O'zbekiston tabiiy uran ishlab chiqarish bo'yicha yetakchi besh davlatdan biri hisoblanadi. So'nggi yillarda u uzoq muddatli strategiyani amalga oshirish orqali o'z rivojlanishining yangi bosqichiga o'tgan sohaga alohida e'tibor qaratmoqda.
Uran qazib olish mahalliy tog ' - kon sanoatining muhim tarmog'idir. Prezidentning 2022-yil 14-iyuldagi "2022-2030-yillarda uranni qazib olish, qayta ishlash va "Navoiyuran" davlat korxonasini transformatsiya qilish hajmini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarori bilan, boshqa narsalar qatori, quyidagilar belgilandi: uranning xomashyo bazasini rivojlantirish; sohaga investitsiyalar va zamonaviy texnologiyalarni jalb qilish; geologik o'rganishdan tortib to chuqur qayta ishlangan mahsulotlar. Shu bilan birga, 2030 yilga kelib uran ishlab chiqarishni 7,1 ming tonnagacha ikki baravar oshirish bo'yicha aniq vazifa qo'yildi, bu esa Navoiyuran DKga dunyodagi ikkinchi yirik uran ishlab chiqaruvchisi bo'lish imkonini beradi.
Shuningdek, joriy yilning iyun oyida Navoiy saylovchilari oldidagi saylovoldi nutqida Shavkat Mirziyoyev 2030-yilgacha bo'lgan davr uchun bir qancha ijtimoiy-iqtisodiy tashabbuslarni ilgari surdi. Xususan, "Navoiyuran" DKda 550 million dollarlik 11 ta loyihani amalga oshirish hisobiga uran zaxiralari 67 ming tonnadan 100 ming tonnaga ko'paytiriladi.
Bugungi kunda uran zaxiralarining ko'payishi yangi konlarni o'zlashtirish va qidiruv ishlari dasturi orqali amalga oshirilmoqda. Uran qazib olish hajmini oshirishga e'tibor jahon bozorida uning qiymatining doimiy o'sishi, shuningdek, so'nggi yillarda O'zbekistonda 27 ta yangi uran konlari ochilganligi bilan bog'liq.
So'nggi bir yarim yil ichida "Navoiyuran" DK xalqaro standartlarga muvofiq energiya samaradorligi va ekologik xavfsizlik choralarini ta'minlash orqali mavjud tabiiy uran konlaridan foydalanish, kamyob va kamyob yer metallarini qazib olish, uran oksidini qayta ishlash va eksport qilish bo'yicha belgilangan vazifalarni amalga oshirmoqda.
Ishlab chiqarishni o'zgartirish, uning jozibadorligini va investitsiya faoliyati samaradorligini oshirish sharoitida "Navoiyuran" DK barqaror va jadal rivojlanayotgan korxona bo'lib, iqtisodiy salohiyatni to'liq namoyish etib, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni yuz foiz eksport qiladi.
Zamonaviy korporativ boshqaruv tizimini yaratish va korxonaning shaffofligini ta'minlash bo'yicha ishlar tez sur'atlar bilan olib borilmoqda. Xususan, 2021-yildan boshlab milliy va xalqaro standartlar asosida tuzilgan uran zaxiralari va resurslari geologiyasi, ularni qazib olish, qayta ishlash va eksport qilish hajmlari, shuningdek, "Navoiyuran" DKning moliyaviy hisobotlari to'g'risidagi ma'lumotlarni rasmiy ravishda e'lon qilish bo'yicha cheklovlar bekor qilindi.
Umuman olganda sanoat va ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash va yangi imkoniyatlarni joriy etish investitsiyalarsiz mumkin emas. Shuni hisobga olgan holda, korxonani 2030 yilgacha rivojlantirishning tegishli dasturi qabul qilindi.
"Navoiyuran" DK mutaxassislari tomonidan olib borilgan tadqiqotlar natijasida 2022 yilda ishlab chiqarilayotgan uran konlari soni 20 taga yetdi. Xususan, korxonaning uran qazib olish va qayta ishlashni ko'paytirishga qaratilgan investitsiya dasturi doirasida umumiy qiymati besh million dollar bo'lgan "Aktau konida qazib olish uchastkasini qurish" loyihasi amalga oshirilmoqda. Uni amalga oshirish uch bosqichda ko'zda tutilgan bo'lib, ob'ekt ishga tushirilgandan so'ng 100 ga yaqin ish o'rni yaratiladi.
