Muhtaram Rais Janobi Oliylari!
Hamkasblarimning so‘zlariga mamnuniyat bilan qo‘shilaman va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin Janobi Oliylariga global taraqqiyot masalalari bo‘yicha yuqori darajadagi muloqotni o‘tkazish tashabbusi va unda ishtirok etishga taklif etgani uchun chuqur minnatdorlik izhor etaman.
Bugun “BRIKS plyus” formatidagi muloqotning Barqaror rivojlanish kun tartibini ilgari surishda inklyuziv sheriklik uchun zarur platforma sifatida alohida ahamiyatga ega ekani haqida bildirilgan fikr-mulohazalarga to‘liq qo‘shilaman.
Bugungi dunyo qator tahlikali jarayonlar bilan kechayotgan chuqur transformatsiya davrida yashamoqda. Xalqaro keskinlik tobora kuchaymoqda va tizimli iqtisodiy inqiroz belgilari namoyon bo‘lmoqda. Bunday sharoitda biz O‘zbekistonda “Inson manfaatlari –hamma narsadan ustun” degan tamoyil asosida islohotlarni amalga oshirishni izchil davom ettiryapmiz.
Yangi O‘zbekistonni barpo etishning asosiy ustuvor yo‘nalishlari davlat boshqaruvini takomillashtirish, kambag‘allikni qisqartirish va 2030 yilga borib aholisi o‘rtachadan yuqori daromad oladigan davlatlar qatoridan joy olish, inklyuziv ijtimoiy taraqqiyotni ta’minlash, Markaziy Osiyo mintaqasida yaxshi qo‘shnichilik va barqarorlikni mustahkamlash hisoblanadi.
Biz Barqaror rivojlanish maqsadlariga birgalikda erishish uchun keng ko‘lamli xalqaro sheriklikka, shu jumladan, “Janub – Janub” formatidagi hamkorlikka ochiqmiz va bu yo‘lga sodiqmiz.
Jahon iqtisodiyotida kuzatilayotgan inqirozli holatlar butun global savdo va investitsiyalar tizimi uchun to‘siq yaratmoqda.
Bunday sharoitda:
- to‘siqlarni bartaraf etish va yangi ishlab chiqarish va savdo-logistika zanjirini yaratish;
- sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha loyihalarga investitsiyalar jalb etish va infratuzilmalarni modernizatsiya qilish;
- texnologiyalar transferi va innovatsiyalarni joriy etish, sun’iy intellekt, raqamlashtirish, biotexnologiyalar, jumladan vaksinalar ishlab chiqarish, sohasida hamkorlikni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilish muhimdir.
Qo‘shma loyiha va tashabbuslarni birgalikda amalga oshirish uchun doimiy biznes muloqot maydonchasi – “BRIKS plyus” ishbilarmon doiralari forumini yo‘lga qo‘yishni taklif etaman.
Biz transport-kommunikatsiyalar sohasidagi bog‘liqlikni kuchaytirish hamda “Shimol – Janub” va “G‘arb – Sharq” transkontinental yo‘nalishlariga mintaqamizni jalb etish tarafdorimiz.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining bozorlarda oziq-ovqat mahsulotlarining barqaror va ochiq harakatini ta’minlash bo‘yicha qat’iy harakatlarga chaqirgan da’vatini qo‘llab-quvvatlaymiz. Bunda aynan jahon qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishining ellik foizigacha bo‘lgan qismi hissasiga to‘g‘ri kelayotgan aynan BRIKS mamlakatlari muhim rol o‘ynashi zarur, deb hisoblaymiz. Ushbu ulkan salohiyatdan oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib berish va undan foydalanishning ishonchli tizimlarini shakllantirish maqsadida kooperatsiyani chuqurlashtirish uchun foydalanish zarur.
Hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biri – kambag‘allikni qisqartirish va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash sohasida dasturlarni amalga oshirishdir.
Shuni qayd etishni istardimki, Xitoyning muvaffaqiyatli tajribasidan foydalangan holda biz so‘nggi yillarda, hatto pandemiya sharoitida ham, aholimizning hayot darajasini real oshirish va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish imkoniga ega bo‘ldik.
Global jarayonlarni hisobga olganda iqlim o‘zgarishlari bo‘yicha ko‘p tomonlama hamkorlik yanada dolzarb bo‘lib bormoqda. Bu yo‘nalishda cho‘llashishga qarshi kurashish, bioxilma-xillikni saqlab qolish, suv balansini ta’minlash, “yashil iqtisodiyot” sohasidagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirishni taklif etamiz.
