Yaxshi an'anaga aylangan Markaziy Osiyo mamlakatlari rahbarlarining navbatdagi 5-chi maslahat uchrashuvi an'anaviy ravishda 14 sentyabr kuni Dushanbe shahrida yaxshi qo'shnichilik va o'zaro tushunish ruhida bo'lib o'tdi.
Davlat rahbarlari joriy mintaqaviy kun tartibining eng dolzarb masalalari yuzasidan ochiq va do'stona muhitda fikr almashdilar va Markaziy Osiyoda samarali hamkorlikning keyingi istiqbollarini muhokama qildilar.
Shu bilan birga, Markaziy Osiyo davlatlari prezidentlari tomonidan ilgari surilgan chiqishlar va tashabbuslarning tahlili mintaqa xalqlari uchun barqaror iqtisodiy o'sish va qulay yashash sharoitlarini ta'minlash uchun mintaqaviy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish niyatidan dalolat beradi.
Shu munosabat bilan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning iqlim o'zgarishiga moslashish masalalari bo'yicha mintaqaviy strategiyani ishlab chiqish bo'yicha taklifiga e'tibor qaratmoqchiman.
Ushbu tashabbus Markaziy Osiyoda isish dunyoning boshqa qismlariga qaraganda tezroq sodir bo'lishini hisobga olgan holda juda dolzarbdir. Agar 1900 yildan beri global o'rtacha harorat 1,1°C ga oshgan bo'lsa, unda bizning mintaqamizda o'rtacha yillik harorat 1,6°C ga oshdi, ya'ni o'rtacha 13,2°C dan 14,8°C gacha ko'tarildi.
Natijada, so'nggi 50-60 yil ichida Markaziy Osiyoda muzliklar maydoni 30 foizga kamaydi. Jahon banki ta'kidlaganidek, suv tanqisligi YaIMning 11 foizga pasayishiga olib kelishi mumkin.
OTB hisob-kitoblariga ko'ra, 2050 yilga kelib mintaqada sug'oriladigan er maydoni 25 foizga kamayadi. Mintaqadagi erlarning tanazzulga uchrashi tufayli yillik yo'qotishlar taxminan 4,5 milliard dollarni tashkil etadi.
Ushbu sharoitda iqlimning hozirgi o'zgarishiga moslashish Markaziy Osiyo davlatlarining keyingi ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining kaliti va muhim shartiga aylanadi.
Mintaqaning barcha mamlakatlari bir xil geografik makonda va iqlim o'zgarishi bilan bog'liq o'xshash muammolarga ega bo'lganligi sababli, mintaqaviy strategiyani qabul qilish mantiqiy va amaliy qadamdir.
Strategiyani ishlab chiqish va qabul qilish mamlakatlar o'rtasida mintaqaviy muloqotni yo'lga qo'yish, mavjud muammolarni chuqur tahlil qilish va iqlim o'zgarishini yumshatish bo'yicha kompleks yechimlarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Shuni ham ta'kidlash joizki, iqlim masalalari Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining yillik maslahat uchrashuvlarida mustahkam o'rnashgan.
Shuni esda tutish kerakki, hozirgi vaqtda mintaqa davlatlari o'tgan yili mintaqa mamlakatlari prezidentlarining 4-yig'ilishida tasdiqlangan Markaziy Osiyo uchun "yashil kun tartibi" mintaqaviy dasturi doirasida faol ish olib bormoqda.
Ishonchim komilki, O'zbekiston rahbarining iqlim o'zgarishiga moslashish masalalari bo'yicha mintaqaviy strategiyani ishlab chiqish va qabul qilish bo'yicha tashabbusini amalga oshirish mintaqa mamlakatlari o'rtasidagi ushbu juda dolzarb va dolzarb yo'nalishdagi hamkorlikni mustahkamlashda yana bir muhim qadam bo'lib, Markaziy Osiyoga o'zgaruvchan iqlim sharoitiga samarali moslashishga imkon beradi.

The 5th Consultative Meeting of the Leaders of the Central Asian countries, which has become a good tradition, was traditionally held on September 14 in the city of Dushanbe in the spirit of good neighborliness and mutual understanding.
The heads of State frankly and in a friendly atmosphere exchanged views on the most pressing issues of the current regional agenda and discussed further prospects for fruitful cooperation in Central Asia.
At the same time, the analysis of speeches and initiatives put forward by the Presidents of the Central Asian States indicates intentions to further deepen regional cooperation to ensure stable economic growth and favorable living conditions for the peoples of the region.
In this regard, I would like to draw attention to the proposal of the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev to develop a Regional strategy on adaptation to climate change.
This initiative is very relevant given that warming in Central Asia is happening faster than in other parts of the world. If since 1900 the global average temperature has increased by 1.1°C, then in our region the average annual temperature has added 1.6°C, that is, on average it has increased from 13.2°C to 14.8 °C. At the same time, according to forecasts, by 2050 the air temperature may increase by another 1.5° -3 °C.
As a result, over the past 50-60 years, the area of glaciers in Central Asia has decreased by 30%. According to the World Bank, water scarcity can lead to an 11% drop in GDP.
According to ADB estimates, by 2050 the area of irrigated land in the region will be reduced by 25%. Due to land degradation in the region, annual losses amount to about $4.5 billion.
In these conditions, adaptation to the current climate changes becomes a pledge and an important condition for the further socio-economic development of the Central Asian states.
Taking into account the fact that all the countries of the region are located in the same geographical space and have similar problems related to climate change, the adoption of a regional strategy is a logical and practical step.
The development and adoption of the strategy will make it possible to establish a regional dialogue between countries, deeply analyze current challenges and develop comprehensive solutions to mitigate the effects of climate change.
It is also gratifying to note that climate issues are firmly entrenched in the annual agendas of the Consultative Meetings of the heads of Central Asian States.
It is worth recalling that currently the states of the region are actively working within the framework of the regional program "Green Agenda" for Central Asia approved last year at the 4th meeting of the presidents of the countries of the region.
I am confident that the implementation of the initiative of the head of Uzbekistan on the development and adoption of a regional strategy on adaptation to climate change will be another important step in strengthening cooperation between the countries of the region in this very urgent and relevant direction, and will allow Central Asia to adapt effectively to changing climatic conditions.