Dushanbe shahridagi Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi doirasida rasmiy tadbirlar, konsert hamda mintaqa mamlakatlarida ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov hamda faxriy mehmon – Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining faxriy nishoni bilan taqdirlash marosimida ishtirok etdilar.
Faxriy nishon 2021-yilda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining uchinchi Maslahat uchrashuvida ta’sis etilgan bo‘lib, u bilan mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga alohida hissa qo‘shgan shaxslar mukofotlanadi.
So‘ng yetakchilar “Ko‘hi Borbad” saroyida mamlakatlarimiz san’at ustalari ishtirokidagi “Do‘stlik oqshomi” konsert dasturini birgalikda tomosha qildilar.
Folklor-etnografik jamoalar va estrada artistlarining chiqishlari, milliy qo‘shiq va raqslar xalqlarimiz qardoshligi va madaniy mushtarakligining yorqin ifodasi bo‘ldi.
Tadbirlar dasturi “EKSPO Markaziy Osiyo 2023” ko‘rgazmasiga tashrif bilan davom etdi. U yerda Prezidentlarga mintaqada ishlab chiqarilayotgan asosiy turdagi mahsulotlar namoyish etildi.
«Made in Uzbekistan» bo‘limida yurtimiz zargarlik, to‘qimachilik, charm-poyabzal, elektrotexnika, farmatsevtika, qurilish materiallari sanoati, axborot texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi va turizm tarmoqlari salohiyati aks etgan.
Ko‘rgazmadan Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston mahsulotlari ham joy olgan. Ekspozitsiyaning umumiy maydoni 1800 kvadrat metrdan ortiq.
Tanishuv yakunida davlat rahbarlari mutasaddilarga o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirish yuzasidan aniq topshiriqlar berdilar.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi doirasidagi konsert, Xotin-qizlar muloqoti uchrashuvi, iqtisodiy forum, mahsulotlar ko‘rgazmasi, transport vazirlari uchrashuvi, rektor va olimlar forumi hamda shu kunlarda Dushanbeda o‘tayotgan boshqa madaniy-gumanitar tadbirlar Prezidentimiz tashabbusi bilan yo‘lga qo‘yilgan sammit sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganidan dalolat beradi.

Президент Узбекистана принял участие в официальных, деловых и культурных мероприятиях саммита лидеров Центральной Азии
В рамках Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в городе Душанбе состоялись официальные мероприятия, концерт и выставка национальных промышленных товаров стран региона.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, а также почетный гость саммита Президент Азербайджана Ильхам Алиев приняли участие в церемонии награждения Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова Почетным знаком глав государств Центральной Азии.
Почетный знак был учрежден на третьей Консультативной встрече глав государств Центральной Азии в 2021 году для награждения лиц, внесших особый вклад в развитие регионального сотрудничества.
Далее лидеры совместно просмотрели торжественный концерт «Вечер дружбы» с участием мастеров искусств стран региона, прошедший во дворце «Кохи Борбад».
Красочные выступления фольклорно-этнографических ансамблей и артистов эстрады, национальные песни и танцы наглядно подтвердили общность и культурную близость наших народов.
Программа продолжилась посещением выставки «ЭКСПО Центральная Азия 2023», где Президентам были представлены производимые в регионе основные виды товаров.
На площадке «Made in Uzbekistan» продемонстрирован потенциал ювелирной, текстильной, кожевенно-обувной, электротехнической, фармацевтической промышленности, индустрии строительных материалов, информационных технологий, сельского хозяйства и туризма Узбекистана.
На выставке также экспонированы товары Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана. Ее общая площадь – более 1800 квадратных метров.
По итогам посещения главы государств дали конкретные поручения ответственным руководителям по наращиванию взаимного товарооборота и расширению промышленной кооперации.
Концерт, а также встреча Диалога женщин-лидеров, экономический форум, выставка товаропроизводителей, встреча министров транспорта, форум ректоров и ученых и другие культурно-гуманитарные мероприятия, проводимые в эти дни в Душанбе в рамках очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, стали свидетельством выхода саммита, инициированного Президентом нашей страны, на качественно новый уровень.