Davlatimiz rahbari Samarqanddagi “Buyuk ipak yo‘li” xalqaro turizm markazida tashkil etilgan O‘zbekistonning turizm salohiyati ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Ma’lumki, shu kunlarda Samarqandda Butunjahon turizm tashkiloti Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Bu mamlakatimizdagi ochiqlik va erkinlik, ulkan sayyohlik salohiyatining e’tirofi, deyish mumkin.
Ushbu omillarga tayanib, yurtimizda turizmni rivojlantirish uchun barcha qulayliklar yaratilmoqda. Salkam yuzta mamlakat fuqarolari O‘zbekistonga vizasiz kirishi mumkin. Yana 55 ta davlat sayyohlari uchun soddalashtirilgan elektron viza tartibi joriy etilgan.
Turizm infratuzilmasi ham rivojlantirilib, mehmonxonalar, sayohat joylari va yo‘nalishlari ko‘payib bormoqda. Joriy yilning o‘zida 15 mingta yangi mehmon o‘rni tashkil etilib, ularning soni qariyb 140 mingtaga yetdi. 540 ta dam olish maskani barpo etilib, 70 ta turizm marshruti ochildi. 6 ta xususiy aviakompaniya ish boshladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu sohada hali imkoniyatlar ko‘pligini, Butunjahon turizm tashkilotining yig‘ilishi ularni ko‘rsatish uchun qulay fursat ekanini ta’kidlagan edi. Katta maydon ana shu maqsad yo‘lida yaratildi.
Unda mamlakatimiz 14 hududining turizm va investitsiyaviy salohiyati namoyish etilgan. Zomin, Chorvoq, Chimyon kabi xushtabiat go‘shalarning turistik-rekreatsion imkoniyatlari, turizm qishloqlarining manzaralari, eko va ekstremal sayohat manzillari haqida ma’lumotlar jamlangan.
Turizm qo‘mitasi, “O‘zbekiston temir yo‘llari”, “O‘zbekiston aeroportlari” va “O‘zbekistan vertolyotlari” kabi stendlar tashkil qilingan. Shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlarining turizm salohiyati, xorijiy hamkorlar ishtirokidagi startap loyihalar ham taqdim qilingan.
Umuman, ko‘rgazmada jami 2 milliard dollarlik istiqbolli loyihalar investorlarga taqdim etiladi.
Davlatimiz rahbari Butunjahon turizm tashkiloti bosh kotibi Zurab Pololikashvili bilan birga ekspozitsiyalarni ko‘zdan kechirdi. Hududlardagi diqqatga sazovor manzillar atrofida turizm maskanlari barpo etib, qulayliklarni kengaytirish, investorlar bilan aniq loyihalarni shakllantirish yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.

Президент посетил выставку туриндустрии
Глава нашего государства ознакомился с выставкой туристического потенциала Узбекистана, организованной в международном туристическом центре “Великий шелковый путь” в Самарканде.
Как известно, в эти дни в Самарканде проходит 25-я сессия Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации. Организация данного саммита стало признанием проводимой в Узбекистане политики открытых дверей и его огромного туристического потенциала.
Так, в нашей стране создаются благоприятные возможности для развития туризма. Введен безвизовый режим для граждан около 100 стран, для граждан еще 55 государств установлен упрощенный порядок предоставления электронной визы.
Развивается инфраструктура туризма, растет количество гостиниц, туристических назначений и маршрутов. Только в текущем году создано 15 тысяч новых гостиничных мест, их общее число достигло 140 тысяч. Построено 540 мест отдыха, открыто 70 туристических маршрутов. Начали действовать 6 частных авиакомпаний.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил наличие большого незадействованного потенциала, подчеркнул, что главный саммит Всемирной туристской организации является прекрасной возможностью продемонстрировать это.
На выставке представлен туристический и инвестиционный потенциал 14 регионов нашей страны: возможности таких живописных уголков, как Заамин, Чарвак, Чимган и других рекреационных зон, туристических поселков, локаций экологического и экстремального туризма.
Организованы стенды Комитета по туризму, компаний “Узбекистон хаво йуллари”, “Uzbekistan airports” и “Uzbekistan helicopters”. Часть экспозиции посвящена туристическому потенциалу государств Центральной Азии, стартап-проектам, реализуемым совместно с иностранными партнерами.
В целом в ходе выставки инвесторам будут представлены перспективные проекты на общую сумму 2 миллиарда долларов.
Президент Узбекистана осмотрел павильоны выставки вместе с генеральным секретарем Всемирной туристской организации Зурабом Пололикашвили. Ответственным лицам даны поручения по созданию туристических объектов вокруг достопримечательных локаций в регионах, расширению условий для их посещения, а также формированию портфеля конкретных инвестиционных проектов.