O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi ta’sischi davlatlari rahbarlari kengashi majlisidagi nutqi
Tojikiston Respublikasi Prezidenti hurmatli Emomali Sharipovich Rahmonga iliq qabul hamda uchrashuvimizni yuksak darajada tashkil etgani uchun bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Barcha hamkasblarimni Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi tashkil etilganining 30 yilligi munosabati bilan chin dildan tabriklayman.
O‘tgan davrda Jamg‘arma ekologik tahdidlarga qarshi kurash masalalarida umumiy manfaatlarimizni ilgari surish uchun muhim maydon sifatida g‘oyat zarurligini ko‘rsatdi.
Ana shu vaqt mobaynida Orol dengizi havzasi bo‘yicha kelishilgan yondashuvlar ishlab chiqildi, qo‘shma qaror va dasturlar qabul qilindi va amalga oshirildi.
Tojikistonning Tashkilotimizga raisligi davridagi samarali natijalarni alohida ta’kidlashni istardim. Xususan, Jamg‘arma doirasida amaliy hamkorlikni rivojlantirish uchun katta ishlar bajarildi. Xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari bilan aloqalar kengaydi.
Shu yil mart oyida hurmatli Emomali Sharipovichning hamraisligida Birlashgan Millatlar Tashkilotining bosh qarorgohida tashkil etilgan Global suv konferensiyasi muvaffaqiyatli o‘tganini ham alohida qayd etmoqchiman.
Ushbu tarixiy tadbir yakunlariga ko‘ra, Markaziy Osiyoning suv sohasidagi hayotiy muhim masalalari va muammolariga butun xalqaro hamjamiyat e’tiborini jalb etishga erishildi.
Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi – bu, avvalo, Markaziy Osiyo mamlakatlarining global miqyosdagi eng o‘tkir muammolardan birini yechish bo‘yicha ko‘p tomonlama hamkorlik borasidagi noyob tajribasidir.
Shuni alohida qayd etmoqchimanki, Jamg‘arma suv va ekologiya sohasida mintaqaviy hamkorlikning eng muhim platformasiga aylandi.
Suv xo‘jaligi bo‘yicha Davlatlararo komissiya hamda “Amudaryo” va “Sirdaryo” havzasi tashkilotlari suv resurslarini boshqarish va ulardan foydalanishni tartibga solish masalalari yuzasidan kelishish bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshirmoqda.
Ilmiy-axborot markazi barcha xalqaro sheriklar uchun ochiq bo‘lgan, keng ko‘lamli ma’lumotlarni o‘zida mujassam etgan salmoqli tahliliy bazani shakllantirdi.
Davlatlararo komissiyaning barqaror rivojlanish bo‘yicha faoliyati atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilmoqda.
Bundan tashqari, Jamg‘arma bir qator mintaqaviy dasturlar va loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha ishlarni muvofiqlashtirmoqda, xalqaro institutlar va donor tashkilotlar bilan hamkorlik qilmoqda.
Tuzilmamizning o‘rni va ahamiyati global iqlim o‘zgarishlari oqibatida vujudga kelayotgan yangi xavf va tahdidlar sharoitida yanada ortib bormoqda.
Muzliklarning erishi, tabiiy ofatlar, shuningdek, shiddatli demografik o‘sish, urbanizatsiya jarayonlari va sanoatlashuv natijasida yuzaga kelayotgan texnogen omillar tufayli mintaqada suv va ekologiya bilan bog‘liq vaziyat yomonlashib borayotgani va uning oqibatlari alohida xavotir uyg‘otmoqda.
Hamkasblarim yaxshi biladi, Markaziy Osiyoda suv taqchilligi muammosi o‘tkir va muqarrar tus oldi hamda bundan buyon u tobora chuqurlashib boraveradi.
Ekspertlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, Markaziy Osiyoning ayrim mintaqalarida 2040 yilga borib suv resurslariga bo‘lgan ehtiyoj uch barobar oshadi. Vaqt o‘tishi bilan iqtisodiy zarar yalpi mintaqaviy mahsulotning 11 foiziga yetishi mumkin.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotiga ko‘ra, hozirning o‘zidayoq mintaqa davlatlari suv resurslari taqchilligi va undan samarasiz foydalanish oqibatida yiliga 2 milliard dollargacha mablag‘ yo‘qotmoqda.
