AQSHga amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-sentabr kuni Qo‘shma Shtatlarda yashayotgan va ishlayotgan bir guruh vatandoshlarimiz hamda ushbu mamlakatning yetakchi oliy ta’lim dargohlarida tahsil olayotgan “El-yurt umidi” jamg‘armasi stipendiatlari bilan uchrashdi.
Ochiq va jonli muloqot shaklida o‘tgan tadbirda davlatimiz rahbari Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida so‘zlab berdi, mamlakatimiz modernizatsiyasiga ko‘maklashishda vatandoshlarimizda ulkan salohiyat borligiga e’tibor qaratdi.
Vatandoshlar va ularni birlashtiruvchi tashkilotlar misli ko‘rilmagan yuqori darajaga chiqqan O‘zbekiston-AQSH hamkorligini rivojlantirishga katta hissa qo‘shayotgani alohida ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari vatandoshlarimiz bilan aloqalarni mustahkamlash, ularning jamoat birlashmalari faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qator tashabbuslarni ilgari surdi. Xususan, xorijda o‘zbek tili kurslarini tashkil etishga keng ko‘maklashishi, vatandoshlar O‘zbekistonning tarixiy shaharlarini ziyorat qilishi uchun maxsus turiszm xizmatlari to‘plamlarini ishlab chiqish rejalashtirilgan.
- Biz ta’lim, tibbiyot, iqtisodiyotda olib borayotgan yangilanishlar natijasini har bir yurtdoshimiz o‘z hayotida his qilishi kerak. Sizlardek xorijda o‘qigan, yirik kompaniyalarda ishlab, tajriba orttirgan yuqori malakali mutaxassislar ham yurtimizga qaytib kelishi va butun salohiyati bilan Yangi O‘zbekistonni barpo etishda ishtirok eta olishlari uchun barcha sharoitni yaratishimiz kerak, - dedi Prezidentimiz. – Bugun shu yerdagi har bir o‘zbekistonlikda kuchli Vatan hissi va uning rivojiga hissa qo‘shish ishtiyoqini ko‘rib, juda xursand bo‘ldim. Sizlarni O‘zbekistonda kutib qolamiz.
Uchrashuv ishtirokchilari Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan amalga oshirilayotgan tub va keng ko‘lamli islohotlar xalqimiz farovonligini yanada oshirish, yurtimizning xalqaro maydondagi nufuzini yuksaltirishga xizmat qilayotganini ta’kidladilar.
Katta kompaniyalarda ishlayotgan va nufuzli oliy ta’lim dargohlarida o‘qiyotgan vatandoshlar o‘z fikr va takliflarini bildirdi. Jamiyat hayoti va iqtisodiyotning turli masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Qaratilayotgan katta e’tibor uchun samimiy minnatdorlik bildirib, vatandoshlar O‘zbekiston rivojiga munosib hissa qo‘shishga tayyorligini ta’kidladilar.

As part of the program of the working visit to the United States, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met on September 18 with a group of compatriots living and working in the United States and fellows of the El-Yurt Umidi Foundation studying at leading American universities.
During the event, which took place in the form of an open and lively dialogue, the head of our state spoke about the development strategy of the New Uzbekistan, drew attention to the huge potential of compatriots to contribute to the modernization of our country.
The comprehensive contribution of compatriots and diaspora organizations to the development of Uzbek-American cooperation, which has reached an unprecedented high level, was particularly noted.
The leader of our country has come up with a number of initiatives to strengthen ties with compatriots, support the activities of their public associations. In particular, it is planned to provide extensive assistance in organizing Uzbek language courses abroad, the development of special travel packages for compatriots to visit historical cities of Uzbekistan.
- We strive to make sure that the results of our reforms in education, healthcare, and the economy are felt in the life of each of our compatriots. And we need to create all conditions so that you, highly qualified specialists who have received education abroad and work experience in large companies, can return and take part in the construction of a new Uzbekistan with your potential," the head of our state said. – It gives me great pleasure to see in every Uzbek present here a strong sense of the Motherland and a sincere desire to contribute to its development. We look forward to seeing you in Uzbekistan.
The participants of the meeting noted that the deep and large-scale reforms carried out by President Shavkat Mirziyoyev will serve to further improve the welfare of the people, increase the authority of our country in the world community.
Compatriots working in large companies and students at prestigious universities expressed their opinions and suggestions. An exchange of views took place on various issues of society and the economy.
Expressing sincere gratitude for the great attention paid to them, the compatriots stressed their readiness to make a worthy contribution to the development of Uzbekistan.