Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 11-oktabr kuni turizm va madaniyat maskanlari imkoniyatini to‘liq ishga solish, “Yashil makon” umummilliy loyihasining kuzgi mavsumini tashkil etish masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, turizm iqtisodiyot uchun qo‘shimcha va tuganmas manba. Shu bois har bir davlat sayyohlarni jalb etishga harakat qiladi. Mamlakatimizda bu sohaga keng imkoniyatlar yaratilayotgani natijasida mehmon o‘rinlari, sayohat joylari va yo‘nalishlari ko‘payib bormoqda.
O‘tgan 8 oyda yurtimizga xorijdan 4 million 300 ming nafar turist kelgan, ulardan 1 milliard 400 million dollar tushum bo‘lgan. Qo‘shimcha dam olish kunlari va chegirma berilgani natijasida ichki sayyohlar soni 15 million nafarni tashkil qilib, o‘tgan yilgiga qaraganda 2 barobarga o‘sgan.
Turizm infratuzilmasi izchil rivojlanmoqda. Joriy yilda 15 mingta yangi mehmon o‘rinlari tashkil etilib, ularning soni 137 mingtaga yetdi. 540 ta dam olish va ko‘ngilochar maskan barpo etildi, 70 ta turizm marshruti ochildi.
Shuningdek, 6 ta xususiy aviakompaniya ish boshladi, yangi 23 ta samolyot olib kelindi, 20 ta xalqaro va 6 ta ichki qatnov yo‘lga qo‘yildi. Samarqand aeroportida haftalik xalqaro reyslar 46 tadan 85 taga ko‘paydi. 1 ming 300 ta zamonaviy avtobus xarid qilinib, 38 ta yo‘nalish ochildi.
Yig‘ilishda turistlarni ko‘paytirish bo‘yicha yangi imkoniyatlar muhokama qilindi.
Avvalo, qo‘shni davlatlardan, Rossiya va Xitoydan sayyohlarni jalb qilish uchun qulay imkoniyat borligi ta’kidlandi. Xususan, yurtimiz viloyatlari Xitoy provinsiyalari bilan hamkorlik o‘rnatgan. Bundan foydalanib, hududlarimiz turistik salohiyatini targ‘ibot qilib, Xitoydan yiliga 1 million sayyohni jalb qilish mumkinligi aytildi.
Mamlakatimizga uzoq davlatlardan turistlar kelishi ham ko‘paygan. Misol uchun, Hindiston, Yaponiya, AQSH va italiyalik sayyohlar soni 3-4 barobar oshgan. Birgina Xorazmga Ispaniyadan 40 ming turist tashrif buyurgan. Lekin ular tranzit orqali kelayotgani sababli ortiqcha xarajat qilayapti. Agar Madriddan yurtimizga aviareys qo‘yilsa, turoperatorlar sayyohlarni 4 karra oshirishga tayyorligini bildirgan.
Shu bois Transport vazirligiga xorijdagi elchilarimiz bilan birga aviaqatnovlarni ko‘paytirish choralarini ko‘rish topshirildi.
Yaqinda, 16-20-oktabr kunlari Samarqand shahrida ilk bor Jahon turizm tashkilotining Bosh assambleyasi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi. Unga 128 ta mamlakatdan 1 mingdan ziyod ishtirokchi, shu jumladan 79 nafar turizm vaziri, 24 nafar vazir o‘rinbosari kelishi kutilmoqda.
– Bu tadbir mamlakatimiz turizm salohiyatini ko‘rsatish uchun juda katta imkoniyat, – dedi davlatimiz rahbari.
Shu bois Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardan soha vakillarini jalb qilib, har bir hududning tarixi, tabiati, madaniyati, ziyoratgohlari, ovqatlari, sayyohlik maskanlari va marshrutlarini namoyish etish, loyihalar taklif qilib, kelishuvlarga erishish zarurligi ta’kidlandi.
Turistlarni jalb qilish bo‘yicha yana bir katta yo‘nalish bu – madaniy tadbirlar. Prezidentimiz tashabbusi bilan Qoraqalpog‘iston va ayrim viloyatlarda festivallar tashkil etilgan. Shu tajriba asosida, qolgan hududlarda ham turistlarni jalb etadigan madaniy tadbirlarni ko‘paytirish topshirig‘i berildi.
Davlatimiz rahbari mamlakat imijida kino san’atining o‘rniga alohida e’tibor qaratdi. Madaniyat vazirligi va Kinematografiya agentligiga bu borada ko‘rsatmalar berildi.
“Ipak yo‘li” xalqaro turizm universiteti mutaxassislari ishtirokida servis sifati hamda soha xodimlarining malaka va madaniyatini oshirish vazifasi qo‘yildi.
Joylardagi sayilgoh va istirohat bog‘larini jonlantirish, tematik turizm ko‘chalarini tashkil qilish, badiiy jamoalarni libos va anjomlar bilan ta’minlash masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Yig‘ilishda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi ishlar ham ko‘rib chiqildi.
Yurtimizda bu harakat boshlanganiga 2 yil bo‘ldi. Shu davrda 1 ming 200 gektardan ortiq yashil bog‘ va jamoat parklari, 1 million gektardan ziyod yashil hudud va qoplamalar barpo etildi. Umuman, jamiyatda, mas’ullarda daraxtga nisbatan munosabat o‘zgardi.
Endi 25-oktabrdan 1-dekabrgacha “kuzgi daraxt ekish mavsumi” e’lon qilinadi. Bu mavsumda 85 million tup ko‘chat ekilishi mo‘ljallangan.
