2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ҳамда унинг мантиқий давоми ҳисобланган 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси доирасида олий таълим тизимини ривожлантириш борасида амалга оширилган ислоҳотлар натижасида олий таълим муассасалари (ОТМ) сони 2017 йилдаги 77 тадан 2023 йилга келиб 211 тага, шундан хорижий ОТМлар сони 5 тадан 30 тага, ОТМлардаги талабалар сони 314,5 минг нафардан 1200,0 минг нафарга, диссертация ҳимоялари сони 343 тадан 1765 тага етказилди.
Шунингдек, 41 та етакчи давлат ОТМларга молиявий, илмий ва ташкилий масалаларда мустақиллик берилди, 71 та ОТМларда сиртқи таълим шакли, 15 та ОТМларда масофавий таълим шакли ва 18 та ОТМларда кечки таълим шакли жорий этилди.
2022-2023 ўқув йилидан бошлаб давлат ОТМларнинг магистратурасига қабул қилиш, талабанинг бакалавр даражасининг ўртача балли ва чет тилини билиш даражаси бўйича тегишли миллий ёки халқаро сертификат асосида хамда мутахассислик фанидан хеч қандай имтиҳонларсиз амалга оширилиши белгиланди.

В результате реформ, проводимых по развитию системы высшего образования в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы и ее логического продолжения – Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, количество высших учебных заведений (ВУЗы) в стране увеличилось. число стран увеличилось с 77 в 2017 году до 211 к концу 2023 года.
Более того, количество зарубежных вузов выросло с 5 до 30, число студентов в вузах увеличилось с 314,5 тыс. до 1 млн 200 тыс., а количество защит кандидатских диссертаций выросло с 343 до 1765.
Кроме того, 41 ведущему государственному вузу была предоставлена независимость в их финансовых, научных и организационных вопросах. Заочная форма обучения была введена в 71 вузе, дистанционная форма обучения – в 15 вузах и вечерняя форма обучения - в 18 вузах.
Начиная с 2022-2023 учебного года, прием на магистерские программы государственных вузов осуществляется на основании среднего балла в аттестате бакалавра и сертификата по иностранному языку (национальному или международному) без каких-либо вступительных экзаменов по предмету специальности.