Yaxshi an'anaga aylangan Markaziy Osiyo mamlakatlari rahbarlarining navbatdagi 5-chi maslahat uchrashuvi an'anaviy ravishda 14 sentyabr kuni Dushanbe shahrida yaxshi qo'shnichilik va o'zaro tushunish ruhida bo'lib o'tdi.
Davlat rahbarlari joriy mintaqaviy kun tartibining eng dolzarb masalalari yuzasidan ochiq va do'stona muhitda fikr almashdilar va Markaziy Osiyoda samarali hamkorlikning keyingi istiqbollarini muhokama qildilar.
Shu bilan birga, Markaziy Osiyo davlatlari prezidentlari tomonidan ilgari surilgan chiqishlar va tashabbuslarning tahlili mintaqa xalqlari uchun barqaror iqtisodiy o'sish va qulay yashash sharoitlarini ta'minlash uchun mintaqaviy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish niyatidan dalolat beradi.
Shu munosabat bilan O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning iqlim o'zgarishiga moslashish masalalari bo'yicha mintaqaviy strategiyani ishlab chiqish bo'yicha taklifiga e'tibor qaratmoqchiman.
Ushbu tashabbus Markaziy Osiyoda isish dunyoning boshqa qismlariga qaraganda tezroq sodir bo'lishini hisobga olgan holda juda dolzarbdir. Agar 1900 yildan beri global o'rtacha harorat 1,1°C ga oshgan bo'lsa, unda bizning mintaqamizda o'rtacha yillik harorat 1,6°C ga oshdi, ya'ni o'rtacha 13,2°C dan 14,8°C gacha ko'tarildi.
Natijada, so'nggi 50-60 yil ichida Markaziy Osiyoda muzliklar maydoni 30 foizga kamaydi. Jahon banki ta'kidlaganidek, suv tanqisligi YaIMning 11 foizga pasayishiga olib kelishi mumkin.
OTB hisob-kitoblariga ko'ra, 2050 yilga kelib mintaqada sug'oriladigan er maydoni 25 foizga kamayadi. Mintaqadagi erlarning tanazzulga uchrashi tufayli yillik yo'qotishlar taxminan 4,5 milliard dollarni tashkil etadi.
Ushbu sharoitda iqlimning hozirgi o'zgarishiga moslashish Markaziy Osiyo davlatlarining keyingi ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining kaliti va muhim shartiga aylanadi.
Mintaqaning barcha mamlakatlari bir xil geografik makonda va iqlim o'zgarishi bilan bog'liq o'xshash muammolarga ega bo'lganligi sababli, mintaqaviy strategiyani qabul qilish mantiqiy va amaliy qadamdir.
Strategiyani ishlab chiqish va qabul qilish mamlakatlar o'rtasida mintaqaviy muloqotni yo'lga qo'yish, mavjud muammolarni chuqur tahlil qilish va iqlim o'zgarishini yumshatish bo'yicha kompleks yechimlarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Shuni ham ta'kidlash joizki, iqlim masalalari Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining yillik maslahat uchrashuvlarida mustahkam o'rnashgan.
Shuni esda tutish kerakki, hozirgi vaqtda mintaqa davlatlari o'tgan yili mintaqa mamlakatlari prezidentlarining 4-yig'ilishida tasdiqlangan Markaziy Osiyo uchun "yashil kun tartibi" mintaqaviy dasturi doirasida faol ish olib bormoqda.
Ishonchim komilki, O'zbekiston rahbarining iqlim o'zgarishiga moslashish masalalari bo'yicha mintaqaviy strategiyani ishlab chiqish va qabul qilish bo'yicha tashabbusini amalga oshirish mintaqa mamlakatlari o'rtasidagi ushbu juda dolzarb va dolzarb yo'nalishdagi hamkorlikni mustahkamlashda yana bir muhim qadam bo'lib, Markaziy Osiyoga o'zgaruvchan iqlim sharoitiga samarali moslashishga imkon beradi.

Разработка и принятие Региональной стратегии по вопросам адаптации к изменению климата
Ставшая доброй традицией, очередная 5-я по счёту Консультативная встреча лидеров стран Центральной Азии традиционно прошла 14 сентября в городе Душанбе в духе добрососедства и взаимопонимания.
Главы государств откровенно и в дружественной атмосфере обменялись мнениями по наиболее актуальным вопросам текущей региональной повестки и обсудили дальнейшие перспективы плодотворного сотрудничества в Центральной Азии.
При этом анализ выступлений и выдвинутых президентами государств Центральной Азии инициатив свидетельствует о намерениях дальнейшего углубления регионального сотрудничества для обеспечения стабильного экономического роста и благоприятных условий проживания для народов региона.
В этой связи, хотелось бы обратить внимание на предложение Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева по разработке Региональной стратегии по вопросам адаптации к изменению климата.
Данная инициатива весьма актуальна с учётом того, что потепление в Центральной Азии происходит быстрее чем в других частях мира. Если с 1900 г. среднемировая температура увеличилась на 1,1°C, то в нашем регионе среднегодовая температура прибавила 1,6°C, то есть в среднем выросла с 13,2°C до 14,8°C. При этом согласно прогнозам, до 2050 г. температура воздуха может возрасти ещё на 1,5°-3°С.
В результате на протяжении последних 50-60 лет площадь ледников в ЦА сократилась на 30%. Как отмечает Всемирный банк, дефицит воды может привести к падению ВВП на 11%.
По оценкам АБР, к 2050 г. площадь орошаемых земель в регионе сократится на 25%. Из-за деградации земель в регионе ежегодные потери составляют около $4,5 млрд.
В данных условиях адаптация к текущим изменениям климата становиться залогом и важным условием для дальнейшего социально-экономического развития государств Центральной Азии.
С учётом того, что все страны региона находятся в одном географическом пространстве и имеют схожие проблемы, связанные с изменением климата, принятие региональной стратегии является логичным и практичным шагом.
Разработка и принятие стратегии позволит наладить региональный диалог между странами, глубоко проанализировать текущие вызовы и выработать комплексные решения по смягчению последствий изменения климата.
Отрадно также отметить, что климатические вопросы прочно закрепились в ежегодных повестках Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
Стоит напомнить, что в настоящее время государствами региона ведётся активная работа в рамках одобренной в прошлом году на 4-й встрече президентов стран региона региональной программы «Зелёная повестка» для Центральной Азии.
Уверен, что реализация инициативы главы Узбекистана по разработке и принятию региональной стратегии по вопросам адаптации к изменению климата станет очередным важным шагом в укреплении сотрудничества между странами региона в этом весьма насущном и актуальном направлении, и позволит Центральной Азии эффективно адаптироваться к меняющимся климатическим условиям.