Mamlakatimizda avtotransport vositalari haydovchilari uchun qo‘shimcha qulayliklarni yaratish, aholining avtotransport vositalaridan foydalanish bilan bog‘liq muammolarini tezkorlik bilan hal etish, shuningdek, fuqarolarimizning bu boradagi istaklari amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida:
1. Keng jamoatchilik bilan o‘tkazilgan ochiq muloqot doirasida aholidan avtotransport vositalari oynalarining tusini o‘zgartirishga ruxsatnoma berish uchun to‘lov stavkalari miqdorini kamaytirish hamda avtomototransport vositalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish muddatlarini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha takliflar kelib tushayotganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. 2022-yil 1-iyuldan boshlab:
yengil avtotransport vositalarining orqa yon oynalari tusini o‘zgartirish (qoraytirish) uchun ruxsatnoma olish tartibi bekor qilinsin;
jismoniy va yuridik shaxslarning yengil avtotransport vositalari old yon oynalari tusini o‘zgartirishga (qoraytirishga) ruxsatnoma berganlik uchun to‘lov miqdori bazaviy hisoblash miqdorining sakkiz baravari etib belgilansin.
3. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2022-yil 1-sentabrdan boshlab:
a) ishlab chiqarilganiga o‘n yilgacha bo‘lgan jismoniy shaxslarga tegishli yengil avtomototransport vositalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish ixtiyoriy ravishda amalga oshiriladi;
b) yengil avtomototransport vositalarini majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazishning quyidagi muddatlari belgilanadi:
ishlab chiqarilganiga o‘n bir yildan o‘n to‘rt yilgacha bo‘lgan yengil avtomototransport vositalari – ikki yilda bir marta;
ishlab chiqarilganiga o‘n besh yil va undan ortiq bo‘lgan yengil avtomototransport vositalari – bir yilda bir marta.
Bunda mazkur muddatlar tijorat asosida yo‘lovchilar tashish faoliyatida foydalaniladigan yengil avtomototransport vositalari uchun tatbiq etilmaydi.
4. Avtotransport vositalari oynalarining tusini o‘zgartirishga (qoraytirishga) ruxsatnoma berish Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali bilan bir qatorda ichki ishlar organlari yo‘l harakati xavfsizligi bo‘linmalari tomonidan ham amalga oshirish tartibi joriy etilsin.
Ichki ishlar vazirligi (P.Bobojonov) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2022-yil 1-sentabrga qadar oynalari tusini o‘zgartirishga (qoraytirishga) ruxsat berilgan avtotransport vositasiga bo‘lgan egalik huquqi o‘zgarganda, davlat raqami belgisi almashtirilganda yoki avtotransport vositasi egasining ma’lumotlarida o‘zgarish bo‘lganda avtotransport vositalari oynalarining tusini o‘zgartirishga (qoraytirishga) berilgan ruxsatnomaning amal qilish muddatini avtomatik tarzda saqlab qolish tartibini joriy etsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi hukumatining ayrim qarorlariga ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
6. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

В стране в целях создания дополнительных удобств для водителей автотранспортных средств, оперативного решения проблем населения, связанных с использованием автотранспортных средств, а также обеспечения реализации пожеланий граждан в данном направлении:
1. Принять к сведению, что в рамках открытого диалога, проведенного с широкой общественностью, от населения поступают предложения о снижении размеров ставок платежей за выдачу разрешения на установку тонировки на стекла автотранспортных средств и пересмотре сроков проведения технического осмотра автомототранспортных средств.
2. Начиная с 1 июля 2022 года:
отменить порядок получения разрешения на установку тонировки (затемнения) на задние боковые стекла легковых автотранспортных средств;
установить размер платы за выдачу разрешения на установку тонировки (затемнения) на передние боковые стекла легковых автотранспортных средств физических и юридических лиц в восьмикратном размере базовой расчетной величины.
3. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2022 года:
а) технический осмотр легковых автомототранспортных средств, принадлежащих физическим лицам, со дня производства которых прошло до десяти лет, проводится на добровольной основе;
б) устанавливаются следующие сроки проведения обязательного технического осмотра легковых автомототранспортных средств:
легковых автомототранспортных средств, со дня производства которых прошло от одиннадцати до четырнадцати лет, – один раз в два года;
легковых автомототранспортных средств, со дня производства которых прошло пятнадцать и более лет, – один раз в год.
При этом указанные сроки не распространяются на легковые автомототранспортные средства, используемые в деятельности по перевозке пассажиров на коммерческой основе.
4. Внедрить порядок выдачи разрешения на установку тонировки (затемнения) на стекла автотранспортных средств наряду с Единым порталом интерактивных государственных услуг также подразделениями безопасности дорожного движения органов внутренних дел.
Министерству внутренних дел (П. Бобожонов) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 сентября 2022 года внедрить порядок автоматического сохранения срока действия выданного разрешения на установку тонировки (затемнения) на стекла автотранспортных средств при изменении права собственности на автотранспортное средство, в отношении стекол которого выдано разрешение на установку тонировки (затемнения), смене государственного регистрационного номерного знака или изменении данных владельца автотранспортного средства.
5. Внести изменения и дополнения в некоторые решения правительства Республики Узбекистан согласно приложению.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.