Birlashgan Millatlar Tashkilotining jahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-yubiley sessiyasi Samarqandda shu yilning 16-20 oktyabr kunlari bo'lib o'tishi kutilmoqda.shuni ta'kidlash kerakki, O'zbekiston o'z tarixida birinchi marta ikki yilda bir marta o'tkaziladigan ushbu nufuzli tashkilotning eng muhim ustav tadbiri hisoblangan UNWTO sessiyasi mehmonlarini qabul qilmoqda.
Tadbir turizm sohasida faoliyat yuritayotgan davlat organlari rahbarlari, xalqaro tashkilotlar va YuNVTOga a'zo 159 davlatning turizm biznesi vakillarini birlashtiradi.
Bugungi kunda Samarqandga Qozog'iston, Qirg'iziston Respublikasi, Tojikiston, Turkmaniston, Saudiya Arabistoni, Albaniya, Ozarbayjon, Bagama orollari, Bahrayn, Gvatemala, Gaiti, Kot-d'Ivuar, Indoneziya, Monako, Niger, Panama, Portugaliya, Syerra-Leone kabi mamlakatlarning sayyohlik tashkilotlari va idoralari rahbarlari kelishi kutilmoqda.. Ukraina, Urugvay, Yaman va boshqalar.
Shuni ta'kidlash joizki, Yevropa uchun UNWTO mintaqaviy komissiyasining 68-yig'ilishi davomida O'zbekiston Respublikasi vakillik qo'mitasi (2023 yil) va 2023 yildan 2027 yilgacha bo'lgan muddatga affillangan a'zolar ishlari qo'mitasi tarkibiga O'zbekiston Respublikasi vakillik qo'mitasi (2023 yil) nomzodi tavsiya etildi. Mamlakatimizning affillangan a'zolar ishlari qo'mitasida kutilayotgan faol ishtiroki mamlakatning turizm sohasida xususiy sektorni, xususan, kichik va o'rta biznesni rivojlantirish va rivojlantirishga sodiqligini yana bir bor tasdiqlaydi.
Mamlakatimizga xalqaro miqyosda ko'rsatilayotgan bunday ishonch nafaqat mamlakatimizning jahon turizm bozoridagi mavqeining mustahkamligini, balki uning xalqaro munosabatlardagi faoliyati samaradorligini ham e'tirof etadi.
Bosh Assambleyaning O'zbekistondagi sessiyasini o'tkazish mamlakatimizning xalqaro maydondagi nufuzini oshirish, xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik sohasini yanada kengaytirish, mamlakatning madaniy va sayyohlik salohiyatini ilgari surish uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda.
Bosh Assambleyaning 25-sessiyasi doirasida turizm sohasidagi xalqaro hamkorlik masalalari yalpi majlislarda va boshqa bir qator yirik konferensiyalarda muhokama qilinadi.
Xususan, bosh Assambleyaning sessi dalalarida tashkil etilishi rejalashtirilgan investitsiya forumi doirasida mamlakatimizga maqsadli va manzilli investitsiyalarni jalb etish, O'zbekistonning barcha hududlarida investitsiya salohiyati yuqori bo'lgan obyektlar, hududlar, loyihalarni taqdim etish bo'yicha aniq biznes bitimlariga erishish kutilmoqda. Forum mamlakatimizda turizm sohasidagi imkoniyatlarni o'rganish maqsadida yetakchi manfaatdor tomonlar, soha yetakchilari va investorlarni birlashtirish uchun maydonchaga aylanadi. Bundan tashqari, forum O'zbekistonda tashkil etilgan qulay investitsiya muhitini va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun mustahkam huquqiy bazani namoyish etishga, shuningdek, ishtirokchilar o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Investitsiya forumining asosiy maqsadi-jahon hamjamiyati a'zolari o'rtasida mamlakatimiz investitsiya muhitining ijobiy qiyofasini shakllantirish, yirik xorijiy investorlarning O'zbekistonda faoliyat yuritishga qiziqishini oshirish. Tadbir yakunida Forum yashil investitsiyalar hajmini oshirish, mamlakatimizning investitsiya salohiyatini yanada oshirish va sektorlar o'rtasidagi hamkorlikni global darajada mustahkamlashga erishish orqali barqaror rivojlanishga hissa qo'shishi kutilmoqda.
Bosh Assambleya sessiyasi doirasida bo'lib o'tishi kutilayotgan ta'lim forumi turizm sohasidagi ta'limning hozirgi holatini namoyish etadi, bunda ko'nikmalarni rivojlantirishga sarmoya kiritish va hamma uchun inklyuziv imkoniyatlar yaratish muhimligini ko'rsatishga e'tibor qaratiladi.
