Ўзбекистон – БМТ: умумий барқарор ривожланишни таъминлаш йўлидаги ҳамкорлик
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2023 йил 19 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтадиган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 78-сессиясининг умумий муҳокамаларида иштирок этади.
Ўзбекистон 1992 йил 2 мартда янги суверен, мустақил давлат сифатида БМТга аъзо бўлди. Мамлакатимиз ушбу универсал халқаро ташкилотга аъзо бўлганидан буён у ва унинг ихтисослашган муассасалари билан турли соҳаларда самарали ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Замонавий хавф-хатар ва таҳдидларга қарши курашиш, Афғонистонда  тинчликни таъминлаш ва мамлакатни тиклаш, оммавий қирғин қуролларини тарқатмаслик, экологик муаммоларни ҳал қилиш, хусусан, Орол денгизи инқирози оқибатларини юмшатиш, ижтимоий-иқтисодий ривожланиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш, туризмни ривожлантириш ва бошқа жабҳалардаги кўп томонлама ҳамкорликнинг асосий устувор йўналишлари ҳисобланади.
Мутахассисларнинг фикрича, сўнгги йилларда Ўзбекистон БМТ Бош Ассамблеяси ва ихтисослашган ташкилотлари ишида фаол иштирок этмоқда. Хусусан, Ўзбекистон раҳбари БМТ Бош Ассамблеясининг 72-, 75- ва 76-сессиясида, шунингдек, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясининг Олий даражадаги сегментида маъруза қилди.
2017 йил июнь ойида БМТ Бош котиби Антонио Гутерришнинг Ўзбекистонга ташрифи ва  Президент Шавкат Мирзиёев билан музокаралари бўлиб ўтган эди. Давлатимиз раҳбари 2017 йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида (АҚШ) ҳамда 2019 йил апрель ойида Пекин шаҳрида (Хитой) ўтказилган «Бир макон, бир йўл» 2-Халқаро форуми доирасида БМТ Бош котиби билан учрашувлар ўтказди. Мазкур учрашувлар натижасида Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича амалий чора-тадбирлар режалари қабул қилинди ва улар амалга оширилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил сентябрь ойида бўлиб ўтган Бош Ассамблеянинг 72-сессиясидаги умумий муҳокамалардаги иштироки мамлакатимиз билан БМТ ўртасидаги самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги босқичини бошлаб  берди,  десак муболаға  бўлмайди. Ушбу тадбир давомида бир қатор муҳим халқаро ташаббуслар илгари сурилиб, улар сўнгги уч йил давомида муваффақиятли амалга оширилди.
Ўзбекистон етакчиси БМТ минбаридан туриб глобал ва минтақавий кун тартибининг долзарб масалалари бўйича қатор муҳим халқаро ташаббусларни илгари сурди. Хусусан, Ўзбекистон раҳбарияти ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси доирасида олтита резолюция ишлаб чиқилди ва қабул қилинди. «Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш» (2018 йил июнь), «Маърифат ва диний бағрикенглик» (2018 йил декабрь), «Марказий Осиёда барқарор туризм ва барқарор ривожланиш» (2019 йил декабрь), «Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида» (2021 йил май), «Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш тўғрисида» (2022 йил июль), «Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида»ги  (2022 йил декабрь) резолюциялар шулар жумласидандир.
Бундан ташқари, БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгаши доирасида Ўзбекистон ташаббуси билан «COVID-19 пандемиясининг ёшлар ҳуқуқларига таъсири тўғрисида»ги (2021 йил октябрь) ва ЮНЕСКО томонидан эса «Хива жараёни: Марказий Осиёда ҳамкорликни янада ривожлантириш» (2021 йил 14-16 сентябрь Хива) резолюциялари қабул қилинди.
Ўзбекистон томонидан ишлаб чиқилган Пандемия давридаги давлатларнинг ихтиёрий мажбуриятлари тўғрисидаги кодекс Ўзбекистоннинг COVID-19га қарши глобал курашга қўшган ҳиссаси сифатида БМТ Бош Ассамблеясининг расмий ҳужжати ўлароқ тарқатилди.
Ўзбекистон кўп томонлама ҳамкорликнинг янги руҳини қўллаб-қувватлаган ҳолда аъзо давлатлар билан биргаликда БМТ доирасида кейинчалик қабул қилиш учун Бош Ассамблеянинг бир қатор резолюциялари лойиҳаларини ишлаб чиқмоқда.
1993 йилдан бери Тошкентда БМТ ваколатхонаси фаолият юритяпти. Ўзбекистонда, шунингдек, «БМТ оиласи»ни БМТнинг Тараққиёт Дастури (БМТТД), БМТнинг Аҳолишунослик жамғармаси (ЮНФПА), БМТнинг Болалар жамғармаси (ЮНИСЕФ), Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ), БМТнинг Таълим, фан ва маданият ташкилоти (ЮНЕСКО), БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси (БМТ НЖБ), БМТнинг Гендер тенглиги ва аёллар ҳуқуқларини кенгайтириш бўйича ташкилоти (БМТ аёллар), БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази  (МОПДММ), Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ), БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО), Халқаро миграция ташкилоти (ХМТ) ва БМТ ТД  раҳбарлиги остидаги БМТ кўнгиллилар дастури тақдим этмоқда.
