O'zbekiston tabiiy uran ishlab chiqarish bo'yicha yetakchi besh davlatdan biri hisoblanadi. So'nggi yillarda u uzoq muddatli strategiyani amalga oshirish orqali o'z rivojlanishining yangi bosqichiga o'tgan sohaga alohida e'tibor qaratmoqda.
Uran qazib olish mahalliy tog ' - kon sanoatining muhim tarmog'idir. Prezidentning 2022-yil 14-iyuldagi "2022-2030-yillarda uranni qazib olish, qayta ishlash va "Navoiyuran" davlat korxonasini transformatsiya qilish hajmini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarori bilan, boshqa narsalar qatori, quyidagilar belgilandi: uranning xomashyo bazasini rivojlantirish; sohaga investitsiyalar va zamonaviy texnologiyalarni jalb qilish; geologik o'rganishdan tortib to chuqur qayta ishlangan mahsulotlar. Shu bilan birga, 2030 yilga kelib uran ishlab chiqarishni 7,1 ming tonnagacha ikki baravar oshirish bo'yicha aniq vazifa qo'yildi, bu esa Navoiyuran DKga dunyodagi ikkinchi yirik uran ishlab chiqaruvchisi bo'lish imkonini beradi.
Shuningdek, joriy yilning iyun oyida Navoiy saylovchilari oldidagi saylovoldi nutqida Shavkat Mirziyoyev 2030-yilgacha bo'lgan davr uchun bir qancha ijtimoiy-iqtisodiy tashabbuslarni ilgari surdi. Xususan, "Navoiyuran" DKda 550 million dollarlik 11 ta loyihani amalga oshirish hisobiga uran zaxiralari 67 ming tonnadan 100 ming tonnaga ko'paytiriladi.
Bugungi kunda uran zaxiralarining ko'payishi yangi konlarni o'zlashtirish va qidiruv ishlari dasturi orqali amalga oshirilmoqda. Uran qazib olish hajmini oshirishga e'tibor jahon bozorida uning qiymatining doimiy o'sishi, shuningdek, so'nggi yillarda O'zbekistonda 27 ta yangi uran konlari ochilganligi bilan bog'liq.
So'nggi bir yarim yil ichida "Navoiyuran" DK xalqaro standartlarga muvofiq energiya samaradorligi va ekologik xavfsizlik choralarini ta'minlash orqali mavjud tabiiy uran konlaridan foydalanish, kamyob va kamyob yer metallarini qazib olish, uran oksidini qayta ishlash va eksport qilish bo'yicha belgilangan vazifalarni amalga oshirmoqda.
Ishlab chiqarishni o'zgartirish, uning jozibadorligini va investitsiya faoliyati samaradorligini oshirish sharoitida "Navoiyuran" DK barqaror va jadal rivojlanayotgan korxona bo'lib, iqtisodiy salohiyatni to'liq namoyish etib, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni yuz foiz eksport qiladi.
Zamonaviy korporativ boshqaruv tizimini yaratish va korxonaning shaffofligini ta'minlash bo'yicha ishlar tez sur'atlar bilan olib borilmoqda. Xususan, 2021-yildan boshlab milliy va xalqaro standartlar asosida tuzilgan uran zaxiralari va resurslari geologiyasi, ularni qazib olish, qayta ishlash va eksport qilish hajmlari, shuningdek, "Navoiyuran" DKning moliyaviy hisobotlari to'g'risidagi ma'lumotlarni rasmiy ravishda e'lon qilish bo'yicha cheklovlar bekor qilindi.
Umuman olganda sanoat va ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash va yangi imkoniyatlarni joriy etish investitsiyalarsiz mumkin emas. Shuni hisobga olgan holda, korxonani 2030 yilgacha rivojlantirishning tegishli dasturi qabul qilindi.
"Navoiyuran" DK mutaxassislari tomonidan olib borilgan tadqiqotlar natijasida 2022 yilda ishlab chiqarilayotgan uran konlari soni 20 taga yetdi. Xususan, korxonaning uran qazib olish va qayta ishlashni ko'paytirishga qaratilgan investitsiya dasturi doirasida umumiy qiymati besh million dollar bo'lgan "Aktau konida qazib olish uchastkasini qurish" loyihasi amalga oshirilmoqda. Uni amalga oshirish uch bosqichda ko'zda tutilgan bo'lib, ob'ekt ishga tushirilgandan so'ng 100 ga yaqin ish o'rni yaratiladi.