Korxonaning geologik xizmati ma'lumotlariga ko'ra, Aktau konining zaxiralari dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra keyingi 15 yil uchun etarli bo'ladi. Va konda qazib olingan uran kontsentratining ulushi 2023 yilda korxonamiz ishlab chiqarish hajmining taxminan ikki foizini tashkil qiladi.
Uranni qazib olish va qayta ishlashni ko'paytirish maqsadida "Navoiyuran" DK tomonidan amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari ro'yxatiga muvofiq, ularni amalga oshirish muddatlari, loyihalar doirasida mablag'larni yillar bo'yicha o'zlashtirish ko'rsatkichlarini ishlab chiqish va ushbu ishlarni amalga oshirish tartibi ham belgilangan. Bu vazifalarni bajarishni tezlashtirish va ularni sifatli hal qilish uchun asos yaratadi.
Bundan tashqari, Aktau konida ruda qazib olish maydonchasini qurish, texnologik va transport uskunalarining asosiy parkini kengaytirish, istiqbolli uchastkalarda qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini kengaytirish, Geologiya-qidiruv ishlari, Zafarobod ruda boshqarmasini texnik va texnologik qayta jihozlash, "Uchquduq" va "Nurobod"ishlab chiqarish maydonchalarini qurish loyihalarining birinchi bosqichi bajarildi.
Frantsiyaning Orano Mining kompaniyasi bilan birgalikda "Janubiy Jingelda "saytida qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini kengaytirish"investitsiya loyihasi amalga oshirildi.
Prezidentning 2022 yil 28 dekabrdagi "O'zbekiston Respublikasining 2023-2025 yillarga mo'ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarori "Navoiyuran" DKning investitsiya faoliyatini yangi bosqichga olib chiqdi. Ushbu hujjat tomonidan tasdiqlangan 2023-yil uchun investitsiyalar va kreditlarni o'zlashtirish bo 'yicha yig' ma manzilli dasturga muvofiq davlat korxonasi tomonidan yetti loyiha amalga oshirilishi nazarda tutilgan. Ulardan 61,7 mln dollar (734,2 mlrd so'm) miqdorida mablag ' ajratish va o'zlashtirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbarining o'tgan yilgi dekabr oyidagi qarori bilan tasdiqlangan umumiy qiymati 376,3 million dollar bo'lgan yetti investitsiya loyihasini amalga oshirish korxonani 2030 yilgacha rivojlantirishda muhim rol o'ynaydi. Tarmoq jadvaliga muvofiq tasdiqlangan korxona investitsiya dasturining manzilli qismi bo'yicha joriy yilning yanvar-iyun oylarida 23,5 mln dollar o'zlashtirildi (o'sish sur'ati 2,2 baravar), 38,3 mln dollar (3,6 baravar) moliyalashtirildi. 2023 yilning so'nggi olti oyida 510 dan ortiq texnologik uskunalar, 93 ta transport uskunalari va yuzdan ortiq energiya uskunalari sotib olindi.
Ishlab chiqarish maqsadlarini amalga oshirish bilan bir qatorda, korxona samarali ishlab chiqarish texnologiyalari va zamonaviy korporativ boshqaruv tizimini joriy etish, korxona transformatsiyasini tezlashtirish, moddiy-texnik, moliyaviy va mehnat resurslaridan samarali foydalanish bo'yicha ulkan vazifalarga duch kelmoqda.
Har qanday investitsiya loyihasining istiqboli loyihadan oldingi hujjatlarni puxta tayyorlashga bog'liq. Korxona rahbariyati va mutaxassislari tomonidan 2022-2030 yillar davomida uran qazib olish va qayta ishlash bo'yicha maqsadli ko'rsatkichlarni bajarish, investitsiya loyihalari doirasida loyihaoldi va loyiha hujjatlarini o'z vaqtida ishlab chiqishni ta'minlash maqsadida 2023-2024 yillarda har bir kon va qazib olish maydonchasi kesimida geologiya-qidiruv ishlarini o'rganish va o'tkazish dasturi tayyorlandi.
Shu bilan birga, "O'zkimyosanoatloyiha" AJ bilan "sulfat kislota sexining ishlab chiqarish quvvatini oshirish" investitsiya loyihasi bo'yicha shartnoma imzolandi, "uran ishlab chiqarish zavodini kengaytirish va rekonstruksiya qilish"investitsiya loyihasi bo'yicha loyihaoldi hujjatlar yakunlandi.