БМТнинг Саноатни ривожлантириш ташкилоти (UNIDO), БМТнинг Атроф-муҳит бўйича дастури (ЮНЕП) ва БМТнинг Европа иқтисодий Комиссияси (ЕИК) каби ташкилотлар ҳам БМТ тизими фаолиятига ҳисса қўшмоқда. Жаҳон банки БМТ тизимининг мустақил ихтисослашган муассасаси сифатида ташкилотнинг мамлакатимиздаги фаолиятига салмоқли ҳисса қўшмоқда.
БМТнинг Ўзбекистонга ривожланиш мақсадларига кўмак бериш бўйича дастури ўрта муддатли истиқболда мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишларини амалга ошириш контекстида Ўзбекистон ҳукумати билан ўзаро ҳамкорликнинг самарали воситасидир.
Янги Ўзбекистоннинг  тараққиёт стратегиясида белгиланган асосий вазифаларни амалга ошириш доирасида сўнгги йилларда Ўзбекистон билан БМТ ўртасидаги олий ва юқори даражадаги сиёсий алоқалар сезиларли даражада фаоллашди.
Ўзбекистон Афғонистонда афғон халқи бошига улкан офатлар олиб келган, бутун минтақа учун жиддий таҳдидлар манбаига айланган кўп йиллик қонли урушга чек қўйиш борасидаги саъй-ҳаракатларга алоҳида эътибор қаратмоқда. Мамлакатимиз БМТнинг Афғонистонни можародан кейинги тикланиш дастурларини амалга оширишга самарали ҳисса қўшмоқда. Хусусан, Ўзбекистон–Афғонистон чегара ҳудудида халқаро гуманитар юкларни етказиб бериш учун кўприк очди, шунингдек, Афғонистонда кўплаб инфратузилма объектларини барпо этишга кўмаклашиляпти.
Ўзбекистон халқаро ташкилотлар ва айрим давлатларга Афғонистондаги инсонпарварлик фаолиятини Термиз орқали амалга оширишда ҳам  ҳар томонлама ёрдам бераяпти. Ўзбекистон раҳбарияти ташаббуси билан Афғонистонга инсонпарварлик юкларни марказлаштирилган ва мақсадли етказиб беришни таъминлаш мақсадида Термиз шаҳрида  Халқаро кўп функцияли транспорт-логистика хаби ташкил этилди. Термизнинг имкониятларидан БМТнинг Қочқинлар бўйича Олий комиссари бошқармаси ва Жаҳон озиқ-овқат дастури ҳам кенг  фойдаланмоқда.
2018 йил март ойида бўлиб ўтган Афғонистон бўйича Тошкент конференцияси якунлари бўйича қабул қилинган Декларация ўша йилнинг апрель ойида БМТ Бош Ассамблеяси ва Хавфсизлик Кенгашининг 72-сессиясининг расмий ҳужжати сифатида эълон қилинди. Бундан ташқари, Ўзбекистон раҳбарияти томонидан Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш бўйича олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар ва Тошкент конференцияси ҳақида маълумот БМТ Бош котибининг 2018 йил сентябрь ойида эълон қилинган «Афғонистондаги вазият ва унинг халқаро тинчлик ва хавфсизлик учун оқибатлари» маърузасига киритилди.
2022 йил июль ойида Тошкент шаҳрида Афғонистон бўйича конференция ўтказилиши ҳам Ўзбекистоннинг ушбу мамлакатда барқарор тинчлик ва изчил  тараққиётни таъминлашга қўшган улкан ҳиссаси бўлди.
Айни пайтда БМТ доирасида Ўзбекистон Президентининг Афғонистон бўйича халқаро музокаралар гуруҳини тузиш ташаббусини илгари суриш юзасидан ишлар олиб борилмоқда.
Ўзбекистон билан БМТ ўртасида экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалалари бўйича ҳамкорлик тобора фаоллашиб бормоқда. Бу борада Президент Шавкат Мирзиёев эътиборни яна бир ўткир ва зудлик билан ҳал этилиши зарур бўлган сайёравий муаммо – Орол фожиасига қаратиб, жаҳон ҳамжамиятининг саъй-ҳаракатларини «ушбу экологик ҳалокатнинг Марказий Осиёда яшовчи миллионлаб одамларнинг ҳаётига ҳалокатли таъсирини камайтириш ва Оролбўйи минтақасидаги табиий ҳамда биологик мувозанатни сақлашга» қаратишга чақирмоқда.