Tadbirda har bir sohadagi so'nggi ishlanmalar, jumladan, UNWTO tomonidan o'rta, oliy va boshqaruv ta'limidagi yetakchi akademik hamkorlar bilan birgalikda ishlab chiqilgan qo'shimcha tashabbuslar, innovatsion ta'lim vositalari to'plami va xalqaro barqaror turizm sohasida yangi fanlar bo'yicha treninglar namoyish etiladi. Forumning keng qamrovli dasturi barcha manfaatdor tomonlarni, shu jumladan siyosatchilar, akademiklar va soha rahbarlarini jamoaviy choralar ko'rishga ilhomlantirish va safarbar etishga qaratilgan.
Bundan tashqari, bosh Assambleya doirasida UNWTO tashkilot tomonidan yilning eng yaxshi sayyohlik qishloqlarini e'lon qiladi (Best Tourism Villages by UNWTO). Buning uchun an'anaviy turmush tarzi va aholi qadriyatlarini saqlab qolgan holda mintaqaning iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik barqarorligini ta'minlashga qaratilgan rivojlanish va farovonlikni ta'minlaydigan rivojlangan sayyohlik infratuzilmasiga ega dunyoning turli burchaklaridan sayyohlik qishloqlari tanlanadi. Ushbu tanlovda mamlakatimizning bir qator qishloqlari qatnashayotganidan barchamiz mamnunmiz.
Jahon turizm tashkiloti bosh Assambleyasining 25-yubiley sessiyasini Samarqandning qadimiy shahrida o'tkazish dunyoni mamlakatimizning madaniy, sayyohlik, investitsiya va intellektual salohiyati bilan tanishtiradi, savdo, iqtisodiyot, turizm va madaniyat sohalarida jahon hamjamiyati bilan xalqaro aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

UNWTO General Assembly to be held in Uzbekistan for the first time in history
The 25th Session of the General Assembly of the United Nations World Tourism Organization (UNWTO) is scheduled for October 16-20 this year in Samarkand. For the first time in history, Uzbekistan will host this important biennial gathering of member states and affiliate members of UNWTO.
The event will bring together heads of government agencies, representatives of the tourism industry, and international business corporations engaged in the sector from around 159 countries.
Heads of travel agencies from Kazakhstan, Kyrgyz Republic, Tajikistan, Turkmenistan, Saudi Arabia, Albania, Azerbaijan, Bahamas, Bahrain, Côte d'Ivoire, Guatemala, Haiti, Indonesia, Monaco, Niger, Panama, Portugal, Sierra Leone, Ukraine, Uruguay and Yemen are expected to attend in Samarkand.
Uzbekistan has been admitted as a member of the Committee on Credentials of the UNWTO Executive Council for 2023-2027. This means that Uzbekistan can monitor compliance with the important decisions and documents adopted by the UNWTO Executive Council.
Holding the General Assembly in Uzbekistan has the potential to open up new opportunities for raising the status of Uzbekistan in the international arena, and the country has expressed it is hoping to expand relations with international organisations and to promote its cultural and tourism potential.
The issues of international cooperation in the field of tourism will be discussed at panel sessions.  Several other large-scale conferences will take place within the framework of the sessions of the 25th General Assembly.
The Investment Forum will present the facilities, regions, and projects with high investment potential in all regions of Uzbekistan to major foreign investors.
The forum brings together global stakeholders, industry leaders and investors to explore opportunities in tourism and aims to demonstrate the favourable investment environment in Uzbekistan.
During the main sessions of the Investment Forum, Uzbekistan’s primary objective is to foster a favourable global perception of Uzbekistan's investment landscape. The country hopes to attract the interest of major foreign investors in committing resources to the country. Uzbekistan’s vision is focused on sustainable development, underpinned by business agreements and strategic partnerships. The country is also focused on preserving its cultural heritage and natural assets, seeking investments that not only fuel Uzbekistan's economic growth but also align with its commitment to safeguarding its rich heritage and natural resources.
The Education Forum, which is expected to take place within the General Assembly, strived to demonstrate the importance of investing in tourism education today, as well as improving skills and creating inclusive opportunities for all.
The event will showcase the latest developments in each field. These include complementary initiatives developed by UNWTO in tandem with leading academic partners in secondary, higher and management education. They also involve a set of innovative educational tools and the teaching of new disciplines in the field of international sustainable tourism. The Education Forum's integrated programme aims to inspire and mobilise stakeholders, policymakers, professors and industry leaders to bring about collective action.
During the event, UNWTO will also announce the Best Tourism Villages of the Year. Tourism villages from around the world will be selected that have a developed tourism sector that ensures development and prosperity in the area. The aim is to ensure the economic, social and environmental stability of the region while preserving the traditional lifestyle and values of the people in it. A number of villages in Uzbekistan are participating in this competition.
The goal of holding the 25th Session of the General Assembly of the World Tourism Organization (UNWTO) in the ancient city of Samarkand is to acquaint the world with the cultural, tourism, investment and intellectual potential of Uzbekistan. A further aim is to further strengthen international ties with the world community in the fields of trade, economy, tourism and culture.