Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 26-sentabr kuni mahallabay ishlash tizimini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda barcha ijtimoiy-iqtisodiy dasturlar aholi talabidan kelib chiqib, joylarda amalga oshirilmoqda. Buning uchun mahallalarga ko‘plab vakolatlar, tashkiliy va moliyaviy imkoniyatlar berildi. Mahalla raisi, hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi hamda profilaktika inspektoridan iborat “beshlik tizimi” tashkil etildi.
Lekin ularning o‘zaro muvofiq ishlashida kamchiliklar, juda ko‘p takrorlanishlar bor. Ijtimoiy maqsaddagi mablag‘lar ba’zan samarasiz yo‘naltirilayapti. Ehtiyojmand aholining masalasini hal qilish viloyat va respublika idorasiga bog‘lanib qolgan. Mahalla xodimlari faoliyatini baholash mezoni yo‘q. Ularning ko‘p vaqti “qog‘oz to‘ldirish” va majlislarga ketayapti.
Yig‘ilishda shu kabi kamchiliklar tahlil qilinib, tizimni takomillashtirish va samaradorligini oshirish bo‘yicha yangi yondashuvlar belgilandi.
Unga ko‘ra, endi mahalla boshqaruviga soliqchi va ijtimoiy xizmat xodimi ham qo‘shilib, “mahalla yettiligi” bo‘ladi.
Ehtiyojmand aholini ro‘yxatga kiritish, moddiy yordam, subsidiya va kredit ajratish kabi 70 dan ortiq masalalar, tuman va viloyat idoralariga chiqmasdan, mahallaning o‘zida jamoaviy hal qilinadi. Shuningdek, Bandlik, Tadbirkorlik va Kasanachilik jamg‘armalari mablag‘lari har bir mahallaga taqsimlab beriladi.
Mahallada qulay va elektron ish yuritish yo‘lga qo‘yiladi. Amaldagi uchta platforma – “Onlayn mahalla”, “Xotin-qizlar”, “Yoshlar portali” o‘zaro integratsiya qilinib, yagona tizimda mujassamlashtiriladi.
“Mahalla yettiligi” ishini muvofiqlashtirishda mahalla raislarining vakolatlari kengaytiriladi. Jumladan, ular hokim yordamchisi, yoshlar yetakchisi, xotin-qizlar faoli, profilaktika inspektori, soliqchi va ijtimoiy xodimni rag‘batlantirish yoki intizomiy jazo qo‘llash bo‘yicha taqdimnoma kiritish vakolatiga ega bo‘ladi.
Shulardan kelib chiqib, mutasaddilarga “mahalla yettiligi”ning vazifalarini aniq belgilash va faoliyatini to‘g‘ri yo‘naltirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Ijtimoiy loyihalarga ilmiy va nodavlat tashkilotlarni ham jalb qilish muhimligi aytildi.
Yig‘ilishda mahalla tizimini takomillashtirishning tashkiliy choralari ham belgilandi. Xususan, mahallalarni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha respublika, viloyat va tuman (shahar) kengashlari joriy etiladi. Respublika kengashiga – Bosh vazir, hududiy kengashlarga esa hokimlar rahbarlik qiladi. Kengashlar “mahalla yettiligi” qo‘ygan masalalarga yechim topadi, moliyaviy manbalarini hal qilib beradi.
Mas’ullarga muhokamada bildirilgan barcha takliflarni inobatga olgan holda, sohaning tashkiliy tuzilmasi, vakolatlari va moliyalashtirish manbalari ko‘rsatilgan hujjat loyihasi ishlab chiqish topshirildi.
– Biz faoliyatimizning birinchi kunlaridan hamma ishni mahallada, xalqimiz bilan birgalikda tashkil qilib kelayapmiz. Bu tizimni bosqichma-bosqich rivojlantirdik. Endi yana qo‘shimcha kuch, imkoniyatlar berilyapti. Bu ham vakolat, ham mas’uliyat degani. Mahallalar – davlatimizning eng katta zamini, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilish so‘ngida vazirlar va hokimlar, joylardan mahalla raislari ushbu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan ishlar va yangi topshiriqlardan kelib chiqib kelgusidagi ish rejalari bo‘yicha axborot berdi.

On September 26, a video conference on measures to further strengthen the system of work in the context of mahallas was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev.
In our country, all socio-economic programs are implemented locally, based on the needs of the population. To do this, the mahallas were given many powers, organizational and financial opportunities. A "system of five" was created, consisting of the chairman of the mahalla, an assistant to the khokim, a women's activist, a youth leader and a prevention inspector.
At the same time, there are shortcomings in ensuring their coordinated work, there is a lot of duplication in their functions. The funds allocated for social support are sometimes used inefficiently. The last word in solving the issues of the low-income population remains with the departments of the regional or republican level. There are no criteria for evaluating the activities of mahalla employees. They spend most of their time filling out paperwork and meetings.
At the meeting, such shortcomings were analyzed and new approaches to improving and improving the efficiency of the system were identified.
So, from now on, an employee of the tax service and a social worker will be added to the management staff of the mahallas, thus forming the "mahalla seven".
More than 70 issues, such as registration of the needy population, financial assistance, subsidies and the allocation of loans, will be resolved in the mahalla itself collectively, without contacting district and regional departments. In addition, the funds of the employment, entrepreneurship and home-based funds will be allocated directly to each mahalla.
Electronic records management will be established in the mahalla. Three operating platforms – "Online Mahalla", "Women", "Youth Portal" will be integrated into a single system.
The powers of the mahalla chairmen will be expanded to ensure close cooperation of the "seven". They will have the right to submit ideas on the application of incentive measures or disciplinary responsibility to the assistant of the khokim, the leader of youth, a women's activist, a prevention inspector, a tax service employee and a social worker.
In this regard, the responsible persons have been instructed to clearly define the tasks of the "seven" and the correct orientation of their activities. The importance of involving scientific and non-governmental organizations in solving problems in makhallas was emphasized.
The meeting also identified organizational measures to improve the mahalla system. In particular, republican, regional and district (city) councils for the development and support of mahallas will be introduced. The Republican Council will be headed by the Prime Minister, and the regional councils will be headed by khokims. The councils will deal with the issues raised by the "Mahalla seven", including financial ones.
The responsible persons were instructed, taking into account all the proposals made during the discussion, to develop a draft document indicating the organizational structure, powers and sources of financing of the sphere.
- From the first days of our activity, we have been setting up all the work directly in the mahalla, together with our people. We are gradually developing this system. Now additional forces and opportunities are being given. This means both authority and responsibility. The mahalla is the main pillar of our country," Shavkat Mirziyoyev said.
At the end of the meeting, ministers and khokims, chairmen of mahallas in the field presented information on the activities carried out in the field and plans for further work based on new instructions.