Prezidentning 2022-yil 14-iyuldagi "2022-2030-yillarda uranni qazib olish, qayta ishlash va "Navoiyuran" davlat korxonasini transformatsiya qilish hajmini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarori asosida ishlab chiqarish quvvatlarini oshirishga qaratilgan qo'shimcha oltita loyiha ishlab chiqilmoqda. Xususan, plastik quvurlar va buyumlar ishlab chiqarish uchun 2-Geotexnika konining amaldagi binosi rekonstruksiya qilinadi. Loyihaning boshlanishi natijasida ushbu turdagi tayyor mahsulotlarning ishlab chiqarish hajmi hozirgi 7200 tonnadan 15 ming tonnagacha oshadi. Markaziy moddiy-texnika bazasi hududida vagonlarni texnik tekshirish va ta'mirlash deposini qurish loyihasi hisobiga korxona yiliga 350 ta vagon-sisternaga xizmat ko'rsatishi mumkin.
"Uran ishlab chiqarish zavodini tabiiy gaz bilan ta'minlash" loyihasi ko'zda tutilgan bo'lib, u ushbu korxonaning quvvatini oshiradi va zavod ehtiyojlarini to'liq ta'minlaydi.
"Nurota geologiya-qidiruv ekspeditsiyasi hududida namunalarni maydalash sexini qurish" loyihasi joriy etilishi bilan zamonaviy asbob-uskunalardan foydalangan holda korxona tomonidan namunalarni maydalash va qayta ishlash uchun zarur sharoitlar yaratiladi. Bukantau geologiya-qidiruv ekspeditsiyasi hududida namunalar omborini qurish geologik namunalarni saqlash va hisobga olish sharoitlarini yaxshilashga imkon beradi.
Uchkuduk ishlab chiqarish maydonchasi hududida kir yuvish xonasi bo'lgan dush majmuasini qurish 600 kishi uchun bir vaqtning o'zida kiyimlarni yuvish va tozalash majmuasiga asos yaratadi.
Korxona faoliyatida investitsiya dasturi alohida o'rin tutadi: ko'plab yangi ob'ektlar ishga tushiriladi, ish o'rinlari yaratiladi. Joriy yilning birinchi yarmida rejalashtirilgan loyihalar o'z vaqtida va sifatli amalga oshirildi va foydalanishga topshirildi. Xususan, to'rt milliard so'mlik "plastik quvurlar va buyumlar ishlab chiqarish sexi hududida ma'muriy-maishiy bino qurish" loyihasi nurobodliklar uchun katta sovg'a bo'ldi.
Shuningdek, korxonaning aloqa va kommunikatsiyalar tizimini isloh qilishni nazarda tutuvchi "xalqaro telekommunikatsiya tarmoqlariga ulanish, shu jumladan IP-telefoniya texnologiyasidan foydalangan holda" umumiy qiymati 2,5 mlrd so'm bo'lgan loyiha amalga oshirildi.
"200 litrli metall bochkalar ishlab chiqarish uchun 2-Geotexnika konining amaldagi Janubiy Bukinay binosini rekonstruksiya qilish"loyihasi bo'yicha qurilish-montaj ishlari jadal sur'atlarda olib borilmoqda.
Mamlakatning iqtisodiy o'sishi shartlaridan biri xo'jalik yurituvchi sub'ektlarning investitsion faolligini oshirishdir. Axir, investitsiyalar rivojlanishning har qanday darajasida iqtisodiyotning muhim elementidir. Sanoatni rivojlantirish va uning samaradorligini oshirishga investitsiyalar nafaqat korxonaning, balki mamlakat iqtisodiyotining o'sishini rag'batlantiradi, aholi farovonligini oshiradi, ish o'rinlari yaratadi, mehnat sharoitlari va odamlarning hayotini yaxshilaydi. Shu bilan birga, import o'rnini bosadigan tovarlar soni ko'paymoqda, eksport geografiyasi kengaymoqda, qo'shimcha qiymat yaratilmoqda, bu mahsulot tannarxining sezilarli darajada pasayishiga olib keladi. Xuddi shu maqsadlar "Navoiyuran" davlat korxonasini yangi loyihalarga investitsiyalarni jalb qilishni nazarda tutadi.

Узбекистан - одна из пяти ведущих стран по производству природного урана. В последние годы уделяет особое внимание отрасли, которая благодаря реализации долгосрочной стратегии вышла на новый этап своего развития.
