Dushanbe shahridagi Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi doirasida rasmiy tadbirlar, konsert hamda mintaqa mamlakatlarida ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov hamda faxriy mehmon – Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining faxriy nishoni bilan taqdirlash marosimida ishtirok etdilar.
Faxriy nishon 2021-yilda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining uchinchi Maslahat uchrashuvida ta’sis etilgan bo‘lib, u bilan mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga alohida hissa qo‘shgan shaxslar mukofotlanadi.
So‘ng yetakchilar “Ko‘hi Borbad” saroyida mamlakatlarimiz san’at ustalari ishtirokidagi “Do‘stlik oqshomi” konsert dasturini birgalikda tomosha qildilar.
Folklor-etnografik jamoalar va estrada artistlarining chiqishlari, milliy qo‘shiq va raqslar xalqlarimiz qardoshligi va madaniy mushtarakligining yorqin ifodasi bo‘ldi.
Tadbirlar dasturi “EKSPO Markaziy Osiyo 2023” ko‘rgazmasiga tashrif bilan davom etdi. U yerda Prezidentlarga mintaqada ishlab chiqarilayotgan asosiy turdagi mahsulotlar namoyish etildi.
«Made in Uzbekistan» bo‘limida yurtimiz zargarlik, to‘qimachilik, charm-poyabzal, elektrotexnika, farmatsevtika, qurilish materiallari sanoati, axborot texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi va turizm tarmoqlari salohiyati aks etgan.
Ko‘rgazmadan Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston mahsulotlari ham joy olgan. Ekspozitsiyaning umumiy maydoni 1800 kvadrat metrdan ortiq.
Tanishuv yakunida davlat rahbarlari mutasaddilarga o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirish yuzasidan aniq topshiriqlar berdilar.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi doirasidagi konsert, Xotin-qizlar muloqoti uchrashuvi, iqtisodiy forum, mahsulotlar ko‘rgazmasi, transport vazirlari uchrashuvi, rektor va olimlar forumi hamda shu kunlarda Dushanbeda o‘tayotgan boshqa madaniy-gumanitar tadbirlar Prezidentimiz tashabbusi bilan yo‘lga qo‘yilgan sammit sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganidan dalolat beradi.

As part of the Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States, official events, a concert and an exhibition of national industrial goods of the countries of the region were held in Dushanbe.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, President of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Zhaparov and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, as well as the honorary guest of the summit, President of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the ceremony of awarding the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov with the Badge of Honor of the heads of Central Asian states.
The Badge of Honor was established at the Third Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States in 2021 to award individuals who have made a special contribution to the development of regional cooperation.
Then the leaders jointly watched the solemn concert "Evening of Friendship" with the participation of masters of arts from the countries of the region, held at the Kohi Borbad Palace.
Colorful performances of folklore and ethnographic ensembles and pop artists, national songs and dances clearly confirmed the commonality and cultural closeness of our peoples.
The program continued with a visit to the EXPO Central Asia 2023 exhibition, where the Presidents were presented with the main types of goods produced in the region.
The potential of jewelry, textile, leather and footwear, electrical engineering, pharmaceutical industry, construction materials industry, information technology, agriculture and tourism of Uzbekistan was demonstrated at the "Made in Uzbekistan" site.
The exhibition also exhibits goods from Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan. Its total area is more than 1800 square meters.
Following the results of the visit, the heads of state gave specific instructions to the responsible leaders to increase mutual trade turnover and expand industrial cooperation.
The concert, as well as the meeting of the Dialogue of Women Leaders, the economic forum, the exhibition of commodity producers, the meeting of ministers of Transport, the forum of rectors and scientists and other cultural and humanitarian events held these days in Dushanbe within the framework of the next Consultative Meeting of the heads of Central Asian states, became evidence of the summit initiated by the President of our country, to a qualitatively new level.