Inson kapitalini rivojlantirishga zarur e’tiborni qaratmasdan turib inklyuziv o‘sishga erishish mumkin emas. Biz Universitetlar ligasi va Tarmoqli universitet kabi BRIKS dasturlarida ishtirok etishdan, shuningdek, professional ta’lim va yoshlar siyosati sohasida hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdormiz.
O‘zbekiston Shanxay hamkorlik tashkilotining amaldagi raisi sifatida sherikligimizning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha BRIKS va SHHTning o‘zaro amaliy hamkorlik mexanizmlarini ishlab chiqishni taklif etadi.
So‘zimning yakunida “BRIKS plyus” shaklidagi amaldagi muloqotning o‘tkazilishi bizning tezkor ravishda umumiy tahdidlarning oldini olishga bo‘lgan qat’iy intilishlarimizni yana bir bor namoyish etayotganini ta’kidlashni istar edim.
Bugun bildirilgan tashabbuslarning amalga oshirilishi global barqarorlik va mamlakatlarimizning jadal taraqqiyoti yo‘lida munosib xizmat qilishiga aminman.

Distinguished Mr. Chairman!
It is my pleasure to echo the remarks of my colleagues and express gratitude to the President of the People’s Republic of China Mr. Xi Jinping for an initiative to host and an invitation extended to participate at the High-Level Dialogue on Global Development.
I share the assessments voiced today with regard to special significance of the BRICS Plus format dialogue being in-demand platform for an inclusive partnership in promoting the Sustainable Development Agenda.
A modern world is going through an in-depth transformation accompanied by a number of alarming trends. The international tension is ever aggravating and there are the signs of a systemic economic crisis.
In these conditions, in Uzbekistan we are consistently continuing the implementation of reforms based on the principle «The human interests’ are a priority».
The main priorities of building a New Uzbekistan are as follows:
- improvement of a state governance;
- reducing poverty and joining the ranks of the countries with a higher than average income level by 2030;
- ensuring inclusive social development;
- consolidating good-neighborliness and stability in the region of Central Asia.
We are open and committed to a broad international cooperation in joint achievement of the Sustainable Development Goals, including «South-South» cooperation.
The crisis observed now in the world economy creates obstacles for an entire system of the global trade and investments.
In such conditions, it is important to take the coordinated measures to:
- lift barriers and establish the new production and trade-logistical chains;
- attract investments to industrial cooperation projects and infrastructure modernization;
- technology transfer implementation innovations, enhancing cooperation in the area of artificial intelligence, digitalization, biotechnologies, including development of vaccines.
To promote the joint projects and initiatives, we propose to launch a permanent business-dialogue platform – a BRICS Plus Entrepreneurs Forum.
We are for strengthening the transport-communication connectivity and integrating our region to transcontinental routes «North-South» and «West-East».
We endorse the call of the United Nations towards resolute actions to ensure stable and open circulation of food products on the markets. We believe that it is the very countries of the BRICS that must play an important role in this, which account for up to fifty percent of the world’s agricultural production. It is necessary to use this enormous capacity to widen the cooperation in order to form a robust system of food supplies and their accessibility.
As one of the key dimensions of the cooperation, we see the implementation of the programs in the area of poverty reduction and supporting entrepreneurship. Let me mention that the use of the successful experience of China has allowed us for over the last years, even on the background of pandemic, to strengthen the social support and truly increase the living standards of our population.
Taking into account the global trends, it is becoming ever pressing the multilateral interactions on the climate agenda. In this regard, we propose on to consolidate the efforts in combatting desertification, preserving biodiversity, ensuring a water balance and promoting the green economy projects.
An inclusive growth is impossible without a due level of attention to a human capital development. We are interested to participate in the BRICS programs – the Universities League and a Network University, as well as expand the cooperation in the area of vocational education and youth policy.
Being a chair at the Shanghai Cooperation Organization, Uzbekistan proposes to develop the mechanisms of practical interactions of the BRICS and SCO on the priority partnership dimensions.
In conclusion, I would like to note that holding this Dialogue in the BRICS Plus format once again demonstrates our resolute attitude to a soonest overcoming the common challenges.
I am confident that the implementation of initiatives voiced today shall facilitate global stability and sustainable development of our countries.