Добыча урана - важная отрасль отечественной горнодобывающей промышленности. Постановлением Президента «О мерах по увеличению объемов добычи, переработки урана и трансформации государственного предприятия «Навоийуран» в 2022-2030 годах» от 14 июля 2022-го, помимо прочего, определено: развитие сырьевой базы урана; привлечение в отрасль инвестиций и современных технологий; организация деятельности современного кластера, охватывающего процессы от геологического изучения до получения продукции глубокой переработки. Вместе с тем поставлена конкретная задача по удвоению производства урана до 7,1 тысячи тонн к 2030 году, что позволит ГП «Навоийуран» стать вторым по величине производителем урана в мире.
Также в своей предвыборной речи перед избирателями в Навои в июне этого года Шавкат Мирзиёев выдвинул несколько социально-экономических инициатив на период до 2030-го. В частности, за счет реализации 11 проектов на 550 млн долларов в ГП «Навоийуран» запасы урана будут увеличены с 67 тысяч до 100 тысяч тонн.
Сегодня увеличение запасов урана осуществляется путем освоения новых месторождений и программы геологоразведочных работ. Нацеленность на повышение объемов добычи урана обусловлена постоянным ростом его стоимости на мировом рынке, а также тем обстоятельством, что в последние годы в Узбекистане открыто 27 новых урановых месторождений.
В последние полтора года ГП «Навоийуран» реализует поставленные задачи по эксплуатации действующих месторождений природного урана, добыче редких и редкоземельных металлов, переработке и экспорту оксида урана путем обеспечения энергоэффективности и мер экологической безопасности в соответствии с международными стандартами.
В условиях трансформации производства, повышения его привлекательности и эффективности инвестиционной деятельности ГП «Навоийуран» является стабильным и динамично развивающимся предприятием, наиболее полно демонстрирующим экономический потенциал, стопроцентно осуществляющим экспорт выпускаемой продукции.
Быстрыми темпами ведется работа по созданию современной системы корпоративного управления и обеспечению прозрачности предприятия. В частности, отменены ограничения на официальное опубликование информации по геологии запасов и ресурсам урана, объемам их добычи, переработки и экспорта, а также финансовой отчетности ГП «Навоийуран» в период с 2021 года, составленной на основе национальных и международных стандартов.
Модернизация промышленности и производства в целом, техническое и технологическое обновление и ввод новых мощностей невозможны без инвестиций. С учетом этого принята соответствующая программа развития предприятия до 2030 года.
В результате проведенных специалистами ГП «Навоийуран» исследований в 2022-м количество разрабатываемых месторождений урана достигло 20. В частности, в рамках инвестиционной программы предприятия, направленной на увеличение добычи и переработки урана, реализуется проект «Строительство добычного участка на месторождении Актау» общей стоимостью пять млн долларов. Его осуществление предусмотрено в три этапа с созданием после ввода объекта в эксплуатацию около 100 рабочих мест.
Как утверждает геологическая служба предприятия, запасов месторождения Актау, по предварительным оценкам, хватит на ближайшие 15 лет. А доля уранового концентрата, добываемого на руднике, составит около двух процентов в объеме производства нашего предприятия в 2023 году.
В соответствии с перечнем инвестиционных проектов, реализуемых ГП «Навоийуран» в целях увеличения добычи и переработки урана, также определены сроки их осуществления, разработка показателей по освоению средств в рамках проектов в разрезе по годам и порядок реализации данных работ. Это создает основу для ускорения выполнения поставленных задач и качественного их решения.
Кроме того, выполнен первый этап проектов по строительству на месторождении Актау площадки по добыче руды, расширению основного парка технологического и транспортного оборудования, добычных и перерабатывающих мощностей на перспективных участках, геологоразведочных работ, техническому и технологическому перевооружению Зафарабадского рудоуправления, производственных площадок «Учкудук» и «Нурабад».
Совместно с французской компанией Orano Mining реализован инвестиционный проект «Расширение добычных и перерабатывающих мощностей на площадке «Южный Жингелды»».
Постановление Президента «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2023-2025 годы» от 28 декабря 2022-го вывело инвестиционную деятельность ГП «Навоийуран» на новый уровень. Согласно утвержденной данным документом сводной адресной программе по освоению инвестиций и кредитов на 2023 год, предусмотрена реализация государственным предприятием семи проектов. Из них планируется финансирование и освоение средств в размере 61,7 млн долларов (734,2 млрд сумов).
