Ўзбекистон: Буюк Ипак йўли анъаналарини тиклашга қўшилган муҳим ҳисса
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 17- 18 октябрь кунлари Пекинда бўлиб ўтадиган «Бир макон, бир йўл» 3-халқаро форуми тадбирларида иштирок этади.
Форум «Умумий ривожланиш ва фаровонликка эришиш учун «Бир макон, бир йўл» доирасида юқори сифатли ҳамкорлик»  мавзусига бағишланган. Унда очиқ жаҳон иқтисодиётини ривожлантириш учун ўзаро боғлиқликни чуқурлаштириш, «яшил» Ипак йўлини биргаликда қуриш, рақамли иқтисодиётни ривожлантириш ва иқтисодий ўсишнинг янги драйверлари, тўсиқсиз савдо, халқлар ўртасидаги алоқалар, таҳлил марказлари, минтақавий ва денгиз соҳасидаги ўзаро ҳамкорлиги масалалари муҳокама қилинади.
«Ипак йўли иқтисодий камари» (ИЙИК) ва  «XXI аср – Денгиз ипак йўли»ни (ДИЙ) яратиш ташаббуси Хитой раиси Си Цзиньпин томонидан 2013 йили денгиз ва қитъа мамлакатлари билан интеграция лойиҳаларини амалга  ошириш  мақсадида илгари сурилган.
Кўпроқ иштирокчиларни жалб қилган ҳолда янги механизмларни амалга оширишга ўтишни тезлаштириш истаги Пекиннинг иккала ташаббусни битта - «Бир макон, бир йўл» (БМБЙ) лойиҳасига бирлаштиришга ундади.
2014 йилда БМБЙ Хитой раҳбариятининг ташқи сиёсат курсининг асосий таркибий қисми, деб эълон қилинди ва 2017 йил 24 октябрда бўлиб ўтган XIX қурултойда Хитой Коммунистик партияси низомига киритилди. Бугунги кунда БМБЙни изчил тарғиб қилиш ташқи сиёсатнинг асосий устувор йўналишларидан бири ва Хитойнинг янги геоиқтисодий стратегиясининг ўзаги ҳисобланади.
Ташаббуснинг асосий моҳияти Хитой иштирокида мавжуд минтақавий икки ва кўп томонлама ҳамкорлик механизмлари ҳамда тузилмаларини мустаҳкамлаш орқали халқаро ҳамкорлик ва ривожланишнинг янги моделини шакллантириш ва илгари суришдан иборат. Асосий мақсад Буюк Ипак йўли бўйлаб Марказий Осиё, Жанубий Осиё ва Европа давлатлари ўртасида транспорт, савдо ва энергетика йўлагини қайтадан яратишдан иборат. Шунингдек, глобал эркин савдо режимини қўллаб-қувватлаш, Осиё, Европа ва Африка ўртасидаги чуқур бозор интеграцияси, ресурсларни самарали тақсимлаш, ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш, мувозанатли ва барқарор ривожланишни таъминлаш каби  вазифалар ҳам асосий мақсадлар  сирасига киради.  Хитой давлат ва хусусий компанияларининг Евроосиёнинг улкан бозорларига фаол кириши ХХР ва қўшма лойиҳаларда иштирок этаётган ҳамкор мамлакатларнинг иқтисодий ривожланишини рағбатлантиришдан иборат.
Умуман олганда, Хитой БМБЙни амалга ошириш жараёнига Осиё, Африка, Лотин Америкаси ва Европанинг 4,4 миллиард аҳолисини (дунё аҳолисининг 65 фоизи) жалб қилмоқчи. Ушбу давлатлар дунё ялпи ички маҳсулотининг 55 фоизини ва жаҳон энергия заҳираларининг 75 фоизини ташкил қилади. Турли ҳисоб-китобларга кўра, бутун лойиҳанинг тахминий қиймати 21 триллион долларга  тенг.
Ўз ташаббусини амалга ошириш доирасида Пекин ҳамкор мамлакатлар манфаатларини ҳисобга олишга ва иштирокчи давлатларнинг миллий ривожланиш стратегиялари билан БМБЙнинг яқин нуқталарини излашга, шерикларга ёрдам беришга қаратилган йирик лойиҳаларни, мамлакатларнинг миллий ва минтақалараро транспорт, энергетика ва IТ инфратузилмасини ривожлантириш, маданий-гуманитар алмашувни рағбатлантириш ва юқори даражага олиб чиқишга  алоҳида эътибор қаратмоқда.
