqiqotlar soni ortib bormoqda. Hozirgi kunda jami 33 ta oliygohda ushbu mutaxassislik bo‘yicha kadrlar tayyorlanmoqda. Oliy ta’lim muassasalarida 7 ming nafardan ziyod fan nomzodlari va doktorlari, professor-o‘qituvchilar o‘zbek tili va adabiyotidan dars bermoqda.
Agar 1992–2012-yillarda, ya’ni 20 yil mobaynida bu ixtisoslik bo‘yicha 730 ta ilmiy ish himoya qilingan bo‘lsa, so‘nggi 10 yilda bu raqam 792 tani tashkil etdi.
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti qoshidagi Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘rgatish va malaka oshirish markazida vazirlik, idora va tashkilotlar xodimlari o‘zbek adabiy tili me’yorlari va imlo qoidalari bo‘yicha muntazam o‘qitilmoqda.
Universitetda tashkil etilgan “O‘zbek maktabi”da esa yuzlab xorijlik fuqarolar ona tilimiz va milliy madaniyatimiz asoslarini katta qiziqish bilan o‘rganmoqda. Bu borada keyingi yillarda nashr etilgan o‘zbekcha-xitoycha, o‘zbekcha-inglizcha, o‘zbekcha-fransuzcha, o‘zbekcha-nemischa, o‘zbekcha-arabcha, o‘zbekcha-forscha lug‘at va so‘zlashgichlar muhim rol o‘ynamoqda.
Lotin grafikasi asosidagi alifbomizni takomillashtirish ishlari ham davom etmoqda. Ushbu masala yuzasidan xalqimiz, jamoatchiligimiz tomonidan bildirilgan barcha taklif va tavsiyalar jiddiy o‘rganilib, muhokamadan o‘tganidan so‘ng tegishli qonun loyihasini yana bir bor ko‘rib chiqib, parlamentga kiritish maqsadga muvofiqdir.
Biz davlat tili taraqqiyotini jahondagi yetakchi xorijiy tillar va mamlakatimizdagi turli millat vakillarining tili va madaniyatini rivojlantirish bilan bog‘liq holda ko‘ramiz.
Bugungi kunda yurtimizda ta’lim 7 tilda olib borilmoqda. Respublikamizdagi mavjud 1453 ta ommaviy axborot vositasi hamda yuzlab veb-saytlar orqali qoraqalpoq, rus, qozoq, tojik, turkman, koreys, turk, arab, ingliz, nemis va boshqa tillarda ham materiallar e’lon qilinmoqda.
Biz O‘zbekistonni tenglik, do‘stlik va bag‘rikenglik diyoriga aylantirish maqsadida turli millatga mansub fuqarolarimizning til sohasidagi huquqlarini ta’minlashga qaratilgan ishlarimizni bundan buyon ham izchil davom ettiramiz.
O‘tgan asr boshlarida ma’rifatparvar jadid bobolarimiz “Tilda, fikrda, ishda birlik” degan ezgu g‘oya asosida maydonga chiqib, xalqimizni mustamlaka zulmidan xalos qilish, uni zamonaviy ilm-fan, kasb-hunar va madaniyatga oshno etish bo‘yicha ulkan ishlarni amalga oshirgan edilar.
Ana shunday mushtarak maqsadlar, umummilliy birlik va ahillik bugun biz uchun har qachongidan ham muhim ahamiyat kasb etmoqda. Hozirgi o‘ta keskin va tahlikali zamonda faqatgina shu asosda o‘z milliy manfaatlarimizni qat’iy himoya qilishga, jumladan, ona tilimizni asrab-avaylash va boyitish, uni ilm-fan, iqtisodiyot, ta’lim, tibbiyot, axborot-kommunikatsiya, diplomatiya va boshqa muhim yo‘nalishlarda ta’sirchan muloqot vositasiga aylantirib, taraqqiyot sur’atlariga uyg‘un holda rivojlantirishga, xalqaro nufuzini munosib darajaga ko‘tarishga erisha olamiz.
Binobarin, ulug‘ shoirimiz Erkin Vohidov aytganidek, “Ona tili – umummillat mulki. Demak, til oldidagi mas’uliyat ham umummilliy bo‘lib, bu yolg‘iz tilshunoslarning emas, butun millatning ishi” ekanini doimo yodda tutishimiz lozim.
Fursatdan foydalanib, ana shu haqiqatni chuqur anglab, bu yo‘lda sidqidildan xizmat qilayotgan, o‘zbek tilining haqiqiy fidoyisi va do‘sti bo‘lgan barcha zahmatkash va jonkuyar insonlarga chin qalbimdan minnatdorlik bildiraman.
Siz, azizlarni, butun xalqimizni 21-oktаbr – O‘zbek tili bayrami bilan yana bir bor samimiy qutlab, barchangizga mustahkam sog‘lik, oilaviy baxt, xonadonlaringizga tinchlik-omonlik tilayman.

Искренне, от всего сердца поздравляю вас с широко отмечаемым в нашей стране 21 октября Праздником узбекского языка.
Родной язык, в истории которого было немало испытаний, безусловно, является нашей величайшей национальной ценностью и духовным богатством.