Реализация утвержденных прошлогодним декабрьским постановлением главы государства семи инвестиционных проектов общей предварительной стоимостью 376,3 млн долларов сыграет важную роль в развитии предприятия до 2030 года. По адресной части инвестиционной программы предприятия, утвержденной согласно отраслевому графику, в январе-июне текущего года освоено 23,5 млн долларов (темп роста - в 2,2 раза), профинансировано 38,3 млн долларов (в 3,6). За последние шесть месяцев 2023-го приобретено свыше 510 единиц технологического оборудования, 93 единицы транспортного оборудования и более ста единиц энергооборудования.
Наряду с выполнением целевых показателей производства перед предприятием стоят колоссальные задачи по внедрению эффективных производственных технологий и современной системы корпоративного управления, ускорению трансформации предприятия, продуктивному использованию материально-технических, финансовых и трудовых ресурсов.
Перспективность любого инвестиционного проекта зависит от тщательной подготовки предпроектной документации. Руководством и специалистами предприятия в течение 2022-2030 годов в целях выполнения целевых показателей по добыче и переработке урана, обеспечения своевременной разработки предпроектной и проектной документации в рамках инвестиционных проектов подготовлена программа по изучению и проведению геологоразведочных работ в разрезе каждого месторождения и добычной площадки в 2023-2024 годах.
Наряду с этим подписан договор с АО «Узкимёсаноатлойиха» по инвестиционному проекту «Увеличение производственной мощности сернокислотного цеха», завершена предпроектная документация по инвестиционному проекту «Расширение и реконструкция завода по производству урана».
На основе постановления Президента «О мерах по увеличению объемов добычи, переработки урана и трансформации государственного предприятия «Навоийуран» в 2022-2030 годах» от 14 июля 2022-го разрабатываются дополнительно шесть проектов, направленные на увеличение производственных мощностей. В частности, для производства пластмассовых труб и изделий будет осуществлена реконструкция действующего здания геотехнологического рудника № 2. В результате запуска проекта объем производства этих видов готовой продукции увеличится с нынешних 7200 тонн до 15 тысяч тонн. За счет проекта по строительству депо технического осмотра и ремонта вагонов на территории Центральной материально-технической базы предприятие сможет обслуживать 350 вагонов-цистерн в год.
Предусмотрен проект «Обеспечение природным газом завода по производству урана», который позволит увеличить мощности данного предприятия и полностью обеспечить потребности завода.
С вводом проекта «Строительство цеха дробления образцов на территории Нуратинской геологоразведочной экспедиции» будут созданы необходимые условия для измельчения и обработки проб собственными силами предприятия с использованием современного оборудования. Строительство хранилища образцов на территории Букантауской геологоразведочной экспедиции позволит улучшить условия для хранения и учета геологических проб.
Строительство душевого комплекса с прачечной на территории производственной площадки «Учкудук» заложит основы под комплекс по стирке и чистке одежды одновременно для 600 человек.
В деятельности предприятия инвестиционная программа занимает особое место: запускается немало новых объектов, создаются рабочие места. В первом полугодии текущего года запланированные проекты реализованы и введены в эксплуатацию в срок и с хорошим качеством. В частности, проект «Строительство административно-бытового здания на территории цеха по производству пластиковых труб и изделий» стоимостью четыре млрд сумов стал большим подарком для нурабадцев.
Также реализован предусматривающий реформу системы связи и коммуникаций предприятия проект «Подключение к международным телекоммуникационным сетям, в том числе с использованием технологии IP-телефонии» общей стоимостью 2,5 млрд сумов.
Ускоренными темпами ведутся строительно-монтажные работы по проекту «Реконструкция действующего здания Южный Букинай геотехнологического рудника № 2 под производство 200-литровых металлических бочек».
Одним из условий экономического роста страны является усиление инвестиционной активности хозяйствующих субъектов. Ведь инвестиции -важный элемент экономики на любом уровне развития. Капиталовложения в развитие отрасли и повышение ее эффективности будут стимулировать рост не только предприятия, но и экономики страны, повышать благосостояние населения, создавать рабочие места, улучшать условия труда и жизнь людей. При этом увеличивается количество импортозамещающих товаров, расширяется география экспорта, создается добавленная стоимость, что приводит к значительному снижению себестоимости продукции. Такие же цели предусматривает привлечение ГП «Навоийуран» инвестиций в новые проекты.