Korxonaning geologik xizmati ma'lumotlariga ko'ra, Aktau konining zaxiralari dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra keyingi 15 yil uchun etarli bo'ladi. Va konda qazib olingan uran kontsentratining ulushi 2023 yilda korxonamiz ishlab chiqarish hajmining taxminan ikki foizini tashkil qiladi.
Uranni qazib olish va qayta ishlashni ko'paytirish maqsadida "Navoiyuran" DK tomonidan amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari ro'yxatiga muvofiq, ularni amalga oshirish muddatlari, loyihalar doirasida mablag'larni yillar bo'yicha o'zlashtirish ko'rsatkichlarini ishlab chiqish va ushbu ishlarni amalga oshirish tartibi ham belgilangan. Bu vazifalarni bajarishni tezlashtirish va ularni sifatli hal qilish uchun asos yaratadi.
Bundan tashqari, Aktau konida ruda qazib olish maydonchasini qurish, texnologik va transport uskunalarining asosiy parkini kengaytirish, istiqbolli uchastkalarda qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini kengaytirish, Geologiya-qidiruv ishlari, Zafarobod ruda boshqarmasini texnik va texnologik qayta jihozlash, "Uchquduq" va "Nurobod"ishlab chiqarish maydonchalarini qurish loyihalarining birinchi bosqichi bajarildi.
Frantsiyaning Orano Mining kompaniyasi bilan birgalikda "Janubiy Jingelda "saytida qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini kengaytirish"investitsiya loyihasi amalga oshirildi.
Prezidentning 2022 yil 28 dekabrdagi "O'zbekiston Respublikasining 2023-2025 yillarga mo'ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarori "Navoiyuran" DKning investitsiya faoliyatini yangi bosqichga olib chiqdi. Ushbu hujjat tomonidan tasdiqlangan 2023-yil uchun investitsiyalar va kreditlarni o'zlashtirish bo 'yicha yig' ma manzilli dasturga muvofiq davlat korxonasi tomonidan yetti loyiha amalga oshirilishi nazarda tutilgan. Ulardan 61,7 mln dollar (734,2 mlrd so'm) miqdorida mablag ' ajratish va o'zlashtirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbarining o'tgan yilgi dekabr oyidagi qarori bilan tasdiqlangan umumiy qiymati 376,3 million dollar bo'lgan yetti investitsiya loyihasini amalga oshirish korxonani 2030 yilgacha rivojlantirishda muhim rol o'ynaydi. Tarmoq jadvaliga muvofiq tasdiqlangan korxona investitsiya dasturining manzilli qismi bo'yicha joriy yilning yanvar-iyun oylarida 23,5 mln dollar o'zlashtirildi (o'sish sur'ati 2,2 baravar), 38,3 mln dollar (3,6 baravar) moliyalashtirildi. 2023 yilning so'nggi olti oyida 510 dan ortiq texnologik uskunalar, 93 ta transport uskunalari va yuzdan ortiq energiya uskunalari sotib olindi.
Ishlab chiqarish maqsadlarini amalga oshirish bilan bir qatorda, korxona samarali ishlab chiqarish texnologiyalari va zamonaviy korporativ boshqaruv tizimini joriy etish, korxona transformatsiyasini tezlashtirish, moddiy-texnik, moliyaviy va mehnat resurslaridan samarali foydalanish bo'yicha ulkan vazifalarga duch kelmoqda.
Har qanday investitsiya loyihasining istiqboli loyihadan oldingi hujjatlarni puxta tayyorlashga bog'liq. Korxona rahbariyati va mutaxassislari tomonidan 2022-2030 yillar davomida uran qazib olish va qayta ishlash bo'yicha maqsadli ko'rsatkichlarni bajarish, investitsiya loyihalari doirasida loyihaoldi va loyiha hujjatlarini o'z vaqtida ishlab chiqishni ta'minlash maqsadida 2023-2024 yillarda har bir kon va qazib olish maydonchasi kesimida geologiya-qidiruv ishlarini o'rganish va o'tkazish dasturi tayyorlandi.