Ўзбекистон Президентининг БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессияси умумий муҳокамаларида илгари сурилган ташаббусига мувофиқ, 2018 йилда БМТ шафелигида Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик траст жамғармаси ташкил этилди. Унинг тақдимоти 2018 йилнинг ноябрь ойида ташкилот Бош котиб Антониу Гутерриш иштирокида ташкилот штаб-квартирасида бўлиб ўтди.
Тақдимот чоғида БМТ раҳбари таъкидлаганидек, «ушбу тузилма маҳаллий аҳоли турмуш шароитини сезиларли даражада яхшилайди ва Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишга ҳисса қўшади».
Мамлакатимиз ташаббуси билан БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда 2019 йилнинг 24-25 октябрь кунлари Нукус шаҳрида Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш бўйича юқори даражадаги халқаро конференция уюштирилди. Унда 28 давлатдан 250 га яқин иштирокчи, нуфузли халқаро ташкилотлар раҳбарлари ва вакиллари қатнашди.
2019 йил 19 декабрь куни БМТ Бош Ассамблеяси ўзининг ялпи мажлисида «Марказий Осиёда барқарор туризм ва барқарор ривожланиш» махсус резолюциясини қабул қилди. Ушбу ташаббус Президент Шавкат Мирзиёев томонидан 2019 йил апрель ойида Пекин шаҳрида БМТ Бош котиби  Антониу Гутерриш билан бўлиб ўтган учрашув чоғида илгари сурилган эди.  Ўзбекистон томонидан ишлаб чиқилган ва Марказий Осиёнинг барча бешта давлати номидан тақдим этилган мазкур ҳужжат лойиҳаси БМТга аъзо барча давлатлар томонидан бир овоздан қўллаб-қувватланди. Ҳужжатга Шимолий ва Лотин Америкаси, Осиё, Африка ва бошқа қитъаларнинг 50 дан ортиқ давлатлар ҳаммуаллифлик қилгани Ўзбекистон раҳбари ташаббусининг долзарблиги халқаро ҳамжамият томонидан кенг эътироф этилганидан далолат беради.
Ўзбекистоннинг БМТ билан ўзаро ҳамкорлигида диний бағрикенгликни таъминлаш ва мустаҳкамлаш, ёшлар ҳаёти билан боғлиқ долзарб муаммоларни ҳал этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Давлатимиз раҳбари БМТ Бош Ассамблеясининг Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган 72-сессиясида БМТ Бош Ассамблеясининг «Маърифат ва диний бағрикенглик» резолюциясини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш ташаббусини илгари сурди.
Президент Шавкат Мирзиёев БМТнинг юксак минбаридан туриб сўзлаган нутқида Ўзбекистон таклиф этаётган резолюциянинг асосий мақсади «барчанинг таълим олиш ҳуқуқини таъминлашга, саводсизлик ва жаҳолатга барҳам беришга кўмаклашишдан иборат» эканини таъкидлади. Ҳужжат «бағрикенглик ва ўзаро ҳурматни қарор топтириш, диний эркинликни таъминлаш, эътиқод қилувчиларнинг ҳуқуқини ҳимоя қилиш, уларнинг камситилишига йўл қўймасликка кўмаклашиш»га қаратилган.
Жамиятнинг барча жабҳаларида рўй бераётган чуқур ўзгаришларга мувофиқ, Ўзбекистон илк бор 2021-2023 йилларга БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига (ИҲК) ўз номзодини илгари сурди ва кўпчилик давлатлар ҳамда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги энг нуфузли халқаро ташкилотлар томонидан қўллаб-қувватланди.
Ўзбекистоннинг ЮНЕСКО билан ҳамкорлиги кейинги йилларда сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилгани алоҳида эътиборга лойиқ. 2018 йилда Парижда, 2019 йилда Самарқандда ва 2022 йилда Тошкентда Президент Шавкат Мирзиёев ва ЮНЕСКО бош директори Одри Азуленинг учрашувлари бўлиб ўтди.
2021 йилда ЮНЕСКО билан ҳамкорликда Тарихий мерос объектларини муҳофаза қилиш бўйича Халқаро маслаҳат қўмитаси тузилди. Ўша йили Хивада Ўзбекистон ташаббуси билан ЮНЕСКО билан ҳамкорликда «Марказий Осиё – жаҳон цивилизациялари чорраҳасида» халқаро маданий форуми ташкил этилди. Мазкур форум натижасида ишлаб чиқилган «Хива жараёни: Марказий Осиёда ҳамкорликни янада ривожлантириш» резолюцияси ЮНЕСКО Бош конференциясининг 2021 йил ноябрдаги 41-сессиясида бир овоздан қабул қилинган эди.
2022 йил июль ойида Ўзбекистон тарихда биринчи марта 2022-2026 йилларга мўлжалланган Номоддий маданий меросни муҳофаза қилиш бўйича ҳукуматлараро қўмита аъзоси бўлди.