«Бир макон, бир йўл» лойиҳасини молиялаштириш Хитой ташаббуси билан яратилган Осиё инфратузилма инвестициялари банки (ОИИБ) ва давлатга тегишли Ипак йўли жамғармаси (ИЙЖ) орқали амалга оширилади. Шунингдек, Хитой тараққиёт банки (ХТБ), Янги тараққиёт Банки (ЯТБ), Хитой давлат хорижий валюта администрацияси, Хитой инвестиция корпорацияси ва Хитой Экспорт-импорт банки (Эксимбанк) ҳам молиялаштиришда иштирок этади. ХХР суверен жамғармаси маблағлари Хитой инвестиция корпорацияси орқали БМБЙ лойиҳаларига ва Валюта назорати давлат бошқармаси орқали мамлакатнинг олтин-валюта захираларига киритилади.
10 йил давомида Хитой 150 та давлат ва 30 та халқаро ташкилот билан БМБЙ доирасида 200 дан ортиқ ҳамкорлик шартномаларини имзолади, бунинг натижасида Хитойнинг улар билан савдо айланмаси 9,2 триллион доллардан ошди. БМБЙ ҳомийлигида Осиё, Европа, Африка ва Лотин Америкаси мамлакатларида 3 мингдан ортиқ лойиҳа амалга оширилди.
Ташаббуснинг 10 йил давомидаги жами сармояси 1 триллион долларга етди. БМБЙ бўйлаб жойлашган мамлакатлардаги Хитой корхоналари 135 дан ортиқ савдо-иқтисодий ҳамкорлик зоналарини яратилди, қарийб 40 миллион киши камбағалликдан чиқарилди ва 27 мамлакатда 11 та Хитой банкининг 71 филиали очилди, улар 2,6 минг лойиҳага кредит берди.
«Бир макон, бир йўл»нинг  биринчи ва иккинчи халқаро форумлари 2017 йил 14-15 май ва 2019 йил 26-27 апрель кунлари Пекин шаҳрида бўлиб ўтди. Уларнинг ишида 37 мамлакатдан давлат ва ҳукумат раҳбарлари, 150 давлат ва 90 халқаро ташкилот вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев биринчи Халқаро форумдаги нутқида мамлакатимиз «Бир макон, бир йўл» концепциясини аниқ дастурлар  билан  тўлдиришдан,  жумладан, Марказий Осиёда транспорт, савдо, инвестиция, энергетика ва юқори даражадаги технологияларни ривожлантиришдан, транспорт ва логистика йўналишларини ривожлантиришда кенг қамровли ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқишдан, Марказий Осиё минтақасини Хитой ва Россия орқали Жанубий, Жануби-Шарқий Осиё ва Европа мамлакатлари бозорлари билан боғловчи транспорт-логистика йўналишларини комплекс ривожлантириш бўйича ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқишдан, Покистон ва Эроннинг Ҳинд океанидаги портларига чиқиш орқали «Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон–Афғонистон» темир йўлининг ушбу тармоғига интеграциясини таъминлашдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Шунингдек, Ўзбекистон «Ипак йўли иқтисодий макони» орқали интеграциялашган саноат технопарклари, илмий-инновацион кластерлар ва эркин иқтисодий зоналар ташкил этишдан,  БМБЙ концепциясига мос келадиган аниқ дастур ва ҳамкорлик лойиҳаларини қабул қилиш мақсадида ишбилармон доиралар ўртасида тўғридан-тўғри мулоқот ўрнатишдан манфаатдор эканлиги билдирилди.
Давлатимиз раҳбари «Бир макон, бир йўл» иккинчи халқаро форумида сўзлаган нутқида ҳамкорликнинг устувор йўналишлари, жумладан, Марказий Осиё минтақасининг транзит салоҳиятини юзага чиқариш ва Хитой – Марказий Осиё – Ғарбий Осиё иқтисодий йўлагини шакллантириш, ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришни, «яшил» иқтисодиёт ва «ақлли» қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, Орол денгизи қуриши натижасида вужудга  келган зарарли экологик оқибатларни бартараф этиш, инсон салоҳиятини ривожлантириш учун мамлакатларимизнинг илмий ва гуманитар салоҳиятидан кенг фойдаланиш, Самарқандда Ипак йўли халқаро туризм ассоциациясини  ташкил этиш  каби  ҳамкорликнинг  муҳим йўналишларини  таъкидлади.
