Muhtaram ustoz va murabbiylar!
Avvalo, sizlarni, ta’lim-tarbiya sohasining barcha jonkuyar xodimlari va faxriylarini umumxalq bayrami – O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Bugun biz mamlakatimizda millati, tili, dinidan qat’i nazar, har bir inson o‘z qobiliyati va iste’dodini, bilim va tajribasini ro‘yobga chiqara oladigan ijtimoiy davlat barpo etmoqdamiz. Shu maqsadda barcha kuch va imkoniyatlarimizni yoshlarimizning intellektual va jismoniy kamoloti, ularning sifatli ta’lim olib, hayotda munosib o‘rin egallashlari uchun safarbar etmoqdamiz.
Yaqinda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida ta’lim sohasidagi islohotlarimiz ushbu nufuzli tashkilotning “Barqaror rivojlanish maqsadlari”ga uyg‘un va hamohang ekani e’tirof etilgani barchamizni albatta xursand qiladi.
Bu yil yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizda ilk bor o‘qituvchi maqomi alohida belgilanib, ta’lim tizimini rivojlantirish davlatning bosh vazifalari qatoriga kiritilgani bejiz emas. Chunki, jamiyat hayotida o‘qituvchining o‘rni va ta’siri oshsa – maktabning obro‘yi oshadi, ilm-fan, ta’lim va tarbiya sohasining qadri ko‘tariladi. Muallimning obro‘-e’tibori esa bu millatning, butun xalqning obro‘-e’tiboridir.
So‘nggi yillarda birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz tufayli mamlakatimizda ko‘plab yangi bog‘chalar, maktab va oliygohlar barpo etilmoqda. Ta’lim-tarbiya va ilm-fan muassasalarining moddiy-texnik bazasi, kadrlar salohiyati mustahkamlanmoqda. Darslik va o‘quv qo‘llanmalarining yangi avlodi yaratilmoqda.
Soha xodimlarining mashaqqatli mehnatini munosib qadrlash va rag‘batlantirish doimiy e’tiborimiz markazida bo‘lib kelmoqda. Oxirgi yetti yilda maktabgacha ta’lim bo‘yicha qamrov darajasini 27 foizdan 72 foizga, oliy ta’limda esa 9 foizdan 42 foizga, oliygohlarimiz sonini 77 tadan 212 taga yetkazishga erishganimiz, hech shubhasiz, eng muhim yutug‘imizdir.
Ta’lim-tarbiya sohasida qabul qilgan dasturlarimiz asosida keyingi vaqtda 261 ta yangi o‘rta ta’lim muassasasini qurish, 2,5 mingta maktabni kengaytirish hisobidan qo‘shimcha 700 mingta o‘quvchi o‘rni yaratilganini ta’kidlash lozim.
Bu yil xorijdan taklif etilgan 500 nafar chet tili mutaxassisi maktablarimizda ish boshladi. Kelgusi yillarda ularning sonini 3 barobar oshiramiz, 10-11-sinflarda bir qator fanlarni o‘quvchilarning tanlovi asosida chuqurlashtirib o‘qitishni yo‘lga qo‘yamiz.
Ta’lim sohasi xodimlarining o‘rtacha ish haqi 2 barobar ko‘paytiriladi. Ming nafar tarbiyachi va o‘qituvchilar xorijiy mamlakatlarga malaka oshirish va stajirovkaga yuboriladi. O‘qituvchilarni ishga qabul qilish, ularning malakasini oshirish va toifa berish tizimi ham takomillashtiriladi. Biz farzandlarimizni milliy g‘urur, Vatanga muhabbat, umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalashga bundan buyon ham ustuvor ahamiyat qaratamiz.
Bugungi kunda mamlakatimizda maktab ta’limini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish umummilliy harakatga aylanib bormoqda. Xususan, navoiylik Abdukarim Saksonov, samarqandlik Quyosh Haqberdiyev, Ilhom Rustamov, buxorolik
Oybek Namozov, qashqadaryolik Nurbek Ergashev kabi o‘nlab tadbirkorlarimiz o‘z hududlarida yangi maktablar qurgani, ta’lim dargohlarini kapital rekonstruksiya qilib, zamonaviy asosda jihozlab bergani, ohangaronlik oqsoqol shoirimiz Barot ota Isroilov esa hovlisida kutubxona ochib, uni o‘z hisobidan 10 mingta kitob bilan ta’minlab, bu ma’rifat maskanini qishloq o‘quvchilariga sovg‘a qilgani har qancha tahsinga sazovor.
Saflari tobora ko‘payib borayotgan mana shunday insonlar siymosida biz jadid bobolarimizning munosib davomchilarini, ularning ushalayotgan orzu va intilishlarini, Uchinchi Renessansning mustahkam poydevorini ko‘ramiz.
Imkoniyatdan foydalanib, bunday fidoyi, saxovatli yurtdoshlarimizga samimiy minnatdorlik bildiraman.
