Nyu-York shahriga tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Cerberus” kompaniyasi vitse-prezidenti Brayan Xuk bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda iqtisodiyotning turli tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Aktivlari qiymati 60 milliard dollardan ziyod bo‘lgan global investitsiya korporatsiyasi kommunikatsiyalar tarmog‘i, foydali qazilmalarni qazib chiqarish, transport va energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish loyihalariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar yo‘naltirishni rejalashtirgan.

As part of the program of his stay in New York, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with Cerberus Vice President Brian Hook.
During the meeting, the issues of implementing joint projects in various sectors of the economy were discussed.
The global investment corporation with assets of more than $ 60 billion plans to direct direct investments into projects in the communications industry, mining, modernization of transport and energy infrastructure.
Vice President Brian Hook said that the first cooperation projects will be launched before the end of this year.