2022 йилнинг 14-16 ноябрь кунлари Тошкент шаҳрида ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле, 150 га яқин давлат вакиллари ва халқаро ташкилотлар расмийлари иштирокида ЮНЕСКОнинг Кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим бериш бўйича иккинчи Бутунжаҳон конференцияси ўтказилди. 2023 йил 10-24 май кунлари Париж шаҳрида бўлиб ўтган ЮНЕСКО Ижроия кенгашининг 216-сессияси якунлари бўйича «Тошкент декларациясини амалга ошириш ҳамда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг болалар тарбияси масалалари умумбашарий тараққиётга эришишнинг муҳим омили экани тўғрисида»ги резолюцияси бир овоздан қабул қилинди.
Шу  кунга  қадар  ЮНЕСКОнинг Инсониятнинг номоддий маданий мероси  Репрезентатив рўйхатига ўзбек маданиятининг 12 элементи киритилган. Жумладан,  «Шашмаком», «Бойсун тумани маданий муҳити», «Катта ашула», Аския», «Палов ва ош билан боғлиқ анъана ва қадриятлар», «Наврўз», Атлас ва адрас тайёрлашнинг анъанавий технологияларини сақлаш бўйича Марғилон ҳунармандчиликни ривожлантириш маркази , «Лазги», «Миниатюра санъати», «Бахшичилик», «Ипакчилик ва тўқув учун анъанавий ипак ишлаб чиқариш» ҳамда «Хўжа Насриддин ҳақидаги латифаларни такрорлаш анъаналари» каби  элементлар Инсониятнинг номоддий маданий мероси Репрезентатив рўйхатидан  ўрин олган.
Мамлакатимизда халқаро туризм фаол ривожланмоқда. Бунда Ўзбекистон 1993 йилда аъзо бўлган БМТнинг Жаҳон сайёҳлик ташкилоти (ЮНВТО) билан ҳамкорлик муҳим ўрин тутади. Самарқанд шаҳрида Буюк ипак йўлида туризмни ривожлантириш бўйича ЮНВТО  минтақавий маркази фаолият кўрсатмоқда. Бундан  ташқари Самарқанд шаҳрида «Ипак йўли» халқаро туризм университети ташкил этилган бўлиб, у энг машҳур ва нуфузли олий таълим муассасаларидан бири ҳамда Ўзбекистонда туризм соҳасидаги биринчи университет ҳисобланади.
Жорий йилнинг 16-20 октябрь кунлари Самарқанд шаҳрида ЮНВТО Бош Ассамблеясининг 25-сессияси бўлиб ўтади.
Шунингдек, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) билан  юқумли ва юқумли бўлмаган касалликларга қарши кураш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, миллий соғлиқни сақлаш тизимини мустаҳкамлаш соҳаларида фаол ҳамкорлик йўлга қўйилган. Ўзбекистон ва ЖССТ ўртасидаги ҳамкорлик асослари Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Европа минтақавий бюроси ўртасидаги икки йиллик ҳамкорлик шартномаси ҳисобланади.
Ўзбекистон делегациялари Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеяси ва ЖССТнинг Европа минтақавий бюроси сессияларида мунтазам иштирок этиб келмоқда.
2021 йилдан буён ЖССТ мамлакатга соғлиқни сақлаш соҳасини ислоҳ қилиш ва уни тажриба ҳудуди (Сирдарё)да синовдан ўтказиш, шу жумладан давлат тиббий суғуртасини жорий этишда кўмаклашувчи етакчи ташкилот ҳисобланади.
Сўнгги йилларда БМТ Болалар жамғармасининг (ЮНИСЕФ) Ўзбекистондаги фаолияти ҳам сезиларли даражада фаоллашди. 2022 йил ноябрь ойида Тошкент шаҳрида «Замин» халқаро жамоат фонди билан ҳамкорликда Жаҳон болаларни ҳимоя қилиш кунига бағишланган «Болаларнинг соғлом атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқларини таъминлаш» форуми муваффақиятли ўтказилди.
2021 йил 11 февраль куни Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган  ЮНИCЕФ Ижроия кенгаши сессиясида жамғарманинг Ўзбекистон бўйича 2025 йилгача бўлган янги ҳамкорлик дастури тасдиқланди.
Аҳолишунослик жамғармаси (ЮНФПА), Ўзбекистонда аҳоли ва репродуктив саломатлик соҳасидаги дастурларни амалга оширишда БМТ тизимида муҳим ўрин тутади. Ўзбекистонда аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича жамғарма билан самарали ишлар амалга оширилмоқда.
Ҳозирги босқичда ЮНФПАнинг бешинчи мамлакат дастури амалга ошириляпти, унинг доирасида репродуктив саломатлик бўйича турли тренинглар, семинарлар, конференциялар ўтказилмоқда. Мамлакатимизда аёлларни ижтимоий-ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш марказлари ташкил этил этиляпти, шунингдек, клиник протоколларни янгилаш, тиббиёт муассасаларини модернизация қилиш, мутахассислар тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича фаол ишлар олиб борилмоқда.
2022 йил ноябрь ойида ЮНФПА билан ҳамкорликда республикада аҳоли масалалари, демографик фан ва тадқиқотларни ривожлантириш бўйича давлат органларининг салоҳиятини ошириш мақсадида Демографик лаборатория ишга туширилди.
