O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-oktabr kuni Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan muzokaralar o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Prezidentimiz taklif va ko‘rsatilayotgan samimiy qabul uchun Xitoy yetakchisiga minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston rahbari XXR Raisini Xitoy tashkil topgan kun hamda “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusining o‘n yillik yubileyi bilan dildan qutladi.
– “Makon va yo‘l” tashabbusi qisqa tarixiy davr ichida umumiy taraqqiyot va ravnaqqa erishish yo‘lidagi hamkorlik uchun muhim, inklyuziv va ochiq platformaga aylandi.
XXR Raisining “Yashil ipak yo‘li” tashabbusi ilk bor 2016-yilda O‘zbekistonda bildirilgani chuqur ramziy ma’noga ega, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
O‘zbekiston Xitoy bilan ko‘p qirrali munosabatlarni yanada chuqurlashtirishga qat’iy intilishi alohida ta’kidlandi.
Har tomonlama strategik sheriklikni yangi davrda rivojlantirish bo‘yicha besh yillik dastur amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil may oyidagi Xitoyga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar izchil bajarilayotgani, siyosiy muloqot mustahkamlanib, asosiy masalalar borasida tomonlar bir-birini qo‘llab-quvvatlayotgani alohida mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik jadal rivojlanmoqda.
Keyingi yillarda Xitoy investitsiyalari hajmi besh barobar, qo‘shma korxonalar soni uch barobar ko‘paydi. Joriy yil boshidan buyon o‘zaro savdo hajmi 36 foizga oshdi. Yil yakunigacha ushbu ko‘rsatkich 10 milliard dollardan oshishi kutilmoqda.
Tovar ayirboshlashni yaqin besh yilda 20 milliard dollarga yetkazish uchun barcha asoslar borligi haqida yakdil fikr bildirildi.
Xitoy kompaniyalari va moliyaviy institutlari ishtirokida yuksak texnologiyalar, muqobil energetika, kimyo, mashinasozlik, metallurgiya, elektrotexnika tarmoqlarida, infratuzilmani modernizatsiya qilish va boshqa yo‘nalishlarda bir qator yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston yuqori qo‘shilgan qiymatli innovatsion mahsulotlar ishlab chiqarishni birgalikda tashkil etish orqali yuqori texnologik loyihalarni ko‘paytirishdan manfaatdorligi bildirildi.
Xitoyning yetakchi banklari va “Ipak yo‘li” fondi bilan samarali hamkorlikka yuqori baho berildi.
Hududlararo aloqalar faollashgani qayd etildi. Yil boshidan O‘zbekistonga Shinjon-Uyg‘ur avtonom hududi, Shensi, Shandun, Szyansu va Szyansi muzofotlari delegatsiyalari tashrif buyurdi.
Xitoyning kambag‘allikka qarshi kurashish tajribasini o‘rganish va joriy etish borasida samarali tajriba almashish va amaliy hamkorlik qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Barcha kelishuvlar ijrosining borishini ko‘rib chiqish maqsadida Hukumatlararo qo‘mitaning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish taklif qilindi.
Yetakchilar madaniyat, ta’lim va turizm sohalarida qizg‘in hamkorlikni yuksak baholadilar. Xitoy 2023-yilni “Markaziy Osiyo va Xitoy xalqlari madaniyati va san’ati yili” deb e’lon qilish tashabbusini qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirildi.
Yaqinda Xanchjoudagi Ipak milliy muzeyida O‘zbekistonning taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Pekindagi “Gugun” saroyi muzeyida “Makon va yo‘l” tashabbusi doirasidagi Arxeologik hamkorlik ko‘rgazmasida tarixiy merosimiz ekspozitsiyasi tashkil etildi.
Oktyabr oyi oxirida O‘zbekistonda Xitoy madaniyati kunlari, kelgusi yil bahorida esa Xitoyda O‘zbekiston madaniyati kunlarini o‘tkazish rejalashtirilgan.
O‘zbekistonda, ayniqsa yoshlar orasida xitoy tilini o‘rganishga qiziqish ortib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Toshkent va Samarqanddagi Konfutsiy institutining samarali faoliyati bunga katta hissa qo‘shmoqda. Xitoy tilini o‘qitishni va yosh olimlar o‘rtasidagi almashinuvni kengaytirish rejalari belgilab olindi.
