O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nyu-York shahriga tashrif dasturiga muvofiq 19-sentabr kuni Markaziy Osiyo mamlakatlari va Amerika Qo‘shma Shtatlari yetakchilarining “C5+1” formatidagi birinchi sammitida ishtirok etdi.
Tadbirda, shuningdek, Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Jozef Bayden, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov qatnashdilar.
Uchrashuv kun tartibiga muvofiq, savdo-iqtisodiy sheriklikni kengaytirish istiqbollari, “yashil” taraqqiyot, energetika xavfsizligini ta’minlash va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy qilish, mintaqaviy xavfsizlik, terrorizm va transchegaraviy jinoyatchilikka qarshi kurashish sohalarida hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Sammitda sakkiz yil muqaddam Samarqand shahrida tashkil etilgan “С5+1” formati Markaziy Osiyo davlatlari va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi ochiq va konstruktiv muloqot, barcha sohalarda samarali hamkorlikni rivojlantirish uchun muhim maydonga aylangani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari Markaziy Osiyo mintaqasida do‘stlik, o‘zaro anglashuv va sheriklik munosabatlari mustahkamlanib borayotgani, bu keng hamkorlik uchun yangi va noyob imkoniyatlar yaratayotganini yuksak baholadi.
Savdo-investitsiyaviy faoliyatni kuchaytirish, loyihaviy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, mintaqada transport yo‘laklarini rivojlantirish, “yashil” kun tartibini ilgari surish, inson huquqlari va gender tenglikni ta’minlash, ta’lim dasturlarini kengaytirish, Afg‘onistondagi vaziyatning tinch yo‘l bilan hal etilishiga ko‘maklashish kabi butun mintaqa rivoji uchun strategik ahamiyatga ega ustuvor yo‘nalishlar ko‘rsatib o‘tildi.
Uchrashuv yakunida mintaqa mamlakatlari va AQSH o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvni yanada chuqurlashtirish va amaliy sheriklikni kengaytirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.

On September 19, in accordance with the program of his stay in New York, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the first summit of leaders of Central Asian countries and the United States of America in the "C5+1" format.
The event was also attended by President of the United States Joseph Biden, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon
and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
In accordance with the agenda, prospects for expanding trade and economic cooperation, "green" development, ensuring energy security and the introduction of renewable energy sources, cooperation in ensuring regional security, combating terrorism and cross-border crime were discussed.
It was noted at the summit that the C5+1 format, created eight years ago in the city of Samarkand, has become a popular platform for an open and constructive dialogue, the development of productive cooperation in all areas between the Central Asian states and the United States of America.
The Head of our state highly appreciated the strengthening relations of friendship, mutual understanding and partnership in the Central Asian region, creating unique new opportunities for broad cooperation.
Priority areas of cooperation of strategic importance for the development of the entire region were identified, such as strengthening trade and investment activities, establishing project cooperation, developing transport corridors in the region, promoting the "green agenda", ensuring human rights and gender equality, expanding educational programs, and promoting a peaceful settlement in Afghanistan.
Following the meeting, agreements were reached on further deepening mutual understanding and expanding practical partnership between the countries of the region and the United States.