Shu bilan birga, "O'zkimyosanoatloyiha" AJ bilan "sulfat kislota sexining ishlab chiqarish quvvatini oshirish" investitsiya loyihasi bo'yicha shartnoma imzolandi, "uran ishlab chiqarish zavodini kengaytirish va rekonstruksiya qilish"investitsiya loyihasi bo'yicha loyihaoldi hujjatlar yakunlandi.
Prezidentning 2022-yil 14-iyuldagi "2022-2030-yillarda uranni qazib olish, qayta ishlash va "Navoiyuran" davlat korxonasini transformatsiya qilish hajmini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarori asosida ishlab chiqarish quvvatlarini oshirishga qaratilgan qo'shimcha oltita loyiha ishlab chiqilmoqda. Xususan, plastik quvurlar va buyumlar ishlab chiqarish uchun 2-Geotexnika konining amaldagi binosi rekonstruksiya qilinadi. Loyihaning boshlanishi natijasida ushbu turdagi tayyor mahsulotlarning ishlab chiqarish hajmi hozirgi 7200 tonnadan 15 ming tonnagacha oshadi. Markaziy moddiy-texnika bazasi hududida vagonlarni texnik tekshirish va ta'mirlash deposini qurish loyihasi hisobiga korxona yiliga 350 ta vagon-sisternaga xizmat ko'rsatishi mumkin.
"Uran ishlab chiqarish zavodini tabiiy gaz bilan ta'minlash" loyihasi ko'zda tutilgan bo'lib, u ushbu korxonaning quvvatini oshiradi va zavod ehtiyojlarini to'liq ta'minlaydi.
"Nurota geologiya-qidiruv ekspeditsiyasi hududida namunalarni maydalash sexini qurish" loyihasi joriy etilishi bilan zamonaviy asbob-uskunalardan foydalangan holda korxona tomonidan namunalarni maydalash va qayta ishlash uchun zarur sharoitlar yaratiladi. Bukantau geologiya-qidiruv ekspeditsiyasi hududida namunalar omborini qurish geologik namunalarni saqlash va hisobga olish sharoitlarini yaxshilashga imkon beradi.
Uchkuduk ishlab chiqarish maydonchasi hududida kir yuvish xonasi bo'lgan dush majmuasini qurish 600 kishi uchun bir vaqtning o'zida kiyimlarni yuvish va tozalash majmuasiga asos yaratadi.
Korxona faoliyatida investitsiya dasturi alohida o'rin tutadi: ko'plab yangi ob'ektlar ishga tushiriladi, ish o'rinlari yaratiladi. Joriy yilning birinchi yarmida rejalashtirilgan loyihalar o'z vaqtida va sifatli amalga oshirildi va foydalanishga topshirildi. Xususan, to'rt milliard so'mlik "plastik quvurlar va buyumlar ishlab chiqarish sexi hududida ma'muriy-maishiy bino qurish" loyihasi nurobodliklar uchun katta sovg'a bo'ldi.
Shuningdek, korxonaning aloqa va kommunikatsiyalar tizimini isloh qilishni nazarda tutuvchi "xalqaro telekommunikatsiya tarmoqlariga ulanish, shu jumladan IP-telefoniya texnologiyasidan foydalangan holda" umumiy qiymati 2,5 mlrd so'm bo'lgan loyiha amalga oshirildi.
"200 litrli metall bochkalar ishlab chiqarish uchun 2-Geotexnika konining amaldagi Janubiy Bukinay binosini rekonstruksiya qilish"loyihasi bo'yicha qurilish-montaj ishlari jadal sur'atlarda olib borilmoqda.
