O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-oktabr kuni Samarqand shahrida Butunjahon turizm tashkiloti (YNVTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasini o‘tkazish doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan BMT tizimidagi ushbu yetakchi tuzilmaning bosh kotibi Zurab Pololikashvilini qabul qildi.
O‘zbekiston turizm salohiyatini oshirish bo‘yicha BMTning ixtisoslashtirilgan instituti bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Turizm tarmog‘ini isloh qilishda O‘zbekistonning strategik hamkoriga aylangan YNVTO bilan hamkorlikda misli ko‘rilmagan yuksak darajaga erishilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
“Ipak yo‘lida turizm” brendini keng yoyish, jumladan, turizm infratuzilmasini rivojlantirish, mamlakatimizga turizm yo‘nalishlarini ommalashtirish, malakali kadrlar tayyorlashga qaratilgan dastur va loyihalarni amalga oshirish borasidagi qo‘shma sa’y-harakatlar yuqori baholandi.
Mamlakatimizda YNVTO Bosh Assambleyasining yubiley sessiyasi o‘tkazilishi, uning doirasida Samarqand shahrida Xalqaro turizm akademiyasi va “Ipak yo‘li” tematik ofisining ochilishi hamkorlikning muhim amaliy natijalari bo‘ldi.
YNVTO bosh kotibi O‘zbekiston Prezidentiga turizm sohasining joriy yilgi bosh xalqaro tadbiri yuksak saviyada tayyorlanishi va tashkil etilishiga ko‘rsatilgan ko‘mak uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Forumda dunyoning 140 dan ortiq mamlakatidan yuqori darajali delegatsiyalar ishtirok etayotgani global va mintaqaviy turizm markazlaridan biri sifatida O‘zbekistonga bo‘lgan qiziqish ortib borayotganidan dalolat ekani ta’kidlandi.
Bosh Assambleya doirasida turizm sohasidagi yetakchi kompaniyalar, oliy ta’lim muassasalari va tashkilotlar ishtirokida investitsiya va ta’lim forumlari ham bo‘lib o‘tadi. Ular yakunida mazkur yo‘nalishlar bo‘yicha qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirish yuzasidani aniq shartnoma va bitimlar imzolanishi kutilmoqda.
Uchrashuv yakunida yubiley sessiyaning asosiy yakunlarini amalga oshirish uchun qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 октября в городе Самарканде принял генерального секретаря Всемирной туристской организации (ЮНВТО) Зураба Пололикашвили, пребывающего в нашей стране в рамках проведения 25-й сессии Генеральной Ассамблеи этой ведущей отраслевой организации системы ООН.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества с указанным специализированным институтом ООН по наращиванию туристического потенциала Узбекистана.
С глубоким удовлетворением отмечен достигнутый беспрецедентно высокий уровень сотрудничества с ЮНВТО, ставшей стратегическим партнером Узбекистана в реформировании туристической отрасли.
Дана высокая оценка совместным усилиям по популяризации бренда «Туризм на Шелковом пути», включая реализацию программ и проектов, направленных на развитие туристической инфраструктуры, популяризацию туристического направления в нашу страну, подготовку квалицированных кадров.
Важными практическими результатами взаимодействия стали проведение в нашей стране юбилейной сессии Генассамблеи ЮНВТО, открытие в ее рамках Международной академии туризма и Тематического офиса «Шелковый путь»
в городе Самарканде.
Генеральный секретарь ЮНВТО выразил искреннюю благодарность Президенту Узбекистана за содействие в подготовке и организации на высоком уровне главного международного мероприятия туристической отрасли этого года.
Подчеркнуто, что участие в форуме высоких делегаций, представляющих свыше 140 стран мира, говорит о растущем интересе к Узбекистану как одному из центров глобального и регионального туризма.
В рамках Генассамблеи также состоятся инвестиционный и образовательный форумы с участием ведущих компаний, вузов и организаций туристической отрасли. По их итогам ожидается подписание контрактов и соглашений по реализации совместных программ и проектов в этих направлениях.
В завершении встречи достигнута договоренность о принятии совместной «дорожной карты» для практической реализации основных итогов юбилейной сессии.