Ўзбекистон билан БМТнинг Гендер тенглиги ва аёллар ҳуқуқларини кенгайтиришга қаратилган – «БМТ аёллар» ташкилоти ўртасида ўзаро ҳамкорлик самарали  кечаётир.  Мазкур тузилма билан биргаликда гендер ва ёшлар масалаларига бағишланган халқаро форум ҳамда конференциялар мунтазам ташкил этиляпти, ихтисослаштирилган йўналишларда лойиҳалар ҳаётга  тадбиқ  этилмоқда. Шунингдек, Ўзбекистонда хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилмоқда.
Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ) Ўзбекистонда кейинги йилларда муносиб меҳнат учун шарт-шароит яратиш, мажбурий ва болалар меҳнатига барҳам бериш, ишчиларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш борасида эришилган ютуқларни юксак баҳолайди. Мамлакатимизда ХМТнинг 20 та конвенцияси, жумладан, 10 та асосий конвенциядан 9 таси ратификация қилинган. ХМТ тавсияларини инобатга олган ҳолда «Аҳолини иш билан таъминлаш тўғрисида»ги қонуннинг янги таҳрири ва Меҳнат кодексининг янги таҳрири ишлаб чиқилди ва қабул қилинди.
Айни пайтда меҳнат муносабатларини тартибга солувчи ҳуқуқий базани такомиллаштириш, ёшлар, аёллар ва аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари учун таълим, бандлик ва муносиб меҳнат имкониятларини кенгайтириш каби йўналишларни ўз ичига олган «Ўзбекистонда муносиб меҳнат бўйича 2021-2025 йилларга мўлжалланган янги Мамлакат дастури»  амалга оширилмоқда.
Сўнгги йилларда Халқаро миграция ташкилоти (ХМТ) мамлакатимизнинг муҳим ҳамкорларидан бирига айланди. Айни пайтда Ўзбекистон ва ХМТ ўртасидаги алоқаларни ривожлантириш бўйича «Йўл харитаси» ишлаб чиқилди  ва у  амалга ошириляпти. ХМТ билан биргаликда республикада меҳнат миграцияси, чегараларни бошқариш, одам савдосига қарши курашиш, меҳнат муҳожирларини ёллаш бўйича мутахассислар малакасини ошириш  cингари лойиҳалар ҳаётга  тадбиқ этилаётир.
Бир сўз билан айтганда, мамлакатимиз саъй-ҳаракатлари БМТ раҳбарияти ва  аъзо давлатлар томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланмоқда. Чунки, Ўзбекистон томони илгари сураётган ташаббуслар глобал ташкилотнинг глобал мақсадларига, жумладан, сайёрамизда тинчлик, барқарорлик ва фаровонликни мустаҳкамлаш бўйича Барқарор ривожланиш мақсадларига тўлиқ мос келади.
Барқарор тинчликнинг фаол тарафдори ва халқаро майдонда ҳамкорликни ҳар томонлама кенгайтириш ташаббускори сифатида Ўзбекистон БМТ ва унинг ихтисослашган тузилмалари билан ўзаро ҳамкорликка доимо катта эътибор қаратиб келади.
Албатта, Президент Шавкат Мирзиёевнинг давлат раҳбарларининг жаҳон форумидаги иштироки, Ўзбекистонда умуминсоний барқарор тараққиёт йўлида замонамизнинг глобал муаммоларини ҳал этишга хизмат қиладиган янги муҳим ғоя ва ташаббусларни эълон қилиш имконини беради.

Узбекистан-ООН: сотрудничество во имя всеобщего устойчивого развития
19 сентября 2023 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев примет участие в общих дебатах 78-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке.
Узбекистан вступил в ООН как новое суверенное, независимое государство 2 марта 1992 года. С момента вхождения в данную универсальную международную организацию наша страна плодотворно сотрудничает с ней и ее специализированными учреждениями по различным направлениям.
Основными приоритетами многостороннего взаимодействия являются борьба с современными угрозами и вызовами безопасности, стабилизация и восстановление Афганистана, нераспространение оружия массового поражения, решение экологических проблем, в частности смягчение последствий кризиса Аральского моря, социально-экономическое развитие, защита и поощрение прав человека, развитие туризма и другие.
По мнению экспертов, в последние годы Узбекистан стал более активно участвовать в деятельности Генеральной Ассамблеи и специализированных учреждений ООН. В частности, глава Узбекистана принял выступил в 72-й, 75-й и 76-й сессиях Генеральной Ассамблеи ООН, а также в Сегменте высокого уровня 46-й сессии Совета по правам человека ООН.
В июне 2017 года состоялись визит Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша и его переговоры с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. Глава нашего государства также провел встречи с Генсеком ООН в сентябре 2017 года в Нью-Йорке (США) и в ходе 2-го Международного форума «Один пояс, один путь» в апреле 2019 года в Пекине (КНР). По итогам этих встреч были приняты и реализуются планы практических мероприятий по развитию сотрудничества Узбекистана с ООН.