Ўзбекистон Президентининг ташаббуслари иккинчи форум якунида қабул қилинган «Бир макон, бир йўл» доирасидаги ҳамкорлик: фаровон умумий келажакни шакллантириш» қўшма коммюникесида ҳам ўз ифодасини топди. Жумладан, «Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой» халқаро автомобиль йўлаги ва «Ўзбекистон – Тожикистон – Хитой халқаро автомобиль йўлаги» тугалланган ёки амалга оширилаётган ўзаро боғлиқлик лойиҳалари рўйхатига киритилди.
Пекин Марказий Осиёда БМБЙни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратмоқда. БМБЙнинг муваффақиятли амалга оширилиши, минтақа давлатлари, жумладан, Ўзбекистон ҳам ўзининг географик жойлашувидан тўлиқ фойдаланиши ва иқтисодий гигантлар – Европа Иттифоқи ҳамда Хитой ўртасидаги транзит артериясида иқтисодий кўприк бўлиши мумкин. Марказий Осиё давлатлари географик изоляцияни бартараф этишдан ташқари, даромад манбаларини диверсификация қилиш, янги иқтисодий тармоқларни яратиш ва хомашё экспортига қарамликни камайтириш имкониятига эга бўлади.
Ўзбекистон Хитойнинг «Бир макон, бир йўл» лойиҳасини амалга оширишда, шунингдек, Осиё инфратузилма инвестициялари банки фаолиятини қўллаб-қувватлайди ва унда фаол иштирок этади. Тошкент ва Самарқанддаги иккита Конфуций институтидан ташқари 2019 йил май ойида Тошкентда «Буюк Ипак йўли» инновацион маданият маркази очилди. Ўзбекистоннинг БМБЙ дастуридаги иштироки туризм, соғлиқни сақлаш, маданий-гуманитар алмашув каби муҳим соҳаларга ҳам таъсир кўрсатади. Хитойлик ҳамкорлар иштирокида амалга оширилаётган сармоявий лойиҳалар миллий иқтисодиётни ривожлантириш ва технологик модернизациялашга хизмат қилмоқда.
Умуман олганда, Хитой Ўзбекистоннинг савдо ҳамкорлари орасида биринчи ўринда туради. Масалан, ўтган йил охирида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми салкам тўққиз миллиард долларни ташкил этди. Жорий йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми ўн миллиард доллардан ошиши кутилмоқда. Ўзбекистон Хитойга ўз товарлари учун йирик ва истиқболли бозор ҳамда салоҳиятли сармоявий шерик сифатида қарайди. Хитойдан тўғридан-тўғри инвестициялар Ўзбекистон иқтисодиётининг кўплаб тармоқларига, жумладан, кимё саноати, нефть-газ саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, енгил саноат ва бошқа соҳаларга киритилмоқда. Мамлакатимизда йирик сармоявий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда иштирок этаётган Хитой компаниялари сони ҳамда ортиб бормоқда.
Ўзбекистон ва Хитой компаниялари иштирокида ишлаб чиқилган 150 дан ортиқ янги лойиҳалар амалиётга татбиқ этиш босқичида. Ҳамкорликнинг яна бир муҳим йўналиши – камбағалликни қисқартиришдир. Бу йўналишда республика ҳукумати Хитой Қишлоқ хўжалиги ва қишлоқ ишлари вазирлиги билан ўзаро ҳамкорлик қилмоқда.
Шубҳасиз, Форум тарихий воқеага айланади ва иштирокчи давлатлар учун иқтисодий ўсиш стратегияларини амалга ошириш ҳамда ўзаро мулоқотни ривожлантиришда янги имкониятлар очади. Давлатимиз раҳбарининг мазкур форумдаги иштироки икки ва кўп томонлама шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, уни мамлакатлар ва минтақалар фаровонлиги  ҳамда фаровонлиги йўлида янги амалий ташаббус ва мақсадлар билан тўлдиришга хизмат қилади.

Узбекистан: вклад в возрождение Великого шелкового пути
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17-18 октября примет участие в мероприятиях 3-го Международного форума «Один пояс, один путь», который состоится в городе Пекине.
