O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Prezidenti Vladimir Putin muzokaralardan so‘ng ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazdilar.
Davlatimiz rahbari Rossiya Prezidenti va xalqiga samimiy qabul va iliq mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Yetakchilar sezmazmun muzokara o‘tkazganlari, ularda O‘zbekiston-Rossiya munosabatlarining barcha yo‘nalishlari batafsil muhokama qilingani, o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi istiqbollari belgilab olinganini ta’kidladilar. Ikki tomonlama ko‘p qirrali hamkorlik yuqori sur’atda ekanini, barcha sohalarda salmoqli natijalarga erishilayotganini qayd etdilar.
O‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va uni yangi marralarga yetkazish borasidagi intilish qat’iy ekani tasdiqlandi.
O‘zbekiston Prezidenti mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikda nafaqat miqdoriy ko‘rsatkichlar barqaror o‘sib borayotgani, balki sifat jihatidan o‘zgarishlar ro‘y berganiga e’tibor qaratdi. Xususan, ilgari o‘zaro tovar ayirboshlash tarkibining aksariyatini xomashyo tashkil etgan bo‘lsa, bugungi kunda savdoning 70 foizi yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarga to‘g‘ri kelmoqda.
Investitsiya sohasida ham yengil va kimyo sanoati, avtomobilsozlik va mashinasozlik, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika tarmoqlarida innovatsion loyihalar salmog‘i ortib borayotgani kuzatilmoqda.
Rossiyada mehnat qilayotgan fuqarolarimizga ijtimoiy kafolatlarni ta’minlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Rossiya fuqarolari orasida O‘zbekistonning turistik jozibadorligi oshayotgani qayd etildi. Rossiyalik sayyohlar oqimi yil boshidan buyon 20 foizga oshgani ko‘rsatib o‘tildi.
Tomonlar 2024-2025-yillarda Madaniyat, san’at va adabiyot kunlarini o‘zaro tashkil etishga kelishib oldilar.
Madaniyat, ta’lim va tibbiyot sohalarida ikki tomonlama aloqalarni yanada kengaytirish muhimligi aytildi.
Prezidentlar an’anaviy va yangi tahdid va xatarlarga, eng avvalo, terrorizm, ekstremizm, uyushgan jinoyatchilik va narkotrafikka qarshi kurashish masalalari diqqat markazida qolayotganini ta’kidladilar.
Tomonlar erishilgan kelishuvlar va imzolangan hujjatlar strategik sheriklik va ittifoqchilikni yanada rivojlantirishga, O‘zbekiston va Rossiya xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik aloqalarini mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Russia Vladimir Putin held a briefing for media representatives after the talks.
The Head of our state sincerely thanked the President and the people of Russia for an exceptionally warm welcome and cordial hospitality.
The leaders reported that thorough negotiations had taken place, a wide range of Uzbek-Russian relations had been discussed in detail, and new horizons of mutually beneficial cooperation had been outlined. The Presidents noted the high dynamics and significant progress in all areas of the bilateral multifaceted partnership.
The commitment to the course of further development of mutually beneficial cooperation and bringing it to new frontiers was confirmed.
The President of Uzbekistan drew attention to the fact that there is not only a steady increase in quantitative indicators of trade, economic and investment cooperation between Uzbekistan and Russia, but also qualitative changes have taken place. In particular, if earlier the lion's share of the structure of bilateral trade was raw materials, now 70 percent fall on products with high added value.
In the investment sphere, there is also an increase in innovative projects in the light and chemical industries, automotive and mechanical engineering, healthcare and pharmaceuticals.
Special attention was paid to the issue of providing social guarantees to our citizens engaged in labor activity in Russia.
The growth of Uzbekistan's tourist attractiveness for Russian citizens was emphasized. It was stated that the influx of Russian tourists has increased by 20 percent since the beginning of the year.
The parties agreed to organize mutual Days of Culture, Art and Literature in 2024-2025.
The importance of further expansion of bilateral ties in the field of culture, education and medicine was noted.
The Presidents stressed that the focus remains on countering traditional and new challenges and threats, primarily terrorism, extremism, organized crime and drug trafficking.
The sides expressed confidence that the agreements reached and signed documents will contribute to the further development of strategic partnership and alliance, strengthening friendly ties between the peoples of Uzbekistan and Russia.