Bularning barchasi Jamg‘arma doirasida uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan kelishilgan yangi qarorlarni ishlab chiqish va amalga oshirishni talab etmoqda.
Bugun bizning oldimizda ko‘p tomonlama sheriklik samaradorligini huquqiy va institutsional jihatdan ta’minlash bo‘yicha muhim vazifalar turibdi.
Shu munosabat bilan sammitning kun tartibiga mos holda quyidagi takliflarimizni bildirishni istardim.
Birinchi. O‘zbekiston Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasining huquqiy asoslarini yanada takomillashtirish va institutsional mexanizmlarini modernizatsiya qilish tarafdoridir.
Xususan, biz asosiy hujjatlar va bitimlarni xatlovdan o‘tkazish, jumladan, 1990 yillarda qabul qilingan Jamg‘arma nizomini qayta ko‘rib chiqish, amaldagi tuzilma faoliyatini birgalikda tahlil qilish va Jamg‘arma tarkibidagi tashkilotlar ishini muvofiqlashtirish va samarasini oshirish borasida takliflar tayyorlash, uning faoliyati va hamkorlik masalalarini aniq tartibga soluvchi “Qoida va tartib-taomillar”ni ishlab chiqishni taklif etamiz.
Jamg‘armani rivojlantirish va isloh etish jarayonlarini tarmoqlararo tamoyil asosida, ya’ni zamonaviy ekologik tahdidlarni hisobga olgan holda, “suv – energetika – oziq-ovqat” tartibidagi kompleks yondashuvlar negizida amalga oshirish muhimdir.
Bundan tashqari, Tuzilmaning asosiy hujjatlarida transchegaraviy daryolar suv resurslarini boshqarish va foydalanish sohasida umume’tirof etilgan me’yorlar, prinsiplar va o‘zaro majburiyatlar o‘z ifodasini topishi lozim.
Biz shuningdek, Jamg‘armaning amaldagi tuzilmalari samarasini kadrlar va texnik salohiyatni kuchaytirish, kompetensiyani kengaytirish hisobidan tubdan oshirish tarafdorimiz.
Ikkinchi. Bugungi uchrashuvimiz arafasida biz Jamg‘arma doirasidagi loyihalar bo‘yicha o‘tgan 30 yil davomida olib borilgan faoliyat natijalarini tahlil qildik.
Asosiy dasturiy hujjatlarimizdagi qoidalarda va loyihalarni bajarish borasidagi aniq oldinga siljishni ko‘rsatadigan natijalarimizda farqlar borligi o‘z-o‘zidan ravshan, albatta.
Orol dengizi havzasi mamlakatlariga yordam ko‘rsatish bo‘yicha to‘rtinchi dasturning ijrosi bilan bog‘liq holat ham bizning barcha mamlakatlarimizni tashvishga solishi kerak, deb o‘ylayman.
Bu boradagi ishlar asosan milliy rejalar yo‘nalishida amalga oshirilmoqda.
Shu munosabat bilan Jamg‘arma boshqaruviga amaldagi Dasturni tanqidiy qayta ko‘rib chiqish topshirig‘ini berishni taklif etaman. Bunda har bir mintaqaviy loyihaning hajmini va moliyalashtirish manbalarini belgilagan holda, “yo‘l xaritalari”ni, shuningdek, ularning ijrosi bo‘yicha kelishilgan jadvalni tayyorlashni nazarda tutish lozim.
Uchinchi. Ustuvor mintaqaviy loyihalarni ilgari surish uchun investitsiya, texnologiya va texnik ko‘makni jalb etish masalalari bo‘yicha tizimli hamkorlikni kuchaytirish zarur.
Shu munosabat bilan ba’zi takliflarni ilgari surmoqchiman.
Birinchidan, mamlakatlarimizning har biri aniq maqsadli ko‘rsatkichlarni belgilagan holda, mintaqaviy loyihalarga chetdan ko‘makni jalb etish bo‘yicha o‘ziga majburiyat olishi lozim.
Raislik qiluvchi tomonning muvofiqlashtirishi asosida investitsiyalarni va texnik ko‘makni jalb qilish va taqsimlash mexanizmlarini ishlab chiqish zarur.
Ikkinchidan, xorijiy sheriklar, yetakchi xalqaro institutlar va donor tashkilotlarni jalb etgan holda, qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirish maqsadida maxsus mintaqaviy konferensiya o‘tkazishni taklif etamiz.