Темой форума станет «Высококачественное сотрудничество в рамках ОПОП во имя общего развития и процветания». На нем будут обсуждаться вопросы углубления взаимосвязанности для развития открытой мировой экономики, совместного строительства «зеленого» Шёлкового пути, развития цифровой экономики и новые драйверы экономического роста, беспрепятственной торговли, связи между народами, взаимодействия мозговых центров, регионального и морского сотрудничества.
Инициатива создания «Экономического пояса Шелкового пути» (ЭПШП) и «Морского Шелкового пути ХХI века» (МШП) была выдвинута Председателем КНР Си Цзиньпином в 2013 году в целях реализации интеграционных проектов с морскими и внутриконтинентальными странами.
Стремление ускорить переход к реализации новых механизмов с привлечением большего числа участников обусловило принятие Пекином решения объединить обе инициативы в один проект «Один пояс, один путь» (ОПОП).
В 2014 году ОПОП был объявлен ключевой составляющей внешнеполитического курса руководства КНР, а 24 октября 2017 года на XIX съезде внесен в устав Компартии Китая. Сегодня последовательное продвижение ОПОП – один из главных приоритетов внешней политики и стержень новой геоэкономической стратегии КНР.
Основная суть инициативы – формирование и продвижение новой модели международного сотрудничества, развитие с помощью укрепления действующих региональных двух- и многосторонних механизмов и структур взаимодействия с участием Китая. Ключевая цель – воссоздание транспортного, торгового, энергетического коридора между странами Центральной Азии, Южной Азии и Европы по маршруту Великого шёлкового пути. Основные цели – поддержка глобального режима свободной торговли, глубокая рыночная интеграция между Азией, Европой и Африкой, эффективное распределение ресурсов, укрепление партнёрских отношений, обеспечение сбалансированного и устойчивого развития. Активный выход китайских государственных и частных компаний на огромные рынки Евразии призван стимулировать экономическое развитие КНР и стран-партнёров, участвующих в совместных проектах.
В целом, к реализации ОПОП КНР намерена привлечь страны Азии, Африки, Латинской Америки и Европы с населением более 4,5 миллиарда человек (65% населения мира). На долю этих государств приходится 55% мирового ВВП, 75% глобальных энергетических запасов. По различным оценкам, предположительная стоимость всего проекта составляет 21 триллион долларов.
В рамках реализации своей инициативы Пекин особо акцентирует внимание на учете интересов стран-партнеров и поиске точек сопряжения ОПОП с национальными стратегиями развития стран-участниц, реализации крупных проектов, нацеленных на содействие странам-партнерам в развитии их национальной и межрегиональной транспортной, электроэнергетической и ИТ-инфраструктуры, развитие и вывод на более высокий уровень культурно-гуманитарного обмена.
Финансирование ОПОП осуществляется через созданный по инициативе Китая Азиатский банк инфраструктурных инвестиций (АБИИ) и государственный Фонд Шелкового пути (ФШП). К финансированию также привлекаются Банк развития Китая (БРК), Новый банк развития (НБР), Государственная администрация иностранной валюты Китая, Китайская инвестиционная корпорация и Экспортно-импортный банк Китая (Эксимбанк). В проекты ОПОП инвестируются средства суверенного фонда КНР посредством Китайской инвестиционной корпорации и золотовалютные резервы страны через Государственное управление валютного контроля.
За 10 лет Китай подписал более 200 соглашений о сотрудничестве в рамках ОПОП со 150 странами и 30 международными организациями, благодаря чему товарооборот Китая с ними превысил 9,2 триллиона долларов. Под эгидой ОПОП реализовано свыше 3 тысяч проектов в странах Азии, Европы, Африки и Латинской Америки.
Совокупные инвестиции инициативы за 10 лет достигли 1 триллиона долларов. Китайскими предприятиями в странах вдоль ОПОП создано более 135 зон торгово-экономического сотрудничества, из бедности выведены почти 40 миллионов человек, в 27 странах открыт 71 филиал 11 китайских банков, которые прокредитовали 2,6 тысячи  проектов.
Первый и второй Международные форумы ОПОП состоялись 14-15 мая 2017 года и 26-27 апреля 2019 года в Пекине. В их работе приняли участие главы государств и правительств 37 стран, представители 150 государств и 90 международных организаций.