Участие Президента Шавката Мирзиёева в общих дебатах 72-й сессии Генеральной Ассамблеи в сентябре 2017 года открыло новый этап плодотворного и взаимовыгодного сотрудничества нашей страны с ООН. В ходе данного мероприятия был выдвинут ряд важных международных инициатив, которые за последние три года успешно претворяются в жизнь.
С трибуны ООН лидер Узбекистана выдвинул ряд важных международных инициатив по актуальным вопросам глобальной и региональной повестки. В частности, по инициативе руководства Узбекистана в рамках Генеральной Ассамблеи ООН были разработаны и приняты шесть резолюций - «Укрепление регионального международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе» (июнь 2018 года), «Просвещение и религиозная толерантность» (декабрь 2018 года), «Устойчивый туризм и устойчивое развитие в Центральной Азии» (декабрь 2019 года), «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (май 2021года), «Об укреплении взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией» (июль 2022 года), «О роли парламентов в достижении ЦУР» (декабрь 2022 года).
Кроме того, в рамках Совета ООН по правам человека по инициативе Узбекистана была принята резолюция «О последствиях пандемии COVID-19 для прав человека молодежи» (октябрь 2021 года) и в ЮНЕСКО - «Хивинский процесс» (ноябрь 2021 года) по итогам международного форума «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций» (14-16 сентября 2021 года, Хива).
Разработанный узбекской стороной Кодекс о добровольных обязательствах государств во время пандемий распространен в качестве официального документа Генассамблеи ООН как вклад Узбекистана в глобальные усилия по борьбе с COVID-19.
Поддерживая новый дух многостороннего взаимодействия, в настоящее время Узбекистан совместно со странами-членами осуществляет проработку проектов еще ряда резолюций Генассамблеи для их дальнейшего принятия в рамках ООН.
С 1993 года в Ташкенте функционирует представительство ООН. В Узбекистане «семья ООН» представлена Программой развития ООН (ПРООН), Фондом ООН в области народонаселения (ЮНФПА), Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ), Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ), Организацией Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО), Управлением ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН), Структурой ООН по вопросам гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин («ООН-Женщины»), Региональным центром ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии (РЦПДЦА), Международной организацией труда (МОТ), Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (ФАО), Международной организацией по Миграции (МОМ), а также Программой добровольцев ООН, находящейся под руководством ПРООН.
Свой вклад в работу системы ООН также вносят такие агентства, как Организация по промышленному развитию ООН (ЮНИДО), Программа ООН по окружающей среде (ЮНЭП) и Европейская экономическая комиссия ООН (ЕЭК ООН). Всемирный банк в качестве независимого специализированного агентства системы ООН также вносит значительный вклад в работу организации в нашей стране.
Рамочная программа ООН по оказанию содействия в целях развития для Узбекистана является эффективным инструментом взаимодействия с Правительством нашей страны в контексте осуществления приоритетных направлений социально-экономического развития страны в среднесрочной перспективе.
В рамках реализации основных задач, определенных в Стратегии развития Нового Узбекистана, за последние годы заметно активизировались политические контакты Узбекистана с ООН на высшем и высоком уровнях.
Особое значение Узбекистан придает усилиям, призванным положить конец многолетней кровопролитной войне в Афганистане, принесшей огромные бедствия афганскому народу и ставшей источником серьезных угроз для всего региона. Наша страна вносит эффективный вклад в реализацию программ ООН по постконфликтному восстановлению Афганистана, в частности открыла мост на узбекско-афганской границе для международных поставок гуманитарных грузов, содействует строительству множества инфраструктурных объектов на территории Афганистана.
Узбекистан оказывает всемерное содействие международным организациям и отдельным странам в осуществлении их гуманитарной деятельности в Афганистане через Термез. Так, по инициативе руководства Узбекистана в Термезе создан Международный транспортно-логистический хаб для обеспечения централизованной и адресной доставки гуманитарных грузов в Афганистан. Возможности Термеза активно используются Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев и Всемирной продовольственной программой.
Как результат Ташкентской конференции по Афганистану, состоявшейся в марте 2018 года, в апреле того же года в качестве официального документа 72-й сессии Генеральной ассамблеи и Совета Безопасности ООН была распространена ее итоговая Декларация. Кроме того, информация о предпринимаемых руководством Узбекистана усилиях по мирному урегулированию ситуации в Афганистане и упоминание о проведении Ташкентской конференции были включены в доклад Генерального секретаря ООН «Положение в Афганистане и его последствия для международного мира и безопасности», опубликованный в сентябре 2018 года.
Проведение конференции по Афганистану в июле 2022 года в Ташкенте также стало большим вкладом Узбекистана в дело обеспечение устойчивого мира и стабильности в этой стране.
В настоящее время в рамках ООН осуществляется работа по продвижению инициативы Президента Узбекистана по созданию Международной переговорной группы по Афганистану.