Taraqqiyotimiz dasturi bo‘lmish “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida sizlar bilan birga ta’lim tizimini yanada rivojlantirish bo‘yicha yangi maqsad va rejalarni belgilab oldik.
Ana shu ustuvor vazifalarni amalga oshirish, Vatanimizning taqdiri va kelajagi uchun mas’uliyatni zimmasiga olishga qodir yangi avlodni tarbiyalash barchamizdan katta kuch-g‘ayrat, azmu shijoat bilan mehnat qilishni talab etadi.
Mana shunday sharafli vazifani ado etishda men siz, muhtaram ustoz va murabbiylarga har tomonlama yordam va ko‘mak berishga tayyor ekanimni yana bir bor izhor etib, barchangizga sihat-salomatlik, baxtu saodat, olijanob faoliyatingizda ulkan muvaffaqiyatlar, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman.

От всего сердца поздравляю вас, всех работников и ветеранов сферы образования и воспитания с общенародным праздником – Днем учителей и наставников.
Сегодня мы в Узбекистане строим социальное государство, в котором каждый человек независимо от национальности, языка и вероисповедания может реализовать свои таланты и способности, знания и опыт. С этой целью мы мобилизуем все силы и возможности для гармоничного, интеллектуального и физического развития нашей молодежи, получения ею качественного образования, обретения достойного места в жизни.
Нас всех, конечно, радует, что на недавно состоявшейся 78-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций получили признание проводимые в нашей стране реформы в сфере образования как созвучные Целям устойчивого развития ООН.
В этом году в обновленной Конституции страны впервые закреплен статус учителя, развитие системы образования включено в число главных задач государства. С повышением роли и влияния учителя в жизни общества, естественно, растет значимость образования и воспитания, науки и культуры. Ведь авторитет учителя – это авторитет нации, всего народа.
В последние годы благодаря нашим совместным усилиям в стране строится множество новых детских садов, школ и высших учебных заведений. Укрепляются материально-техническая база, кадровый потенциал образовательно-воспитательных и научных учреждений. Создаются учебники и учебные пособия нового поколения.
Достойная оценка и стимулирование нелегкого труда работников сферы постоянно находятся в центре нашего внимания. За последние семь лет уровень охвата дошкольным образованием повысился с 27 процентов до 72 процентов, высшим образованием – с 9 до 42 процентов, количество высших образовательных учреждений выросло с 77 до 212, что, безусловно, можно отнести к нашим самым важным достижениям.
На основе принятых программ в сфере образования и воспитания в последнее время создано дополнительно 700 тысяч ученических мест за счет строительства 261 новой средней школы и расширения 2,5 тысячи действующих.
В текущем году в школах приступили к работе 500 приглашенных из-за рубежа специалистов по иностранным языкам. В будущем мы увеличим их численность в 3 раза. Наряду с этим в 10-11 классах будет налажено углубленное изучение ряда предметов по выбору учащихся.
С целью поддержки работников сферы образования их средняя заработная плата будет увеличена в 2 раза. 1000 воспитателей и учителей будут направлены на повышение квалификации и стажировку в зарубежные страны. Также будет усовершенствована система приема учителей на работу, повышения их квалификации и присвоения категорий. Мы и впредь будем придавать приоритетное значение воспитанию наших детей в духе национальной гордости, любви к Родине, уважения общечеловеческих ценностей.
Сегодня в нашей стране поддержка и развитие школьного образования превращаются в общенациональное движение. В частности, десятки предпринимателей – таких как Абдукарим Саксонов из Навоийской области, Куёш Хакбердиев и Ильхом Рустамов из Самаркандской области, Ойбек Намозов из Бухарской области, Нурбек Эргашев из Кашкадарьинской области – в своих регионах построили новые школы, капитально отремонтировали другие образовательные учреждения и оснастили их соответствующим оборудованием, а наш уважаемый ветеран, поэт Барот Исроилов из Ахангаранского района создал в своем дворе современную библиотеку с 10 тысячами книг из собственного фонда и подарил ее сельским школьникам. Все это, конечно, заслуживает глубокого уважения.
В лице этих замечательных людей, круг которых с каждым годом расширяется, мы видим достойных продолжателей благих дел наших предков-джадидов, воплощающих в жизнь их заветные мечты и устремления, способствующих созданию прочного фудамента Третьего Ренессанса в стране.
Пользуясь возможностью, выражаю всем им самую искреннюю признательность.
В Стратегии нашего развития «Узбекистан – 2030» мы вместе с вами определили также новые цели и планы по дальнейшему развитию системы образования.
Осуществление этих приоритетных задач, воспитание нового поколения, способного взять на себя ответственность за судьбу и будущее Родины, требуют от всех нас немало сил и энергии, целеустремленности, самоотверженного и добросовестного труда.
Еще раз выражаю вам, уважаемые учителя и наставники, свою готовность оказать всестороннюю помощь и поддержку в выполнении столь важной и почетной задачи.
Желаю всем вам здоровья, счастья, огромных успехов в вашей благородной деятельности, мира, добра и благополучия вашим семьям, дорогие учителя!