Выступая на первом Международном форуме, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев отметил заинтересованность нашей страны в наполнении Концепции ОПОП конкретными программами регионального развития, предусматривающими реализацию в Центральной Азии крупных проектов в сферах транспорта, торговли, инвестиций, энергетики и высоких технологий, разработке комплексной программы сотрудничества в сфере развития транспортно-логистических маршрутов, связывающих центральноазиатский регион через Китай и Россию с рынками Южной, Юго-Восточной Азии и европейских государств, интеграции в эту сеть железной дороги «Китай–Кыргызстан–Узбекистан–Афганистан» с выходом на порты Пакистана и Ирана в Индийском океане.
Отмечалось также, что Узбекистан заинтересован в создании по линии «Экономического пояса Шелкового пути» интегрированных промышленных технопарков, научно-инновационных кластеров и свободных экономических зон, налаживании прямого диалога между бизнес-сообществами с целью принятия конкретных программ и проектов сотрудничества, укладывающихся в концепцию ОПОП.
Выступая на втором международном форуме «ОПОП», Глава нашего государства озвучил приоритетные направления сотрудничества, в том числе раскрытие транзитного потенциала центральноазиатского региона и формирование экономического коридора Китай – Центральная Азия – Западная Азия, развитие «зелёной» экономики и продвижение «умного» сельского хозяйства, преодоление пагубных экологических последствий высыхания Аральского моря, широкое использования научного и гуманитарного потенциала наших стран для развития человеческого потенциала, создание Международной ассоциации туризма Шёлкового пути в Самарканде.
Инициативы Президента Узбекистана нашли отражение в принятом по итогам второго Форума Совместного коммюнике «Сотрудничество в рамках Пояса и Пути: формирование более светлого общего будущего». В частности, в перечень осуществленных или реализуемых проектов взаимосвязанности были включены «Международный автомобильный коридор Узбекистан–Кыргызстан–Китай» и «Международный автомобильный коридор Узбекистан–Таджикистан–Китай».
Пекин придает особо важное значение осуществлению ОПОП в Центральной Азии. В случае успешной реализации ОПОП, страны региона, в том числе Узбекистан, могут в полной мере использовать свое географическое положение и стать экономическим мостом в транзитной артерии между экономическими гигантами – ЕС и КНР. Помимо преодоления географической изоляции, страны Центральной Азии смогут диверсифицировать источники доходов, получить возможность создать новые отрасли экономики и снизить зависимость от экспорта сырья.
Узбекистан поддерживает и принимает активное участие в реализации китайского проекта «Один пояс, один путь», а также в работе Азиатского банка инфраструктурных инвестиций. В дополнение к двум Институтам Конфуция в Ташкенте и Самарканде, в мае 2019 года в Ташкенте был открыт инновационный культурный центр «Великий шелковый путь». Участие Узбекистана в программе ОПОП затрагивает также такие важные направления, как туризм, здравоохранение, культурно-гуманитарные обмены. Инвестиционные проекты, реализуемые с участием китайских партнеров, способствуют развитию национальной экономики и технологической модернизации.
В целом, Китай занимает первое место среди торговых партнеров Узбекистана. По итогам прошлого года, например, товарооборот между нашими странами составил около девяти миллиардов долларов. Ожидается, что в этом году объемы двусторонней торговли превысят отметку в десять миллиардов долларов. Узбекистан рассматривает Китай как большой и перспективный рынок для своих товаров и потенциального партнера в сфере инвестиций. Прямые инвестиции Китая присутствуют во многих отраслях экономики Узбекистана, среди которых можно отметить химическую промышленность, нефтегазовую отрасль, сферу строительных материалов, фармацевтику, аграрный сектор, легкую промышленность и другие. Растет количество китайских компаний, участвующих в реализации крупных инвестиционных и инфраструктурных проектов.
Более 150 новых проектов, разработанных с участием узбекских и китайских компаний, находятся в фазе их практической реализации. Еще одна важная сфера сотрудничества – сокращение бедности. В этом направлении правительство республики взаимодействует с министерством сельского хозяйства и сельских дел КНР.
Несомненно, предстоящий Форум станет историческим событием и принесет новые возможности для стран-участниц в реализации стратегий экономического роста и развития взаимного диалога. Участие Главы нашего государства в данном форуме позволит укрепить двустороннее и многостороннее партнерство, наполнить его новыми практическими инициативами и целями во имя благополучия и процветания стран и регионов.