Все более активизируется сотрудничество по линии Узбекистан-ООН по вопросам экологии и защиты окружающей среды. В этой сфере Президент Шавкат Мирзиёев обращает внимание на еще одну острую и требующую безотлагательного решения общепланетарную проблему – трагедию Аральского моря и призывает сосредоточить усилия мирового сообщества на «сокращении губительного воздействия этой экологической катастрофы на жизнедеятельность проживающих в Центральной Азии миллионов людей и сохранении природного и биологического баланса в Приаралье».
В соответствии с инициативой Президента Узбекистана, выдвинутой в ходе общих дебатов 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, в 2018 году под эгидой ООН был создан Многопартнерский трастовый фонд (МПТФ) по безопасности человека для региона Приаралья, презентация которого состоялось в ноябре 2018 года в штаб-квартире организации с участием ее Генерального секретаря Антониу Гутерриша.
Как заявил глава ООН в ходе презентации, «данная структура позволит существенно улучшить условия жизни местного населения и будет способствовать реализации Целей устойчивого развития».
По инициативе нашей страны совместно Представительством ООН в Узбекистане 24-25 октября 2019 года в Нукусе проведена Международная конференция высокого уровня по объявлению Приаралья зоной экологических инноваций и технологий. В ней приняли участие около 250 участников из 28 стран, руководители и представители авторитетных международных организаций.
19 декабря 2019 года Генеральная Ассамблея ООН на своей пленарной сессии приняла специальную резолюцию «Устойчивый туризм и устойчивое развитие в Центральной Азии», инициатива о которой была выдвинута Президентом Шавкатом Мирзиёевым в апреле 2019 года в Пекине в ходе встречи с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем. Разработанный Узбекистаном и внесенный от имени всех пяти центральноазиатских стран проект документа единогласно поддержан всеми государствами-членами ООН. Соавторами документа выступили свыше 50 стран Северной и Латинской Америки, Азии, Африки и других континентов, что свидетельствует о широком признании международным сообществом актуальности и своевременности инициативы руководителя Узбекистана.
Во взаимодействии Узбекистана с ООН особое внимание уделяется вопросам сохранения и укрепления религиозной толерантности, решению насущных задач, связанных с жизнью молодежи. Глава нашего государства в ходе 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке выдвинул инициативу по разработке и принятию резолюции Генассамблеи ООН «Просвещение и религиозная толерантность».
Выступая с высокой трибуны ООН, Президент Шавкат Мирзиёев заявил, что основной целью предложенной Узбекистаном резолюции является «обеспечение всеобщего доступа к образованию, ликвидации безграмотности и невежества». Документ призван «содействовать утверждению толерантности и взаимного уважения, обеспечению религиозной свободы, защите прав верующих, недопущению их дискриминации».
В соответствии с глубокими преобразованиями во всех сферах общества, Узбекистан впервые выдвинул свою кандидатуру в Совет по правам человека (СПЧ) ООН на 2021-2023 годы и при поддержке большинства государств стал членом ведущего и наиболее авторитетного международного органа в области защиты прав человека.
Особого внимания заслуживает сотрудничество Узбекистана с ЮНЕСКО, которое за последние годы поднялось на качественно новый уровень.  В 2018 году в Париже, в 2019 году в Самарканде и 2022 году в Ташкенте состоялись встречи Президента Шавката Мирзиёева с генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле.
В 2021 году в сотрудничестве с ЮНЕСКО создан Международный консультативный комитет по вопросам защиты объектов исторического наследия. В том же году в Хиве по инициативе Узбекистана совместно с ЮНЕСКО организован Международный культурный форум «Центральная Азия – на перекрестке мировых цивилизаций». Разработанная по итогам данного форума резолюция «Хивинский процесс: дальнейшее развитие сотрудничества в Центральной Азии» единогласно принята Генеральной конференцией ЮНЕСКО на ее 41-й сессии в ноябре 2021 года.
В июле 2022 года Узбекистан впервые в истории стал членом Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия на 2022-2026 годы.
14-16 ноября 2022 года в Ташкенте состоялась вторая Всемирная конференция ЮНЕСКО по воспитанию и обучению детей младшего возраста с участием генерального директора ЮНЕСКО Одри Азуле, представителей около 150 стран и официальных лиц международных организаций. По итогам 216-й сессии Исполнительного совета ЮНЕСКО, состоявшейся 10-24 мая 2023 года в Париже, единогласно принята резолюция «Выполнение Ташкентской декларации и обязательств по принятию мер в интересах преобразования воспитания и образования детей младшего возраста».
12 элементов узбекской культуры включены  в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО: Шашмаком, культурное пространство Бойсуна, «Катта ашула», искусство острословия Аския, традиции и культура, связанные с пловом, традиции празднования Навруз, сохранение традиционных технологий производства атласа и адраса Маргиланского центра развития ремесел, Лазги, искусство миниатюры, искусство Бахши, шелководство и традиционное производство шелка и традиционные рассказы о Ходже Насреддине.