To‘rtinchi. Jamg‘armaning ishchi organlariga xalqaro konsultantlar ishtirokida Amudaryo va Sirdaryo havzalarini rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatga mo‘ljallangan rejalar ishlab chiqish topshirig‘ini bersak, maqsadga muvofiq bo‘lar edi.
Ushbu daryolar havzalarida vaziyatning rivojlanishi bo‘yicha turli ssenariylarni modellashtirishni nazarda tutish muhimdir.
Bunday strategik hujjatlarning qabul qilinishi mintaqamizda suv-energetika resurslarini integratsiyalashgan holda boshqarish siyosatini muvofiqlashtirishga imkon beradi, deb ishonaman.
Beshinchi. Suv va boshqa tabiiy resurslardan tejab-tergab foydalanish madaniyatini shakllantirish, maxsus dasturni qabul qilgan holda, yoshlar tashabbuslari va startaplarini qo‘llab-quvvatlash masalalarida yoshlar bilan ishlashni mintaqaviy darajada tashkil etishga alohida e’tibor qaratish lozim.
Ushbu masalalarni ko‘rib chiqishda Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markaz faol jalb etilishiga aminmiz.
Ekotizimlar tanazzuli yanada kuchayishining oldini olishda, eng avvalo, Orol dengizi hududidagi hamkorlik masalalariga alohida to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Hozirgi vaqtda O‘zbekistonda Orolbo‘yidagi ekologik va ijtimoiy vaziyatni yaxshilash bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotganini qayd etmoqchiman.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining “Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasi asosida barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, aholi bandligini ta’minlash va turmush darajasini oshirish bo‘yicha Harakatlar rejasi va Chora-tadbirlar dasturi amalga oshirilmoqda.
So‘nggi bir necha yil davomida Orol dengizining qurigan tubida 1,7 million gektar o‘rmonzorlar yaratildi. Yaqin ikki yilda yana 400 ming gektar yashil hududlar barpo etish rejalashtirilmoqda.
Orol fojiasi oqibatlarini yumshatish, shuningdek, Orolbo‘yida bioxilma-xillikni saqlash uchun 3,5 million gektardan ortiq maydonda tabiat parklari, qo‘riqxonalar va davlat himoya hududlari yaratildi.
Bugungi kunda Orolbo‘yi mintaqasida qo‘riqlanadigan hududlarning umumiy maydoni 4,6 million gektarni tashkil qilmoqda.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda suvdan foydalanish samaradorligini oshirish bo‘yicha katta miqyosdagi chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Oxirgi 7 yil mobaynida mamlakatimizda sug‘oriladigan yerlarning to‘rtdan bir qismini tashkil etadigan 1 million gektardan ortiq maydonda suvni tejaydigan texnologiyalar joriy etildi.
Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasi doirasida biz suvni tejash bo‘yicha milliy dasturni ishlab chiqish niyatidamiz.
Biz suvni tejash sohasini Jamg‘arma faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilab, bu borada hamkorligimizni kuchaytirishimiz mumkin.
Kelgusi yili Samarqandda o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan Xalqaro iqlim forumi doirasida jahonning yetakchi kompaniyalarining suvni tejash borasidagi texnologiyalari ko‘rgazmasini tashkil etmoqchimiz.
Ana shu masalalarning barchasini kompleks ko‘rib chiqish maqsadida mamlakatlarimiz suv resurslari, energetika, ekologiya va iqtisodiyot vazirlarining doimiy uchrashuvlari bo‘yicha Mintaqaviy platformani ta’sis etishni taklif qilamiz.
“Qo‘shtepa” kanali qurilishi bo‘yicha ham o‘z fikrimni bildirib o‘tmoqchiman.
Mohiyat-e’tiboriga ko‘ra, mintaqamizda suvdan foydalanish jarayonida bizning mamlakatlarimiz bilan hech qanday majburiyat asosida bog‘lanmagan yangi ishtirokchi paydo bo‘ldi.
Afg‘on tomoni kanalni qurish bo‘yicha faol ish olib borayotganini yaxshi bilasiz.
Uning ishga tushirilishi Markaziy Osiyodagi suvdan foydalanish tartibi va muvozanatini tubdan o‘zgartirib yuborishi mumkin.