Mamlakatning iqtisodiy o'sishi shartlaridan biri xo'jalik yurituvchi sub'ektlarning investitsion faolligini oshirishdir. Axir, investitsiyalar rivojlanishning har qanday darajasida iqtisodiyotning muhim elementidir. Sanoatni rivojlantirish va uning samaradorligini oshirishga investitsiyalar nafaqat korxonaning, balki mamlakat iqtisodiyotining o'sishini rag'batlantiradi, aholi farovonligini oshiradi, ish o'rinlari yaratadi, mehnat sharoitlari va odamlarning hayotini yaxshilaydi. Shu bilan birga, import o'rnini bosadigan tovarlar soni ko'paymoqda, eksport geografiyasi kengaymoqda, qo'shimcha qiymat yaratilmoqda, bu mahsulot tannarxining sezilarli darajada pasayishiga olib keladi. Xuddi shu maqsadlar "Navoiyuran" davlat korxonasini yangi loyihalarga investitsiyalarni jalb qilishni nazarda tutadi.

Uzbekistan is one of the five leading countries in the production of natural uranium. In recent years, he has been paying special attention to the industry, which, thanks to the implementation of a long-term strategy, has entered a new stage of its development.
Uranium mining is an important branch of the domestic mining industry. The Presidential Decree "On measures to increase the volume of uranium mining, processing and transformation of the state enterprise "Navoiuran" in 2022-2030" dated July 14, 2022, among other things, defined: the development of the raw material base of uranium; attraction of investments and modern technologies to the industry; organization of the activities of a modern cluster covering the processes from geological study to obtaining products of deep processing. At the same time, a specific task has been set to double the production of uranium to 7.1 thousand tons by 2030, which will allow the Navoiuran State Enterprise to become the second largest producer of uranium in the world.
Also in his election speech to voters in Navoi in June this year, Shavkat Mirziyoyev put forward several socio-economic initiatives for the period up to 2030. In particular, due to the implementation of 11 projects for $ 550 million in the State Enterprise "Navoiyuran", uranium reserves will be increased from 67 thousand to 100 thousand tons.
Today, the increase in uranium reserves is carried out through the development of new deposits and the exploration program. The focus on increasing the volume of uranium production is due to the constant increase in its value on the world market, as well as the fact that 27 new uranium deposits have been discovered in Uzbekistan in recent years.
In the last year and a half, the State Enterprise "Navoiuran" has been implementing the tasks set for the exploitation of existing deposits of natural uranium, the extraction of rare and rare earth metals, the processing and export of uranium oxide by ensuring energy efficiency and environmental safety measures in accordance with international standards.
In the conditions of transformation of production, increasing its attractiveness and efficiency of investment activity, SE "Navoiyuran" is a stable and dynamically developing enterprise that fully demonstrates the economic potential, completely exporting its products.
Work is underway at a rapid pace to create a modern corporate governance system and ensure the transparency of the enterprise. In particular, restrictions on the official publication of information on the geology of uranium reserves and resources, the volumes of their extraction, processing and export, as well as the financial statements of the State Enterprise "Navoiuran" for the period from 2021, compiled on the basis of national and international standards, have been lifted.
Modernization of industry and production in general, technical and technological renewal and the introduction of new capacities are impossible without investment. With this in mind, a corresponding program for the development of the enterprise until 2030 has been adopted.
As a result of the research conducted by specialists of the State Enterprise "Navoiuran" in 2022, the number of uranium deposits being developed reached 20. In particular, within the framework of the investment program of the enterprise aimed at increasing the production and processing of uranium, the project "Construction of a mining site at the Aktau deposit" with a total cost of five million dollars is being implemented. Its implementation is envisaged in three stages with the creation of about 100 jobs after the commissioning of the facility.
According to the geological service of the enterprise, the reserves of the Aktau deposit, according to preliminary estimates, will last for the next 15 years. And the share of uranium concentrate produced at the mine will amount to about two percent of the production volume of our enterprise in 2023.
In accordance with the list of investment projects implemented by SE "Navoiyuran" in order to increase the production and processing of uranium, the timing of their implementation, the development of indicators for the development of funds within the framework of projects by year and the procedure for the implementation of these works have also been determined. This creates the basis for accelerating the implementation of tasks and their qualitative solution.
In addition, the first stage of projects for the construction of an ore extraction site at the Aktau deposit, the expansion of the main fleet of technological and transport equipment, mining and processing facilities at promising sites, geological exploration, technical and technological re-equipment of the Zafarabad ore Management, production sites "Uchkuduk" and "Nurabad" has been completed.
