Hurmatli kinofestival qatnashchilari!
O‘zbek xalqi azaldan o‘zining qadimiy tarixi, boy madaniyati, nafosat va go‘zallikka mehr va e’tibori, jumladan, kino san’atini munosib qadrlashi bilan nom qozonib keladi. Milliy va jahon kino san’atining yetuk namoyandalari tomonidan yaratilayotgan yuksak saviyali filmlar yurtimizda odamlarning, birinchi navbatda, yoshlarning ongi va tafakkurini insonparvarlik, do‘stlik va hamjihatlik g‘oyalari asosida shakllantirishdek ezgu ishga katta hissa qo‘shmoqda.
Biz aynan mana shu omillarni hisobga olgan holda, 2021-yilda Toshkent xalqaro kinofestivalini “Ipak yo‘li durdonasi” degan yangi nom bilan qayta tiklab, uni “Tinchlik, ma’rifat va taraqqiyot uchun” shiori ostida o‘tkazishni yo‘lga qo‘ydik.
O‘tgan qisqa vaqt ichida el-yurtimiz, millionlab tomoshabinlar qalbidan chuqur joy olgan ushbu festivalning navbatdagi anjumani mamlakatimizda milliy kino san’atimizning 115 yillik sanasi keng nishonlanayotgan bir paytda bo‘lib o‘tayotgani ramziy ma’noga ega. Eng muhimi, Toshkent xalqaro kinofestivaliga bo‘lgan e’tibor va qiziqish dunyo miqyosida tobora ortib bormoqda.
Bu galgi kinoforumda jahonning 50 dan ortiq davlatidan qariyb 300 nafar iste’dodli kino ustalari, qator xalqaro tashkilotlarning vakillari ishtirok etayotgani ham shundan dalolat beradi.
So‘nggi yillarda Yangi O‘zbekistonda barcha yo‘nalishlar qatori kinematografiya sohasini rivojlantirishga ham alohida ahamiyat qaratilib, uning zamonaviy infratuzilmasi va mustahkam moddiy-texnik bazasi yaratilmoqda.
Kino san’ati vakillari, tizimda xizmat qilayotgan xodimlarning samarali faoliyati uchun zarur shart-sharoitlar yaratib berish, sohada nodavlat sektorni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar ham ijobiy natijasini bermoqda.
Bugun o‘z ishini boshlayotgan XV Toshkent xalqaro kinofestivali doirasida o‘tkaziladigan filmlar namoyishlari, ijodiy uchrashuv va muloqotlar barcha ishtirokchilarga qizg‘in ijodiy kayfiyat va ilhom bag‘ishlab, ularni yangi-yangi rejalar sari ruhlantiradi, deb umid bildiraman.
Shuningdek, navqiron kinoijodkorlar o‘rtasida qisqa metrajli filmlar yaratish bo‘yicha tashkil etiladigan ijodiy tanlov ular uchun o‘ziga xos tajriba va mahorat maktabi vazifasini o‘tashi shubhasiz.
Festival davomida sizlar O‘zbekistonda nafaqat kinematografiya sohasida, balki barcha ustuvor yo‘nalishlarda inson qadri va manfaatlarini ta’minlash yo‘lida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar bilan ham bevosita tanishish, san’atsevar xalqimiz bilan yaqindan muloqot qilish imkoniyatiga ega bo‘lasizlar.
Siz, azizlarni XV Toshkent xalqaro kinofestivalining tantanali ochilishi bilan yana bir bor qutlab, ushbu anjuman chinakam san’at bayrami, tinchlik va do‘stlik ramziga aylanadi, deb ishonaman.

Уважаемые участники кинофестиваля!
Искренне, от всей души поздравляю вас, видных мастеров кинематографии, деятелей культуры и искусства из разных стран мира, с открытием XV Ташкентского международного кинофестиваля «Жемчужина Шелкового пути».
Узбекский народ известен своей древней историей и богатой культурой, любовью и вниманием к прекрасному, в том числе киноискусству. Высокохудожественные фильмы, создаваемые ведущими представителями национального и мирового искусства кино, вносят большой вклад в формирование мировоззрения людей, прежде всего молодежи, в духе идей гуманизма, дружбы и сотрудничества.
Учитывая эти факторы, в 2021 году мы возродили Ташкентский международный кинофестиваль под новым названием «Жемчужина Шелкового пути», провозгласив его девизом «Во имя мира, просвещения и прогресса».
Символично, что очередной форум этого фестиваля, который за короткое время получил признание в нашей стране, миллионов зрителей, проходит в дни широкого празднования в Узбекистане 115-летия национального киноискусства. Самое важное, в мире растут внимание и интерес к Ташкентскому международному кинофестивалю.
Об этом свидетельствует и то, что в нынешнем форуме принимают участие около 300 талантливых кинематографистов из более чем 50 стран, представители ряда международных организаций.
В последние годы в Новом Узбекистане наряду со всеми другими направлениями большое значение придается развитию сферы кино, создаются ее современная инфраструктура и прочная материально-техническая база.
Осуществляемая работа по формированию необходимых условий для эффективной деятельности представителей киноискусства, всех занятых в этой системе, поддержке негосударственного сектора в сфере также дает положительные результаты.
Надеюсь, что показы новых фильмов, встречи и беседы, которые состоятся в рамках начинающего сегодня свою работу ХV Ташкентского международного кинофестиваля, будут интересны и полезны всем его участникам и вдохновят их на новые идеи и творческие планы.
Проводимый также среди молодых кинематографистов творческий конкурс короткометражных фильмов, несомненно, станет для них своеобразной школой обретения опыта и мастерства.
В ходе фестиваля вы, уважаемые участники, будете иметь возможность ознакомиться с масштабными реформами, осуществляемыми в Узбекистане в целях обеспечения чести, достоинства и интересов человека, а также непосредственно пообщаться с нашими людьми – большими поклонниками искусства кино.
Еще раз поздравляю вас с торжественным открытием XV Ташкентского международного кинофестиваля. Уверен, он станет настоящим праздником искусства, символом мира и дружбы.