Buning uchun Respublika shtabi tuzilib, unga Fanlar akademiyasi, Tuproqshunoslik va O‘rmonchilik institutlari, o‘rmon xo‘jaligi rahbarlari kiritiladi. Ular tuproq tahlili va iqlim sharoiti asosida ko‘chat turini belgilab beradi.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi tomonidan har bir mahallaga 200 tadan ko‘chat bepul yetkazib beriladi. Shuningdek, 15-oktabrdan barcha tuman va mahallalarda ko‘chat yarmarkasi tashkil qilinadi.
Ko‘chat ekishda manfaatdorlikni oshirish maqsadida avtomobil, temir yo‘l, daryo va kanallar bo‘yi aholi va tadbirkorlarga shartnoma asosida yer toifasi o‘zgartirilmasdan bo‘lib beriladi.
Bandlik vazirligining Jamoat ishlari jamg‘armasi mablag‘lari bundan buyon mahallalarning o‘ziga beriladi va daraxt ekish, parvarishlash va tozalik tadbirlariga yo‘naltiriladi.
Ma’lumki, viloyat, tuman va shaharlarda obodonlashtirish bo‘limlari bor. Bu xizmatlarni, tajriba tariqasida, xususiy sektorga berish taklifi bildirildi. Bunda har bir ko‘cha daraxtlari bilan alohida-alohida lot qilinib, bir yillik mablag‘i bilan ochiq tanlovga qo‘yiladi. Mutasaddilarga shu boradagi shartlar va moliyalashtirish tartibini ishlab chiqish topshirildi.

On October 11, under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev, a video conference was held on the full use of the potential of tourist and cultural facilities, the organization of the autumn season of the nationwide project "Yashil Makon".
Tourism is one of the important drivers of the economy today. Therefore, each country is trying to attract more tourists. As a result of the creation of wide opportunities in this area, the number of guest, tourist facilities and routes is increasing in our country.
Over the past 8 months, 4.3 million tourists have visited Uzbekistan, the proceeds from their stay amounted to $ 1.4 billion. As a result of the introduction of additional days off and discounts, the number of domestic tourists reached 15 million, which is 2 times more than last year.
The tourist infrastructure is consistently developing. This year, 15 thousand new guest accommodation places have been created, and their number has reached 137 thousand. 540 recreational and entertainment facilities have been built, 70 tourist routes have been opened.
Also, 6 private airlines have started work, 23 new aircraft have been brought, 20 international and 6 domestic flights have been launched. International flights at Samarkand Airport increased from 46 to 85 per week. 1.3 thousand modern buses have been purchased and 38 routes have been opened.
New opportunities for increasing the flow of tourists were discussed at the meeting.
First of all, it was noted that there are great opportunities to attract tourists from neighboring countries, Russia and China. In particular, the regions of our country have established partnerships with Chinese provinces. The possibility of promoting the tourism potential of our regions and attracting 1 million Chinese tourists per year is indicated.
The influx of tourists from abroad has also increased. Thus, the number of tourists from India, Japan, the USA and Italy has increased 3-4 times. Khorezm alone was visited by 40 thousand tourists from Spain. But they spend more money on the road, since they arrive through third countries. If you establish direct flights from Madrid, according to the estimates of tour operators, the flow of tourists from Spain can be increased by 4 times.
In this regard, the Ministry of Transport has been instructed, together with ambassadors abroad, to take measures to expand the geography of flights.
Soon, on October 16-20, a meeting of the General Assembly of the World Tourism Organization will be held in Samarkand for the first time. It is expected that more than 1,000 participants from 128 countries will take part in the event, including 79 ministers and 24 deputy ministers of tourism.
"This event is a great opportunity to show the tourism potential of our country," the head of state said.
The need to demonstrate the history, nature, culture, shrines, gastronomy, tourist places and routes of each region to the guests with the involvement of representatives of the tourism industry of the Republic of Karakalpakstan and the regions, propose projects and reach agreements was emphasized.
Cultural events are another important area of attracting tourists. At the initiative of the President, festivals were organized in Karakalpakstan and some regions. Based on this experience, the task has been set to increase the number of cultural events that can attract tourists in other regions as well.
The head of our state paid special attention to the role of cinema in promoting tourism. Instructions were given to the Ministry of Culture and the Cinematography Agency to create a new film production about our country.
The task is to improve the quality of service, as well as the skills and culture of industry workers with the participation of specialists from the International University of Tourism "Silk Road".
The issues of active use of recreation areas and parks on the ground, the organization of thematic tourist streets, providing creative teams with tools and a wardrobe were also considered.
The meeting discussed the work within the framework of the national project "Yashil Makon".
In the 2 years that have passed since the organization of this movement, more than 1.2 thousand hectares of green gardens and public parks, more than 1 million hectares of green areas and paths have been laid. In general, the attitude towards trees has changed in society and among responsible persons, it was noted at the meeting.
The autumn tree planting season has been announced from October 25 to December 1, during which 85 million seedlings are planned to be planted.
To do this, a republican headquarters will be formed, which will also include the heads of the Academy of Sciences, institutes of soil Science and forestry, forestry. They will determine the choice of seedlings based on the analysis of soil and climatic conditions.
The Forestry Agency has been instructed to deliver 200 seedlings to each mahalla free of charge. From October 15, seedling fairs will be organized in all districts and mahallas.
In order to increase interest in tree planting, land along roads and railways, rivers and canals will be distributed among residents and entrepreneurs on the basis of a contract without changing the category of land.
Funds from the Public Works Fund of the Ministry of Employment will now be provided to the mahallas themselves, who will direct funds for planting trees, caring for them, and cleaning the territory.
As you know, improvement departments operate in regions, districts and cities. As an experiment, it is proposed to transfer these services to the private sector. In this case, each street along with the trees will be divided into lots and put up for an open competition. Responsible persons were instructed to develop the conditions and procedure for financing the outsourcing of landscaping services.