Together with the French company Orano Mining, the investment project "Expansion of mining and processing capacities at the Yuzhny Zhingeldy site" was implemented.
The Decree of the President "On measures to implement the Investment Program of the Republic of Uzbekistan for 2023-2025" dated December 28, 2022 brought the investment activity of the State Enterprise "Navoiyuran" to a new level. According to the consolidated targeted program for the development of investments and loans for 2023 approved by this document, seven projects are planned to be implemented by the state enterprise. Of these, it is planned to finance and disburse funds in the amount of 61.7 million dollars (734.2 billion soums).
The implementation of seven investment projects approved by the December decree of the head of state last year with a total preliminary cost of 376.3 million dollars will play an important role in the development of the enterprise until 2030. According to the targeted part of the company's investment program, approved according to the industry schedule, in January-June of this year, $ 23.5 million was disbursed (growth rate - 2.2 times), $ 38.3 million (3.6) was financed. Over the last six months of 2023, over 510 units of technological equipment, 93 units of transport equipment and more than a hundred units of power equipment were purchased.
Along with the fulfillment of production targets, the company faces enormous tasks to introduce effective production technologies and a modern corporate governance system, accelerate the transformation of the enterprise, and the productive use of material, technical, financial and labor resources.
The prospects of any investment project depend on the careful preparation of pre-project documentation. The management and specialists of the enterprise during 2022-2030, in order to meet the targets for the extraction and processing of uranium, to ensure the timely development of pre-project and project documentation within the framework of investment projects, prepared a program for the study and conduct of geological exploration in the context of each deposit and production site in 2023-2024.
Along with this, an agreement was signed with Uzkimesanoatloiha JSC on the investment project "Increasing the production capacity of the sulfuric acid workshop", pre-project documentation on the investment project "Expansion and reconstruction of the uranium production plant" was completed.
Based on the Presidential decree "On measures to increase the volume of uranium mining, processing and transformation of the state enterprise "Navoiuran" in 2022-2030" dated July 14, 2022, six additional projects aimed at increasing production capacity are being developed. In particular, the reconstruction of the existing building of the geotechnological mine No. 2 will be carried out for the production of plastic pipes and products. As a result of the launch of the project, the volume of production of these types of finished products will increase from the current 7,200 tons to 15 thousand tons. Due to the project for the construction of a depot for technical inspection and repair of wagons on the territory of the Central Material and Technical Base, the enterprise will be able to service 350 tank wagons per year.
The project "Providing natural gas to the uranium production plant" is envisaged, which will increase the capacity of this enterprise and fully meet the needs of the plant.
With the introduction of the project "Construction of a sample crushing workshop on the territory of the Nuratinsky geological exploration Expedition", the necessary conditions will be created for crushing and processing samples by the company's own forces using modern equipment. The construction of a sample storage facility on the territory of the Bukantau geological exploration expedition will improve the conditions for the storage and accounting of geological samples.
The construction of a shower complex with laundry on the territory of the Uchkuduk production site will lay the foundations for a laundry and cleaning complex for 600 people at the same time.
The investment program occupies a special place in the company's activities: many new facilities are being launched, jobs are being created. In the first half of this year, the planned projects were implemented and put into operation on time and with good quality. In particular, the project "Construction of an administrative and household building on the territory of a workshop for the production of plastic pipes and products" worth four billion soums became a great gift for Nurabad residents.
The project "Connection to international telecommunication networks, including using IP-telephony technology" with a total cost of 2.5 billion soums has also been implemented, which provides for the reform of the company's communication and communications system.
Construction and installation works are being carried out at an accelerated pace under the project "Reconstruction of the existing building of the Southern Bukinai geotechnological mine No. 2 for the production of 200-liter metal barrels".
One of the conditions for the economic growth of the country is the strengthening of the investment activity of economic entities. After all, investment is an important element of the economy at any level of development. Investments in the development of the industry and improving its efficiency will stimulate the growth not only of the enterprise, but also of the country's economy, increase the welfare of the population, create jobs, improve working conditions and people's lives. At the same time, the number of import-substituting goods increases, the geography of exports expands, added value is created, which leads to a significant reduction in the cost of production. The same goals are envisaged for attracting investments in new projects by the State Enterprise "Navoiyuran".