“Qo‘shtepa” kanalining qurilishi va uning Amudaryo suvidan foydalanish tartibiga ta’siri bilan bog‘liq barcha jihatlarni mamlakatlarimizdagi tadqiqot institutlarini jalb etgan holda o‘rganish bo‘yicha Qo‘shma ishchi guruhini shakllantirish zarur, deb hisoblaymiz.
Afg‘oniston vakillarini suv resurslaridan birgalikda foydalanish bo‘yicha mintaqaviy muloqotga jalb etish masalasini ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
So‘zimning yakunida Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qasim-Jomart Kemelevich To‘qayevni Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi raisligini qabul qilayotgani munosabati bilan tabriklayman.
Ishonchim komilki, bugungi sammitimizda ilgari surilayotgan tashabbuslar va qabul qilinayotgan hujjatlarning amalga oshirilishi Jamg‘arma doirasida xalqlarimiz farovonligi va butun Markaziy Osiyo mintaqasining gullab-yashnashi yo‘lida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.

I would like to join the words of gratitude to the President of the Republic of Tajikistan, distinguished Emomali Sharipovich Rakhmon for the warm welcome and excellent organization of our meeting.
I sincerely congratulate all colleagues on the 30th Anniversary of the establishment of the International Fund for Saving the Aral Sea.
Over the past period, the Fund has shown its relevance as an important platform for promoting common interests in countering environmental challenges.
Coordinated approaches were developed, decisions were made and joint programs were implemented in the Aral Sea basin during this period.
I would also like to note the fruitful results of Tajikistan’s presidency in our Association. In particular, an extensive work has been carried out to develop practical engagement within the Fund. Contacts with international organizations and financial institutions have expanded.
I would like to point out the fact that the activities as part of the Global Water Conference, under co-presidency of distinguished Emomali Sharipovich were successfully held in March this year at the UN headquarters.
This historic event has enabled to attract the attention of the entire international community to vital issues and problems in Central Asia’s water sector.
The International Fund for Saving the Aral Sea is, above all, a unique experience of multilateral cooperation of the countries of Central Asia in addressing one of the most pressing problems on a global scale.
I would like to especially point out that the Fund has become the most important platform for regional cooperation in the water and environmental sphere.
The Interstate Water Commission, as well as "Amu Darya" and "Syr Darya" basin organizations carry out systemic work to coordinate the issues of water resources management and water intake regulation .
The Scientific Information Center has accumulated a strong analytical base of knowledge and competencies, open to all international partners.
The activities of the Interstate Commission on Sustainable Development contribute to the expansion of practical cooperation in the environmental sector.
In addition, the Fund coordinates the implementation of a number of regional programs and projects, interacts with international institutions and donor organizations.
The role and significance of our structure increases even more in the context of the emergence of new challenges and threats due to global climate change.
The consequences of deteriorating water and environmental situation in the region are of particular concern due to melting glaciers and natural disasters ,as well as man-made factors caused by rapid demographic growth, urbanization and industrialization processes.
Colleagues are well aware that the problem of water shortage in Central Asia has become acute and irreversible and will only worsen in the future.
Experts believe that in some regions of Central Asia pressure on water resources will increase three times by 2040.
Economic damage could eventually reach eleven percent of regional gross product.
Already now, according to the United Nations , the countries of the region annually lose up to USD 2 billion due to scarcity and inefficient use of water resources.
All of this requires the development and implementation of further agreed long term steps within the Fund.
Dear participants of the meeting!
Today we are facing important tasks related to ensuring legal and institutional effectiveness of multilateral partnership.
In this regard, I would like to share our proposals in accordance with the agenda of this summit.
FIRST. Uzbekistan stands for further improvement of the legal framework and modernization of the institutional mechanisms of the Fund.
In particular, we propose the following:
- conducting an inventory and revise the key documents and agreements, including the Regulations on the Fund, which wad adopted back in 1990s;
- performing joint analysis of the current structure and developing proposals to improve the coordination and effectiveness of the work of the Fund’s structures;
- developing “Rules and Procedures ” that clearly regulate issues of cooperation and activities of the Fund.
It is important that the Fund’s development and reform process is held on the basis of cross-sectoral principle - an integrated approach “water - energy - food”, accounting for modern environmental challenges.
In addition, generally recognized international regulations, principles and mutual obligations in the field of management and use of water resources of transboundary rivers should be reflected in the main documents of the Fund.