В нашей стране активно развивается международный туризм. Важную роль в этом играет сотрудничество со Всемирной туристской организацией ООН (ЮНВТО), в которую Узбекистан вступил в 1993 году. В Самарканде действует региональный центр ЮНВТО по развитию туризма на Великом шелковом пути. В Самарканде также создан Международный университет туризма «Шелковый путь», который является одним из самых известных и престижных высших учебных заведений и самым первым университетом в сфере туризма в Узбекистане.
В 16-20 октября 2023 года в Самарканде состоится 25-я сессия Генеральной ассамблеи ЮНВТО.
Активно осуществляется взаимодействие со Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) в борьбе с инфекционными и неинфекционными заболеваниями; пропаганде здорового образа жизни; укреплении национальной системы здравоохранения. Рамочной основой для сотрудничества между Узбекистаном и ВОЗ является двухгодичное соглашение о сотрудничестве между Министерством здравоохранения Узбекистана и Европейским региональном бюро ВОЗ.
Делегации Узбекистана регулярно участвуют в сессиях Всемирной ассамблеи здравоохранения и Европейского регионального бюро ВОЗ.
С 2021 года ВОЗ является ведущей организацией по оказанию помощи стране в проведении реформы сектора здравоохранения и ее экспериментальном тестировании в пилотном регионе (Сырдарья), в том числе по внедрению государственного медицинского страхования.
За последние годы значительно активизировалось усилия в Узбекистане Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ). В ноябре 2022 года в Ташкенте успешно проведен форум с Международным общественным фондом «Zamin» «Обеспечение прав детей на здоровую окружающую среду», приуроченный к Всемирному дню детей.
11 февраля 2021 года в г.Нью-Йорке в ходе сессии Исполсовета ЮНИСЕФ одобрена новая Страновая программа сотрудничества фонда для Узбекистана до 2025 года.
Значимое место занимает Фонд в области народонаселения (ЮНФПА) в системе ООН в Узбекистане в осуществлении программ в сферах народонаселения и репродуктивного здоровья. Узбекистан осуществляет плодотворную работу с фондом в подготовке и проведения переписи населения.
На текущем этапе реализуется пятая страновая программа ЮНФПА, в рамках которой проводятся различные тренинги, семинары, конференции о репродуктивном здоровье, в стране созданы центры социальной и правовой поддержки женщин, ведется работа по обновлению клинических протоколов, модернизации медицинских учреждений, подготовке и повышению квалификации специалистов.
В ноябре 2022 года совместно с ЮНФПА в республике запущена Демографическая лаборатория для укрепления потенциала государственных служащих в вопросах народонаселения, развития демографической науки и исследований.
Наблюдается активизация взаимодействия Узбекистана со Структурой ООН по вопросам гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин - «ООН-Женщины». Совместно с указанной структурой организовываются международные форумы и конференции по вопросам гендера и молодежи, реализуются проекты в профильных направлениях, предпринимаются меры по всемерной поддержке усилий Узбекистана по повышению роли женщин в обществе.
Международная организация труда (МОТ) высоко оценивает достигнутый за последние годы в Узбекистане прогресс по созданию условий для достойного труда, искоренению принудительного и детского труда, защите прав и свобод трудящихся. Наша страна ратифицировала 20 конвенций МОТ, в том числе 9 из 10 основополагающих. С учетом рекомендаций МОТ разработаны и приняты закон «О занятости населения» в новой редакции и новая редакция Трудового кодекса.
В настоящее время реализуется страновая программа по достойному труду Республики Узбекистан на 2021-2025 годы, которая включает такие направления, как совершенствование правовой базы, регулирующей трудовые отношения, расширение возможностей для образования, трудоустройства и достойной работы для молодежи, женщин и уязвимых групп населения, укрепление институционального потенциала социального диалога и социальных партнеров.
Международная организация по миграции (МОМ) за последние годы превратилась в один из значимых партнеров нашей страны. В настоящее время реализуется «Дорожная карта» по развитию сотрудничества между Узбекистаном и МОМ. Совместно с МОМ в республике осуществляются проекты по трудовой миграции, пограничному управлению, борьбе с торговлей людьми, повышению квалификации специалистов по набору трудовых мигрантов.
Словом, усилия нашей страны всемерно поддерживаются руководством и странами-членами ООН, поскольку выдвигаемые узбекской стороной инициативы полностью соответствуют глобальным целям глобальной организации, в том числе Целям устойчивого развития, направленным на укрепление мира, стабильности и благополучия на нашей планете.
В качестве активного сторонника прочного мира и инициатора всестороннего расширения сотрудничества на международной арене Узбекистан всегда уделяет большое внимание взаимодействию с ООН и ее специализированными структурами.
Безусловно, участие Президента Шавката Мирзиёева на всемирном форуме лидеров государств позволит Узбекистану заявить о новых важных идеях и инициативах, которые послужат решению глобальных проблем современности во имя всеобщего устойчивого развития.