O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Prezidenti Vladimir Putin muzokaralardan so‘ng ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazdilar.
Davlatimiz rahbari Rossiya Prezidenti va xalqiga samimiy qabul va iliq mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Yetakchilar sezmazmun muzokara o‘tkazganlari, ularda O‘zbekiston-Rossiya munosabatlarining barcha yo‘nalishlari batafsil muhokama qilingani, o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi istiqbollari belgilab olinganini ta’kidladilar. Ikki tomonlama ko‘p qirrali hamkorlik yuqori sur’atda ekanini, barcha sohalarda salmoqli natijalarga erishilayotganini qayd etdilar.
O‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va uni yangi marralarga yetkazish borasidagi intilish qat’iy ekani tasdiqlandi.
O‘zbekiston Prezidenti mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikda nafaqat miqdoriy ko‘rsatkichlar barqaror o‘sib borayotgani, balki sifat jihatidan o‘zgarishlar ro‘y berganiga e’tibor qaratdi. Xususan, ilgari o‘zaro tovar ayirboshlash tarkibining aksariyatini xomashyo tashkil etgan bo‘lsa, bugungi kunda savdoning 70 foizi yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarga to‘g‘ri kelmoqda.
Investitsiya sohasida ham yengil va kimyo sanoati, avtomobilsozlik va mashinasozlik, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika tarmoqlarida innovatsion loyihalar salmog‘i ortib borayotgani kuzatilmoqda.
Rossiyada mehnat qilayotgan fuqarolarimizga ijtimoiy kafolatlarni ta’minlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Rossiya fuqarolari orasida O‘zbekistonning turistik jozibadorligi oshayotgani qayd etildi. Rossiyalik sayyohlar oqimi yil boshidan buyon 20 foizga oshgani ko‘rsatib o‘tildi.
Tomonlar 2024-2025-yillarda Madaniyat, san’at va adabiyot kunlarini o‘zaro tashkil etishga kelishib oldilar.
Madaniyat, ta’lim va tibbiyot sohalarida ikki tomonlama aloqalarni yanada kengaytirish muhimligi aytildi.
Prezidentlar an’anaviy va yangi tahdid va xatarlarga, eng avvalo, terrorizm, ekstremizm, uyushgan jinoyatchilik va narkotrafikka qarshi kurashish masalalari diqqat markazida qolayotganini ta’kidladilar.
Tomonlar erishilgan kelishuvlar va imzolangan hujjatlar strategik sheriklik va ittifoqchilikni yanada rivojlantirishga, O‘zbekiston va Rossiya xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik aloqalarini mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

Президенты выразили удовлетворение плодотворными итогами переговоров
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент России Владимир Путин после переговоров провели брифинг для представителей средств массовой информации.
Глава нашего государства искренне поблагодарил Президента и народ России за исключительно теплый прием и радушное гостеприимство.
Лидеры сообщили, что состоялись обстоятельные переговоры, детально обсуждён весть спектр узбекско-российских отношений, намечены новые горизонты взаимовыгодного сотрудничества. Президенты отметили высокую динамику и значительный прогресс по всем направлениям двустороннего многопланового партнёрства.
Подтверждена приверженность курсу на дальнейшее развитие взаимовыгодного сотрудничества и вывода его на новые рубежи.
Президент Узбекистана обратил внимание на то, что наблюдается не только устойчивый рост количественных показателей торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Россией, но и произошли качественные сдвиги. В частности, если ранее львиную долю структуры двустороннего товарооборота составляло сырье, то теперь 70 процентов приходятся на продукцию с высокой добавленной стоимостью.
В инвестиционной сфере также наблюдается увеличение инновационных проектов в легкой и химической промышленности, автомобиле- и машиностроении, здравоохранении и фармацевтике.
Отдельное внимание было уделено вопросу обеспечения социальных гарантий нашим гражданам, осуществляющим трудовую деятельность в России.
Подчеркнут рост туристической привлекательности Узбекистана для граждан России. Констатировано, что приток российских туристов с начала года вырос на 20 процентов.
Стороны договорились организовать в 2024-2025 годах взаимные Дни культуры, искусства и литературы.
Отмечена важность дальнейшего расширения двусторонних связей в области культуры, образования и медицины.
Президенты подчеркнули, что в центре внимания остаются вопросы противодействия традиционным и новым вызовам и угрозам, прежде всего терроризму, экстремизму, организованной преступности и наркотрафику.
Стороны выразили уверенность, что достигнутые договоренности и подписанные документы будут способствовать дальнейшему развитию стратегического партнерства и союзничества, укреплению дружеских связей между народами Узбекистана и России.