We also stands for a radical increase in the effectiveness of the existing structures of the Fund by expanding the competence and building up their capacity and technical potential.
SECOND. Prior to our meeting, we analyzed the project activities within the Fund over the past thirty years.
There is an obvious discrepancy between the provisions of our main program documents and the declared results with real progress in the implementation of projects.
I think all our countries should also be concerned about the progress of the fourth Action program to assist the countries of the Aral Sea basin . The work is mainly carried out in line with national plans.
In this regard, I would like to propose to instruct the Fund’s Board to critically review the current Program, providing for the preparation of “road maps” for the implementation of each regional project, identifying the volumes and sources of financing, as well as agreed schedules for their implementation.
THIRD. It is necessary to strengthen systemic engagement on the issues of attracting investments and technologies and technical assistance to advance priority regional projects.
We have several proposals in this regard.
First, each of our countries should commit to to attract external assistance into regional projects by defining specific targets.
Under the coordination of the presiding party, it would be necessary to develop mechanisms for attracting and distributing investments and technical assistance.
Second, we propose to convene a special regional conference in order to accelerate the implementation of joint projects with the involvement of foreign partners, leading international institutions and donor organizations.
Third. We consider it appropriate to instruct the working bodies of the Fund to engage international consultants and devise long-term development Plans for basins of the Amu Darya and Syr Darya rivers.
It is important to provide for modeling of various scenarios for the development of the situation in the basins of these rivers.
We are confident that the adoption of such strategic documents will enable to pursue a coordinated policy of integrated management of water and energy resources in our region.
Fourth. Particular attention should be paid to working with the youth at the regional level to raise their awareness on the need to reasonable use of water and other natural resources, supporting youth initiatives and start-ups through the adoption of a special program.
We count on close engagement with the Regional Center for Preventive Diplomacy in addressing these issues.
Specifically, I would like to dwell on the issues of cooperation in preventing further degradation of ecosystems, primarily in the Aral Sea region.
I’d like to note that currently Uzbekistan is carrying out large-scale work to improve the environmental and the social situation in the Aral Sea region.
Based on the UN Resolution "On declaring the Aral Sea region a zone of environmental innovation and technology" we are implementing the Action Plan and the Program of Measures for sustainable socio-economic development, employment and improving the living standards of the population.
In the last few years, forest plantings have been carried out on the dried up seabed of the Aral on an area of 1.7 million hectares.
In the next two years, we intend to create protective green screens on another 400 thousand hectares.
To mitigate the consequences of the Aral sea disaster, as well as to conserve biodiversity in the Aral Sea region, natural parks and reserves, and state reserves were created over an area of more than 3.5 million hectares.
Today, the total area of protected natural areas in the Aral Sea region is 4.6 million hectares.
In addition , Uzbekistan is implementing full-scale measures to improve water use efficiency.
Over the last 7 years, water-saving technologies have been introduced on an area of more than 1 million hectares, which is about a quarter of all irrigated land in the country.
As part of the Development Strategy of New Uzbekistan, we intend to devise a National Water Saving Program.
We could strengthen our cooperation in the field of water conservation, identifying it as one of the priorities of the Fund.
As part of the International Climate Forum planned next year in Samarkand, we are keen to organize an exhibition of modern water-saving technologies from the world's leading companies.
In order to comprehensively consider all these issues, we propose to establish a Regional platform for regular meetings of the ministers of water resources, energy, ecology and economy of our countries.
I would also like to share my vision regarding the construction of the Kushtepa canal.
In fact, a new stakeholder in the water use process has appeared in our region, which is not bound by any obligations with our countries.
You know very well that the Afghan side is actively constructing the canal.
Its commissioning could radically change the water regime and balance in Central Asia.
We believe it is necessary to set up a joint working group to study all aspects of the construction of the Kushtepa canal and its impact on the water regime of the Amu Darya with the involvement of research institutes of our countries.
We propose to consider the issue of involving representatives of Afghanistan into the regional dialogue on the sharing of water resources.
In conclusion, I would like to congratulate the President of the Republic of Kazakhstan distinguished Kasym-Jomart Kemelevich Tokayev with the assumption of presidency of the International Fund for Saving the Aral Sea.
I am convinced that the implementation of the initiatives put forward and documents adopted will increase the efficiency and expand mutually beneficial cooperation within the Fund for the benefit of our peoples and the prosperity of the entire Central Asian region.