Повышение роли и значения узбекского языка в стране как государственного, его развитие на основе современных требований мы считаем важнейшими факторами роста национального самосознания, сохранения национальной идентичности, обеспечения нашего благополучного будущего. Благодаря нашим практическим усилиям расширяется использование государственного языка в жизни общества, он становится настоящим зеркалом души народа.
Особую гордость нам придает то, что в последние годы узбекский язык все чаще звучит на авторитетных международных форумах, в том числе с трибуны Организации Объединенных Наций, что также способствует росту числа людей во всем в мире, стремящихся изучать наш родной язык.
В этот радостный день, говоря о работе по повышению статуса узбекского языка, одного из древних и богатейших языков мира, мы также намечаем новые важные задачи на будущее.
Прежде всего следует отметить продуктивную деятельность Департамента развития государственного языка Кабинета Министров, улучшение качества делопроизводства на государственном языке во всех сферах, в том числе достижение положительных результатов в его активном использовании в информационно-коммуникационной сфере.
Как известно, в изучении и развитии любого языка первоочередное значение имеет укрепление его теоретических и методологических основ. В последние годы важным шагом в этом направлении стал выпуск более 40 фундаментальных изданий, таких как «Толковый словарь узбекского языка», «Энциклопедия Алишера Навои», «Энциклопедия Захириддина Мухаммада Бабура», энциклопедический словарь «Философия», «Юридическая энциклопедия Узбекистана», «Исламская энциклопедия», «Духовность: словарь основных понятий», «Педагогика: энциклопедия», «Словарь исторических терминов», «Литературоведческий словарь», «Словарь юридических терминов».
Наряду с этим следует отметить серьезную работу по созданию национального электронного корпуса узбекского языка и узбекских приложений программных продуктов, популяризации узбекского языка и обеспечению его достойного места в сети Интернет, разработке и внедрению программ обучения государственному языку и редактирования текстов.
В стране расширяется подготовка кадров с высшим образованием по направлению узбекского языка и литературы, растет количество научных исследований. В настоящее время таких специалистов выпускают 33 высших учебных заведения. Занятия по дисциплине «узбекский язык и литература» здесь ведут более 7 тысяч преподавателей, кандидатов и докторов наук, профессоров.
Если в 1992–2012 годах, то есть в течение двадцати лет, по этой специальности было защищено 730 научных работ, то только за последние десять лет – 792.
Сотрудники министерств, ведомств и организаций регулярно совершенствуют свои знания норм и правил узбекского литературного языка в Центре обучения и повышения квалификации по основам ведения делопроизводства на государственном языке при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои. Сотни иностранных граждан с большим интересом изучают основы нашего родного языка и национальной культуры в организованной в университете «Узбекской школе». Важным подспорьем в этом служат изданные в последние годы узбекско-китайский, узбекско-английский, узбекско-французский, узбекско-немецкий, узбекско-арабский, узбекско-персидский словари и разговорники.
Продолжается работа и по совершенствованию нашего алфавита, основанного на латинской графике. Думаю, надо тщательно изучить все предложения и рекомендации по данному вопросу, поступающие от населения, общественности, обсудить их, еще раз пересмотреть и только после этого внести в парламент соответствующий законопроект.
Развитие государственного языка мы рассматриваем во взаимосвязи с развитием ведущих иностранных языков мира, языков и культур представителей разных наций, живущих в нашей стране.
В настоящее время в республике обучение ведется на 7 языках. В действующих 1 453 средствах массовой информации и на сотнях веб-сайтов публикуются материалы на каракалпакском, русском, казахском, таджикском, туркменском, корейском, турецком, арабском, английском, немецком и других языках.
В целях укрепления в Узбекистане принципов равенства, дружбы и толерантности мы последовательно продолжим работу по обеспечению прав граждан разных национальностей в области языка.
В начале прошлого века наши предки джадиды-просветители, руководствуясь благородной идеей «Единство в языке, мыслях, действиях», совершили огромную работу, духовный подвиг во имя свободы нашего народа, его приобщения к современным знаниям и наукам, профессиям и культуре.
Сегодня для нас как никогда важны такие объединяющие цели, общенациональное единство и согласие. В нынешнее очень сложное и тревожное время, только опираясь на эти ценности, мы сможем твердо отстаивать свои национальные интересы, в частности, обеспечить бережное сохранение и обогащение нашего родного языка, его превращение в средство современного мышления в таких важных направлениях, как наука, экономика, образование, медицина, информационно-коммуникационная сфера, дипломатия и других, его развитие в соответствии с динамикой общего прогресса, укрепление авторитета узбекского языка на международной арене.
Как сказал наш выдающийся поэт Эркин Вахидов: «Родной язык – это общенациональное достояние. Следовательно, и ответственность за развитие языка должна быть общей, делом не только языковедов, но и всей нации», и мы всегда должны помнить об этом.
Пользуясь возможностью, выражаю искреннюю признательность всем соотечественникам, настоящим патриотам, ценителям и друзьям узбекского языка, кто самоотверженно трудится в этой сфере.
Еще раз от всей души поздравляю вас, весь наш народ с Праздником узбекского языка, желаю крепкого здоровья, счастья, мира и благополучия вашим семьям.