O‘zbekiston Prezidenti Toshkentda Xitoyning yetakchi Sinxua universiteti va Pekin universiteti filiallarini ochishni taklif qildi.
Mintaqaviy kun tartibi va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
“Yagona Xitoy” siyosati hamda “uch yovuz kuch”ga qarshi kurashish borasidagi pozitsiya o‘zgarmas ekani tasdiqlandi.
Uchrashuvda ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.
Muzokaralar yakunida davlatimiz rahbari XXR Raisini tashrif bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.

Лидеры Узбекистана и Китая обсудили вопросы дальнейшего укрепления отношений всестороннего стратегического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 октября провел переговоры с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-китайских отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства.
В начале встречи Президент нашей страны выразил искреннюю благодарность лидеру Китая за приглашение и оказываемый радушный прием.
Глава Узбекистана сердечно поздравил Председателя КНР с Днем образования Китая и десятилетним юбилеем инициативы «Один пояс, один путь».
– За короткий исторический период инициатива «Пояса и пути» превратилась в востребованную, инклюзивную и открытую платформу взаимодействия в целях достижения всеобщего прогресса и процветания.
Глубоко символично, что инициатива Председателя КНР «Зеленый шёлковый путь» была впервые озвучена в 2016 году в Узбекистане, - сказал лидер нашей страны.
Особо подчеркнуто, что Узбекистан привержен дальнейшему углублению многоплановых отношений с Китаем.
Реализуется пятилетняя Программа развития всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху.
С особым удовлетворением отмечены последовательное выполнение договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Китай в мае этого года, укрепление политического диалога и взаимная поддержка по ключевым вопросам.
За последние годы объемы китайских инвестиций увеличились в пять раз, количество компаний – в три раза. С начала этого года объёмы взаимной торговли выросли на 36 процентов. Ожидается, что этот показатель до конца года превысит отметку в 10 миллиардов долларов.
Выражено обоюдное согласие с тем, что есть все основания для доведения товарооборота до 20 миллиардов долларов в ближайшие пять лет.
С участием китайских компаний и финансовых институтов реализуется целый ряд крупных инвестиционных проектов в области высоких технологий, сферах альтернативной энергетики, химии, машиностроения, металлургии, электротехнической отрасли, модернизации инфраструктуры и других направлениях.
Выражена заинтересованность в расширении портфеля высокотехнологичных проектов путем совместной организации выпуска инновационной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Дана высокая оценка достигнутому уровню продуктивного партнерства с ведущими китайскими банками и Фондом «Шелковый путь».
Отмечена активизация межрегиональных контактов. С начала года Узбекистан посетили делегации Синьцзян-Уйгурского автономного района, провинций Шэньси, Шаньдун, Цзянсу и Цзянси.
Отдельное внимание уделено плодотворному обмену опытом и практическому взаимодействию в сфере изучения и внедрения китайского опыта в борьбе с бедностью.
Для рассмотрения хода реализации всех договоренностей предложено проведение очередного заседания Межправительственного комитета.
Лидеры двух стран дали высокую оценку насыщенному сотрудничеству в области культуры, образования и туризма. Выражена признательность за поддержку китайской стороной инициативы об объявлении 2023 года «Годом культуры и искусств народов Центральной Азии и Китая».
Недавно состоялась презентация Узбекистана в Национальном музее шелка в Ханчжоу. Была организована экспозиция нашего исторического наследия на выставке Археологического сотрудничества в рамках инициативы «Пояса и пути» во дворцовом музее «Гугун» в Пекине.
В конце октября запланировано проведение Дней культуры Китая в Узбекистане. Весной следующего пройдут Дни культуры Узбекистана в Китае.
С удовлетворением отмечен растущий интерес к изучению китайского языка в Узбекистане, особенно среди молодежи. Большой вклад в это вносит плодотворная деятельность Института Конфуция в Ташкенте и Самарканде. Намечены планы расширения преподавания китайского языка и обмена молодыми учеными.
Президент Узбекистана предложил открыть в Ташкенте филиалы ведущих китайских вузов – Университета Цинхуа и Пекинского университета.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной повестки и международной политики.
Подтверждена неизменная позиция в вопросах поддержки политики «одного Китая» и борьбы с «тремя силами зла».
По итогам встречи достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» по реализации выдвинутых инициатив.
В завершение переговоров лидер нашей страны пригласил Председателя КНР посетить с визитом Узбекистан.